Gerçekten de bir profesyonel gibi antrenman yapmalı mıyız?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Serkan Mıstınoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. Serkan Mıstınoğlu

  Serkan Mıstınoğlu Road Runner

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.805
  Beğeniler:
  17.660
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cervélo
  Seviye:
  Çook uzun bir yazı ama elimden geldiğince çevirmek istiyorum. Çünkü yollarda antrenman yapan birilerini gördükçe mutlu oluyorum . Her gün daha da fazla bisikletli görmeyi yürekten istiyorum. Gerçekten de bir profesyonel gibi antrenman yapmalı mısınız?

  [​IMG]

  Yoğun iş ve aile/sosyal hayatımız çoğu zaman antrenman yapmamıza engel oluyor. Vicy Ware 5 temel unsur üzerinden profesyonellerin antrenmanlarını nasıl kendi hayatımıza uyarlayabileceğimizi araştırdı.

  Profesyonel bisikletçilerin zafer uğruna verdikleri savaş ve gerçekten hızlı gitmeleri sizi özendirebilir. Peki haftada kaç saat antrenman yapıyorlar? Ölümüne hızlı gidebilmek için nasıl bir antrenman yapıyorlar? Onlarınkinden çok ama çok farklı bir hayatımız olmasına rağmen, onlar gibi antrenman yapmamız mümkün mü acaba? Biz amatörlerin, profesyonel sporcu antrenmanlarından öğreneceğimiz çok şey olduğu kesin, fakat onların antrenmanlarını birebir uygulamaya çalışmak, bize hız katmak yerine bitkin düşmemize sebep olur. Bir profesyonelin antrenmanını, bizler gibi tüm gün çalışan birinin uygulamaya çalışması iyi bir fikir olmaz. Fakat onların profesyonel hayatlarından/antrenmanlarından alacağımız ufak ip uçları ile kendi gelişimimizi arttırmamız mümkün.


  Odaklanlanın

  [​IMG]

  Hedeflerinizi sınırlayın ve antrenmanlarınızdan en iyi sonuçları almaya odaklanın. Fotoğraf: Jesse Wild

  Steven Gallagher; kendisi şuanda Dig Deep Coaching takımının antrenörü. 7 yıl profesyonel antrenörlük yapmış. Şimdi amatörleri yetiştiriyor. Onlara, olaylara profesyonel yarışçı perspektifinden nasıl bakılacağını ve nasıl onlar gibi davranılacağını aktarmaya çalışıyor.
  "Profesyonel antrenörlük yıllarımda öğrendiğim en önemli şeylerden biri, bir profesyonelin antrenmanlarda kendine olabildiğince kısa vadeli hedefler koyması ve kendini o an sadece buna odaklamasıydı. Bu, aynı zamanda ulaşmak istediğiniz hedeflerinizi gerçekleştirmenin en etkili yoludur." diyor Gallagher.

  Çoğumuzun atladığı/yanlış yaptığı nokta da bu zaten. Antrenmanın başlangıcında bisikletin tepesinde öylece oturmak, ulaşmak istediğimiz yere gelmemizi engeller. Planlarımızı kısa vadeli veya uzun vadeli yapıyor olmamız, aslında bizim antrenman karakterimizi belirler ve yansıtır.

  "Ofis hayatınızın formunuzu baltalamasına izin vermeyin!" isimli bir VİDEO var fakat siteye gömülü olduğu için buraya taşıyamıyorum. Orjinal yazının linkini açarak izleyebilirsiniz.

  Şimdi, eğer daha önce komple bir sezonu baştan sonra planlamadıysanız, bunu ilk kez yapmak hoşunuza gidebilir. Hedefinizin son noktasındaki amacınızı belirleyin ve oraya kadar geçmeniz gereken adımları belirleyin. Ve bunun ne kadar süreceğini.

  Hedefiniz dünya şampiyonu olmak da olabilir. Fakat bu uzun yol boyunca belirlemeniz gereken ara istasyonlarınız da olmalı, örneğin önce bölgesel şampiyon olamak, ulusal şampiyon olmak gibi. (diyor ki fazla uçmayın, önce mahallenizdeki en hızlısı siz olun :))
  Fakat amaçsızca,rastgele hedefleriniz olursa muhtemelen daha hızlı ve daha fit olabilirsiniz, fakat asla hedefinize ulaşamazsınız.

  Kişiye özel antrenman

  [​IMG]
  Size uyan bir antrenman ve dinlenme programı yapın. Fotoğraf: Jesse Wild

  "Dinlenme ve antrenman saatlerinin miktarı kişiden kişiye göre değişir. Fakat bunu kendinize göre ayarlamanız bir profesyonel gibi hissetmenizi sağlar.
  buna, "profesyonel ahlakı" da diyebilirsiniz."
  diyor Gallagher.
  Kendinizi bir profesyonel gibi hissederseniz, bu sizin bir amatör olarak antrenmanlarınıza daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır.
  "Tüm gün işte olan, ailesi,sosyal hayatı olan ve dolayısıyla çok meşgul olan insanlar antrenmana çok az zaman ayırabilirler ve boşa harcayacak antrenmanları olmamalı." diye devam ediyor.

  Siz, bir amatör olarak profesyonelmişçesine antrenman yapamazsınız. Fakat çevrenizdeki diğer amatörler yada klüpler gibi de antrenman yapmamalısınız. Sizin içi olması gereken şey, Verimli ve etkili antrenman yapmak. (size göre! şahısa özel!)

  Stravayı açıp, hayranı olduğunuz profesyonel sporcunun her antrenmanının çıktısını almak ve bunu tüm gün çalışan biri olarak uygulamaya çalışmak mantıklı bir hareket olamaz.
  Antrenman Programınızın size uygun olduğuna emin olmak için, yeterli bir yenilenme/dinlenme zamanınız olmalı ve zaman zaman hedeflerinizi kontrol edip bunları gerçekleştirip gerçekleştirmediğinizi belirlemekle anlaşılabilir. (Antrenmanınızdan verim alamıyorsanız demek ki bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz)


  "Ne kadar güçlüsünüz?" isimli bir VİDEO var fakat siteye gömülü olduğu için buraya taşıyamıyorum. Orjinal yazının linkini açarak izleyebilirsiniz.


  Pro gibi antrenman yapmanın 5 yolu

  1) Hedefsiz geçirdiğiniz kilometreleri şutlayın gitsin

  Profesyonellerin antrenmanlarından öğrenebileceğimiz püfler nelerdir? Gallagher'e göre, "Profesyonellerden görüp amatörlere öğrettiğim ilk şey o an yaptıkları antrenmanın adını koyabilmek. Bu antrenmanı yapıyorum tamam da, amacım ne? Performans mı yapıyorum? Tekniğimi mi geliştiriyorum? yenileniyor/dinleniyor muyum? Şunu da unutmayın, ancak yeterli dinlenirseniz, bir sonraki antrenmandan %100 verim alabilirsiniz."
  "Pek çok kez amatör bisikletçilerin 2 yüksek performanslı antrenmanının arasında yorucu sürüşler yaptığını tespit ettim (dinlenmeden). Bunun yerine yeterince dinlenerek gelecek SERT antrenmana daha iyi odaklanmaları gerekirdi. Benzer şekilde tam güç yapmaları gereken antrenmanlarda da kendilerini yeterince zorlamadıklarını, gayret etmediklerini gördüm."

  Antrenmanınızı netleştirin. Bugün zor bir antrenmanda mısınız yoksa kolay mı? Bunun için bir nabız ölçere veya güç ölçere (nam-ı diğer power meter) ihtiyacınız olacak. Ve hedeflediğiniz antrenman bölgelerine (training zones) olabildiğince yakınlaştığınızı (hakkınızı verip vermediğinizi) tespit edebileceksiniz.


  2) Önceden planlayın

  "Yıllık antrenmanınızı planlarken sadece bisiklet sezonu olan nisan-kasım arasını planlamayın. Unutmayın ki profesyonel sürücüler yıllık planlarında sezon hedeflerini de planlarlar."

  Eğer Tour De France'a hazırlanıyorsanız (eveeeet :D) yarış gününe kadar olan kısmı en ince ayrıntısına kadar planlamalısınız. Önemli yarışlar için antrenmanlarınızı planlarken form durumunuzu göz önüne alın. Güç antrenmanlarınızı sürekli aynı şekilde yapmamanız (değiştirmeniz) gerekebilir (zorlaştırın demeye getiriyor sanırım)
  (Yani bi haftalık antrenman hazırlayıp bunu 3 aya copy paste yapmayın!)

  Bütün bir yılı planlamanın en iyi yolu budur, ve yaz sezonunda orta halli formda olmaktan çok daha iyidir. (Sadece yaz sezonuna yönelik plan yapanları kastediyor)

  Fakat bu program hayatınıza uyuyor mu? Yılın büyük zamanı oldukça stresli bir işiniz olabilir, öyle ki antrenman yapmaya asla zaman olmayacak kadar. Eğer durum böyleyse, planınızı (ve yıllık hedefinizi) gerçekçi ve akıllıca yapmalısınız.


  3) Feda Edin

  Daha hızlı gitmek uğruna neleri feda ettiniz şimdiye dek? Bir profesyonelin yaşadığı her şey büyüleyici ve cezbedici değildir, antrenman ve yarış dışındaki tüm zamanlarını ya fitness yaparak, ya masaj yaptırarak ya da (iyi) beslenerek geçiriyorlar. (asosyalliğin dibi)

  Cuma akşamı eğlencenizi bir protein shake içmek ile değiştirir miydiniz? (feda eder miydiniz) Feda ettiğiniz şeyler konusunda kendinize karşı dürüst olun.
  Eğer profesyonel bir sporcu değilseniz, bisiklet sürmekteki tek amacınız eğlence ise, bir şeyleri feda etmeye değmeyebilir.

  Öte yandan, belkide ne kadar hızlı gidebileceğinizi görebilmek için kısa bir süreliğine de olsa sosyal hayatınızdan vazgeçersiniz. Önceliklerinizi belirlemek ve hedeflerinizi belirlemek size antrenmanlarınızdan maksimum verim almayı sağlayacaktır.

  Disiplinli bir şekilde ve büyük bir ciddiyetle, efor sarf ederek yaptığınız antrenmanlarınızda, antrenmanın sonlarına doğru temponuzu düşürmenin sizin için iyi olacağını düşünüyor olabilirsiniz. Çünkü o sırada çok yorgun ve telaşlı/sıkışık hissediyorsunuzdur. (Kendinizi daha az yormaya çalışmaktan bahsediyor). Toparlanma/dinlenme günlerinizi aileniz yada arkadaşlarınızla eğlenerek geçirmek sizin için çok kötü sonuçlar getirir. (evet şimdi anlaşıldı neden daha az yorulmayı istediğiniz :) bunu yapmayın..)

  Antrenmanlarınızın kaç saat olacağı konusunda gerçekçi karar verememek sizde hayal kırıklığı ve motivasyonsuzluk yaratabilir. Eğer antrenman programınız size uygun değilse, ya bitkin düşersiniz, ya da boşuna/fazladan dinlenirsiniz.

  Profesyoneller asla bu hataya düşmez. Ne kadar antrenman yapmaları ve dinlenmeleri gerektiğini bilirler, kendilerini fiziksel ve zihinsel olarak iyi tanırlar ve antrenmanlarını bitkin olarak yaptıklarında yarışlarda kötü sonuçlar alacaklarını bilirler.

  Bir başka önemli husus, kendinize özel antrenman programı fark yaratır. Ve her hafta bisiklet üzerinde geçirdiğiniz zamanı azaltır. (Aynı parkuru daha kısa sürede alırsınız demeye mi getiriyor acaba) Daha da önemlisi performansınızı maksimuma çıkarır ve bisiklet üzerinde geçirdiğiniz zamanın daha verimli olmasını sağlar.

  "Amatör sporcularıma onlara ve onların hedeflerine göre bir program yapmaya uğraşarak, antrenörlüğümü en etkili şekilde onlara yansıtmış oluyorum ve onların bireysel olarak en iyi sonuçları elde etmelerine katkı sağlıyorum." diyor Gallagher. Aslında demek istediğim, yoğun bir aile hayatı olan ve tüm gün çalışan amatörlerin her ama her şeyi feda edip tüm arta kalan zamanlarını bisiklete feda etmeleri değil, yapmaları gereken şey nokta atışları ve antrenman planlarını mantıklıca ve profesyonelce yapmaları. (Haftanın 2 günü antrenmana çıkabiliyor olsanız bile hakkını verin, bu size fazlasıyla yeter diyor)

  Yine bir video var izleyebilirsiniz orijinal siteden.


  4- Sezon dışı zamanlar / yatış :)

  Profesyonellerin sele üzerinde sizden çok daha fazla zaman geçirmeleri gibi, sizden çok daha fazla dinlenmeleri de gerekiyor. Siz bisiklet üzerinde değilken işinize ve ailenize karşı pek çok sorumluluğunuz var, fakat dinlenme/yenilenme günlerinize de önem vermelisiniz. Haftada birkaç saat antrenman yapıyor olsanız bile.

  Eğer yaz dönemi işiniz oldukça yoğun oluyorsa, planladığınız sıklıkta antrenman yapamıyorsanız, yaz sezonunun sonunda vermeniz gereken molayı atlayarak direk kış sezonu antrenman planına girmeyi isteyebilirsiniz. (Yazın yapamadığınız antrenmanlardan intikam almak için hohoho :D ) Halbuki bu dinlenme dönemi fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da önemlidir. Bu hataya düşmeyin. Kendinizi yenileyin, ve bir sonraki hedefinize (sezona) odaklanın.

  Geride bıraktığınız sezonun sonunda kendinize verdiğiniz dinlenme arası sizi ruhsal olarak da yeniler ve belki de düşmüş olan moralinizi, kırılmış şevkinizi yeniler ve tazeler, sizi yeniden hücum etmeniz için şarj etmeye büyük katkı sağlar. (Uzun cümleleri çevirmeye çalışmaktan nefret ediyorum :()

  Bu, 2 ay ara vermeniz için size bahane sağlamaz tabiki. "Sezon sonu arasını çok uzun tutuğunuzda, (örneğin 3-4 hafta yan gelip yattığınızda demiş) böylesine uzun bir araya ihtiyacınız olduğunu ve bunu arzuladığınızı sanmıyorum" diyor Gallagher. "Hem amatörler, hem profesyoneller, 1 veya 2 hafta dinlenip, ardından birkaç hafta da çeşitli aktiviteler ile vücudu zinde tutarak kış sezonuna ciddi bir şekilde başlamalıdırlar."

  Videooo "Training Zones".


  5- Destek takımı

  Profesyonel yaşamın bir diğer yönü de mekanikerler ve masörlere sahip olmalarıdır. (Bisikletlerini yıkayan, bakımlarını yapan vs.) Pek çoğumuz kendi kendimizin mekanikeriyiz. (Masörlükten ve masajdan bahsetmemiş bile :D çünkü yok öle bi dünya )

  Eğer bisikletçinizle aranız iyiyse (arka aktarıcının oraya 50 lira sıkışmış olabilir) işiniz biraz daha kolaylaşabilir. Bakımları yapılmamış ve vites aksamı yeterince akıcı olmayan bir bisikletle verim alamazsınız. Mutlaka haftada birkaç saatiniz de bisikletinizin bakımına ayırın.

  Programınızda bunu açıkça belirtin. Haftada 10 saat bisiklete binmek var, bir de haftada 10 saat bisiklete binmek, bisikleti yıkamak, bakım yapmak var. Bunlar birbirinden farklı şeyler.
  Hayal kırıklığına uğramamanız için, örneğin 8-9 saat aktif bisiklet antrenmanından sonra ve geri kalan 1-2 saati de bisiklet bakımına ayırın. (Bu bakımlar haftada bir veya 15 günde bir de olabilir diyor)
  Eğer buna ayıracak vaktiniz yoksa, bisikletçiniz bu işi sizin yerinize halledebilir diyor. ( Türkçesi= 50 lira :D)


  Peki tüm bunlar, sizin için ne anlama geliyor?

  [​IMG]
  Neye ulaşmak/başarmak istediğinizi düşünün. Fotoğraf Jesse Wild

  Bir profesyonel gibi antrenman yapma girişimi çok yaygındır ve bazı profesyoneller bile bunun tam olarak ne anlama geldiğini bilmezler. (evet ilginç bir cümle kurdum)
  "Profesyoneller gibi antrenman yapmak" demek, kişiden kişiye değişen ve size has olan, size has hedefi olan bir programa göre antrenman yapmak demektir." diyor Gallagher.
  Kilometreleri hızla katederken düşünmeniz gereken şey bir profesyonel gibi antrenman yapma fikri olduğu kadar, şuna da odaklanmaktır; "koyduğunuz hedefleri kim gerçekleştirebilir? : sadece siz!" (motivasyoOOooOONNNN :D)


  Bazen bir profesyonel gibi antrenman yapmamanız da gerekebilir...

  [​IMG]

  Sakatlanan profesyoneller kazadan sonra genellikle yarışa devam ederler. Amatörler için durum farklıdır. Fotoğraf: Graham Watson

  Profesyoneller düşse bile, sakatlanmadıkları sürece yarışa devam etmek zorundadırlar. Fakat amatörler en ufak bir yaralanmada eve gidip dinlenmelidir. Yeteri kadar dinlendiğinize ve toparlandığınıza emin olun (ağrınız olmadığına) Eğer bunu yaparsanız daha hızlı iyileşirsiniz.


  Bir profesyoneli bizden ayıran temel özellikler nelerdir?

  [​IMG]


  Tecrübe
  Profesyonelleri bizlerden ayıran özelliklerin başında, küçüklükten beri bisiklet üzerinde olmalarıdır. Ve bisiklet ile büyüyüp yetişirler. (Genleri bile değişir hohoho!) Büyük bir çoğunluğu çocukluğundan bu yana sayısız saat bisiklet üzerinde bulunmuştur.

  Bu, 20 yıl önce bisiklete binmeye başlayamadığınız için pes edeceğiniz anlamına gelmez. Fakat şunu da bilin ki, ortalama bir profesyonel haftada 30 saat bisiklet üzerindedir (evet günde 4-5 saat) ve bunu çocukluklarından beri yaparlar. Kaba bir hesapla onların seviyesine gelebilmeniz için 10.000 saat bisiklet üzerinde olmanız gerekir. (hemen 10.000'i 24'e böldüm ve 416 gün çıktı. :( bu acı verici)

  Çoğu profesyonel sürücü çocuk yaşta bu spora başlar ve bunun daha avantajlı olduğunu bilir, çünkü pek çok stil ve yeteneğinin çocuk yaşta gelişip alışkanlık/tarz haline geldiğini bilir. (ağlamak istiyorum)

  Büyük vurguna odaklanmak
  Profesyoneller antrenman yaparken aynı zamanda uzun vadeli hedeflere de odaklanırlar. Panik antrenmanı, çoğu amatörün olduğu kadar nadiren profesyonellerin de yenik düştüğü bir problemdir. Onlar panik yapmıyorlar ve 3 haftalık bir antrenman programıyla birinci sınıf bir sporcu olmayı hayal ediyorlar. Çoğu, yılların onlara verdiği tecrübeyle bunun mümkün olmadığının farkında.
  Büyük resme bakacak olursak, yaşadığımız hastalık ve sakatlıklar bizim form durumumuzu yükseltmemize (ve yol kat etmemize) engel olabilir, sürekli aynı yerde saymamıza yol açabilir. Uzun vadeli hedeflerinize odaklanırken, belki de bugün kendinizi toparlamak ve dinlenmek için ayırdığınız fazladan 1 günün, ileride 3 haftanızı kurtarabileceğinin farkında olun.

  Sadece pedal basmanın ötesinde
  Profesyoneller bilirler ki, gelişim sadece bisiklet üzerinde harcanan zamana bağlı değildir. Ağrı veya acınız varsa, bir fizyoterapiste görünün. Bike fit konusunu atlamayın. Bike fit yaptırarak bisikletinizle %100 uyumlu bir bütün olduğunuzdan emin olun. Uzmanlardan antrenman öncesi esneme hareketleri hakkında bilgi alın. Tüm bu saydıklarım size profesyonel bir sporcu tutumu kazandırır.

  Antrenman yapmak onların "işi", evet. Her ne kadar çok hırslı ve tutkulu olasalar da, onların geçim kaynağı sağlıkları ve vücutları. Bu yüzden de sağlıkları ile ilgili her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak zorundalar. (Siz de böyle davranınız.) Bu durum, işlerine uzun zaman harcamalarından öte bir durumdur, işlerini %100 verimli ve etkili yaptıklarına emin olma durumudur.

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Link:
  Should you really train like a pro? - Cycling Weekly

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Bir sonraki çeviride görüşmek üzere efem. Sıkmamak adına aralarda biraz eğlendim parantez içlerinde. yoksa sıkıntıdan ölebilirdim :D

  Sevgiler
   
 2. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.134
  Beğeniler:
  43.649
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  serkan ,teşekkürler faydalı bilgiler
   
 3. chnkrmz

  chnkrmz cimi cimi qua qua

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  16 Şubat 2014
  Mesajlar:
  6.083
  Beğeniler:
  6.515
  Şehir:
  54karya
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  bu yazıyı okumalıyım. :okyrm: şuan vaktim yok :uzgnm:
  emeğine sağlık
   
 4. Güray Görkem

  Güray Görkem Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  1.519
  Beğeniler:
  2.731
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Güray görkem
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Zamanınız ve emeğinize teşekkürederim .
   
 5. Eser Sevinç

  Eser Sevinç Onursal Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  5 Nisan 2011
  Mesajlar:
  1.812
  Beğeniler:
  2.676
  Şehir:
  Eskişehir
  Adı:
  Eser Sevinç
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Çeviri için teşekkürler, parantez içi yorumlarınız eğlendirdi :)
   
 6. ozgurgokalp

  ozgurgokalp Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  358
  Beğeniler:
  638
  Şehir:
  Fethiye/MUĞLA
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Böyle faydalı içeriklerin artarak devam etmesi dileğiyle, teşekkürler...
   
 7. parabolica

  parabolica Yeni Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  21 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  19
  Beğeniler:
  64
  Şehir:
  bursa
  Seviye:
  Güzel yazı teşekkürler. Videoda da kısaca 5. madde sıralanmış işte yapabilenecek şeyler için
  1. oturduğunuz yerden bikaç bacak hareketi yapabilirsiniz
  2. çoğu zaman oturmayarak dolaşarak çalışmak
  3. her zaman merdivenleri kullanmak
  4. atırştırmalıklardan vageçmek bunun yerine muz, elma tavsiye
  5. bol su tüketmek
   
 8. OsmaniyeRehber

  OsmaniyeRehber Forum Bağımlısı

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  3 Mart 2015
  Mesajlar:
  726
  Beğeniler:
  762
  Şehir:
  Osmaniye
  Adı:
  ibrahim
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Eline sağlık , emek vermişsin çok teşekkürler :harika:
   
 9. #9
  Serkan Mıstınoğlu

  Serkan Mıstınoğlu Road Runner

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.805
  Beğeniler:
  17.660
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cervélo
  Seviye:
  Teşşekkürler :D
   
 10. ...

  ... Onursal Üye

  Kayıt:
  18 Eylül 2015
  Mesajlar:
  1.723
  Beğeniler:
  2.087
  Seviye:
  Nasıl yani, Kanatlımıydı :) Faydalı paylaşım olmuş, Teşekkürler.
   
 11. halil fatih akbaş

  halil fatih akbaş Bisikletkolik

  Yaş:
  30
  Kayıt:
  8 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.007
  Beğeniler:
  293
  Şehir:
  Darıca/KOCAELİ
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Zevkle okudum cok tesekkurler
   
 12. #12
  Serkan Mıstınoğlu

  Serkan Mıstınoğlu Road Runner

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.805
  Beğeniler:
  17.660
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cervélo
  Seviye:
  Hort :D Görünsün
   
 13. İhsanaltay

  İhsanaltay Hayalperest

  Kayıt:
  23 Haziran 2015
  Mesajlar:
  11
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  Siirt
  Adı:
  Ihsan ALTAY
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  :):acpsnr::acpsnr:
   
  Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
 14. turac000

  turac000 Kıdemli Üye

  Yaş:
  20
  Kayıt:
  9 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  221
  Beğeniler:
  134
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Yazıyı okudum ve moralim bozuldu :D
   
  Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
 15. #15
  Serkan Mıstınoğlu

  Serkan Mıstınoğlu Road Runner

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.805
  Beğeniler:
  17.660
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cervélo
  Seviye:
  Bir başlıkta Strava hilekarlarına tepki göstermiştim, emek çalmalarına, emeği görmezden gelerek hileli kayıt yapmalarına. İşte bu makale bizim azmimizi ve çalışmamızı iyi gösteren bir örnek. Arabaya binip Strava açmaya benzemiyor çünkü :)

  Makalenin ilk paragraflarında "hedef koyun" deniyor. Bu hedef çoğu amatör için gözüne kestirdiği ve sağlam bir bisikletçinin elinde olan KOM'dur çoğu zaman. Örneğin evinizin civarındaki 10 km'lik bir TT parkuru, veya ciddi bir yokuş olabilir. Sezon sonuna kadar iyi bir antrenman planı yapıp, o gün geldiğinde, kendinizi hazır hissettiğinizde, kendizini güçlü hissettiğinizde ve artık zamanı geldi, bu sezonki en güçlü halimdeyim, şimdi bu dereceyi ben ele geçirebilirim dediğinizde gider ve o KOM'u denersiniz. Amatörün o sezonki en önemli yarışı o KOM'dur işte. O, bizim için bir yarıştır! Bazen çok az farklı kaçırır 2. olursunuz, ama bazen alırsınız da KOM'u :) İşte o an bir amatör için çok anlamlıdır.

  Sonra biri gelir arabada Strava açıp sizin aylarca almak için çalıştığınız KOM'unuzu alır :acpsnr: Marifetmiş gibi de anlatır... Lanet olsun :snzdglsn:
   

İlginizi Çekebilir

greg-lemond.jpg
Daha iyi bir tırmanışçı olmanın üç anahtarı (1) Zihinsel hazırlık (2) Daha hafif bir vücut ve (3) Akıllı taktikler. Pro: Greg LeMond (3 kez Tour de France şampiyonu, 2 kez dünya yol şampiyonu,...
tatuirovki-samie-samie-37.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...
Bike.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...