GÖkova bİsİklet turu 2012

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında bulentsavran tarafından paylaşıldı.

 1. bulentsavran

  bulentsavran Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  30
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  Muğla
  Seviye:
  Arkadaşlar Merhaba,

  Muğla Bisiklet Derneği, insan, toplum ve çevre sağlığını korumanın yanı sıra, ulaşım ve bir turizm alternatifi olarak bisikletin, bireysel ve toplumsal sağlık sorunlarında önemli bir halka olduğuna inanmaktadır. Bu amacı paylaşan kişilerden kurulu Muğla Bisiklet Derneği, önceki turların devamı ve daha güçlü sponsor desteği ile "GÖKOVA BİSİKLET TURU 2012" yi bu yıl 16,17,18,19,20 Mayıs 2012 tarihlerinde organize etmektedir. Bu buluşma uluslararası bir etkinlik şeklinde olacak ve sponsor olan belediyeler ve ticari kuruluşların katılımı ile ülkemizin cennet köşelerinden olan Gökova Körfezi etrafında gerçekleştirilecektir.

  Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin kökleri 17. yüzyıla dek uzanmaktadır. Hollandalılar 1612 yılında İstanbul'a ilk elçileri Cornelis Haga’yi göndererek padişah 1.Ahmed’den Ahidname-ı Hümayun almayı başarmışlardır. Bunu takiben Osmanlı İmparatorluğu ile ticari faaliyetlerini gittikçe artıran Hollandalılar, Fransız, İngiliz ve Venedik tüccarları ile rekabet etmiş ve nihayet ön sıraya geçmişlerdir. Bu süreden sonra Hollanda ile Türkiye arasında ki dostluk ilişkileri her yıl artmaktadır. Hollanda`da yaşayan ve sayıları 400 bine ulaşan Türkler iki ülke arasındaki ilişkilere katkı sağlayan bir diğer önemli unsurdur. 2012 yılı Türkiye- Hollanda ticari ilişkilerinin kurulmasının 400. yıl dönümü olması nedeniyle her iki ülke arasında bir protokol imzalanmış ve 400. yıl kutlama etkinlikleri yapılmasına karar verilmiştir. Bu amaçla hazırladığımız proje Kültür Turizm Bakanlığı tarafından kabul edilerek, Gökova Bisiklet Turu 2012, resmi kutlama programına dahil edilmiştir. Bu yılki bisiklet turumuzu Kültür ve Turizm Bakanımızın açış konuşması ile başlatmayı amaçlamaktayız.

  Hollanda’nın Turkeye Köyünün öyküsünün başlangıcı 1590-1604 yılları arasına uzanmaktadır Zeeland bölgesi, 1600'lerde Hollanda Prensi Maurits döneminde, İspanyollarla yaşanan savaşlarda en önemli savunmanın yapıldığı yerdir O dönem İspanyolların elinde esir bulunan 1400 kadar Türk forsa Hollandalıların yardımı ile kurtulmayı başarırlar Leventler kendilerini kurtaran Hollandalılara kıyafetlerini ve üç hilalli flamalarını hediye ederler Üç hilalli Osmanlı flamalarını gemilerine çeken Hollandalıları gören İspanyollar, “Osmanlı buraya donanma göndermiş” diyerek geri çekilir Böylece ülke büyük bir istiladan kurtulur.

  Türkiye- Hollanda diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 400. Yıl dönümü olan 2012 yılı mayıs ayında 16-17-18-19-20 mayıs 2012 tarihinde Muğla’dan başlayan, Akyaka’ya ve kıyıdan Ören, Mumcular, Bodrum ve feribotla Datça ve Marmaris’te son bulan uluslar arası bisikletçilerden oluşan karma bir ekiple bisikletin kültürleri birleştirici ve barışçıl ve doğa dostu yönünü vurgulayarak Türkiye- Hollanda İlişkilerinin Kuruluşunun 400. yıldönümüne adanan beş günlük bisiklet ve kampçılık faaliyetini gerçekleştirmeyi amaçlamaktayız. İki ülkenin karşılıklı güvene dayalı ilişkileri temelinde, daha fazla alanda ortak hedeflere doğru ilerleyebileceklerine ve dünya istikrarında önemli bir rolü bulunan Hollanda ile ülkemiz arasında, spor ve kültürel işbirliğinin artırılmasını, ilişkilerimizin daha da ilerlemesini amaçlıyoruz. Bu nedenle düzenlediğimiz turun Hollandalı bisikletçilerin katılımı ile Türk- Hollanda dostluğunun pekiştirilmesine ve kültürler arası dialoğun artırılmasına katkısı olacağına inanıyor, bu bisiklet buluşmasını, Gökova Körfezinin mavi sularının kenarında uluslararası bir şenlik havasında her yıl tekrarlamayı amaçlıyoruz.

  Amsterdam’da 11-12 Şubat 2012 tarihleri arasında yapılan Fiets en Wandelbeurs Fuarına (Bisiklet ve Yürüyüş Fuarı) Muğla’yı temsilen katılan dernek üyesi arkadaşlarımız, fuar için ingilizce olarak hazırladığımız Muğla ilimizdeki 5 bisiklet parkurunu içeren 1.000 adet broşür ve GBT 2012 afişini fuarda dağıtmışlar, ziyaretçilere ingilizce ve almanca olarak ilimiz ve ülkemiz hakkında bisiklet rotaları ve organizasyonları hakkında bilgi vermişlerdir. 2011 yılında Gökova Bisiklet Turu’na katılan Hollanda’nın tanınmış yazar ve bisiklet gezgini Eric Schuijt ise Gökova Bisiklet Turu ile ilgili bir konferans vermiştir. Fuarda, gerek dağıtılan broşür ve afişler, gerekse Eric Schuijt tarafından verilen konferansın çok ilgi çektiği, Türkiye’nin Lahey büyükelçiliği yetkilileri tarafından da tespit edilmiştir.

  Gökova Bisiklet Turu-2012 sadece bir bisiklet turu olmayacaktır. Her şeyden önce, bisikletçilerin bu turda kendilerini müşteri olarak değil, katılımcı olarak hissetmeleri temel amacımızdır. Bisikleti ile birlikte bu tura katılan her bisikletçi, sadece bir tatil yapmayacak, aynı zamanda düşünecek, düşüncelerini diğerlerine aktaracak, düşünceleri ve eylemi ile tura katkıda bulunacak, aynı zamanda, bisikletçilerin sorunlarını yapacağımız toplantılarda topluma aktaracaktır. Bu turun bir diğer amacı da ulusal anlamda, bisikletçilerin sorunları ve örgütlenmesi için bir tartışma ortamı açmak, ülkemizdeki tüm bisiklet dernekleri ile bireysel bisikletçileri yan yana getirmeyi ve “bir olmanın” koşullarını oluşturmayı amaçlamakta ve bu amaçla tüm katılımcılara daha önceki bisiklet turlarımızıda düşüncelerini yazmaları için verdiğimiz “Bisikletçilerin Çığlığı” defterini kitap haline getirmeyi ve bu turda Muğla Bisiklet Derneği yararına satmayı amaçlamaktayız. Kamp yerlerinde akşamları yemekten sonra sosyal programlar koymayı, bisikletle ulaşım modeline yönetimin dikkatini çekmek amacıyla tartışma konuları açmayı düşünüyoruz. Bu tartışmaların özellikle yabancı katılımcıların da katılımı ile basında yer almasını sağlamak amacındayız. Tüm katılımcıların katılacağı bir sergi açılması yönünde çalışmalarımız bulunmaktadır.

  Ülkemizde bisiklet camiamızda yer almış tüm isimlerin bu buluşmada yer alması temel hedeflerimizdendir. Unutmayınız ki bu sadece Muğla’da yaşayan bizlerin sorumluluğu değil, “hepimizin”, ülke çapında tüm bisikletçilerin kendilerini gösterdikleri, “buradayız” dedikleri, kendi sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdikleri, bu çözümlerin aynı zamanda toplum ve çevre sorunlarının da çözümünde temel halka olduğunu tüm ülkeye gösterecekleri bir sorumluluktur.

  Mola ve konaklamaları en güzel koylarda yapacak, Gökova Körfezinin tüm güzelliklerini, zeytinlikler ve çam ormanları ile kenarda köşede gizli kalmış cennet koyları göreceksiniz. Ayrılmak istemeyeceğiniz bu yollarda, köhne köy kahvelerinde kekik çayı içip, acı zeytinyağına bandığınız ekmeği yiyeceksiniz. “Ege”yi seveceksiniz.

  Tur hakkında ayrıntılı bilgiyi, programı ve ön başvuru formunu ingilizce ve Türkçe olarak “www.muglabisiklet.org” dernek sayfamızda bulabilirsiniz.

  Bizler bunu organize ediyoruz, sizler buraya, aramıza katılmakla aynı düşünceyi paylaştığınızı göstereceksiniz.
  Hepinize selam ve sevgiler...


  Muğla Bisiklet Derneği Yönetim Kurulu
  Adına Dernek Başkanı
  Dr.M.Bülent SAVRAN
  www.muglabisiklet.org
   
  Cool_uzak, Yusuf Z. Şipal ve semih59 bunu beğendi.
 2. semih59

  semih59 Forum Bağımlısı

  Yaş:
  58
  Kayıt:
  26 Mart 2007
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  996
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Semih Saygın
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  GBT-2011 Turuna Katıldım ve hakikaten çok güzel bir etkinlik idi mutlaka gidilmesi gereken Tur.Sevgiler Saygılar.
   
 3. Umut SEFLEK

  Umut SEFLEK Üye

  Kayıt:
  12 Mart 2012
  Mesajlar:
  84
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  İstanbul/Bostancı
  Seviye:
  Ben bu turun sadece haftasonu kısmına katılmayı düşünüorum (eğer uygun ve o an ulaşılabilir bir yerde olrsanız). Ege bölgesi ve özellikle Muğla benim Türkiye'deki en sevdiğim bölge/şehirdir, Gökova'nın yeri ise bambaşkadır zaten. Güzel bir haftasonu hic üşenmeden bisikleti sırtlayıp gider güzel gökova havası alır ve inşallah bol Muğla tatilli bir yaza başlamış olurum. Görüşmek üzere.
   
 4. Yusuf Z. Şipal

  Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.834
  Beğeniler:
  1.449
  Şehir:
  Aydın, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Bülent Bey selamlar, bugün Feridun Hocam okulumuzda idi, Eurovelo için, belki haberiniz vardır. Ziyarette Gökova Turu da konuşuldu, katılmayı çok istiyorum. Turda görüşmek üzere diyelim, şimdiden Sakar' ı düşünüyorum, umarım bir dolu macerası da bize denk gelir :) Saygılar
   
 5. VOLKAN AYDOĞDU

  VOLKAN AYDOĞDU Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2010
  Mesajlar:
  134
  Beğeniler:
  50
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  Bülent Hocam merhaba. Muğla Bisiklet Derneği nin sitesine girdim ancak ön katılım formunu göremedim. Ben de bu tura katılmak istiyorum. Daha önce Gökova Pedallarımın Altında 4 e katılmıştım.. Selamlarımla.
   
 6. Furkan Yaldızkaya

  Furkan Yaldızkaya Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Aralık 2010
  Mesajlar:
  410
  Beğeniler:
  200
  Şehir:
  İstanbul-Afyon
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  2 yıldır katılmak için can atıyorum ama bir türlü sınavlarımla uyuşmuyor. Maalesef finallerimin 1 hafta öncesine denk geliyor :( Size iyi eğlenceler :)
   
 7. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.822
  Beğeniler:
  4.756
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Maalesef bu yıl katılamayacağım. İnşallah önümüzdeki senelere artık...