Gezi Bisikleti mi MTB mi, yardım...

Kayıt
9 Haziran 2011
Mesaj
11
Tepki
1
Şehir
Antalya
Merhaba,

Yeni üye oldum. 15 yıl sonra ilk defa bisiklet alıp kullanma isteğim oluştu. Kaç gündür araştırdıkça birçok şey öğrendim. Eskiden tabii 2 model olurdu, alıp geçerdik, şimdi işler çok değişmiş. :)

Normal şartlarda sahilde kaldırımda (taş döşeli), işte ara sokaklarda, yollarda falan binmeyi planlıyorum ama arada pikniğe falan gitsem de (gerçi 40 yılda bir ama) orada da kullanır mıyım diye aklımdan geçiriyorum. Piknik dediğim de işte ormanımsı arazi olur ya, çim falan gibi zemin.

Gezi-şehir bisikletleri tarzına bakınca lastiklerin inceliği acaba engebeli bir yola denk gelse problem yaratır mı, çukura falan düşünce yamultur muyuz cantları, patlatır mıyız lastikleri en ufak bir çıkıntıda diye sorguladım ama bir yandan hızlanmayla ilgili avanaj sağlıyor anladığım kadarıyla şehir bisikleti lastikleri. Kafam iyice karıştı bu yönden MTB avantajlı mı olur bana diye.

Ne önerirsiniz bu konuda bana ve önerdiğiniz şeyi neden önerirsiniz?

Öncelikle benim hangi çeşide yönelmem gerektiğini bulmam gerekiyor. Bu konuda yardım lazım. Cinsine karar verince artık model üzerine odaklanılabilir. Onu da çok araştırdım okudum ama yine çok sorum olacak. Bütçem 500-600TL gibi olacak. Dolayısıyla MTB'ye de yönelsem giriş seviyesinde seyredeceğim.

Şimdiden teşekkür ederim yardımlar için. Forumda bol miktarda bu işin ilmini öğrenmiş kişiler var okuduğum kadarıyla. Eminim buradan bir şeyler çıkacaktır.
 
  • Beğen
Tepkiler: VolkanÖzcan
Scudo
Kayıt
11 Şubat 2007
Mesaj
50
Tepki
3
Şehir
istanbul
engebeli yollarda da sürücekseniz mtb oneririrm yol bisikletleri biraz daha nazik aletler hatta isterseniz 550 tl ye kendi bsikletimi satıryorum kron xc3000 kaskta yanında hediye :D
 

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Kayıt
20 Haziran 2009
Mesaj
609
Tepki
454
Şehir
Antakya
eğer engebeli arazide de kullanacağım diyorsanız mtb daha uygun olur, fakat şuda var tur bisikletlerininde amortisörlü olanları mevcut. ama yinede mtb gibi hoyrat kullanamazsınız onları
 
Kayıt
8 Ocak 2010
Mesaj
8
Tepki
2
Şehir
istanbul
istanbul'un asfaltlarının, kaldırımlarının ne kadar bozuk olduğu düşünülürse (bostancı-kartal veya bakırköy tarafında oturan şanslı azınlık hariç) dağ bisikleti şart gibi görünüyor. birçok bölgede ya mazgallar bozuk, ya kaldırım taşları ve kaldırımdan yolu inişler, ya da yollar. ince tekerli bisiklet çoğu durumda sorun yaratır bu şartlarda.
 

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Kayıt
20 Haziran 2009
Mesaj
609
Tepki
454
Şehir
Antakya
Ben MTB kullanıyorum fakat asfalt kullanacağım zaman 1.50 incelikte asfalt lastiklermi kullanıyorum. araziye girecğeim durumlarda arazi lastiğime geçiyorum. Mtb alıp çok amaçlı kullanabilirsiniz. örnek olarak bir iki hafta asfaltta kullancaksınızdır, yol lastikleri ile kullanırsınız. daha sonra tatile gittiniz yada pikniğe. o gün bisikletinize arazi lastikleirnizi takarsınız ve sorunsuzca kullanırsınız.
 
Kayıt
9 Haziran 2011
Mesaj
11
Tepki
1
Şehir
Antalya
@***xXx***: Valla çok engebeli yollar sözkonusu değil aslında. İlk mesajda belirttiğim bölgeler geçerli. 2. el maalesef düşünmüyorum ama :)

@Alper Yıldırım: Tur bisikleti gezi bisikletiyle aynı ise, amortisörlü olup olmadığını nasıl anlarız bir bisikletin? Direk böyle yay gibi 2 yanda aparat mı bulunuyor? Çok hoyrat hareketler planlamıyorum zaten ama ilk mesajda belirttiğim yerler, sahil kenarı taş döşeli yol falan. Ona göre bir değerlendirme daha doğru olur benim için. Bir de ben öyle lastik değiştirmeyle falan uğraşamam o yüzden öyle tak sök bana zor olur. Haftanın 6 günü eve 8 gibi geliyorum ben :)

@T0LGA: 26'' olanlar MTB mi oluyor? Yine aynı soru olacak ama tur bisikleti = gezi bisikleti diye geçenler mi? Geotech Life'a bakmıştım internette, 28'' o heralde. Ama lastik kalınlıkları yeterli oluyor mu ufak engebelere falan yoksa düz asfalt tek şart mıdır onu bilemiyorum. Hiç kullanmadım
 

uğur yılmaz

Forum Bağımlısı
Kayıt
12 Nisan 2009
Mesaj
1.215
Tepki
319
Şehir
sakarya
bence size en uygun bisiklet sedona 321. cross olarak geçiyor. Hem lastikleri çok ince değil, hem de gidişi falan güzel. Hafif arazide de kullanabilirsiniz. Ayrıca mtblerin lastiği yol bisikletlerine göre daha çabuk patlıyor.
 
Kayıt
9 Haziran 2011
Mesaj
11
Tepki
1
Şehir
Antalya
@uğur yılmaz: Teşekkürler önerileriniz için. Sedona 721 fiyat olarak aşar beni şu aşamada. MTB lastiklerinin çabuk patlama sebebi nedir? Düz maşa demek amortisörsüz anlamında mıdır? Salcano City Sport'a bakmıştım, güzel görünüyor. O hibrit midir? Lastik kalınlığı ile ilgili bilgi bulamadım.
 

uğur yılmaz

Forum Bağımlısı
Kayıt
12 Nisan 2009
Mesaj
1.215
Tepki
319
Şehir
sakarya
@Gokhan Ozcan
Ben hem mtb kullanıyorum hem de yol bisikleti kullanıyorum. Mtbnin lastikleri daha geniş ve basıncı daha az oluyor. Daha geniş bir alan kaplıyor ve yumuşak olması sebebiyle daha çok patlıyor. Yol lastikler az bir alanla temas ediyor ve daha fazla hava basıldığı için patlaması zor oluyor. 2 yıl boyunca yol bisikleti kullandım, 2 kere anca patlamıştır. Mtbnin haftada 10 kere patladığını bilirim :)
Size tavsiye ettiğim salcanodan ben de almak istiyorum. Lastik kalınlığı 700-28 olması lazım. Çok ince değil, kalın da satılmaz:)
 

M.A.Y.

Forum Bağımlısı
Kayıt
22 Kasım 2010
Mesaj
607
Tepki
518
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Diğer
2011 model Trek fx 7.2 sahibiyim, (28 jant, 20" inc kadro) düşünürseniz uygun bir fiyata verebilirim.
 
Kayıt
9 Haziran 2011
Mesaj
11
Tepki
1
Şehir
Antalya
@T0LGA: 28'' olup MTB olan var mıdır? Yani üzerinde oynama yapmadan düşünürsek. Gerçi burada genel aldığım izlenim City Bike tarzı şehir bisikletlerine yönelmem gerektiği.

@uğur yılmaz: Bu 700-xx olan lastik kalınlığı belirtecinde xx tam ne oluyor? Yani kalınlığı orası mı belirliyor. Örnek veriyorum Carraro 704 Azimut Man City diye bir model var, biliyorsunuzdur sanıyorum, 700-35C yazıyor lastik bölümünde. Bu çok daha mı kalındır yoksa cüzi bir fark mıdır?

Ayrıca genel olarak şöyle bir sorum var. Bu şehir bisikleti versiyonlarda; çamurluklu veya çamurluksuz olanları var. Görüntü olarak benim çamurluksuz arkalıksızlar daha hoşuma gidiyor. Birini ya da bir şeyi taşıma gibi düşüncelerim de yok aslında. Yağmurda gezme planlarım da yok. Sadece sormak istediğim, bunların işlev dışında (ve ağırlık) bir fark yaratıp yaratmadığı.

Bu arada başka kullanıcı görüşlerine de açığım :)
 
Kayıt
27 Ocak 2011
Mesaj
99
Tepki
42
Şehir
balıkesir-ankara
bence bu bütçe ile dağ biskletinden başka alternatifiniz yok.en azından giriş seviyesi bir dağ bisikleti alabilirsiniz.şehir biskletlerinin fiyatları biraz yüksekten başlıyor.kötü bir şehir bisikleti alacağınıza,iyi bir dağ bisikleti almak daha mantıklı.ince bir yol lastiği de alıp yerine göre kullanabilirsiniz.
 
Kayıt
9 Haziran 2011
Mesaj
11
Tepki
1
Şehir
Antalya
@a.rezak inal

Bahsekonu olan Salcano City Sport, Carraro 502 gibi şehir bisikletleri için kötü denebilir mi? Yani bilmediğim için soruyorum yanlış anlaşılmasın.
 

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Kayıt
8 Haziran 2011
Mesaj
652
Tepki
612
Yaş
52
Şehir
Isparta
Bisiklet
Bianchi
Ben mtb aldım ama iki çamurluk ve sepet ekleyip şehir bisikleti gibi yaptım. Gayet memnunum.
 

edea72

Üye
Kayıt
21 Mart 2010
Mesaj
73
Tepki
61
Şehir
konya
bende hem mtb hem hibrit denilen modelden var. mtb 26. hibrit 28 jant. çıkacağınız tura göre seçiminiz değişir bence. eğer 50-60 km lik turlardan bahsediyorsanız ve yolunuzda 10-15 kmlik sert eğimli yokuşlar yok ise 28 jant ile çok rahat edersiniz. turlarınız 100 km üzerine çıkacak ise, asfalt-sert ham toprak yol gibi yollardan geçecekseniz kesinlikle 28 jant derim. Eğer turunuz 50-60 km civarındaysa ve sert eğimli uzun yokuşlar var ise, yolunuzda yumruk kalınlığında taş yada mucurlar varsa, çamur yada yumşak toprak varsa 26 mtb alın.
 

volkanaykan

Daimi Üye
Kayıt
29 Temmuz 2008
Mesaj
326
Tepki
223
Şehir
türkiye
Yollarda kullanacağım araba almak istiyorum ama senede birkez de pikneğe gidip biraz çim üzerinde kullanabilirim.Şimdi ben araba almak istiyorsam 4 çeker land rover cipmi alayım yoksa toyota avensismi alayım.Sizin sorunuz buna benzemiş.Bence sizin biraz bu videoyu birkaç kez izlemeniz gerekiyor.Dikkat edin aşık falan olmayın(şehir bisikletinden bahsediyorum elbette) :)
www.youtube.com/watch?v=x4l_E-Xfw1w
 
Kayıt
9 Mayıs 2011
Mesaj
69
Tepki
27
Şehir
Bahçelievler / İstanbul
Araziye girmeyecekseniz şehir bisikleti tercih edin ağırlıkta önemli bisiklette.
 
Yukarı Alt