Giriş Seviyesi Bisiklet Önerisi

• Konuyu başlatan yunafani
  • Başlangıç Tarihi
Y

yunafani

Misafir
Merhaba arkadaşlar ;

Uzun zamandır bütçeme ve vücuduma uygun bir bisiklet arıyorum. Araştırmalarımda canımın sıkıldığı oldu kafamı karıştıranlar çok oldu o yüzden kullanan kişilerin yorumları benim için çok önemli alacağım tavsiyeler öğreneceğim bilgiler bisiklet tercihimde büyük oranda rol oynayacak. Terimleri yeni öğreniyorum yanlış bir terim kullanırsam affola. Üniversite öğrencisiyim kendi birikmişimle alacağım o yüzden bütçem 650 tl civarı ama donanım bariz iyi olursa 750-800 tl ye kadar zorlayabilirim.

Öncelikle çift amortisörlü benim tabirimle dandik enerji israfı dağ bisikletinden geçiş yapacağım ki o bisikleti bile zevkle kullanıyordum. Babamın çok eskiden Spectre Marka ince lastik yarış bisikleti varmış bana anlatışı beni mtb den soğuttu açıkçası. Ama yarış bisikleti gidonu kullanabileceğimi düşünmüyorum hem hazır değilim hem de o gidonda kullanmak için hafiften tecrübe gerek diye düşünüyorum. O yüzden kafam şehir bisikletlerinde kaldı ama bu fiyatta bir bisikletin sağlamlığı beni tedirgin ediyor o yüzden yorumlarınıza ihtiyacım var.

(link)

Kafamda bu tip bir bisiklet var lastik yarış bisikletinden az daha kalın mtb den bariz ince bu tip bir bisikletin eksik yönlerini bilirsem daha iyi olur Örn: O model fren iyi değildir şu daha iyi gibi. Forumda okuduğuma göre örneğin kilitlemeli maşa daha iyiymiş bakıyordum en ucuzları salcano city sport modelleri onların da en ucuzu 900 den başlıyor mtb ler de aynı fiyatlar bu sebeple kilitlemeli maşadan vazgeçtim. Öyle çok uzun tur falan da yapmayacağım.

Mekanik-Hidrolik Disk fren ve V fren. Tartışma başlatmak istemiyorum tabiki ancak görünüş de önemli benim için o sebeple bu bisikletlerin frenleri ne derece farklıdır? Mekanik Kullanana soruyorum mekanik güzel hidrolikten bir farkı yok diyorum v kullanan disk frene gerek yok diyor hidrolik kullanan zaten diğer ikisini kâle almıyor mekanik kullanan bir arkadaşımdan duydum kaliteli olmayan hidrolikler mekanikten pek farklı değildir diye ne derece doğrudur 2 noktadan sıkma falan dedi de anlamadım pek.

(link)
(link)
(link)
(link)

Çok fazla patika yolda kullanmayı düşünmüyorum daha çok asfalt ta kullanırım ancak şehir bisikletinin sağlamlığı ne derece olur hızlıca çukura gireriz jantı falan yamultmayalım malum üniversite öğrencisi tamir ettirecek parayı bulana kadar sezon biter. Bir de 700c şehir bisikleti lastiğiyle ne seviyeye kadar toprakta kullanabilirim?

Boyum 1.80 85 kiloyum 27,5 kadrolu mtb veya 700c şehir bisikleti düşünüyorum 26 küçük geliyor gözüme 29 da dev gibi geliyor önerileriniz nelerdir?

Son olarak gidon mesafesi aynakol falan bunlarda püf nokta nedir (link)
burada yorumları okurken jant,akort gibi terimler var bunlarda kısaca nedir çok soru sordum kusuruma bakmayın ancak deneyimli insanların ayriyetten görüşleri benim için çok önemli. Bana burdakilerden farklı önerebileceğiniz varsa onlarıda severek düşünürüm.

Yanlış yaptığım olduysa affola mesaj atanlara teşekkür ederim.

Scudo

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Aramıza hoşgeldiniz. Benim tavsiyem eğer sadece asfalt, hafif-orta şiddete arazi gidilecekse, tur-hybrid tarzı bisiklet almanız. Sırf asfalt olursa düz maşalı tur bisikletlerini düşünün derim yol bisikleti demiyorum çünkü yukarde sebebini belirtmişsiniz. Fren konusunda çamur - ıslak; yağmur - çok sık dik yokuş inme, tarzı durumlar yoksa V-fren size yetecek ve gereken performansı verecektir. Hidroliğin en büyük avantajı ıslak ortamda güçlü fren performansından ya hiç ya da çok çok az performans kaybetmesidir, mekanik tercih etmeyin derim, disk düşünüyorsanız hidrolik olsun. Dediğim gib söylediğiniz koşullar altında V-FREN size oldukça iyi performans verecektir.
Jant seti: Jant çemberi + jant telleri ve bilyalı ya da rulmanlı göbekten meydana gelir.
Akord: Bu terim jant tellerinin gerginliğini optimum hale getirip tekerleğin bir turu sırasında yalpalama hareketleri azaltmak veya yok etmek için kullanılan teknik bir terimdir.

Y

yunafani

Misafir
@Harun Sayı

Yorumunuz için çok teşekkür ederim. salcano city fun 50 HD ye yakınım şu an bütçeme uygun inşAllah indirim zamanına denk gidebilirim.

mugurgok

Üye
Tepki
5
İsim
Uğur Gök
Bisiklet
Carraro
Ben o paraya carraro 221 aldım. Önce salcanoda kullanılan malzeme kalitesine dikkatli bakmanı tavsiye ediyorum. Sonrasında da carraroya bak ve kararını ver.. Ben öyle yaptım =)