GEF/SGP Destekli ‘Dikkat Bisiklet Çıkabilir’ Projesi

derya.yildirim

Daimi Üye
Tepki
746
Geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı destekli projemizin (Derya nereye kayboldun diyecek olanlar için; bakınız (link) :) ) yıllık toplantısı için gittiğim Kastamonu'da Küre Dağları'nın muhteşem havasını soluyordum. Şansa bakın ki orada birbirinden heyecanlı, enerji dolu ve bisiklet ile ilgili bir proje gerçekleştiren BAŞKA-DER yöneticileri ile tanıştım. Yakında kendilerini forumda da göreceğiz, sözlerini aldım. Aşağıda gerçekleştirdikleri proje hakkında kısa bilgi bulabilirsiniz. En kısa zamanda kendileri de proje ile ilgili gelişmelerden hepimizi haberdar edeceklerdir.

Sevgilerle...

Derya

(link)‘Bisiklet hayaldir, zira bisikletçinin ayakları hep havadadır’ der bisiklet manifestosu. Başka Derneği de bir hayali gerçekleştirmek üzere kolları sıvadı. Fiziksel ve ruhsal açıdan insanlar üzerinde sayısız pozitif etkisi bulunan bisiklet aynı zamanda da uygun şartlarda en iyi ulaşım aracıdır diye düşünen Başka Derneği, ‘Dikkat Bisiklet Çıkabilir’ projesini geliştirdi. Bisiklet manifestosu bir bölümde de der ki ‘Bisiklet eşitliktir bazen sen onu taşırsın bazen o seni’ proje ile bizler, bisikletlerin bizi taşıyabileceği uygun ortamı sağlamak için çalışıyoruz.

Proje Uludağ Üniversitesi Görükle yerleşkesinde ve Görükle köyünde uygulanmaktadır. Üniversite kampüsü her açıdan bisiklet kullanımına uygun bir bölge olmasına rağmen şu anda bisiklet kullanıcıları sayısı oldukça azdır. Görükle köyünde yaklaşık 6000 öğrenci yaşamakta ve öğrenciler yaklaşık 2 km uzaklıktaki kampüse ulaşmak için yürümeyi veya minibüs kullanmayı tercih etmektedirler. Bunun sebebi bölgede bisiklet kullanılmasına uygun her hangi bir altyapı oluşturulmamış olmasıdır. ‘Dikkat Bisiklet Çıkabilir’ projesi de bu altyapı sorununu çözmeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda proje alanında yaklaşık 10km uzunluğunda bir bisiklet yolu, 7 tanesi kampus 3 tanesi de Görükle köyü içinde olmak üzere toplam 1000 bisiklet kapasiteli 10 adet bisiklet park yeri ve de üniversite içinde bulunan 50 bisikletli bir bisiklet kiralama sistemi ile proje mevcut altyapı sorunlarını azaltmayı hedeflemektedir. Proje çerçevesinde bahar şenliklerinde Uludağ Üniversitesi Bisiklet Topluluğu(Ulubist) ile beraber bir kortej geçişi organize edilecek ve de proje süresince bisiklet kullanıcılarına yönelik farklı güzergahlarda bisikletli geziler düzenlenecektir.

Görükle köyünün ve Üniversite Kampüsünün içinde bulunduğu belediye olan, Nilüfer Belediyesi de proje ortaklarındandır, Nilüfer Yerel Gündem 21 diğer ortak olup, proje Başka Derneği tarafından yürütülmektedir. ‘Bisiklet hayal gücüdür durduğunda devrilir’ diyen manifestonun ışığında; Başka Derneği, bisikletleri devirmemek üzere proje süresince çalışacak ve Uludağ Üniversitesini bisiklet dostu bir üniversite haline getirecektir.

Projemiz (UNDP) Birleşmiş milletler kalkınma programı Küresel çevre fonu GEF in küçük destek programı tarafından desteklenmektedir.

by başkader

Alıntı: (link)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
çalışmalarınızda başarılar dilerim bir gün gelecek bu ülkenin dağı taşı bisiklet yolları ile dolacak bu savaş kazanılacaktır

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@derya.yildirim

o vakit derneğe burdan başarılar dilerim örgütlü dernekli toplum gelişen toplumdur örgütsüz toplumlarda gelişme olmaz kitleler derdini anlatamaz dernek çatıları altında bir araya gelerek dertlerimizi anlatabiliriz
bu ülkede bir değil binlerce bisiklet dernekleri olmalı ve bisikletin kitleselleşmesi için elinden geleni bu dernekler yapmalı

esen kalın

kudret kurtcebe
bisikletliler derneği

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet için, tek pedal çevirene , sele üstünde 30 sn oturana , dernekli bir toplum olarak mücadele edenlere , uzun yolculara , MTB cilere , BMX cilere , adını yazmadığım tarzda süren arkadaşlara, her üyemize , her bisikletçiye
selamlar olsun.

• Beğen
Tepkiler: derya.yildirim

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
Değerli derya arkadaşıma verdiği bilgiler için teşekkür ediyor birazda bu projeye ön ayak olan bunun gelişmesinde katkısı bulunan ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ BİSİKLET TOPLULUĞUNDAN bahsetmek istiyorum...

Bu proje başlamadan önce okulun henüz bir bisiklet topluluğu yoktu benimse
bu projeden haberim yoktu projeden bir kaç gün önce topluluğun ön çalışmasını yaparak bisiklet topluluğunu kış gününün ortasında kurmayı başardım. Tek bisikletli de bendim bu arada :D Şu anda 60 yakın üyem var ancak eğer soracak olursanız bu proje olmasaydı sen yine bu faaliyetleri yürütürmüydün diye evet ben bu adamları yine bisiklete bindirir ve yine bu hastalığı onların kanına bulaştırırdım.

Projenin olması bizim için sadece kampüste görselliğimi artırmak adına ve bu bilincin biraz daha hızla yayılmasına olanak sağladı... Ben gerçekten kuruluşumuzda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum....

ULUBİST BAŞKANI
Emre NAKİPOĞLU

• Beğen
Tepkiler: derya.yildirim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Emre Nan

ülkemin tüm üniversitelerinde bisiklet topluluklarının gelişmesi için çabalar verileceğinden eminim uludağ üniversitesi bisiklet topluluğuna burdan istanbuldan başarılar dilerim