Göbek rulmanları ve dinamolu göbekler

Orhan57

Aktif Üye
Tepki
193
İsim
Orhan Yıldırım
Bisiklet
Sedona
Fakir adamdan merhabalar efendim,
Bundan yıllar evvel bisikletle birlikte Kaykay sporuyla da ilgileniyordum. İstanbullular bilir Kadıköy'de Rex sinemasının olduğu sokakta (şu Esrar içen serseri tayfalarının olduğu leş sokakta) Kaykay malzemeleri satan dükkanlara çok paramızı kaptırdık. (Haydutlar soymadı bizi, hovardalıktan bu hale geldik) o zamanlar kaykaylarda kullandığımız rulmanlara abec denilen bir ölçüm birimiyle 3 5 7 abec diye hızlanma ve hızını koruma kabiliyetini sınıflandırıyorduk. Ta ki bir gün İsviçre'den bir rulman takımı geldi. Bu rulmanların içinde bulunan her bir bilye önce teflonla sonra da seramikle kaplanmış ve abec ölçüsü koyulmamıştı. Araştırdık, meğer insanın kas gücüyle çevirebildiği kadar çok süratliymiş. Abec sonsuz. Abec sensin dediler. O zamanlar çatı arasında güvercin yetiştiriyorum. 1 çift hünkari güvercinimi 500 tl ye satıp 350 tl siyle gidip o rulman takımını aldım. Sonra aradan yaklaşık 7 sene geçti. Kıyamadım kullanamadım. Şimdi gelelim asıl meseleye; ağalar beyler! Ben bu elimde kalan müthiş süratli rulman takımını uyduracak bir yarış bisikleti jant göbeği takımı arıyorum. Bu rulmanlar küçük. Piyasadaki en ince orta mile sahip gobekler hangileri bir bilen varsa söylesin. Bunları takacak bir çift göbek bulursam fixed Bisikletimi yeniden yarış bisikletine çeviricem.
Bir merak ettiğim konu da satıcıların sürekli ''lastiğe dokunan Dinamo hızı keser ama göbekten dinamo hızı etkilemez'' diyorlar ya, bence göbekten de olsa sonuçta ortada bir sürtünme varsa yavaşlama da vardır. Bu konu hakkında yanlış mıyım onu soruyorum sizlere.

Scudo

Orhan57

Aktif Üye
Tepki
193
İsim
Orhan Yıldırım
Bisiklet
Sedona
Konu güncel varmı ince jant göbeği bulunan?