gidon yüksekliği ayarlama

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında tolga dedeoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. tolga dedeoğlu

  tolga dedeoğlu Yeni Üye

  Kayıt:
  11 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  33
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  forumda bir türlü bulamadım. gidonun yüksekliği ayarlanıyor diye biliyorum ama bir türlü kendi gidon yükseliğimi ayarlayamadım. dağ bisikletim var (salcano-hector), öncelikle gidonun kadroya tutunduğu yeri alyanla söktüm içinden uzun vidalı bir çubuk çıktı ama işe yaramadı, sonra çatalla gidon arasında iki tane büyük vana gibi ingiliz anahtarıyla gevşetilen bir vida var onları gevşettim yine işe yaramadı.

  kısacası beceremedim, nasıl yapılır bu ayar? yada bütün bisikletlerde gidon ayarı yapılırmı yoksa bazılarında sabittir, yapılamaz mı?
   
 2. ilkcan çağdaş

  ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Şubat 2010
  Mesajlar:
  634
  Beğeniler:
  265
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Tolga bey,durum şöyledir.Siz diyorsunuz ki;"öncelikle gidonun kadroya tutunduğu yeri alyanla söktüm içinden uzun vidalı bir çubuk çıktı ama işe yaramadı, sonra çatalla gidon arasında iki tane büyük vana gibi ingiliz anahtarıyla gevşetilen bir vida var onları gevşettim yine işe yaramadı.".Siz burada direksiyonu sökmüşsünüz,direksiyon gidon ayarı yapmamışsınız.
  Ben durumu size şöyle anlatıyorum;
  İlk önce söktüğünüz yerleri takalım.Hani vana gibi ingiliz anahtarıyla gevşettiğiniz somunları ilkten sıkın,daha sonra direksiyon sağa sola dönmüyorsa,biraz gevşetin.Direksiyon rahatlayana kadar ve ön frene bastığınızda çatalda boşluk yoksa,en üstteki somunu ve altındaki somunu iki anahtar vasıtasıyla sıkıp,direksiyon boşluk ayarını tamamlayın.
  Bir üstü ise,yani direksiyon yüksekliği ayarı şöyle;
  Uzun vidalı çubuk ile altındaki döküm parçayı,yani önceden çıkardığınız parçaları yerine takın.Alyan civatayı şöyle direksiyon hafif sıkılıkta yukarıya kaldırılabilecek ve sağa sola oynatabilecek şekilde sıkın.Daha sonra koltuğunuza oturup,direksiyonunuzu kendinize göre rahat sürüş için ayarlayın.
  Tavsiyem;sormadan başka bir iş yapmayın.
   
  haldun linomen ve tolga dedeoğlu bunu beğendi.
 3. #3
  tolga dedeoğlu

  tolga dedeoğlu Yeni Üye

  Kayıt:
  11 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  33
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  tavsiyeleriniz çok işime yaradı, istediğim yüksekliğe getirebildim gidonu. çok teşekkür ederim.
   
 4. ilkcan çağdaş

  ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Şubat 2010
  Mesajlar:
  634
  Beğeniler:
  265
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  rica ederim,selamlar.