Geotech neon 26 jant dağ bisikleti

Tepki
9
İsim
Muhammed DEMİRDÖĞEN
Bisiklet
Kron
Herkese Merhaba..

Uzun bir araştırma sonucunda uzun yol için 28" Jant bisikletlerin daha iyi olduğunu ama zorlu yollar için 26" Jant bisikletlerin daha ideal olduğunu öğrendim ve aşağıdaki bisikelti almaya karar verdim ama bu bisikleti kullanan veya daha iyi bir önerisi olan varsa lütfen görüşünü bildirsin bu arada ben bu bisiklete bagaj taksam çok zorlanır mıyım bu arada bisiklet Cromoly 13.5 Kg diyor ama araştırdığıma göre cromoly Daha ağır bir maddeymiş

Yorumlarınızı bekliyorum Alüminyum mu daha iyi yoksa Cromoly mi ?

(link)

https://www.deltabisiklet.com/modules/catalog/products/pr_01_2661_max.jpg?rev=1410761849

Scudo

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.902
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Muhammed DEMIRDOGEN

Eger kadro boyu olarak size uygun olanı varsa ayni yerden bu bisikleti neden dusunmuyorsunuz?
Gidip gormek daha mantikli gerci ama daha uygun fiyata daha kaliteli oldugunu dusunduruyor

(link)

Bisiklet cro-moly diyorsunuz ancak cro-moly olan kisimlar pedallar ve jant telleri olarak belirtilmiş. Kadro, gidon, sele borusu, jantlar aluminyum sectiginiz ve onerdigim bisiklette...
Cro-moly çeliğin alaşımla dayanikli ve hafif hale getirildiği bir alaşım adı. Aluminyumda alaşım olarak kullaniliyor. Iyi tasarlanmis ve dipçiklenmiş (butted) ise paslanmazlik ve hafiflik avantajı vardir. Oyle cam gibi kolay kolay kirilip yamulmaz uretim hatasi yoksa veya ciddi bir darbe almazsa (kaza vb.)

Tepki
9
İsim
Muhammed DEMİRDÖĞEN
Bisiklet
Kron
Aynen dediğiniz doğruymuş (link) bisiklet konusunda yardımcı olursanız sevinirim :S

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.902
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Muhammed DEMIRDOGEN

Siz zaten bir bisiklet begenmissiniz. Oneri butce, kullanim alani - tarzı ve kisisel olarak herkesin kafasinda cizdigi "olmazsa olmazlar", markalar ile cok degisken bir durum.
Sectiginiz bisiklet ile ayni marka, ayni tartz ancak bir tik daha iyi bir bisiklet onerdim zaten. Ayrica indirim nedeni ile daha uygun fiyatli. "Aluminyum mu cro-moly mi?" diyorsaniz hala aluminyum oneririm. Zaten bende aluminyum kadrolu bir bisiklet kullaniyorum. Eger onerdigim bisikletin kadro boyu size uyuyorsa hazir kafanizda bir bisiklet sekillendirmisken alin gecin. Kullandikca tecrube ettikce daha kararli ve dogru tercihler olusturacak, bisikletinizde degisiklik / ekleme yapacak veya bisikleti degistireceksiniz.
Siz bir an once alin ve pedallayin ;) Gerisi kendiliginden hallolur :)

Tepki
9
İsim
Muhammed DEMİRDÖĞEN
Bisiklet
Kron
Cevabın için teşekkürler sanırım profesyonel anlamda hemen atılamayacaz bu işe ama benim 1 kere bisiklet alma şansım var sürekli ekleme yapamam Üniversite bir yandan çalıştığım siteler bir yandan daha Kamp' a 1 ay var ama ben şimdiden eksikleri tamamlamaya çalışıyorum daha fazla destek olamaz mısınız cidden çok güzel bir yaşam tarzı.. :confused:

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.902
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
"1 kere bisiklet alma şansım var"
Guzel ve mantikli gorunen bir cumle. Ancak su an icin oyle dusunuyorsunuz. Ilk bisikletimi 18 yasinda ilk ise basladigim yerden aldigim ilk maas ve senetle aldim. 23 yil dayanan Bianchi Meta Pro modeldi. Cromoly kadro, celik sele borusu, celik gidon bari vb. Uzerine 2 bisikletim daha oldu ancak sonraki 2 bisikletim kardesimin sayesinde calindilar. Ilk bianchi ile arazide, yolda, ulasimda, eglenmek icin bol bol km yaptim. Ufak tefek arizalari ile bisiklet tamiri bir hobiye donustu ve ilerledi. Kisacasi sen tam olarak nerede kullanacagina karar ver ona gore sehir-tur veya MTB tarz bir bisiklet al. Hepsi her yyere gider senin kondisyonun varsa. Belki biraz daha yorucu olur MTB yolda, belki biraz daha tutusu zayif veya arizaya musait olur sehir-tur arazide ama gider hepsi.
Soyle dusun 1990 yilinda aldigim o zaman Turkiye'de alinabilecek orta sinif bir bisiklet, 1990 yilinin genel kullanicisina uygun teknolojiye sahip ve 23 yil her isimi gormus, her yol kosulunu yuvarlamis. Su an giris veya orta sinif bir bisiklet ondan kat be kat iyi olacaktir ;)
Su an 2,00 lastikli hardtail MTB var guncel fiyati 1000 TL nin uzerinde 1,5 yildir kullaniyorum. 68 km max. hizda gordu, gunde 105 km'ye kadar turda yaptim, tas toprak kaya camurlu patikalarda da yuvarlandim banamisin demedi cok eglendik :)
"MTB olmaz yollarda" diyenlere inat sehir bisikleti agirlikli turlarda cogundan iyide gidiyor, cunku haftasonu degil hergun pedal basiyorum pek cok Pazar bisikletcisine kiyasla. Hergun ise bakkala markete bisikletle gidiyorum.
Oneri istiyorsan parayi ve istedigin tarzi, olmazsa olmaz takintilarini soyleyeceksin gelir oneriler. Ama gozune bir bisiklet kestirmissin ve zaten buna yakin, iyi ve uygun fiyatli soylemisim daha ne diyeyim:

(link)

Bagaj takilir. Eger Kadro arka kisimda bagaj icin delikler varsa daha kolay takilir saglam olur. Bagaj deligi yoksa adaptorle vb. yine takilir.
Marka konfor saglamlik uyumluluk iyidir. Ama unutma:
Temizlenmeyen, yaglanmayan, problem bas gosterdiginde sorunu giderilmeyen en iyi bisiklet bile kisa surede hurda olabilir, yolda birakabilir.
Butun bunlara dikkat ettigin, kullandikca kapasitesini ve parcalarini, ihtiyaclarini ogrenip ilgilendigin "giris veya orta sinif" olarak tabir edilen, hatta pek cok kisi tarafindan kucumsenen her bisiklet sana hayatinin en keyifli anlarini yasatabilir.
Diyeceklerim uzun oldu ama maalesef boyle...
Al ve bin! Zamanla hersey degisir ve bisiklet aslinda pedal ile giden 2 tekerdir basitce ;) Bisiklet uzerine dusunmekten cok, bisiklet uzerinde yol almalisin oncelikle :mlk:

Tepki
9
İsim
Muhammed DEMİRDÖĞEN
Bisiklet
Kron
1 kere bisiklet ala bilirim derken yani uzun bir süre alamaya bilirim, Tabiki MTB almayı kafaya koydum fiyat olarak ta 1000 Tl bir bütçe ayırdım. Şimdiye kadar üniversite tatile girdiğinde ondan öncede lisede olduğum yıllarda da boş olduğum zamanlar orta okul 7. sınıftan bu yana 7 senedir programlama üzerinde çalışıyodum, o zamanlar fazla zararını görmemiştim ama üniversiteye başladıktan sonra biraz abarttığımın farkına vardım, Sana yemin ederim ben Üniversiteye ilk geldiğimde kimseyi tanımazken, herkes beni tanıyordu tanımadığım adamlar benden yardım istiyor ama artık cidden A-Sosyal olmaktan sıkıldım ve yarı yıl tatilinde, 90 gün tatilde turlara katılmaya karar verdim inşallah kendime gelirim düşüncesiyle bu foruma 2 konu açtım ama resmen olumsuz mesaj yağmuruna tuttular keşke açmasaydım diyede üzüldüm ama onlara inat farklı bir başlık altına tekrar bir konu açtım, şimdi senin bu olumlu cevabın beni sevindirdi cidden Teşekkürler ederim bu arada Yeni bütçeye uygun daha güzel bir bisiklet tavsiyen varsa bekliyorum :)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.902
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Muhammed DEMIRDOGEN

1000 TL butce sadece bisiklet icin mi yoksa diger aksesuarlarda dahil mi? Ayrica olmazsa olmaz talepleriniz var mi? (duz masa / amortisorlu masa, V fren / disk fren, vites sayisi vb.)
Bunlar marka ve donanima gore secenekleri degistirir...

Tepki
9
İsim
Muhammed DEMİRDÖĞEN
Bisiklet
Kron
Ben sadece bisiklete ayırdım 1000 tl aksesuarlar o kadar pahalı değil hem sponsor da buldum :) eğer 1000 tl ye disk frenli bir bisiklet bulursam daha iyi olur tabi hem benim fazla bir bilgim yok abicim senin bana önerin varsa iyi olur :)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.902
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Birazda kendin incelemen gerekecek. Su link bisiklette satan bir sitenin 1050 - 750 TL araligindaki bisikletleri. Aklina yatan modele dair buradan fikir edinebilir, daha uygun fiyata baska yerleri veya magazalari arastirabilirsin.
Shimano Altus - Acera - Alivio veya Sram 3 ve uzeri vites sistemleri sanirim daha uygun olacaktir. Ancak marka modellere gore kiminin jant boyu senin istegine uymuyor, kiminin freni iyi vitesi dusuk, kiminin vitesi kabul edilir diski MD veya V fren. Arada optimum secimi sen yap...
Cokta kasmayayim diyorsan ilk konustugumuz geotech fun modeli al gec :)

(link)

Bu arada tamir/tur paketi olarak su konu eksik kalan malzemeler icin belki yardimci olur / fikir verir

(link)

Tepki
9
İsim
Muhammed DEMİRDÖĞEN
Bisiklet
Kron
@suat akman

Bu sitede beğendiğim 3 bisiklet var ama elden almayı tercih ederim

(link)

(link)

(link)

Evet o ihtiyaç çantası okudum ve toplamak fazla bir maliyete mal olmuyor, toplamaya başladım bilginiz varmı bilmiyorum ama İstanbul fatih bölgesinde yetkili bisiklet satıcıları var mı ?

Birde Cro-Moly bisiklet hakkında bilgin var mı yardım edersen çok sevinirim Şimdiden teşekkürler :)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.902
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Eski bisikletim cro-moly idi. Cok uz<un sure kullandim. Ama o zamanin teknolojisi oyleydi. Hafiflik ve paslanmazlik avantaji icin aluminyum alabiliyorsan daha mantikli bence.
Sectigin modellerden:
Bianchi'nin Hidrolik Freni one cikiyor. Schwalbe lastikler kaliteli. 27 vites artik yaygin olan 9'lu sistem ama Altus ortanin giris modeli denebilir. Masa gidondan kilitleme degil.

ALV 201'in frenleri disk ama mekanik. CST lastikler schwalbe'ye gore dusuk kalite. Alivio vites sişstemi bir parca daha ustun. Masa gidondan kilitleme degil.

WSD 1424 ve ALV 201 ayni fiyatken zaten WSD yi dusunmeyin. Digerinin fren farkini cikarsaniz dahi donanimi WSD den iyi :)

Tepki
9
İsim
Muhammed DEMİRDÖĞEN
Bisiklet
Kron
@suat akman

Hocam sana bir şey soracam hidrolik fren tamir zorluğu nasıl yani çok mu zor balataları değiştirmek felan ?

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.902
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Muhammed DEMIRDOGEN

HD fren tamiri derken ne kastettiginize bagli olarak degisir.

Yag degistirmek veya yag tamamlamak, havasini almak cogu kisiye karmasik gelebilir. Aslinda uygun malzemelere sahipseniz (kendinizde siringa hortum vb. yapabilirsiniz bazi modeller icin) biraz dikkat ile 10 dakikada halledebilirsiniz.

Surtme kaliper kaynakliysa kaliper ortalamasi 2-3 dakikanizi alir ve bir alyan anahtari yeterli olur.

Hicbir sorun yokken teker sok-tak yapmanizla surtme sorunu yasadiysaniz, teker yerine tam oturmamistir, sokup tekrar tam olarak yerlestigine emin olun.

Balata degistirmek icin bir pense ile pimi acarsiniz pimi cekip balatalari cikarir, yeni balatayi yerlestirirsiniz ve pimi tekrar ilk halindeki gibi yerlestirip acarsiniz. Max 3-5 dakikanizi alir.

Bunun disinda baska sorununuz, bakim ihtiyaciniz vb. olmaz. Kirlenirse su tutun, bezle silin. Disk ve ozellikle balatalara kimyasal yag vb. bulastirmayin yeterli. Balatalarda kisi ve kosullara gore degissede arka balatayi 3000 km civari degistirdim on balata 6000 km de halen gidiyor.
Forum ve youtube da bu islemlerin nasil yapilacagina dair bolca aciklama foto ve video bulabilirsiniz.

Ayrica okumadiysaniz su konu fikir verebilir size.
(link)

Tepki
9
İsim
Muhammed DEMİRDÖĞEN
Bisiklet
Kron
@suat akman

Teşekkür ederim bu mesajdan sonra dun gece biraz araştırma yaptım balata değişimi kolay ama hava alma, yağdeğisimi biraz zor geldi bana, ama dediklerine gore kablosunu eğip bukmedikçe sıkıntı olmuyormuş ama sanırım mekanik fren kullanırım.. Tekrardan teşekkürler.. :)

• Beğen
Tepkiler: suat akman

Neil deGrasse Tyson

Daimi Üye
Tepki
383
İsim
Mehmet Ç.
Bisiklet
Canyon
@suat akman Geotech Neon'mu aldın? Eğer aldıysan memnunmusun, bu zamana kadar arıza-sorun vs. çıkardımı?

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.902
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ommemo bisiklet arayisinda olan birkac kisiye kampanya fiyatinda cok makul gorunen geotech fun onerdim.
Geotech fun veya neon kullanmiyorum. Bende Mosso 2670TB Acera var 2 yildir. Bisikletimden memnunum...