gidon üzerindeki marka logoları nasıl silinir sizce?..

tansu berkay

Forum Demirbaşı
Tepki
361
Bisiklet
Colnago
öncelikle herkeze iyi seneler gidon ve gidon boğazındaki logolar nasıl silinir bilgisi olan yada yapan varmı acaba detayları ortadan kaldırıp sakin bir görüntü arıyorum boyamadan çözülürmü acaba bilgisi olan varsa sevinirim...(konuyu yanlış yere actığım içinde kusura bakmayın:)

Scudo

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
gidonun kendi boyasına hiç zarar vermeden zor bende boğazda denedim olmadı mecburen siyaha boyamak zorunda kaldım.çok ince jilet benzeri bir edavatla kazıyabilirsin ama biraz uğraştırıyor. gidon vitramı acaba?

tansu berkay

Forum Demirbaşı
Tepki
361
Bisiklet
Colnago
:) evet vitra ve ne yazıkki bisikletimin diğer hiç bir renk kombinasyonuyla uymuyor. buda zaman içinde rahatsız etmeye başladı acaba neft yada benzeri bir malzemeyle sökülürmü.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Elman Temel yanılmıyorsam asetonla sökmüştü o yazıyı Vitra marka sele borusundan. Denemekte yarar var.

mtbiker

Forum Demirbaşı
Tepki
55
İsim
Erdi
Bisiklet
Scott
arkadslar boya sokuculerın işe yaradıgını duymustum arkadasım yıne vıtra bı bogazı bu sekılde silmisti bı deneyın yardımı olur sanırım:)

• Beğen
Tepkiler: tansu berkay

İdris ACA

Forum Bağımlısı
Tepki
1.425
@HaliliOzturk
Halil Elman'ın yazıyı söktüğü sele borusu scud :p
Tabi netice aynı olur,ha vitra ha scud;)
Boya sökücü işe yarayabilir ama yazı ile birlikte gidon boğazının da boyasını sökmesi ihtimali çıkıyor ortaya.Bence boyasını sökmek yerine tabelacı'nın birinden bir parça siyah renk folya alıp yapıştırın.Yada ''vitra''yazısı ile aynı boyutlarda,bisiklet'inize uyum sağlayacak renkte başka bir yazı da yazdırabilirsiniz.
kolay gelsin.
selamlar

tansu berkay

Forum Demirbaşı
Tepki
361
Bisiklet
Colnago
Aslinda Bİr ParÇa KÖŞesİnde DenİyeceĞİm Olmassa Bende Boyamayi DÜŞÜnÜyorum...

mtbiker

Forum Demirbaşı
Tepki
55
İsim
Erdi
Bisiklet
Scott
@İdris ACA

yapan arkadasımda sorun olmamıştı ama yınede garantı vermıyım idris abı dedıgın gıbıde olabılır:) bu arada dışının boya ile diilde menevişleme gıbı bı teknıkle yapıldıgını tahmın edıyorum:)

• Beğen

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
@mtbiker

Biz, Almanların tabiriyle eloksal kaplama diye biliriz. İngilizce konuşanlar "anodized" derler. Elektrolitik bir prosestir. Bu metotla alüminyuma hem renk verilir, hem de yüzey sertliği, dolayısı ile çizilmeye ve aşınmaya karşı mukavemeti artırılır. Tabii renk vermeden de eloksallama yapılabilir.

Eğer boya kaldırılırken alüminyumun kendi rengi ortaya çıkıyorsa bu eloksal tabaka da sıyırılmış anlamına gelir.

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
arkadaşlar en iyi yöntem bayanların tırnaklarındaki ojeleri sökmek için kullandıkları asetondur..
heleki ürün vitra ise kesinlikle bi sorun olmaz,yanlızca aseton ve biraz pamuk ile tamamiyle sökebilirsiniz.ve boğazın üzerinde bulunan fon rengi olan siyah boya yakma yöntemiyle uygulandıından kolay kolay çıkmıyor(siz yinede uygulama esnasında çok hassas davranın).ama yazılar sonradan uygulandıı için çok rahat çıkıyor.
dediğim gibi biraz oje asetonu (muz aromalı olsun :D) ve bi miktar pamuk işinizi hayli hayli görür.
not:amoeba ürünlerinde özellikle kadro donanımlarında(alüminyum sele borusu,g.boğazı,gidon gibi) yazı stickerlarını boyama yöntemiyle uygulamakta,son katmanı oluşturan vernik bu ürünlerde bulunmuyor(carbonlarda mevcuttur,alüminyumlarda yoktur).o bakımda ancak bu markanın ürünlerinde asetonla yazı sökme tecrübesi edinilmiştir..bilinize :)

tansu berkay

Forum Demirbaşı
Tepki
361
Bisiklet
Colnago
elman temele kesinlikle katılıyorum dün denedim ve çok başarılı oldu gerçi benim kullandığım oje çilekliydi ama olsun:) pamukla uygaladıkdan sonra biraz sert peçeteyle silince çok iyi sonuç verdi herkese teşekkürler....

yasin cb

Forum Bağımlısı
Tepki
1.568
@mtbiker

Söylemek istediğiniz yöntem eloksaldır , menevişleme çeliklere uygulanan bir ısıl işlemdir bununla bir alakası yoktur ;).

Yazıları ise selülozik tinerle çok kolayca çıkarabilirsiniz. ama yazı çıktıktan sonra uygulamaya devam etmeyin boyayı kaldırma riski olabilir.

• Beğen

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Boya sökücü kendi boyasına zarar vermeden sökebiliyor eğer bulabilirseniz DOT yağıda çok güzel bir şekilde hiç bir iz bırakmadan çıkartıyor boyayı... Boya sökücüde biraz uğraştırıyor ama çıkartıyor kendi siyah boyasını bozmadan...

Bizzat denenmiştir 3 yöntemde...

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
bez ile üzerine hafif selulozik tiner kullan yazı çabucak silinir boyaya fazla zarar gelmez saygılar

Serdar TEBER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Arkadaşlar, karbon gidon ve sele borusunda da marka yazıları bu teknikle silinebiliyor mu? Zarar görme ihtimali var mı parçaların?

• Beğen
Tepkiler: Elman TEMEL

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
@Teberus

karbon parçalarda bunun imkanı yoktur.karbon parçaların üzerinde koruyucu vernik katmanı bulunmakta,bu katman aynı zamanda parlaklığıda sunmakta.eğer silmeye kalkışırsanız o verniği bozup mat bi yüseye sahip olursunuz,buda çok çirkin bi görüntüye sebebiyet verecektir ;)
saygılar:)

• Beğen
Tepkiler: Serdar TEBER

İdris ACA

Forum Bağımlısı
Tepki
1.425
@elman_temel
Ek olarak...
Yazılar yok olup carbon deseni çıkana kadar,su ile birlikte zımpara yapabilirsiniz.
sonrasında matlaşan yüzeyin üzerine sprey bir vernik sıkarsanız,eski parlaklığına kavuşur.
Yalnız verniği güzel atın:)
Bu yöntem amoeba scud sele'de(carbon-titanyum)denediğim bir yöntemdir.
isterseniz neticenin de bir resmini ekleyebilirim;)
Selamlar