Geocache Alani - LÜtfen Okuyun

Konu, 'Outdoor' kısmında neverland tarafından paylaşıldı.

 1. neverland

  neverland Yeni Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2007
  Mesajlar:
  21
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  [​IMG]

  Tebrikler, buldunuz! Amaçlı olarak yada kazara!

  Bu gizli kutu burada ne arıyor? Bu kutu ve içindekiler burada ne yapıyor?


  Bu kutu, dünya çapındaki GPS (Global Pozisyon Sistemi) kullanıcılarının katıldığı, 'Geocaching' adında bir oyunun parçasıdır. Oyun, bir GPS kullanıcısının, tam koordinatlarını internette yayınladığı "hazine"yi (bu kutu ve içindekileri) saklaması, ve diğer GPS kullanıcılarının bu koordinatları kullanarak bir "hazine avı" yaparak bu kutuyu bulmalarından ibarettir. Oyunun iki kuralı vardır: kutudan birşey aldığınız takdirde, yerine mutlaka başka birşey bırakmanız, ve kutu içindeki seyir defterine mutlaka, ziyaretiniz hakkında birşeyler yazmanız gerektiğidir.


  EĞER KAZARA BU KUTUYU BULDUYSANIZ:

  Harika! Aramıza hoşgeldiniz! Sizden tek istediğimiz:

  Lütfen bu kutuyu yerinden kaldırmayın ve yakıp bozmayın. Gerçek hazine, bu kutuyu bulmak ve düşüncelerinizi, bu kutuyu bulan diğer insanlarla paylaşmaktır.

  Dilerseniz, buyurun kutudan birşey alın. Ama lütfen, diğerlerinin de bulabilmesi için kutuya kendiniziden birşey bırakın, ve seyir defterine birşeyler yazın.

  Eğer sizin için mümkünse, bu kutuyu bulduğunuzu, aşağıdaki internet sayfamızın adresini kullanarak bizimle paylaşın.


  Geocaching oyunu, bir GPS'i ve macera anlayışı olan herkese açıktır. Dünya çapında birçok yerde bulunmaktadır. Organizasyonumuzun internette kendi yeri vardır. Eğer daha fazla bilgi almak isterseniz, yada yorumlarınızı paylaşmak isterseniz, lütfen sayfamızı ziyaret edin:


  http://www.geocaching.com

  GEOCHAHING.COM DAN OLDUĞU GİBİ KOPYALADIM BU YAZIYI. YORUM YAPMAK SİZE DÜŞÜYOR ARTIK.

  BİSİKLET İLE ARANAMAZ DİYE BİR KURAL YOK... :in:
   
 2. bora_jb

  bora_jb Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Ocak 2007
  Mesajlar:
  469
  Beğeniler:
  105
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  ben tam anlayamadım nereye bırakıyor bu kutuyu??
  eger ıstedıgı yere bırakıyorsa bulmak cok ama cok zordur ve bu oyun oynanmaz kı o zmn:D
   
 3. #3
  neverland

  neverland Yeni Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2007
  Mesajlar:
  21
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Kutuların hazırlamanın belli standartları var. Hazırlana kutular - ki dünyada 200 den fazla ülkede onbinlerce kutu gizli - herhangi bir yerde araziye gizleniyor. Gizlenen kutunun koordinatları çeşitli forum ve sitelerde yayınlanıyor. Oyunun amacı trekkin ve gezilere gizli bir hedef - bir hazine - oluşturarak daha heyecanlı hale getirmek. Kutular genellikle görülesi yerlerde gizli. Ayrıca dalıcılar için sualtı hedefleri de mevcut. Tek ihtiyacınız olan bir GPS cihazı. Sonra size hazinenizi araken doğanın ve manzaranın tadını çıkartmak kalıyor geriye...
  Bisiklet gezilerinizin sonunda içinde almanız için hediyeler bırakılmış bir kutu bulabilirsiniz, güzel olmaz mı? Veya bir travers oluşturup hedeften hedefe pedal çevirebiliriz...
   
 4. #4
  neverland

  neverland Yeni Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2007
  Mesajlar:
  21
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  "" Kutunuzu saklamadan önce lütfen kılavuzu dikkatle okuyun.
  Eğer kılavuza eklenmesini tavsiye edeceğiniz başka konular varsa lütfen bize iletin.

  Kutuyu saklamayı planladığınız yer ile ilgili yeterli bilginiz var mı?
  Eğer kutu saklamayı planlıyorsanız muhtemelen iyi bildiğiniz bir yeri seçersiniz, bununla birlikte sitede yer ile ilgili talep edilen soruların cevaplarını bildiğinizden emin olmanızı rica ederiz.

  Kutunun saklanacağı yerin seçimi
  Lütfen aşağıdaki noktaları dikkate alın:

  Kutunuzu saklarken kazara ortaya çıkacak şekilde yerleştirilmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bu durumda kutu kolayca zarar görebilir, çalınabilir, yerinden oynatılabilir.
  Kalabalıklardan uzaklarda yer bulmaya çalışın.
  Ama aynı zamanda yerin bulunmasının çok zor olmaması da önemli. Özellikle GPS'in pozisyonu bulmakta güçlük çekebileceği yerlerden kaçınmak gerekir. Çok gizli bir yere sakladıysanız lütfen web sitemize uygun ipuçları ve yorumları da ekleyin.
  Kutunuza çok kolay erişim sağlanamamalıdır. Ulaşılması biraz zaman alacak yerler bulmaya çalışın. Kutunuzu ne kadar uzun yürüme mesafesinde ise o kadar güvende demektir.
  Kutunun saklanacağı yerin halka açık yerler olması gerekir. Örneğin kutuyu askeri bölgeler gibi sivillerin girmesinin yasak olduğu yerlere saklamayın.
  Eğer kutuyu özel bir alana saklayacaksanız, lütfen sahibinin iznini, onayını alın.
  Bir çok kişinin kutunuzu bulmaya çalışabileceğini aklınızda bulundurun, yoğun trafik beklenmeyen yerlerde kutunun varlığı yoğunluk yaratmamalı. Ayrıca, koruma altına alınmış (herhangi bir sebepten ötürü) yerler de seçilmemelidir.
  Bu durumlarda seçilen fakat saklanamayan yerin en yakınına uygun bir şekilde saklayabilirsiniz tabii ki o bölgenin limitleri dahilinde.
  Kutunuza benzeri olmayan, yaratıcı bir yer bulmaya çalışın. (yukarıdaki uyarıları dikkate alarak). Kutunuzu bulmaya çalışacak kişi için diğer bir zevk de yerin gezilip görülmesi olacaktır.
  Örneğin: unutulmuş özel yerler, manzaralar vb.
  Kutunuzu oluşturmak
  Kutu olarak su geçirmeyecek herhangi bir eşya kullanabilirsiniz. En basit kutu; herkesin evinde kullanılan plastik kaplar olabilir.

  Kutunuzun üzerine açıklama yazmayı unutmayın.Kutuyu Geocaching'den haberdar olmayan bir kişinin bulması durumunda onlar da oyun ile ilgili fikir sahibi olabilirler.

  Silinmeyecek bir kalem ile kutu adını, kodunu, koordinatları ve sayfanın adresini (www.geocachingturkiye.com) yazabilirsiniz. Böylece kutu ile ilgili yorumu olan kişiler sizinle kontağa geçebilir.

  Kutunun içine neler konulabilir?
  Kutunuza ne koyacağınız tamamen size bağlı, sadece log defteri ve tükenmez kalemi unutmayın. Bu sayede kutuyu bulan diğer kişiler de bu deftere kendi loglarını kayıt edebilirler.
  Ayrıca kutuya "Hoşgeldin" mesajı da eklenmelidir. Bu hem bulanlar için hoş bir karşılama olacağı gibi hem de Geocaching'i bilmeyenler için açıklayıcı bir bilgi olacaktır.

  Son olarak kutuya "hazine"yi koyun. Koyacağınız şeyin değeri tamamen size bağlı, kartpostal, anahtarlık, küçük oyuncaklar, CD, DVD gibi küçük şeyler olabilir.

  Sizden sadece bir isteğimiz var, eğer kutuya lüks spor arabanızın anahtarlarını koyacaksanız lütfen siteye eklemeden önce bize haber verin:) ve parkettiğiniz yerin koordinatlarını sadece bize bildirin :)

  Kutuya ne koyacağınız size bağlı olmakla birlikte, lütfen yasadışı ya da tehlikeli maddeler koymayın.

  Kutunuzu saklamak
  Kutunuzu hazırladıktan sonra saklayacağınız yere doğru harekete geçmelisiniz.
  Yerin koordinatlarını alın. (Birkaç denemeden sonra sonra alacağınız değerler daha sağlıklı olacaktır. En iyi pozisyonu yakalamak için ileri geri yürümeniz gerekebilir.) Eğer GPS herhangi bir nedenden dolayı kesin koordinatları bulamazsa, kutunuzu siteye eklerken bunu mutlaka belirtin ve bazı ipuçları verin. Silinmez kalem ile kutunun üzerine koordinatları yazın, tabii kendiniz için de kayıt etmeyi unutmayın.

  Sonra kutunuzu kaymaması, düşmemesi, yer değiştirmemesi için uygun şeylerle sağlamlaştırın.

  Son olarak gerekli olduğunu düşünüyorsanız kutuyu kuru dal, yaprak, taş gibi şeylerle kamufle edin.

  Kutunuzu kayıt etmek
  Eğer kutunuzu iyice sakladıysanız hiçkimse onu bulamayacak ve haberdar olamayacak. Başkalarının da kutuyu bilmesi için www.geocachingturkiye.com ya da www.geocachingturkey.com'a (ingilizce) kutunuzu kayıt edin.

  Gerekli bilgileri soran sorularımız sayfada yeralmaktadır fakat dilerseniz daha detaylı da bilgi verebilirsiniz.

  Eğer seçtiğiniz yer tarihi bir yer ise lütfen bilgileri bizimle de paylaşın.

  Bu; hepimize seçtiğiniz yer hakkında yararlı bilgiler alma şansını sağlayacaktır.

  Eğer ekstra bir özellik varsa lütfen paylaşmayı unutmayın. (Özel bir kıyafet gerekli mi, eğer gerekli ise saklama hakkında ipuçları).

  Düzenli olarak kutunuzu kontrol edin
  Kutunuzu sakladıktan sonra, onu unutmamalı, düzenli olarak kontrolünü yapmalısınız. Log defterinin orada olup olamdığının kontrolü, kalemin olup olmadığı vb. önemlidir. Kutuyu bulan kişi planlanan yere düzgün bir şekilde geri koymadıysa düzeltin.

  Siteyi düzenli olarak kontrol edin, çünkü kutuyu bulan bir kişi sizin sorunuza tam yanıt vermemiş olabilir. Bu durumda verilen cevabın kabul edilir olup olmadığına karar vermek sizin işiniz. Ayrıca kutu hakkında olumlu, olumsuz yorumlar yapılabilir, buna göre değişiklik yapmanız gerekebilir. Belki kutunun bulunduğu alanda ya da yakınında beklenmedik bir trafik yaratmış olabilir, belki siz kutuyu sakladıktan sonra alanın görüntüsü kötüleşmiştir.
  Yukarıdaki maddeleri sürekli aklınızda bulundurun ve kotrol edin. Eğer kutuya dair endişeniz varsa kutunuzun yerini değiştirin, ya da yakınlarda daha uygun bir yer bulmaya çalışın. ""
   

İlginizi Çekebilir

Ekran Görüntüsü (6).png
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...
PicsArt_09-19-07.46.46.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...
2.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...