Göbek içindeki gres yağı...!

Ahmet Turan BABACAN

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Colnago
Arkadaşlar merhaba,
geçtiğimiz haftasonu bisikletimin bilyalı göbeklerini açtım. İçindeki gres yağı toz kum ile güzel bir çamur oluşturmuş. Temizlerken bile gacur gucur kum tanelerini hissetmek zor değildi.
Tüm bilyaları ve kapaklarını, göbeğin içini mazot güzelce temizledim.
Tam bilyaları dizecekken aklıma bi soru geldi?
Daha ii bir gres yağı kullanamazmıyım?
Elimdeki gres yağını bir motorcudan 'üç parmak' usulü temin etmiştim :)
Ama o bordo renkli iğrenç görünümlü çamurlaşan yağı tekrar göbeğe bulaştırmak istemedim.. Ve öylece bıraktım..

Biliyorum bisiklet malzemesi satan websitelerinde, bisikletler için üretilmiş gresler mevcut. Ancak fiyatları tuzlu ve ben Denizli'deyim. Kargo vs. zor iş. Bu sebeble; Mutlaka sanayi de kullanılan kaliteli gres yağları vardır. Bunları bulmam daha kolay olur. Bu yağlar hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mı?

Paylaşırsanız sevinirim..

Scudo

Ahmet Turan BABACAN

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Colnago
@İrfan Can

Teşekkür ederim. Şimdi baktım netten bi kaç marka buldum kauçuklu...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Kaucuklu gres kullandiginizda eger mili elinizle cevirmeye kalkarsaniz cok güc olur gercekten. Ama milin yari capi 4,5 mm, tekerlegin yari capi ise yaklasik bunun bir 60 kati, yani moment farki cok fazla. O yüzden dönüsü pek etkilemez. Suya dayanimi da yüksek oldugu icin ben sahsen öyle tercih ediyorum.

Ahmet Turan BABACAN

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Colnago
@HaliliOzturk

Evet ben de biraz okudum ve araştırdım. Suya dayanımı daha fazla olduğu ve yüksek adhezyon kuvveti sayesinde uygulandığı yüzeye tutunup akıp gitmediği için çok mantıklı geldi bana da

Gürsel BARANLI

Daimi Üye
Tepki
180
Bisiklet
Specialized
@atbabacan

Bu işin en uygunu kauçuklu gres dir.Geri kalan anlatılan ambalaj ve satış tekniğinden başka bir şey değildir boşa inanma her hangi madeni yağ satan dükkanlarda bulursun sizin işinizi fazlasıla görür.

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Elimde shimanonun göbeklerde kullanım için satışa sunduğu gres var. Kauçuklulara nazaran oldukça ince bir gres. Yeri geliyor göbeklerin akıcılığının çok üst seviyede olması için rulmanlı göbekler tercih ediliyor, bu da yetmiyor seramik bilyalı rulmanlı göbekler alınıuyor yada halihazırdaki rulmanlar bu şekilde modifiye ediliyor v.b. Bu bahsettiklerim yerine göre doğru adımlar.

O yüzden öncelikle bisikletin kullanım amacının öğrenilip, ona göre alternatifleri elemenin daha doğru olacağını düşünüyorum.

Ahmet abicim bu göbekleri gezi+tur amaçlı kullanacaksan akıcılıktan bir miktar taviz verip suya karşı dayanımı arttırmak ve göbeklerin bakım zamanını uzatmak için kauçuk gres kullanabilirsin. Ama yarışvari bir çaba içerisindeysen yada günü birlik uzun yollu performans turlarına ağırlık vereceksen (+100 km gibi) daha ince yapılı greslerden kullanmanı öneririm ;)

Ahmet Turan BABACAN

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Colnago
@bisikletcanavari

Walla Enes'cim senden uzun ve detaylı bir mail bekliyordum zaten.
akıcılık muhakkak önemli tabi de bir yarış performansı içerisine girmeyeceğim
belli. Amacım çok sık bakım yapamayacağım için uzun ömürlü bi bakım olsun, gres akıp gidipte yada toz toprakla çamurlaşıpta bilya yataklarını yemesin.
Sanırım bu durumda akıcılıktan biraz ödün vermek zorundayım. Gerçi gönül ne yardan geçer ne serden ama sanırım buna mecburum.. Rulman gresi veya kauçuklu gres alıp işi halledecem inşallah :)

• Beğen
Tepkiler: bisikletcanavari

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
@serdarsom

Zincire ince veya kalın herhangi bir gres yağı sürmenizi tavsiye etmem. Mevsimine ve kullanacağınız koşullara göre ıslak ortam, kuru ortam v.b yağlar bulabilmek mümkün. En ucuz çözüm singer dikiş makinesi yağı. Kısaca ince makine yağı kullanabilirsin en ekonomik çözüm yolu olarak. zincirini güzelce yağladıktan sonra bir miktar pedalı geriye doğru çevirip yapğın iyice zincir baklalarına nüfuz etmesini sağla. Sonra kuru bir bezle zincirin dış kısmındaki fazlalık yağı silmeni öneririm. sürüş esnasında zincirin toz toplayıp katılaşmasını büyük ölçüde geciktirecektir ;)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
geçen gün petrol ofisinden aldım diş macunu gibi bir paketi vardı..İçinde mavi gibi bir gres vardı..En iyisi buymuş :S onu sürdüm..Hafif ses vardı göbekte şimdi kesildi..

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
bizim işyerinde vardı mavi bir gress özel geldi omega bilmem kaç yazıyordu balina yağından yapılıyormuş rulmanlarda kullanıldı benim hiç hoşuma gitmedi balina yağından yapılan bir şeyi almaları ama ne yaparsın şirket işi kullandık salyangoz fan yatak rulmanına hala süper ses falan 3 yıl oldu sonrası bakıma girdik hala tertemiz yatak

Ercx

Aktif Üye
Tepki
37
arkadaşlar bilyaları ve yatakları temizledikten sonra onları yatağın içine öyle tıkıştırıyor muyuz ? dizilmesi gerekiyor mu ?

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
yatakları yağlayıp yağın içine bilyaları sıraladığında zaten tıkıştırılmış gibi bir görüntü oluşturur :)

Ercx

Aktif Üye
Tepki
37
berkay'ın rehberliğinde, ilk göbeğimi temizleyip geri birleştirdim. fark inanılmaz, arka aktarıcı bacağındaki 2 küçük dişliyide söküp yağladım. hergün geçtiğim yokuşlar megerse o kadarda dik değilmiş :)

düzenleme: gresleyip dizip, yatağı üstüne kapatınca ve mili de ortadan geçirince bi karmaşa kalmıyormuş ortada.

• Beğen
Tepkiler: Imlampre