Geroni 24 Jant Bisilet

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Selamlar,

Konu için uygun bir bölüm bulamadım, sanırsam en uygun yer burasıdır.

Sorum şu, Benim Geroni marka 6 yıllık bir bisikletim var, orta okul da kullanıyordum. Şu an 19 yaşındayım ve ciddi olarak bu bisikletçilik ile ilgilenmek istiyorum. Ancak geçici bir heves olmadığından emin olmadan iyi bir bisiklet almak istemiyorum. Bu nedenle elimde ki bu Geroni marka bisikleti kullanmak istiyorum. Geçenlerde biraz bakım yaptım, pasını zımparalayıp pas sökücü ile çıkardım biraz düzeldi görünüm olarak. Şimdi arka iç-dış lastiğin değişmesi, zincirin değişmesi, kabloların fren-vites kollarının yenilenmesi gerekli. Ve ön-arka vitesler de oldukça eski, onları da değiştirirsem toplamda 100 tl den fazla bir masraf çıkıyor. Geçen hafta da yama seti-temizleme-yağlama spreyi-pompaya 50 tl verdim Decathlon dan.

Sorum şu, sizce bu bisiklete bu masrafı yapayım mı ? Küçük bir bisiklet, 24 jant. Kadro boyu 40 cm, benim boyum 1.70 civarı. Ölçü olarak uyuyor gibi ama kullanımda küçük olduğunu hissediyorum. Bu nedenle kararsız kaldım. Bir de böyle küçük bir bisikelte binerken kask-eldiven takmak da garip olur :D Sizce 100 lira verip bakımlarını yapıp, yaza kadar kullanayım mı ? Eğer geçici bir heves olmadığına inanırsam 1.000 liraya yakın bir para verip iyi bir bisiklet alabilirim yaz aylarında. Ne yapayım sizce ?

Scudo

tunahan beyhan

Forum Bağımlısı
Tepki
154
Bisiklet
Carraro
Bence siz en iyisi elinizdeki bisiklet Satın üstüne 150 200 tl verip Amortisörsüz ve 26'' bir bisiklet alın.Bende en başlarda Ümit bisiklet vardı yaklaşık 200 tl yi geçik masraf yaptım satarken 120 tl ye gitti deymez.250 300 tl ye 2. el güzel sayılabilicek bisikletler bulabilirsiniz örnek olarak MURAT ŞAHİN carraro satıyor iletişime geçebilirsiniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@tunahan beyhan

Ama 300 lira verip bisikleti alıp sonra da hoşuma gitmeyip boşa çıkma ihtimali var. Ayrıca sevdim diyelim, o zaman da kötü bir bisikletim olmuş olacak.
Sizin o sattığınız Ümit bisiklet gibi 120 tl den bulsam alırım, amaç yaza kadar antreman yapıp, heves mi, kalıcı bir hobi mi onu bulmak.

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
İyi bisiklete binmeden bisikletten pek keyif alamazsın zaten, keyif almazsan sevmezsin, sevmezsen binmezsin.

Umut Kılınç

Daimi Üye
Tepki
76
Eski bisiklete 100 tl masraf yapmaya değmiyor kendimden biliyorum eski bisikletime arka aktarıcı iç lastik falan filan aldım 70 tl yi geçti.Bende 1 ay 70x6 tl taksitle bianchi aldım iyikide almışım.Eski bisikleti satmaya çalışıp üstüne bir miktar para daha ekleyip bir bisiklet almak daha iyi bence.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Düşüncelerinizi paylaştığım için teşekkür ederim. Ama demek istemediğimi anlatamadım sanırsam.

Para sorun değil, bisiklet için 1.000 liraya kadar verebilirim. Ancak, 1.000 lira verdikten sonra hoşuma gitmez de onu kullanmadan zararına satarsam üzülürüm. Bu sebeple sevdiğimden emin olmak için ilk etap da eski bir bisikleti kullanmak istiyorum. Bunun için o Geroni marka bisikletim var, onu kullanıp kendimi denemek istiyorum. Eğer gerçekten eğlenirsem, hoşuma giderse, mayıs sonunda dersler bitiyor, o zaman sağlam iyi bir bisiklet ve kask-eldiven vs. alırım.

Yani tabi, eski bisiklete masraf yapmak bir nevi ölü yatırım. Ama gidip 1.000 lira verip de beğenmezsem o daha kötü olur :D
Ben şimdilik bir iç lastik-fren teli aldım Decathlon dan. Onları takıp havanın çok soğuk olmadığı günlerde süreceğim. Umarım eskisi gibi eğlenceli gelir :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arka tekere ayar yaptırdım 8 tl. Sorunsuz düz dönüyor. Sorunlu vitesi değiştirdim 7tl. Arka fren kablosunu yeniledim 7 tl. Şu an tek eksik var, o da fren kollarının içerisinde ki yaylar kopmuş. Frene bastığımda basılı kalıyor onları yenilemem lazım. Ardından uzun süre kullanabilirim diye düşünüyorum. Yaza kadar böyle idare ederim, yazın da 1.000 lira bütçe ayırıp sağlam bir bisiklet alırım eğer seversem.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Evet, ilk turumu yaptım sabah 07.30-8.30 arasında. Evin buradan Adapark / Bayrampaşa ya kadar gidip geldim. Fazla uzak değil toplamda 8 km. Ancak devamlı yokuş çıkarak gittim. 3-4 yıldır hiç sürmüyordum, hava da buz gibiydi. Kahvaltı yapmadan soğukta gittiğimden oldukça üşüdüm. Ama çok eğlenceliydi, özlemişim bisiklet sürmeyi gerçekten :D

Frenlerde birkaç problem var. Fren iyi tutuyor ancak geri yaylanmıyor, dolayısıyla freni bıraksam bile jantı sıkıştırıp tekeri yavaşlatıyor frenler. Yaylar bozulmuş galiba hem kolda ki hem de frende ki. Bir de ön teker den tıs tıs ses geliyor. Bir de son olarak en büyük ve en küçük arka vitesler de problemlem var o nedenle tepe çıkmak oldukça yorucu oluyor. Bunun dışında bir sorun yok ama bisikletin 24 jant olması da kötü. Yaza kadar böyle idare edeceğim, yazın eğer hala sürüyor olursam iyi bir bisiklet alacağım.