''Garminle'' kayıt edilen aktivitelerdeki mola süresinin; Stravada ortalama watt'ı düşürme sorunu

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Emrah Demirci tarafından paylaşıldı.

1. Emrah Demirci

Emrah Demirci Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, daha önce kullandığım timex gpsde hız sensörüne bağlı otomatik pause ile aktivitenin mola süreleri strava kaydında gözükmüyordu..

1.jpg

Ama garmin 1000 ve 520 gpsler aracılığıyla yaptığım turlarda mola süreleride hesaplanıyor (aynı telefon ile strava kullanırken olduğu gibi) ve bu durum su doldurmak bakkala girmek vb.gibi mola verdiğim turlarda '' ortalama watt'ı stravanın molalı toplam süreye göre hesapladığı'' anlamına geliyor..

2.jpg

Bu yüzden cp güç eğrisi grafiğindede uzun mesafe watt bilgilerimi doğru bilememe sebep oluyor

3.jpg

Not:Garmin gps ayarlarında cadance ve power için ''ınclude zeros'' seçeneği yani sıfırlarıda hesapla şıkkı seçiliyken, garmin connect, training peaks ve strava hem durduğum, hemde inişte pedal kestiğim verileride watt ortalamasına dahil ederek
    örnek 200 watt verdiğimizi varsayacağımız bir turu 3 programda 120 watt çıkarıyordu..

Garmin cihazın (Power verileri ayarındaki) ''Do not ınclude zeros'' şıkkını seçince şimdi artık garmin connect ve training peaks değerleri normale döndü, ama strava watt ortalaması hala düşük watt ortalaması veriyor..

Örnek: sonuçlarda garmin connect ve training peaksde 200 watt ise artık strava sonuçlarında watt ortalaması durduğum zamanın ortalaması ile birlikte 170 watt çıkıyor

Ama analiz yaparken çok önem verdiğim cp grafiğinde ise ortalama yine 120watt gibi yani hem durmalar hemde pedal kesmeler ile hesaplanıyor, (zaten cp grafiği zamanında en sonunda gözüken aktivite süresi molalı süre ile tutuyor)

Oysaki cp grafiğini bildiğim bütün analiz programlarında daha ayrıntılı gösterdiği için kullanıyordum strava premium üyeliği..

Özet olarak sorun mola sürelerininde aktivite kaydında gözükmesi ile ortaya çıktı, ve garmin cihazında

custom speed 2-3km üstünde auto stopu devam ettir seçeneğini seçsemde
    auto stop için; when stopped seçeneğini seçsemde sorun çözülmedi..

Soru Güncel.. power kullanan arkadaşlar @Murat B. @Hüseyin Çelebi @Ertan M.

sccetin bunu beğendi.
  2. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bir sürüşün 3 farklı süresi var:

Kapsanan zaman (Elapsed time): Sürüşün başladığı ve bittiği anlar arası zaman farkı, arada dursanız, vapura binseniz, yemek yeseniz de işlemeye devam ediyor.
    Hareket süresi (moving time): Hareket halinde olduğunuz süre, cihazı durdurursanız, veya auto-pause özelliği devreye girerse duruyor.
    Pedallanan süre (pedaling time): Pedallar dönerken işliyor, dönmezken işlemiyor...

Strava, ortalama gücü hesaplamak için hareket süresini kullanıyor. Garmin cihazında "Do not include zeros" seçeneğini açarsanız gücün sıfır olduğu yani pedallamadığınız süreleri katmadığı için pedallanan süreyi kullanıyor.

Yanlış anlamadıysam sizin sorununuz Strava'nın power curve'ü oluştururken kapsanan süreyi kullanıyor olması. Bence bu bir hata değil, durduğunuz sürelerde aslında dinlenmiş de olduğunuz için bunlar hiç olmamış gibi yapsa yanıltıcı sonuçlar verebilir. Çok uç bir örnek vereyim, diyelim ki 4 saat boyunca üretebildiğiniz maksimum ortalama güç 200W; 2 saat sürer, sonra durup 3 saat dinlendikten sonra 2 saat daha sürerseniz sürdüğünüz 4 saatte 200W'tan oldukça daha yüksek güç üretebilirsiniz.

Emrah Demirci

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:

Cp konusunda benimde aklıma aynı şey geldi, ziraa cp'nin mantığı durmadan bir seferde belirlenen sürede verilen max watt olduğunu düşünürsek kabul edilebilir, timexde elapsed time ile moving time aynı oluyordu, yani mola sürelerini katmıyordu, ona alışınca artık uzun turdaki wattlarım düşdü eskiyle karşılaştıramadım diye yakınıyordum, cp konusunda..

Ama asıl benim sorunum

örnek rakamlarla açıklayım

Timexe göre 200 watt olduğunu varsaydığım bir turum

garmin cihazda do not ınclude zeros açık değilken strava, training peaks ve garmin connect de örnek 120 watt çıkıyordu..

do not ınlude zerosu açınca, training peaks ve garmin connectte 120 den 180watt' a çıktı ama stravada 120 yerine örnek 155 watta çıktı; Turun komple ortalama wattı

sizde bu 3 programın watt değerleri birbirine çok yakınsa bende garmin cihazı veya stravada yanlış bir ayar var demektir..

sccetin bunu beğendi.
  4. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @Emrah Demirci
    Ben trainingpeaks kullanmıyorum, Garmin cihazın gösterdiği ile sürüşü yükledikten sonra Strava'nın gösterdiği aynı oluyor.

5. Bora Adıgüzel

Bora Adıgüzel MTB/DH Rider

Adı:
    Bora Adıgüzel
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Takip ediyorum bilgilendirici güzel konu olmuş

6. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    @Emrah Demirci selam, CP dediğin sanırım Power Duration eğrisi (Power Curve). CP'nin teknik kullanımı Critical Power. Critical Power laktat eşiği gücünün göstergesidir. Sanırım bu anlamda değil de, PD Curve olarak düşünüyorsun. Yani, her zaman birimi için ne kadar max ortalama güç ürettiğin.

Power Duration Curve mantığı hangi enerji sisteminde ne kadar güç üretebildiğini hesaplamaya dayanır. Örneğin vo2max güç bölgesi kabaca 3 dk'dan başlar 8 dk'ya kadar gider. Örneğin 3 dk boyunca max güç üretirsen bu senin vo2max gücün olur. Ama 2 dk max güç üretip (400w), 10 sn dinlenip (100w), sonra 1 dk max güç (400w) üretirsen; bu senin 3 dk'lık vo2max gücün olmaz. Bu sadece 1 dk'lık ve 2 dk'lık anaerobik gücüne denk gelir.

Eğer PD Curve üzerinde VO2max durumunu görmek istersen şununla karşılaşırsın:

Eğer tur boyunca bu yaptığın interval dışında başka interval yapmadıysan; PD Curve'de 3 dk'lık VO2max şöyle görünür: (400w x 120 + 100w x 10 + 400w x 50) / 180 = 383 w.

Özetle; 400w yerine 383w görmen çok mantıklı çünkü vo2max enerji sistemini verimli kullanmamışsın. Önce anaerobik güç üretip, sonra recovery yapıp sonra tekrar anaerobik güç üretmişsin.

Strava'nın TP ve Connect'ten farklı ortalama vermesi büyük ihtimalle coğrafi yükseltilerle alakalı görünüyor.

Cemil Dada, sccetin ve Emrah Demirci bunu beğendi.
    Emrah Demirci

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Aşağıya ekliyorum mesajı

Son düzenleme: 10 Nisan 2017
  8. MGSancar

MGSancar Aktif Üye

Adı:
    Gürhan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Emrah Demirci stravada sagdaki show extended statics yazan turuncu barin altini nasil actin? Bende oyle birsey cikmiyor.

Emrah Demirci

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu uzantıyı google chrome'a ekleyip ücretsiz kullanabilirsiniz
    StravistiX for Strava

cayboylu ve MGSancar bunu beğendi.
  10. Boran Selçuk

Boran Selçuk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Meraktan soruyorum, gerçek bir power meter mi kullanıyorsunuz yoksa strava'nın simülasyonu üzerine mi konuşuyoruz.

Emrah Demirci

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Gerçek power meter @Boran06 bey..

Evet ben her zaman birimi için ne kadar max ortalama güç ürettiğimi görmek istiyordum.. Örnek 4 saatlik 3,5 saatlik ortalama max gücüm gibi..

Asıl diğer sorunumda programlar arası ortalama güç farkı, alttaki resim bu sabah kısa bir turda 2dk yolda durarak denediğim power değeri, ışıklarda durduğumuzu varsayabiliriz..
    gar.jpg
    tra.jpg
    str.jpg

Durum sizdede bu şekilde mi?
    Bence strava
    hareketli süredeki power ortalamasını toplam süreye oranlıyor..!

Hatda buda aynı sürüşün power duration eğrisindeki ortalama watt
    cp.jpg

@Bahadır Gürel , @Murat B. , @Hüseyin Çelebi

Boran Selçuk bunu beğendi.
  12. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Programlar arası güç farkı bende de görünüyor. WKO ve Strava 134 w; TP ve Connect 136 w gösteriyor. Ancak süreler de benzer şekilde farklı.

Aynı aktivitenin kayıtları:

Strava:

upload_2017-4-10_15-23-18.png

upload_2017-4-10_15-14-44.png

TP:

upload_2017-4-10_15-22-56.png

upload_2017-4-10_15-15-5.png

G. Connect:

upload_2017-4-10_15-22-37.png
    upload_2017-4-10_15-15-36.png

WKO:

upload_2017-4-10_15-16-5.png

Emrah Demirci

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    sonuç olarak strava garminle çalışırken pedal dönmezkenki verileri ortalamaya dahil ettiği için iki program arasında ortalama watt sorunu yaşıyormuşum..

Ekli Dosyalar:

• wbalance.jpg
      wbalance.jpg
      Boyut:
      63,1 KB
      Okunma:
      63
    • cp 2.jpg
      cp 2.jpg
      Boyut:
      71,6 KB
      Okunma:
      63
    • b7.jpg
      b7.jpg
      Boyut:
      70,6 KB
      Okunma:
      46
    • b8.jpg
      b8.jpg
      Boyut:
      41,8 KB
      Okunma:
      45
    • 1.jpg
      1.jpg
      Boyut:
      54,5 KB
      Okunma:
      24
    • 11.jpg
      11.jpg
      Boyut:
      94,4 KB
      Okunma:
      23
    • 2.jpg
      2.jpg
      Boyut:
      56,4 KB
      Okunma:
      23
    • 22.jpg
      22.jpg
      Boyut:
      52 KB
      Okunma:
      21
    • 3.jpg
      3.jpg
      Boyut:
      62 KB
      Okunma:
      22
    • 33.jpg
      33.jpg
      Boyut:
      41,5 KB
      Okunma:
      21
    Bahadır Gürel bunu beğendi.
    Son düzenleme: 11 Nisan 2017
  14. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    @Emrah Demirci çok güzel bir detay yakalamışsın. Bunu geçen yıl incelemiş ama başlığını okurken aklıma gelmemişti.

Önce amaç ne onu tespit edelim: Örneğin rüzgar arkadan itiyorsa ve ara ara pedal keserek gidebiliyorsan, watt değerinin yüksek çıkması senin gerçek gücünü yansıtır mı? Benim yanıtım "hayır" olacak.

Pedal kestiğin yerlerde 0 çıkması power metrelerin neden bu kadar kullanımı zor aletler olduğunu da bize hatırlatıyor. Çünkü; örneğin bir hız göstergesi aniden 30'a çıkıp aniden 0'a düşmez; bir nabız göstergesi aniden 180'e çıkıp aniden 100'e düşmez. Ama power metrede bu olur. Bir pedal tam turunu tamamlarken bile power göstergesi 200-0-70-180w vb. değerleri gösterebilir. Bu nedenle power göstergelerinde anlık güç değil, 3 sn, 10 sn güç ortalamaları görmeyi isteriz.

Kısaca demek istediğim; Strava yuvarlama yapmıyor ama diğerleri yapıyor görünüyor. Bana göre en doğrusu gücü en az gösteren :)

Emrah Demirci

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu arada sizin güç ortalamanızın, ortalama hızınıza göre düşük olduğunu düşünüyorduk ya bunu daha iyi anlamış olduk sanki :) yani sizde o ayarda kullanıyorsunuz..

Şöylede düşünebiliriz, düzde giden yokuş çıkıp inene göre daha az pedal keser, ama yokuş çıkanda onun düzde verdiğinin çok daha fazlasını hem değer olarak hemde süre olarak çıkışta vereceği için inişte 0 verisinin düşük olması sorun sayılmaz, hatda harcanan enerji joule'de sadece pedal çevirirken olduğunu düşşünürsek daha doğru olabilir..

Garmini alalı ve powerla kullanmaya başlayalı 3 ay kadar oldu ama trainer üzerinde pedal kesemeden kullandığım için buu durumu taaki dışarı çıkp kullanana kadar farketmemiştim..

Öyleyse uzun turlardaki kendi ortalama watt'ımızı öğrenmek için en doğru kullanım garmindeki power hesaplama ayarı ınclude zeros olarak kullanılmalı diyebilirmiyiz??

prolar ve diğer sporcularla karşılaştırma yapacağımızı düşünürsek onlarda bu ayarı sıfırlarıda hesapla şeklindemi kullanıyor ki?

16. NKurtuldu

NKurtuldu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Benim de değerlerim aşağıdaki şekilde.

Strava
    upload_2017-4-11_16-11-47.png

Trainingpeaks

upload_2017-4-11_16-12-53.png

PM olarak Garmin Vector 2S kullanıyor.
    Training Peaks teki Normalized Power ile Strava daki Weighted Average P (Dr. A Coggan Formula), Avg Power ile Staravadaki Power verileri birbirine yakın.

Emrah Demirci bunu beğendi.
    Emrah Demirci

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sanırım sizdede ayar o şekilde ve genelde garmin o ayarla geldiği için çoğu kişide o şekilde kullanıyor..:harika:

Aslında bende powerla garmini alalı 3-4 aydır o ayarda kullanıyordum ama trainer'da kullanınca pedal kesmediğimden farketmedim dışarı çıkınca pedal kesince power verisi düşük çıktı ve o zaman ayarı değiştirmiştim, ama sanırım doğrusu öncekiymiş..

.

18. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Amacınız "pedal çevirirkenki ortalama" gibi performansınızdan çok yol koşullarına bağlı bir değişkeni ölçmek değilse; bu en doğru kullanım değil, tek doğru kullanım olur.

Ben 15 saniye boyunca 800W civarı güç üretebiliyorum. Garmin kapalıyken ısınma yapıp, başlata bastıktan sonra sprint atıp pedal kesince cihazı durdursam ve bunu bir hafta içinde 200 kere tekrar etsem FTP değerim 800W olur mu sizce?

Yokuş inerken, trafik ışığında beklerken, bakkala girip su alırken ister istemez dinleniyorsunuz. Arada dinlendiğiniz için o sürüşün ortalaması çıkartabileceğiniz en yüksek değer olmuyor, zaten olması da gerekmiyor. Her sürüşünüzde %100 efor harcarsanız en geç iki haftada sürmenaj (overtraining) yaşarsınız.

Prolar önce powermetreyi kullarak mevcut kondisyon seviyelerini belirliyorlar, sonra bu seviyeyi yükseltmek için powermetreye bakarak antrenman yapıyorlar. İlkinde sıfır zaten olmuyor, ikincisinde de ortalama değerin ne çıkacağı baştan az çok belli. O yüzden onlar için sıfırın hesaba katılıp katılmaması pek de bir anlam ifade etmiyor.

Emrah Demirci ve Ertan M. bunu beğendi.
    Emrah Demirci

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Güzel bir bakış açısı murat bey teşekkür ederim.. Amacı belirteyim;

Power metre kullanmaya başladıktan sonra cp grafiğinde belirli bir dkdan sonraki ortalama watt'ımızın pek değişken olmadığını gördüm, örnek veriyorum 1dk watt 10-30 watt oynayabiliyor, ama 20-30dkdan 3-4 saate kadarki max watt ortalamamızı kondisyon kazanmadıysak 1-2 watt bile yükseltemiyoruz, hatda yorgun olduğumuzda o değerin %20-30 civarı altında gidiyoruz, tura çıkarken aldığımız enerjilerin etkisini yada uzunlardaki artan dayanıklılıkları ölçmek amacıyla kullanmak istiyordum bende aslında, ve anladığım kadarıyla bunu yapabilmek için cp grafiğini hesaba katmak için su veya market için bile garmin cihazla durmamam lazım ki cp grafiğim bozulmasın..

Diğer bir amacım 3-4 saatlik bir elit yol yarışında ne kadar süreyle kaç watt ortalama vermeliyim, mesela bilinen başarılı bir türk elit bir atletin 1.olduğu bir yol yarışı sonunda watt ortalamasının 174 olduğunu gördüm, yarışta onun kadar saklanabilir gelen ataklara karşılık verebilirsem o sürede kaç civarı watt ortalaması çıkarmam gerekiyor gibi..

Son düzenleme: 14 Nisan 2017
  20. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @Emrah Demirci
    Performansınızı yol yarışlarına katılanlarınki ile karşılaştırmak istiyorsanız o yarışa katılmanız gerek. İlk tırmanışta grubun gerisinde kalırsanız ortalama kaç W ile bitirdiğinizin hiç bir önemi yok. Powermetre ile ancak zamana karşı performanslarını karşılaştırmak sağlıklı olur.

Bu da şurda dursun:
    Bike Ride Profile | Paris Roubaix 2017 near | Times and Records | Strava

NKurtuldu bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-8-24_10-42-14.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
Echelons-.jpg
Hazır bu konuya parmak basmış bir GCN videosuna denk gelmişken, forumda da tartışalım istedim :D [MEDIA] GCN, bisikleti hobiden öteye geçirmek isteyen herkesin mutlaka öğrenmesi gereken yakın...
bikegel.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...