Gidon Sorunsalı ...

Tepki
1
İsim
Göktuğ Toprak
Kron XC150 Bisikletimin maşasını talebim üzerine garanti ile fabrikaya yolladık bazı sorunları var idi. Fabrika olumlu yanıt verdi ve yeni maşamı yolladılar. Garantiye monte ettirttim fakat aldığımdan beri (yaklaşık 2 ay oldu yeni maşa ile kullanıyorum belki düzelir diye bekledim bu kadar süre.) gidon çok sert kolay dönmüyor. Sürerken çok büyük rahatsızlık veriyor. Garantiye gittiğimde ise yetkili arkadaşlar sürekli zaman içerisinde düzeleceğini söylüyorlar. Fakat düzeleceği yok. Gidonu yumuşatmak için vidalarını sıkma - gevşetme taktiğini denedim fakat yine bir sonuç alamadım... Yardım eder misiniz ?

Scudo

Bicyle

Aktif Üye
Tepki
35
Bisiklet
Salcano
Vidalar doğru şekildeki sıkıldımı acaba isterseniz hepsini gevşetin önce üsteki yeri sıkın ama ne fazla sıkın ne az fazla sıkarsanız gidon yine zor dönecektir eğer az sıkarsanız maşa nızda boşluk kalacaktır o kısmı yeterince sıktığınızda üst üste duran iki vidayı gidonu ve lastiği aynı hizaya getirerek sıkın eğer hayla düzelmediyse furç aksamında bir sıkıntı olabilir umarım yardımcı olabilmişimdir :)

hayatçokgarip

Daimi Üye
Tepki
348
İsim
Deniz
Bisiklet
b'Twin
@DincerZ
bisikletten sırf bu yüzden soğuyabilirim. bugün ben de 250 liralık tamir seti alıp bisikletimin genel bakımını yapmak için uğraştım biraz. ön göbeği yağladım, ama vidaları ne çok ne az sıkma saçmalığından ötürü nerdeyse saatlerce uğraştım. hala bile tam olması gerektiği sıkıp sıkmadığımdan emin değilim.
arka ise quick release olmadığı için ruble kısmını sökemedim. quick release ne alaka derseniz de ortadaki mili sökemediğim için, ve ruble sökme aletim de pimli denilen ortasında çubuk olan tipten olduğu için malesef sadece ruble olmayan kısmı yağlayabildim. ki o da tam düzgün yağlanamadı. çünkü o kısımdaki vida da sanırım kaynamıştı ve sökemedim.o kadar zorladım ki hem de yamulacak diye korktum. açılmadı. aynakol kısmına ise bu saçmalıklardan sonra hiç bulaşmayıp bisikleti öldürene kadar kullanmaya karar verdim. sadece zincir temizliği ve yağlaması yaparım bundan sonra.
yahu halbuki basitçe sökülüp yine basitçe toplanabilen bir alet olsaydı ne olurdu. o tam sıkma ile sıkmama arasındaki ince çizgi olayı arka tekerde daha çok bunalttı beni.
galiba en iyisi 100 liraya servis bisikleti alıp onu kullanmak. en temizleri onlar.

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
"zaman içinde düzelir" kadar aptalca bir şey söylenemezdi herhalde. yaptıkları işten bihaberler. aletleri mi yok, bilgileri mi yok, toptan akılları mı yok yoksa çok mu kurnazlar anlamadım...

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.867
İsim
Hakan Engin
@hayatçokgarip bence yılma, sonuçta 250 tl verip sağlam bi alet takımı almışsın, öyle veya böyle deneye deneye öğreneceksin, bisikletin değişmesi gereken parçaları varsa da değiştirirsin. Bazen sorunu çözmek değiştirmekten geçiyor, yani bir şeyi tamir etmek veya ettirmek maddi manevi daha sorun oluyor insana, atıyorum furş takımın uyduruktur, servisle muhattap olacağına gidip çok daha pahalı olmayan ama çok daha kaliteli bir takım alıp kafanı rahat ettirebilirsin, yani örnek olarak söylüyorum.
Bisiklette sorun çözmek bazen çok sıkıntılı olabiliyor, ama onun için savaşırsan, bir sonraki sorun için çok daha güçlü olursun. Aşı gibi :)

• Beğen
Tepkiler: hayatçokgarip

Bicyle

Aktif Üye
Tepki
35
Bisiklet
Salcano
@hayatçokgarip

Bence bisikletten felan soğmayın bence inşallah sorununuz en kısa sürede çözülür iyi forumlar

• Beğen
Tepkiler: hayatçokgarip

hayatçokgarip

Daimi Üye
Tepki
348
İsim
Deniz
Bisiklet
b'Twin
@ratm
bi de aslında bazen böyle eşşeklikler yapıp insanın kendine gelmesi gerekiyor.
senin nene gerek 250 liralık set:acpsnr:.
neyse işte :)
hayır set de umduğum gibi kaliteli çıkmadı zaten.

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
323
Gidonun dönmemesinin nedeni maşa değiştirme esnasında furş yatağından kaynaklanan bilya ya da rulmanların monteleme esnasında zarar görmüş,bilyalar ezilmiş ya da tam oturtmadan montaj yapılmış olabilir. Servisin vermiş olduğu yanıt bence çok yanlış bir bilgi,zamanla alışma durumu diye bir şey yok.Bulunulan durum yara değilki zamanla iyileşsin:) Gidon,furş yatağı sorunu riskli yerler,kaza yaptırır.Mesela özellikle ön göbek bakım ve ayarı olsun, bilya değişiminde bilyaları iyi yerleştirmeden,ayarı iyi yapılmazsa bilya ezilmesinden ön teker fren gibi kendisini kilitleyerek kazalara neden olabiliyor.Furş,gidonda özellikle vidalarının sıklama,düzgün montajıda bence önemli. Furş takımı monte bakım videoları bakabilirsiniz. Yine de işini iyi bilen bir bisikletçiye baktırmanızı tavsiye ederim.

Tepki
1
İsim
Göktuğ Toprak
Şimdi de siz değerli arkadaşlarımın dediği şekilde furş yatağını ve bilyeleri kontrol edeceğim. Eğer yine bir sonuca varamazsam , tekrar garantiye gidip isyan çıkartacağım gibi ...

@DincerZ Dediğinizi yaptım boşluğu vs. aldım fakat yine bir sonuç yok malesef :|