Gidon bar-end hakkında yardıma ihtiyacım var.

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Merhaba arkadaşlar. Bisikletimi alalı 1 ayı yeni doldurdum. Aksesuarları ufak ufak tamamlamaya çalışıyorum. Sıra geldi bar-end'e. Cidden gereksinim duyuyorum ancak isimlerini veya modellerini bilmediğimden internet üzerinde esas istediğimi bulamadım. Sadece gidonun en uç iki yan noktalarına takılanları bulabildim. Ona da sanırım "bar-end" deniyor. Diğerlerine ne ad veriliyor bilmiyorum. Yardım almak istediğim konu da bu..

Öncelikle bisikletime uygun mudur, takılabilir mi? Bir bilgim yok. Ben istediğim aksesuarı tarif edeceğim, umarım bilen ve yardım eden birileri çıkar :)

Genellikle tur yarışlarında kullanıyorlar. Gidonun orta noktasına takılıyor. Gidonun orta kısmına kolları yatırıp sürüyorsunuz. Şehir içinde fren kullanımını zorlaştıracağı için kullanmayacağım ancak uzun, düz, tali yolların olmadığı, frene çok da fazla gerek duyulmayan sabit hızla yol alınan zamanlarda gidonu standart biçimde tutmak çılgına çeviriyor beni. Hiç rahat edemiyorum. O nedenle bu arayışa girdim. Bahsettiğim aksesuarın tam adını bilen ve benim sıkıntımı giderip gideremeyeceğini söyleyen birileri olursa çok memnun olurum. Eğer bilmediğim başka tip bir aksesuar bu problemi çözecek diye düşünüyorsanız, o tür tavsiyelere de açığım. Yana takılan bar-end'ler nedense işime yarayacak gibi gelmiyor, ondan gidon ortasına takılanlara yöneldim.

Herkese iyi forumlar..

Scudo

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
@Enes.

Eyvallah Enes, triathlon bar yazınca aradığım ürünleri buldum :) Sandığımdan fazla çeşidi varmış. Araştırma işine girdim bakalım..

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
@farukbas77

Uzun yollarda daha rahat sürüş, bileklere ve ellere binen kan basıncı ve uyuşturmayı engelleyen bir tutuş, konforlu bir pozisyon sağlıyor. 2 adet ped üzerine dirsekleri koyup gidon ortasından çıkan barları kolları dayayıp tutarak daha rahat sürüş sağlıyor.

İlla ki şart bir donanım değil ama ben şahsen 40 km elcikleri tutarak sürmekten çok sıkıldım, bileklerim uyuşuyor. Bugün birkaç bayiiye gittim ama malesef zınk diye bulunabilen birşey değilmiş :S

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Çağatay Çağlar

Aero Bar diyede geçiyor sanırım bunlar. Bende merak ediyorum açıkçası alırsan kullanımı hakkında inceleme yazarsan sevinirim. Bende tur için kelebek gidon düşünüyorum önümüzdeki yıl, bence sende bir araştır. Dediğin alette kullanırken çok fazla öne yatman gerekecektir, kelebek gidon ise daha rahat bir kullanım sağlar sanırım. Şöyle birşey;

http://farm8.staticflickr.com/7064/6976351747_752c09c0e3_z.jpg

• Beğen
Tepkiler: Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
@Tamer KAMIŞLI

Evet bunları da gördüm triathlon bar araştırırken ancak benim ihtiyacımı karşılar mı karşılamaz mı bilemedim. Her ikisini de kullanmadım ancak hayal edince triathlon bar bana daha uygun gibime geliyor. BU kelebek gidonda sadece tutuyor muyuz? Yani gidona yatarak bileklere uygulanan basınçtan yırtabiliyor muyuz? Ben bu arada gidonun tam ortasına takılan iki adet bar biçiminde triathlon bar buldum. Parasını ödersem 3-4 haftaya (en geç) getirtirlermiş. Fiyatı da uygundu. Şu kelebek gidonu nasıl kullanıyorlar netten video bakacağım. Muhtemelen triathlon barı alacağım ertesi ay başında. İzlenimlerimi fotoğraflarla paylaşırım..

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kelebek gidonda bileğe uyguladığın basınç triathlon bardaki kadar değişmez sanırım. Sadece yoruldukça değişik pozisyonlarda tutup bileğini dinlendirebilirsin. Ki bana kalırsa bu konuda normal barendler bile çok etkili, kelebek gidon daha da etkili olur. Bende önümüzde ki yaz başka bir tur düşünüyorum, ondan önce bu kelebek gidonu alırım diye bir düşünce var kafamda.

İzlenimlerini sabırsızlıkla bekliyorum. Benim bu triathlon barda tek çekindiğim konu bel ağrısı. Ama bakarsın aklımı çelersinde Triathlon Bar alırım Çağatay :)

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Kelebek bar kullanıyorum, şehir bisikletleri konusunda resmi var. İstersen açısını daha öne doğru ayarlayıp triatlon bar gibi yatarak kullanabilirsin. Turlar için triatlon barın uygun olmadığını düşünüyorum, ani manevra yapmak mümkün değil ayrıca tek kullanım pozisyonu var, zaten adından da belli hız için dizayn edilmiş bir sistem sürekli öne yatarak bel ağrısı yaşamak da cabası.
Ben kelebek barın üstüne önce (link) takıp üstüne (link) bunu sardım. Biraz kalınca oldu ama çok rahat. Gidonumun da linkini vereyim : (link)
Çok farklı tutuş pozisyonları var ve hemen hepsinde yönlendirme ve fren vites kollarına ulaşım şansı var. Üzerinde far, km saati, telefon, kamera vs takacak bir sürü yer var, tek dez avantajı flatbardaki gibi torbayı gidona takamıyorsunuz kolayca, o kadar da olsun.

• Beğen
Tepkiler: Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Ne kadara mal oluyor peki? Anlattığınıza göre kelebek gidon çok işlevsel. Bir araştırayım bakalım bulabiliyor muyum..

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
@Tamer KAMIŞLI

Ya kelebek ya triathlon (triathlon daha ağır şuan için) alacağım 3 haftaya ya da belki daha geç (getirtme sürelerine bağlı). Umarım memnun kalırım da izlenimlerimi ağlayarak değil gururlar paylaşırım :D

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Tolga Günsezer

Olay budur hakkaten :) Keşke daha önce bu linkleri vermiş olsaydınız veya ben size sorsaydım. Pazar akşamı tura çıkıyorum ve o zamana kadar bana ulaştırmaları imkansız sanırım. Neyse artık eylül gibi mutlaka alıcam ve bir sonraki turda bunu kullanıcam :)

Çağatay eğer ki uzun turda kullanmak istiyorsan bence mutlaka kelebek gidon almalısın, amacın hız ise orası başka tabi.

http://img687.imageshack.us/img687/9020/20120523161644.jpg

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Amacım hız değil, zaten bisikletim hıza müsait de değil. Uzun turlarda bileklerime fazla basınç oluyor ve uyuşuyor. Bisikletim yarış bisikleti gibi bir geometriye sahip olmadığından yatarak sürme de söz konusu değil, dik oturmak beli falan da ağrıtıyor. Bar aramamda tek gaye uzun yolda bu sıkıntıları minimize etmek veya mümkünse tümden ortadan kaldırmak.

Maddiyat da önemli benim için. Kelebek gidon komple kaça patlar bilmiyorum, araştırıcam. Beni aşarsa triathlon bar alıcam mecbur. Öğrenciyim sonuçta ve tek masrafım da bisiklet değil. Triathlon bar 40 Tl civarına buldum çünkü..

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Abi senin buldugun nasil bisey bilmiyorum ama Pedal Bisiklet'te 30 liraya vardi yanlis hatirlamiyorsam. Ona da bi bak istersen

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
@Tamer KAMIŞLI
Ben Sarıgöl'e çalıştıkları kargo şirketi hergün gelmediği için PTT kargo ile istedim 2. gün geldi. Normal kargo ile Cumartesi, elinizde olabilir bence bir konuşun telefonla.

• Beğen
Tepkiler: Tamer KAMIŞLI

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
@Çağatay Çağlar

Kelebek bar 33TL, Gidon sargısı 16TL gidon kauçuğu 14TL Toplam 66TL. Ama bar + sargı alsan yeterli olur 49TL. Önce eski gidonundaki elcikleri tak üzerini sargı ile sar, çoık rahat edersin.

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Tolga Günsezer

Tolga Bey teşekkürler, bende bugün arayıp konuşmayı düşünüyordum. Bugün kargonuzu çıkarırız dediler, Samsun'a da muhtemelen yarın gelir dediler ki normal şartlarda 1 günde geliyor. Bende artık yarın sürekli kargo ile irtibat halinde olucam. Umarım yarın elimde olur...

Çağatay bu arada ben kelebek gidon + birde Tolga beyin linkini verdiği uzun elciği aldım, 47 TL tuttu. Eğer ki uzun elcikler işimi görmezse onları biraz kaydırıp, şuan kullandığım elcikleride takmayı düşünüyorum.

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
http://img525.imageshack.us/img525/1039/p7130001r.jpg

http://img404.imageshack.us/img404/3483/p7130002z.jpg

http://img560.imageshack.us/img560/9290/p7130004y.jpg

Yılmaz C. SEZEN

Aktif Üye
Tepki
59
Selam Çağatay. Eğer olurda triathlon bar alabilirsen yada bi yerde kullanabilme şansı yakalayabilirsen deneyimlerini aktarmanı rica edeceğim.. Bende düşünüyorum mtb tarjı bir bisiklete olur mu bilmem ama dediğin gibi uzun turlarda işe yarar gibi. Hem eğilerek rüzgarıda kesmiş oluyoruz bi nebze..

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kelebek gidonu turda test ettim. Komple gidon bandı sarmamış olmama rağmen oldukça rahattı. Birde gidon bandı sararsam tadından yenmez :)