Giriş segmenti ve orta segment iki bisiklet tavsiyesi

Tepki
0
Merhaba Arkadaşlar,

Eşim ile birlikte iki bisiklet almak istiyoruz. 15 sene sonra bisiklet sevdam tekrar depreşti. Uzun süre ayrı kaldığımdan dolayı donanım konusunda bilgim yok bile diyebilirim. Ben bıraktığımda disk frenler yeni yeni gündemdeydi :) Neyse, piyasada epey bir yerli üretici olmuş fakat üretim sektöründe Türkiye'nin ilk 50 firmasından birinde çalışan ve üretim bilgisinin zayıflığını gözlemleyen birisi olarak yerli üretim mekanik bir ürün alma yanlısı değilim. Kendini ispatlamış firmaların şehir bisikletleri fiyatlarına baktığımda ise ( Specialized, Scott, Trek, Merida vs. ) taban fiyat 800tl gibi görünüyor. Kadrolar genelde 6061 alüminyum. Fakat donanıma bakınca herkesin ortak görüşü deore xt'nin en iyi fiyat performans ürünü olduğu yönünde. Bunu 1-2 yıl sonra kendim de alıp takabilirim. Kadro ve sürüş geometrisi benim için çok daha önemli.

Benim boy 1.92 , kilo 96. Eşim ise 1.67, 56kg. Kendim için 29" jantlı 21" kadroları düşünüyorum. Eşim için ise 26" jant 16" kadro. Toplam bütçe 1.500tl civarında.

Eşim için basit bir yerli üretim düşünüyorum. Genelde forumlarda gördüğüm kadarıyla en ciddi üretici Sedona ve Kron deniliyor. En çok tutan modellerin ise giriş segmentinde Kron Xc 150 ve Salcano Ng650 olduğu söyleniyor. Eşim şimdiye kadar hiç spor yapmadığı için bisiklet hevesinin çok uzun süreceğini düşünmüyorum. Bel, boyun ve bacak ağrısı çekmeye başlayınca bırakabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle hedefim en ucuza alınabilecek en iyi bisikleti almak.

Kendim için ise uluslarası firmalara baktığımda donanım çok kafamı karıştırdı ( Cahilliğime verin ). Tip olarak 2013 Merida Crossway TFS 100D'ye ( Siyah/mavi/beyaz olana) resmen vuruldum. ( (link) ) ancak 29" jant olmaması çok kafama takılıyor. 29" jantlı benzer Merida modeli de ( Big nine TFS100) açıkca hiç hoşuma gitmedi. 2014 modeli de güzel duruyor fakat 2013'ü kışın sezon sonunda 1.000tl'ye kapatırım düşüncesindeyim. Specialized, Scott ve Trek'in ise 800tl'den başlayan fiyatlara yaklaşık modelleri var. Alma kararı aldığımdaki piyasa koşullarına göre karar vereceğim. Ama şuanda 2013 Merida TFS 100D için pusuya yattım :)

Fanboy olmayan tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini almak isterim :)

Saygılar,
Fatih

Scudo

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Trek, Scott, Specialized, Cube gibi markaların en en düşük modelleri 1.000-1200 liradan aşağı değil maalesef.
Misal; (link) X-Caliber 4 modeline bakabilirsiniz ama bütçenizi bayağı aşıyor ki en düşük 29" model.