Göçmenlerin İçini Isıtan Pedallar

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.894
  Beğeniler:
  5.005
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Göçmenlerin İçini Isıtan Pedallar

  Sokaklarda ya da kötü koşullarda yaşamak zorunda bırakılmış insanlara bakıp, yoklarmış gibi yaşamaya devam edemeyiz diyen gönüllüler, İstanbul'da bisikletleriyle gece boyunca göçmenlere sıcak çorba dağıtıyor.


  [​IMG]

  Herkesin uyuduğu saatlerde çıkıyorlar sokaklara. Bisikletleriyle İstanbul'u semt semt pedallıyorlar. İlk durakları Şefkat-Der'in Beyoğlu'ndaki Evsizler Evi. Orada yaşayan evsizlerin kaynattıkları çorbaları termoslara doldurup yola koyuluyorlar. Güzergahları ülkelerindeki savaşlardan kaçarak Türkiye'ye sığınan göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı yerler. Gece boyunca sokaklarda, parklarda, alt geçitlerde ve hastanelerin acil servislerinde rastladıkları sığınmacılara sıcak çorba dağıtıp, onların dertlerini dinliyorlar. Kimi öğrenci, kimi garson, kimiyse engelli... Evsizler İçin Ümit Çorbası Seferberliği gönüllüleri, "sokaklarda ya da kötü koşullarda yaşamak zorunda bırakılmış insanlara bakıp, yoklarmış gibi yaşamaya devam edemeyiz" diyorlar.

  Göçmenlere dağıtılan çorba Şefkat-Der'in Evsizler Evi'nde kaynıyor.

  Amaç yalnız olmadıklarını hissettirmek
  Kış yaklaşırken Şefkat-Der'in "Evsizler İçin Ümit Çorbası Seferberliği" de gönüllülerin katılımıyla genişliyor. Amaç, havaların soğuduğu bugünlerde devlet kurumlarını ve sorumluları harekete geçirmek. Gönüllüler, İstanbul'da sayılarının 10 bine yakın olduğunu tahmin ettikleri evsizlere "yalnız değilsiniz" mesajı vermek istiyor. Bunun için her gece 23.30'da Evsizler Evi'nde kaynayan çorbaları termoslarına doldurup İstanbul'daki göçmenlere ve evsizlere dağıtmaya çıkıyorlar.
  Arapça öğreniyorlar

  "Evsizler İçin Ümit Çorbası Seferberliği"nin mobil dağıtım ekibi olan bisikletli gönüllüleri, sokaklarda rastladıkları mültecilerin çoğunun Türkçe bilmediğini anlatıyor. Kendilerini görünce sığınmacıların yüzlerinde beliren şaşkınlıktan çok etkilendiklerini söyleyen gönüllüler, onlarla daha sağlıklı iletişim kurabilmek için Arapça öğrenmeye başlamışlar. Sığınmacıların asla ihtiyaçlarından fazlasını kabul etmediklerini söyleyen gönüllülerden Özgür Gönülalan, çorba dağıtımı esnasında yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

  Gönüllüler, amaçlarının Türkiye'ye sığınan göçmenlere yalnız olmadıklarını hissettirmek olduğunu söylüyor.
  "Engelsiz Pedallar Derneği organizasyonlarında ve günlük hayatlarımızda bisiklet kullanırken İstanbul'un birçok semtinde evsizlerin sur içlerinde, parklarda, geçitlerde zor koşullarda yaşadıklarını gözlemliyorduk. Onlara nasıl yardımcı olabileceğimizi araştırırken yolumuz Şefkat-Der ile kesişti. Çorba dağıttığımız evsizlerin yüzlerinde önce bir şaşkınlık ifadesi beliriyor. İnanmakta güçlük çekiyorlar. Fakat sonrasında gelen minnettarlık ve mutluluk hisleri de bizim içimizi ısıtıyor."

  Termosa ihtiyaçları var
  Bisikletli gönüllüler, şimdilik 10 kişilik bir ekip. Gönüllülerden Utku Erdoğan, "Çorba dağıtımına bir kere katılan arkadaşlarımız, sonraki günler de gelmek istiyor. Engelsiz Pedal olarak tanıştığımız engelli arkadaşlarımız da bize katılıyorlar. Sayımız artmasa da sabit kalması bizim için yeterli" diyor. Grubun üyelerinden Elif Dermihan ise "Çorba Mobil" adında bir kasalı bisiklet tasarlattırıp üretmek istediklerini anlatıyor. Gece geç saatlere kadar soğukta pedal çevirdikleri için grup üyeleri daha iyi termoslara ihtiyaç duyuyor. Tek bir dolumda 6-7 saat dağıtımda kalmak istediklerini söyleyen Demirhan, "Kendi imkanlarımızla aldığımız termoslar sürekli sorun çıkartıyor ve ısıyı çok çabuk kaybediyorlar. Bu yüzden daha iyi termoslara ihtiyacımız var. Dışarıda bizler de çok rüzgar yiyoruz, yağmur yağdığındaysa her şey daha da zorlaşıyor. Kaliteli bisiklet giyimine ihtiyacımız var" diyor.

  KAYNAK

   
  Erdi_60, dramorey, Berkay* ve 6 kişi daha bunu beğendi.
 2. MUSA Ç.

  MUSA Ç. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2013
  Mesajlar:
  355
  Beğeniler:
  518
  Şehir:
  Şile / İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  böylesi ulvi gayeler için gönülden hizmet eden insanları gördükçe ne kadar boş ve afaki bir hayat sürdüğümün farkına varıyorum. rabbim hizmetlerini daim, halis niyetlerini sabit kılsın, bizleri de böylesi hizmetlerin içerisine de dahil etsin.
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 3. Sey_Yeah

  Sey_Yeah Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Ekim 2014
  Mesajlar:
  219
  Beğeniler:
  106
  Şehir:
  doha
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  harika bir hareket.

  çiftçi ve altın getiren yılan hikayesi gibi, açgözlü bir çiftçi nedeniyle umarım son bulmaz
   
  F.Yıldırım ve Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 4. Rehavet

  Rehavet Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Eylül 2013
  Mesajlar:
  341
  Beğeniler:
  148
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  istanbuldaki geceleri gezen arkadaşlara güzel bir örnek.
  sadece turlayıp eve dönmek istemiyorsanız
  gezinize biraz da anlam katmak isterseniz böyle bişeyler yapabilirsiniz
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 5. Uğur S.

  Uğur S. Onursal Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  4 Nisan 2014
  Mesajlar:
  1.984
  Beğeniler:
  2.332
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Peugeot
  Seviye:
  Kışın bastırdığı bu günlerde konuyu yukarı almakta fayda var.
  Hafta sonları "Dişli 1"'e katılmayı planlıyorum.

  http://www.engelsizcorba.org/
   
 6. ukyo

  ukyo Yeni Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  3 Haziran 2015
  Mesajlar:
  31
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  ali v.
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  binlerce bisikletlinin olduğu forumda 3-5 sahipsiz kalmış konu dışında engelsiz çorba adının geçmemesi gerçekten üzücü, havaların soğumasıyla umarım yapılacak iyilikler derneğe bırakılmaz ve forumdan da bir organizasyon çıkar, www.facebook.com/groups/corbaadam/?fref=ts
   
  Uğur S. bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

4.png
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...
3.jpg
Merhaba arkadaşlar, daha önce kullandığım timex gpsde hız sensörüne bağlı otomatik pause ile aktivitenin mola süreleri strava kaydında gözükmüyordu.. [ATTACH] Ama garmin 1000 ve 520 gpsler...
upload_2016-4-22_9-48-45.png
Bazen aklımızdan geçen "bu şekilde uygulansa faydası olur muydu?" türünden soruları bilim insanları zaten test ediyorlarmış. Dün Cycling Performance Tips Blog sitesinde bu konuyu görünce ilgimi...