Gidon genişliği nasıl hesaplanır?

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Mtb de gidon genişliği /boyu kullanıcıya göre nasıl hesaplanır? Youtube da birkaç videoda şınav poisyonundan referans veriyorlar . Forumdaki deneyim nedir?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
omuz eklem başlarının birbirine olan mesafesini sırt üstü yatarken omuzlar serbest halde ölçün, aradaki mesafe yol bisikleti için gidon genişliğidir.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Yukarıdaki hesapla yol bisikleti için olan yöntemi buldunuz. Çıkan rakam MTB gidonunda baş parmağınızın geldiği yere denk geliyor. Üstüne elinizi yumruk yapıp diğer parmakların mesafesini ölçün. Yukarıdaki rakama iki elin yumruk boylarını katın. Tebrikler, MTB için en kısa gidon mesafenizi buldunuz. Benim dropbar 42 cm. Yukarıdaki hesapla en az 60 cm düz gidon kullanmam gerekiyor. Şehir-tur bisikletimde zaten 60 cm gidon var.
Daha zorlu yarışlarda denge maksatlı bundan daha uzun gidon kullanmalısınız. (Bununla ilgili fotoğraf vardı ama bulamadım)

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.530
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu ve benzer konular genelde yol/yarış bisikletleri için açılmış. Peki gidon genişliği neye göre seçilmeli? Dağ bisikleti kullanıcıları olarak kaç mm lik gidon kullanıyorsunuz? Bisikletimin üzerinde 650 mm lik gidon var ve bana yetersiz geliyor (boynuzlu kullanıyorum :)). 720/740 mm arasında kalıyorum ya da daha mı geniş olmalı? . + lar / - ler nelerdir? :eek:

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@isosel

1.74 Boyundayım, 720 mm Gidon kullanıyorum. Önceki gidonum 640 mm'ydi. Arazide çok çok fazla artan bir kontrolünüz oluyor daha uzun gidonla. Engellerden aşmanız gerektiğinde, tekerleği yerdeki bir taştan/daldan kaçırmanız gerektiğinde çok işe yarıyor. 740 Alsam yeriymiş hatta :)
Kollarınız açık durduğu için göğüs kafesiniz serbest kalıyor, rahat nefes alıyorsunuz.

static1.squarespace.jpg
:D

Eksileri;
Düz yolda bir önceki sebep yüzünden hızınız çok kesiliyor. Paraşüt gibi oluyorsunuz.
Trafikte veya ormanlık arazide ufak aralıklara sığamaz oluyorsunuz.

İsmail Selçuk

Tepki
2.530
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BerkEvren
berk hocam iyiyimiş bu :D Boyum 177 benimde omuzlarım nispeten daha geniş, 740 mm düşünüyorum bodrum kapısından zor sığacak gibi görünüyor ama kısa gidona göre uzun gidon her halükarda daha işlevsel görünüyor :koptum: tecrübesi olanlar paylaşımda bulunurlarsa forumcak faydalarınız :)

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@isosel Oda kapılarından sığmıyor zaten. 3-4 Kişilik asansörlere girmiyor bile. Ama asıl işini hakkıyla yapıyor. "Bisikleti kontrol ediyorsunuz"

Gidon genişliğinin artıları - eksileri ve ölçüm yöntemi için;

Bu arada gidon boğazının kısalması da ani hareketler için artı sağlıyor.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@isosel
Boyum 193 olduğu için omuzlarım forumun %90' ından geniş olmalı. Önceden 640 kullanıyordum, şimdi 780 ile mutluyum :) şu konuda avantajlarını, dezavantajlarını enine boyuna yazdım : (link)

Not: o konuda yazdığıma ek olarak trafikte arabaların arasından geçme sıkıntısı olabiliyor fakat sürekli arazide sürdüğümden benim açımdan sıkıntı değil.

İsmail Selçuk

Tepki
2.530
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Mustafa Zeybek konuyu hatırladım. Bu arada çok iyi olmuş tercihin. Allah kaza bela vermesin.
Düz gidon açılıya göre daha agresif duruyor bence. Sırf bu yüzden düz tercihi yapacağım sanırım. :D Gidon boğazı 31,8 mm / 90 mm boyunda bu arada.

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
@isosel

Benim kullandığım da 740mm. Kapılardan çapraz soktuğunuzda geçirebiliyorsunuz, tabii sizin bodrum kapısını bilmiyorum, o küçük olabilir. Uzun gidon arazide avantaj ama düz ve uzun yol gidiyorsanız bence daha çok yorar, daha konforsuz bir sürüş olur diye düşünüyorum. Biraz kullanım alanınızla ilgili bence, araziden dağa çıkıp iniyorsanız eyvallah, ama köy yolları gibi düz cross country sürüşler yapıyorsanız ben olsam daha kısa gidon tercih ederim

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@ratm
Aynen öyle. Araziye gidene kadar hayattan soğutuyor adamı :) Ama yoldan çıktığın gibi inanılmaz keyifli hale geliyor.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@isosel
Teşekkürler. @ratm ve @BerkEvren' in de bahsettiği gibi araziye olan uzaklık da önemli. Şahsen evimle arazi arası 3km kadar olduğu için sıkıntı çekmiyorum. Şartlar herkes için farklı oluyor. Bunun üstünde düşünüp ona göre kararınızı verirsiniz.

720 sizin için iyi olur sanıyorum.

@ratm
Benim ortalamam gidonu değiştirdiğimden beri hiç azalmadı, bilakis gidon vücuduma uygun olduğu için konforum da arttı. Düz yolda yormuyor ama yokuş aşağı rüzgar daha fazla etki ediyor tabi :D

• Beğen
Tepkiler: İsmail Selçuk

İsmail Selçuk

Tepki
2.530
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ratm Yarım ayakta da olsam gidonu tutuşum bu şekilde oluyor. Hız için boynuzdan da tutup güç alıyorum. Konya'nın kendisi düz ova. Dağ için biraz yol yapmak gerekiyor tabi :)

IMG_8070.JPG

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@isosel 720' den genişine - bence - gerek yok. Bende 640 çocuk bisikleti gibi kalıyordu. Düz ya da açılı sizin keyfinize kalmış. Benim sele boyum aşırı yüksek olduğu için 25mm açılı tercih ettim.

• Beğen

İsmail Selçuk

Tepki
2.530
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Mustafa Zeybek araştırmalarına göre önerin var mı örneğin race face nasıl?

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@isosel
Ben xlc ürünlerini sevdiğim için ve illa bisikletime uyumlu mavi aradığım için direk xlc pro m 16 aldım. Pek araştırdığım söylenemez ama race face iyidir.

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
@isosel

Bike Fit uzmanı değilim bana şuan bu fotodan her şey normal gibi geldi. Genişletmeye gerek yok gibi. Buradan anlaşılmıyor ama belki öne doğru biraz gidonun gitmeye ihtiyacı olabilir, onu da gidon boğazını değiştirerek zaten halledebilirsiniz.
Ama yok ben bu gidondan sıkıldım arkadaş diyorsanız :) o başka, tabii ki arada değişiklikler yapmak güzeldir. Rahat kullanım için "riser" gidonlardan tercih edilebilir aynen şuan sizinkinde olduğu gibi, yok eğer daha agresif ve performans kullanımı isteniyorsa düz almak lazım. Artık size kalmış.
Alüminyum gidon için bence bilindik bir marka alınsa yeter çok para vermeye de gerek yok. Ama "ben buradayım" diyecek kendini etrafa belli edecek birşey istiyorum ben diyorsanız, Race Face Atlas alın geçin :)

• Beğen

İsmail Selçuk

Tepki
2.530
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ratm
Boynuz kullandığımdan daraldı kullanım olarak bakalım aldığım ürünü paylaşırım tüm önerileri dikkate alacağım :))

@ratm @Mustafa Zeybek @BerkEvren

gidon : (link)
elcikler: (link)

gidon genişleyince (660 mm den 720 mm ye) ciddi kontrol artışı yaşadım. Önceden yeterince rahat değilmişim bunu fark ettim :) Gidon geldiğinde ve ürünü kullandıktan sonra ciddi güven verdi ki kendimce baya zorladım. Geniş elciklerde yüzey alanını genişleterek sürüşü daha da rahatlattı.

IMG_8664.JPG IMG_8669.JPG FullSizeRender (2).jpg

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@isosel
Hayırlı olsun. Yalnız bir detay dikkatimi çekti. Fren kolunuz çok içte. O şekilde elleriniz rahat etmez. Olması gereken şu :
images.jpeg

İsmail Selçuk

Tepki
2.530
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Mustafa Zeybek teşekkür ederim :harika: ben de nasıl rahat olur onu bulmaya çalışıyorum deneyerek. Biraz uzak olursa vites değiştirirken zorlandım bu sefer yakına aldım. Gidona önce vites sonra fren kolu takılınca bu sefer vites kolu uzaklaşıyor. Tam ölçüsünü nasıl bulacağız? Var mı bi formül :islik: