Gidondan mı maşadan mı?

DOKTORBEY

Forum Demirbaşı
Tepki
267
İsim
Samet
Bisiklet
Bianchi
arkadaşlar gidondan kiltlenilebilir maşamı daha iyidir maşadan kilitlemeli daha iyidir

Scudo

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gidondan kilitlemeli olursa kilitlemek icin durup maşaya uzanmak zorunda kalmazsiniz

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kullanim alani, hafiflik, konfor, butce!
Sec begen al :)
Belki de en guzeli al bir sabit maşa rahat et kafan bulanmasin ;)

Gidondan kilit konforlu ve kolay kullanimlidir. Hele birde havaliysa degme keyfine! Ama para ve kalite...
Ayrica arazi kosullari, degisken kosullarin surekliligi yoksa rigid/sabit masa hafif ve sorunsuzdur!

M.Fatih

Daimi Üye
Tepki
370
İsim
M.Fatih
Bisiklet
Mosso
@saphane1234
En ucuz hangisiyse onu al çünkü hiç kilitleme ihtiyacı duymayacaksın.

M.Fatih

Daimi Üye
Tepki
370
İsim
M.Fatih
Bisiklet
Mosso
@Murat Cömez
Haklısınız amacım yanıltmak değildi aslında, bilgiler elbette teoride doğru ancak pratikte baktığımızda giriş ve orta seviye bisikletlerde insanların amacı genel de yarış yapmak performans elde etmek değil de keyif amaçlı tur ve gezintiler yapmak olduğundan süspansiyonu kapalı konumda kullanmanın bir gereği olmadığı düşüncesine dayanarak söylediğim sözlerdi. Kaldı ki giriş seviyesindeki bisikletlerin süspansiyon kaliteleri de düz bir yolda giderken düz maşadan farksız özellik göstermekte, sadece şehir içi ya da bozuk yol kullanımda bilek ve omuzlar için iyi bir rahatlık sağlamakta, bu sebeple kapalı ya da açık olmasının pek te önemli olmadığını söylemek istemiştim. Nitekim giriş seviye şehir bisikleti kullananların çoğunun da bu bilgiyi doğrular nitelikte söylemlerde bulunduğuna çokça şahit oluşumdur.
Sonuç olarak kendimi şimdi daha iyi ifade ettiğimi düşünüyor, yanlış anlayan arkadaşlardan özür diliyor ve size de uyarınız için teşekkür ediyorum.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Öncelikle ögrenmeniz gereken kilidi nerede ve nasil kulanilmasidir, Turlarda ve keyifli gezilerde kilidin acik olmasi bence pek faydali olmaz, bu Tür gezilerde Kapali olması performans icin daha faydali olscagini düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Max Torque

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
benimki maşadan kilitlemeli ama gidondan kilitlemeli olmasını pek aramadım. zaten kilitlemek için mecbur durup maşanın tamamen geri çıkması için inmem gerekiyor. gidondan kilitli olsa yine mecbur durucam.

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.286
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim maşadan kilitlenmeli giderken durmadan elimde çok rahatlıkla kapatıyorum tabi kol uzun benim fakat istanbul yolları bozuk olduğundan kilitlemiyorum çok fazla kilitlediğim zaman gidona en ufak çukurda engebede darbeyi emmediği için sarsıyor sabit masa hiç kullanmadım genelde hafifliği ve performansını ön plana çıkarıyorlar ama Sürüş kalitesinden ödün veriyor olabilir

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@ismail.yüksel

gidondan kitlemeli olunca durmaya gerek kalmıyor aslında.
benim maşa da farketmiyo ama farkeden maşalarda durmadan gider halde iken önü kaldırarak kitlenebilir.

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Gidondan kitlenen tüm maşalar sürüş halinde kitlenebilir, masadan kitlemeli bisikletten gidondan kitlemeliye gecince super bi fark hissettim cunku masadan kitlemelide surekli kitlemem gerektiginde on kaldirip masaya uzanmam gerekiyordu ve normal olarak bi kontrol kaybi oluyor, ayrica duz yolda masayi kitlemek bisiklet geometrisi olarakta sasirtici bir fayda sagliyor nasilmi anladim? Havali masa kullaniyorum havanin tamamini bosaltip bunu denedim ve bisiklet one egik oldugu icin agirlik esit dagilnadi ve sasirtici bir sekilde yavaslatti.

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
@kasapogluu
Evet masa tamamen yerinden cikmadan kilitlenirse bisikleti cok yavaslatiyor. Sanirim agirlik merkezi degisiyor.

• Beğen
Tepkiler: kasapogluu

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Aynen oyle, bendeki havali masa ne zaman kitlerseniz kitleyin kendini disari birakiyor.

Tepki
17
İsim
Hasan Onur İmrak
Bisiklet
Look
Yoo efendim benim gidondan kilitlemeli suntour xcm v3 2015 model maşam var ayrıyeten dibine kadar bastırıp da kilitleyebiliyorsunuz yani basık doğanlar gibi düşünün ayrıyeten de ortada veya en yukarda kafanıza göre kilitleniyor maşa gidondan kilitlemeli de durup kilitlemene gerek kalmıyor

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Bende onu anlatmak istedim, basık doganlar gibi olunca alet yurumuyor çünkü tüm acilar degisiyor @HasanOnur15

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@HasanOnur15
Sizin masaniz özel üretim herhalde, o masa yayli degilmi?
3 mesafe ayarli suntour xcm v3...

arda öner

Üye
Tepki
6
Bisiklet
Salcano
önceden sr suntour xcm v3 gidon kilitlemeli ve maşadan kilitlemeli olarak iki türünüde birer sene kullandım ve gidon kilitlemeye geçince ohhh be dünya varmış dedim.Eskişehirde ikamet ediyorum ve eskişehirin şehir içi yollarının pekde iyi olduğu söylenemez heleki ara sokaklar... Fakat çevre yolları gayet iyi durumda ve orada gidondan kilitleme çok işe yarıyor çünkü bazen bi çukur fark ediyorum veya taşlık direk maşayı açıveriyorum o yönden çok rahat oluyor... Şuan epicon x2 kullanıyorum oda gidondan kilitlemeli fakat bunda maşayı istediğiniz düzeyde kilitleyemiyorsunuz o çok iyi birşey... yukarıdaki arkadaşlar yarıda kitleniyor aşırı yavaşlatıyor diye belirtmişler fakat benim maşamda öyle birşey olmuyor sadece yukarı seviyedeyken kilitliyor o yönden çok iyi bir maşa kesinlikle tavsiye ediyorum acayip rahat...

• Beğen
Tepkiler: kasapogluu

BORA34

Aktif Üye
Tepki
123
İsim
BORA
Bisiklet
Cube
Rockshox xc32 solo air kullanıyorum maşadan kilitlenmeli kesinlikle düz yolda ve yokuşta kilitleyince fark ediyor gidondan kilitlenebilir olması daha iyi