Gercekten acil yardıma ıhtıyacım var

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

bora_jb

Forum Demirbaşı
Tepki
106
Arkadaslar ben emre arkadasımdan (forumdakı adı dreglaine) deore mechanıc dısc kalıper ve rotorlarını almıstım on arka gonderdi bu olay 1 ay once falan oldu ama benım bısıkletım toplama asamasında oldugu ıcın yenı takabıldım takmaya calıstım ama eksık parcaları cıktı
benım ve arkadasımın dısc frenler konusundakı bılgısızlıgımden dolayı anlamamıstım yenı anldım ve tekrar aradım emreyı
ıkı parca eksık bırı kalıperın ayagı diğeri ise center lock rotorun ıcındekı demır parca gobege gıren kısım oldugunu soyledim
o da bana kaliperin ayagının heryerde satıldgını soyledı bende baktım hıcnıryerde yok sdece yurt dısında satılıyor ve 20dolar cıvarı rotorun parcası ıse gobegın ıcınden cıkmalıydı dıyor bende yok oyle bırsey dedım atalay abıye sordum o da yok dedı
en son bende alıp verdıklerımızı 50 milyonunu bende ona rotor kalıper ve balatalarını bırbırımıze gerı gonderelım dedım o da hayır dedı ben sana gerı gonderemem dedi
ama parcalar eksık güyya bana kalioerın parcasını gonderecekmıs rotorun ki zaten cıkıyor mus yorum yapabılırmısınız bırde ılk bu mesajı cektiğimde mesaj cekmedi ve iki cenaze gomduk dedı
benım ne yapmam lazım aradım hala ısrarcı o parcanın cıktıgından ve paranı gerı gonderemem dıyor yardımcı olursanız sevınırım cok yazdım kusura bakmayın....
bu arada alısverıs lınkı bu (link)

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Centerlock vidası göbekle değil rotorla beraber gelir, disk frenin ayağı dediğin de kadro ile kaliperin arasındaki ek parça anladığım kadarı ile ki bu parça da frenlerle beraber gelir. Yani bahsettiğin her iki parça da disk fren setinin beraberinde olması gereken parçalar.

bora_jb

Forum Demirbaşı
Tepki
106
@HaliliOzturk

bencede ama sımdı gondermeyecegım dıyor benım de ıstanbulda amcam oturuyor en sn care ona soylıyecegım ama nıye tatsızlık cıksın bırsey ıma etmeye calısmıyorum ama kazıklanmak hosuma gıden bırsey degıl bırde rotorlar falan deore degıldı normal adısz srı dısı mı ne dedıklerınden aslında cok ıyı de bırıne benzıyordu :(

Özgür!

Forum Bağımlısı
Tepki
539
@HaliliOzturk

bir de arkadaşa anlatabilsek bunu:)

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
forumda 3-5 msj.ı olan kişilerden alışveriş yapmamız gerek.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@boreas

Kötü bir genelleme bu. Bence iyice tanımadan alışveriş yapmamak gerek.
Bir örnek;
XXX MTB takımından bir abimiz forumda üye. Ama çok az mesaj atar, bir kaç parça satılık 2. el parçası var ve bisikletine gözü gibi baktığını bildiğim birisi kendisi. Onun sattığı parçaların da sorun çıkarmayacak parçalar olduklarından eminim.
Bir diğer yandan foruma her gün onlarca mesaj attığı halde güvenilirliği benim gözümde düşük olan insanlar da var.

dreglaine

Üye
Tepki
0
İnsanların arkasından atıp tutmak bukadar kolay olmamalıdır. Ben bu arkadaşa 1 ay önce 50 ytl karşılğında iki adet shimano centerlock rotor, 4 adet sıfır pad, 2 adet de shimano kaliper gönderdim. Şimdi bu arkadaş 1 ay sonra ben bunu istemiyorum diyor. Rotorları göbeğe olmuyormuş ama ben bunu bilememki onun göbeğine hangi rotor uyar hangisi uymaz ben nasıl bilebilirim?
Aşağıda linkini verdiğim disk uyumlu deore göbeğin üstünde d harfi tarafında bulunan metal olan tırtıklı gümüş renkli çevirmeli parçanında rotorla beraber ona göndermem gerektiğini söylüyor ama ben ona o parçanın göbeğin kendisiyle beraber olduğunu anlatmaya çalışıyorum ama anlatamıyorum. Lütfen linkteki resime bakıp bilgi verirseniz sevinirim.

(link)

Sanki ben zorla satmışım hatta piyasa fiyatının sanki 4 katına satmışm da kazıklamışım gibi gösterilmişim nedense bunuda anlayamadım.Dediğim gibi iki adet shimano centerlock rotor, 4 adet sıfır pad, 2 adet de shimano kaliperi 50 ytl'ye gönderdim bu parçalar benim evimde boş yatıyordu biri kullansın işine yarasın diye gönderdim hemde hepsini 50 ytl'ye gönderdim :) ama şuan bakıyorumki hakkımda teksas katili gibi bir imaj yaratılmak istenmiş üzüldüm açıkçası.

Ayrıca bu arkadaşın bana karşı söylediği ''amcama söyleceğim şöyle yakar böyle yıkar tarzındaki tehditvari konuşmalar mesajlar falan hoş değil ben buradan onu uyarıyorum ben hukukçuyum bana karşı söylediği laflar gönderdiği mesajlar suç oluşmaktadır kendisini dava ederim bu yaşında uğraşmak zorunda kalır yapmasın biraz aklı başında hareket etsin lütfen. Ben onun 2 katı yaşında insanım yaptığı şeyler ayıp şeyler. Bana güzelce deseydiki ''abi kusura bakma ben yanlış almışım ben bu işi beceremedim bunu sana geri versem olurmu deseydi ben hay hay tamam tabiiki olur'' derdim çünkü ortadaki para 50 ytl para yani :) ama yok ''seni amcama söyleceğim amcam böyle asacak kesecek'' derse kusura bakmasın ama ben bu arkadaş için kılımı kıpırdatmam sanırım kendisine karşı bu şekilde tehditvari ve hoş olmayan yaklaşımda bulunulan hiç kimse de ambiyane tabirle kılını kıpırdatmaz. Herkese sevgiler saygılar.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Dreglaine öncelikle konuya hoş geldin.
Kimse seni yargılamıyor merak etme, sadece tartışıyoruz. Sonuç itibariyle senin de söz hakkın var, sadece bunu kullanmakta biraz geciktin sanırım.
Diğer taraftan verdiğin resimdeki gümüş renkli kısım zaten göbeğe sabit. O yerinden sökülmez. Zaten o kısmın varlığı nedeniyle o göbeğe CenterLock disk uyumlu göbek deriz. O kısmın üzerine disk geçer, daha sonra da centerlock vidasıyla tutturulur. Arkadaşın senden istediği de bu sanırım, CenterLock vidası.
Yani şu linkte, sol altta duran parça;
(link)
Onun dışında fren sistemi aldığında kadro ile kaliper arasındaki ek parça da fren sistemine aittir.
Ha sen frenleri gönderirken dersin "Arkadaşım bunu bunu gönderiyorum" veya bir fotoğraf gönderirsin "Bak arkadaşım bu fotoğrafta görünen parçaları gönderiyorum" ona bir şey tabi ki diyemem, aranızdaki anlaşmayı bilemem.

Bu arada madem hukuçusun, 16 yaşında birisinin fiil ehliyeti olmadığı için hukuken yaptığı anlaşmaların bağlayıcı olmadığını da biliyorsundur.

dreglaine

Üye
Tepki
0
@HaliliOzturk

Merhaba... Linkini verdiğin parçayı ben zaten ona gönderdim artık gerisini bilememki ben buradan kalkıpta oraya gidip onu monte edememki.

Ama ben bunları geçtim ben parasında pulunda falan da değilim burada bahsi geçen 50 ytl yani ne beni zengin eder ne de fakir eder benim bahsettiğim şey bana karşı kullanılan hitap ve yaklaşım şeklidir. Bir önceki mesajım da da belirttiğim gibi ''amcam şöyle asacak böyle kesecek'' şeklinde yaklaşım göstereceğine görgü ve saygı kuralları içerisinde güzelce bir yaklaşım gösterseydi zaten ben elimden gelen tüm iyiliği yapardım bahsi geçen alt tarafı bir vida alır tekrar gönderirdim hiç sorun değil ama işin içerisine hakaret ve tehdit girerse bu pek hoş olmuyor neyazıkki.

Ayrıca bizim hukuksal bir anlaşma yada sözleşmemiz zaten yok ama cep telefonuna gelen hakaret hamis ve tehdit içeren mesajlar suç teşkil eder ve ülkemizde de cocuk mahkemeleri mevcuttur hatırlatmak istedim saygılar...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@dreglaine
Sen hukukçusun, ben ise işletmeci :). Eğer ortada bir alışveriş varsa burada yazılı olmasa dahi bir sözleşme vardır. Tarafların birisi belirli bir parayı ödemeyi taahhüt etmiştir, diğeri de bahsi geçen ürünü teslim etmeyi... Tabi şimdi konunun dışına çıkmamak için bunları tartışmaya gerek yok. O nedenle burayı atlıyorum izninle...

Diskleri alıp monte etmene tabi ki gerek yok. Ancak benim aklımda şimdi şu ibare belirdi;
Acaba Bora_jb'nin göbekleri centerlock uyumlu değil de o nedenle mi diskleri monte edemiyor?
Çünkü eğer ki sen diski ve diskin vidasını gönderdiysen geriye 2 ihtimal kalıyor;
-Göbekler disk uyumsuz
-Göbekler 6 vida disk uyumlu
Bu konuyu aydınlatmak Bora_jb'nin sorumluluğunda.

Diğer yandan Bora_jb'nin seni tehdit ettiğini düşünüyorsan söyleyecek bir şeyim yok. (Hoş, aslında bu alışveriş çerçevesinde de bir sorumluluğum yok ancak Bora_jb'nin ilk mesajında ki yardım isteği üzerine başlamıştım, devam ediyorum.) Ben Bora_jb'nin İstanbul'daki amcası ile ilgili söylediklerinin hiç birisinde "asar, keser, biçer" gibi bir söylem olmadığı için biraz pozitif bakıp kendisi İzmir'de olduğu için ilgilenemediğini, onun yerine amcasının ilgilenmesini isteyeceğini düşünüyorum :).

dreglaine

Üye
Tepki
0
@HaliliOzturk
Ok anlaşma knusunda tartışmayalım peki :)

Konuya olan ilgin ve yardım isteğin için gerçekten teşekkür ederim. Ama inan ben de kendisine yardım etmek istedim hatta kendisine göbeğinin marka ve mdelini bile sordum ama ne yazıkki açıklayıcı bir cevap alamadım fakat dediğim gibi hoş olmayan davranışlarla karşılaştığım için ne yazıkki şuan içimde öyle yardım isteği falan da kalmadı. Yani bu tür işte ben seni şuna söylerim şöyle yapar böyle yapar gibi davranış ve yaklaşımlar gerçekten hoş değil sanırım sen de kendini benim yerime koyarsan bana hak verirsin.

Kendisini kazıklamak gibi bir düşüncem asla olamaz zaten ben burada ticaret yapmıyorum zaten kendisine ben elimdeki parçaları anlattım teker teker şu şu bu bu diye saydım kendisi tamam dedi ben de 50 ytl gibi bir ücret karşılığında kargo ücretide bana ait olmak üzere gönderdim sen de bilirsin fiyat olarak kendisine gönderdiğim 4 adet sıfır shimano pad'in fiyatı bile 50 ytl den daha fazla mantıklı düşündüğün zaman kazık atmak isteyen bir insan nasıl olabilirim ben :)

dreglaine

Üye
Tepki
0
Yazmayı unutmuşum... Aslında bu konuya topic ilk açıldığında mesaj yazmak isterdim fakat bulunduğum yer ve işlerim itibariyle ancak bugün gördüm ve cevap yazabildim.

İnsanları bu konuyla daha fazla meşgul etmeyi gerçekten istemem ve hakkımda yanlış anlamalar olmasın da istemem. Özetlemem gerekirse keşke bana, daha önce de bahsettiğim gibi hakaret hamis ve tehditvari biçimde hoş olmayan davranışlarda bulunmak yerine daha düzgün bir yaklaşım gösterseydi ben gerekeni gerçekten yapar elimden geldiğince yardım ederdim ama ne yazıkki bunu yapmadı.

İnsan yeterince bilgiye ve tecrübeye sahip olmadan parça alıp sonrada yanlış yada uyumsuz aldığını hata yaptığını anladığı zaman aldığı kişiye hakaret ve tehdit içerikli yaklaşım göstererek suçlamada bulunmamalı diye düşünüyorum nacizane fikrimce.

dreglaine

Üye
Tepki
0
Benimde söyleyecek daha fazla birşeyim yok olayı bütün samimiyetimle paylaştım ve herşeyi anlattım. İnsanın yaşı ne olursa olsun karşısındakine belli görgü ve saygı çerçevesi içinde davranmalı diye düşünüyorum.

Ama 1 ay öncesine kadar bu parçaları gönderdiğim için kendisinden teşekkür mesajları alırken 1 ay sonrasında 180 derece bir dönüşle bu tür hoş olmayan davranışlara maruz kalmak anlaşılır birşey değil açıkçası. Herkese sevgi ve saygılarımla.

bora_jb

Forum Demirbaşı
Tepki
106
evet ben de yenı pc yı acma ımkanı buldum bastan baslıyacagım emrenın bana gönderdıgı ıkı eksik parca var zaten halil abi bahsetmıs bırı rotorun vidası o resımde olan demır
ikincisi kaliperin ayagı o neden yok pekı monte ayagı yanı kadro ya monte nasıl edecegim??
ayrıca ben emre ye (abi demiyorum kendisine hiçbir saygım kalmammıstır...) ilk olarak evvelsi hafta mesaj attım mesaj soyle hatta izmirde atalay abinin yanında attım ;slm emre abi senin gönderdiğin disc lerin iki parcası eksıkmıs kalıper ayagı ve rotorun ıc kısmındakı parca onları ne yapacagız gonderebılecekmısın dıye mesaj cektım
ve mesaj gelmedı 5 gun sonra(aradan cumartesı pazar gectı ) bır daha mesaj yazdım emre bana cewap vermedı yıne ben aradım ne yapacagız dedı ve o rotorun ıcındekı parcanın cıktıgını ıdda ederek dıger parcayı da gonderırım dedı sonra ortada yıne ses yok yıne ben mesaj cektım ve soyle dedı ben sana zırt pırt mesaj cekemem ıkı cenaze kaldırdım seklınde oldu bır kac gun sonra yıne aradım ve bana o parcayı gondermekten bahsetmedı sızın ordakıler yanlıs bılıyor dedı ve ayagıda gondermedı ve boracım ben sana para mara gonderemem senin sorunun dedı
bu arada ben kendısıne hep sen paramı ben esyalarını gonderıyım dedım o da hayır dıyordu en sonunda ben sana para mara gondermem senın sorunun o parca gobekten cıkıyor dedı(nedense dıger parcayı ayagı unuttu) benı bır daha arama dedı bende o zaman alısverırı ıstanbuldakı amcamla yap dedım ayrıca amcamın benı tutuan bır kısı degıldır ne dogru ne egrı konusulur ben burda parasında da degılım ama nıye 50 mılyonumu paramı bırıne kaptırayım ??? sonucta yapacak bırseyım yok ıstanbuldakı tek yakınım amcama solerım oda senınle konusur dedım sız olsaydınız ne derdınız
ayrıca o gobeklerı kafama göre almadım atalay abi verdi ve o da aynı ıkı parcanıon eksık oldugunu soyluyor ???

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bora_jb de yanıt verdiğine göre ve görünüş itibariyle konu çıkmaza sürüklenip, diğer yandan forum ortamında tartışılacak bir konudan çok şahsi bir hal aldığı için konuyu kilitliyorum arkadaşlar. Başlangıç için Bora_jb'nin sorusu (eksik parçalar vs) foruma uygundu ancak durum gittikçe kişisel bir hal alıyor ve bu durumda ben de duruma müdahale ediyorum.
Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Bu konunun tartışma yeri burası değil maalesef.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.