Gidon boynunu sökmek için yardım

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Şehir bisikletimin ayarlanabilir gidon boynunu sökmek istiyorum. Bundan önce başka bir model bisikletim vardı, onunki kolaylıkla çıkıyordu. Bunu beceremedim açıkcası. Resimde de görüldüğü gibi içi altıgen olan ve kesinlikle oynamayan bir göbeğe geçirmişler diğer parçayı. Dikkatimi çeken 3 tane çentik var üzerinde, iki tarafında da var bu, acaba oraya özel bir anahtar takılıp çevrilerek mi çıkartılıyor nedir anlamadım, böyle bir parçayı bu kadar karmaşıklaştırmazlar herhalde?! Belki de çok basit bir püf noktası var, bilen bir arkadaş varsa yardımcı olursa memnun olurum.

https://i.hizliresim.com/14N4EA.jpg

https://i.hizliresim.com/o2E2Xm.jpg

Scudo

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
gidon boğazını merda yazan halkanın ortasındaki vidayı gevşeterek açabilirsin, çıkartması çok kolay.

14N4EA.jpg

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
@Angel

Cevap için teşekkürler, ben belki yanlış ifade etmiş olabilirim, komple gidon boğazını sökmek istemiyorum, sadece öndeki gidonu tutan parçayı ayırmak istiyorum

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
@ratm
boğazı değiştirmeyecek misiniz? neden o bölgeden ayırmaya çalıştığınızı anlayamadım?

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
yok hayır boğazı değiştirmeyecem, o kısmı ayırmak istiyorum çünkü bu iki parçanın birleştiği yeri greslemek istiyorum. Aslında dışarıdan tam arasına sprey sıkınca da işimi görüyor ama yağmur çamur derken kısa sürede yağ gidiyor ve ses yapmaya başlıyor. greslersem daha uzun süre gidecek.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Bu modellerde sanki iki yanda birer kapak daha olmalı. Söktünüz mü onu? O kapağı iyice sıkınca ses gelmemesi lazım. Ses geliyorsa az da olsa gevşek kalmış demektir - diye düşünüyorum.

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Evet iki tarafta da kapak var, bağlantının nasıl yapıldığını gösterebilmek için onları söküp öyle çektim fotoyu. Kapakları olabildiğince sıkıyorum, zaten ne kadar sıkarsan sık illaki iki parçanın bağlandığı kısımda çok ince boşluk kalıyor. üzerinde 10Nm tork sınırı yazsa da eminim onun üzerine çıkıyorumdur. Oranın illa ki yağlanması lazım, eski bisikletimde de aynı şekildeydi, gres sürebilseydim iyiydi.

Tepki
27
İsim
Ersan Akpınar
iyi akşamlar,

Akşam akşam iş açtık başımıza :)

Gidon boğazını söküp zımpara yapmak için giriştiği maceramda tıkandım.
Resimlerde görüldüğü gibi bu adımdan sonra nerenin çıkacağını anlayamadım üsteki dirsek mi yoksa alttaki yivli alandan mı.
( gidonun boğazında ki vidayı çıkarınca bitecek zannetmiştim )

(link)
(link)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Gidon bogazindaki vidayi tekrar yerine tak ve 3-4 dis kalana kadar gevset. Sonra bir cekicle üzerine vur asagiya düssün, asagiya düsdükten sonra bogaz cikacaktir. Cikmasa paslanmis demektir ve isin zorlasacaktir.