Garmin ve Strava kalori farkı

TontonCocuk

Daimi Üye
Tepki
959
İsim
murat
Bisiklet
Bisan
Merhaba. Şu an aktif olarak kullandığım garmin 520 model bir bisiklet bilgisayarım var. Otomatik olarak strava'ya kayıt atıyor. Hız yükseklik vs 3 aşağı 5 yukarı aynı. Lakin yakılan kaloride baya bir fark görünüyor.

Öncelikle sabah yolum daha çok iniş ama akşam yokuş çıkıyorum ters olarak ve daha çok zorlandığım da bir gerçek.. Garmin hemen hemen ikisini de aynı gösteriyor.

Strava da ise ikisi de farklı ama garmine oranla neredeyse yarı yarıya bir kalori farkı var.

Hangisine güvenmem gerek.

Aşağıda sabah ve akşam olarak garmin ve strava kayıtları mevcut.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Cycmode
Scudo

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Bende o kadar fark olmuyor nabız ve power gibi aletlerle desteklenince daha net sonuçlar çıkıyor, iki programdada kilom ve bisikletimin kilosu aynı olduğunu düşünürsek, biri 750 iken biri 830 gibi oluyor en fazla..

• Beğen
Tepkiler: TontonCocuk

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.076
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben Bryton 310 kullanıyorum, onda da aynısı oluyor, cihazla strava arasında yarı yarıya fark oluyor, cihazda daha fazla kalori yaktığımı gösteriyor.
Cihaza girdiğimiz yaş, boy, kg vs ve sürüş boyunca ölçümlediği nabızımız gibi daha fazla bilgi içerdiği için doğru veri cihazdaki bilgi olur bence.

• Beğen

TontonCocuk

Daimi Üye
Tepki
959
İsim
murat
Bisiklet
Bisan
@Eser Sevinç ikisinde de aynı veriler yüklü. güncel olarak gr gr değişiyorum kg bilgilerini :)

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@TontonCocuk
Veriler aynı ise bisiklet seçimın aynı olmayabilir, mtb veya yol gibi seçenekler arasında o kadar oynama ihtimali olabilir..

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.076
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Emrah Demirci aynı veriler girili ikisine de, bisiklet seçimi kg yaş vs hepsi birebir aynı.

TontonCocuk

Daimi Üye
Tepki
959
İsim
murat
Bisiklet
Bisan
Şu an tekrar kontrol ettim. Tüm bilgilerim güncel. Bisiklet seçimi doğru vs. Yarı yarıya fark var arada. Sorunlu bir durum. Örnek veriyorum 1 saat ortalama 24 km hızda bisiklet kullanımına 1000kalori gibi bir rakam biçiliyor benim kilomdaki bir insanda. Bu doğrultuda strava beni şüphelendiriyor.

Diğer yandan da garmin eşit kalori veriyor. Tamam neticede dönüş yolumda daha çok tırmansam da ortalama hız düşüyor aynı kalori imkanı olabilir ama daha çok zorlandığımı ve yorulduğumu da hissediyorum.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.076
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
52 km lik son sürüşümde Strava 1,138 Kalori - Bryton 1997 Kalori yaktığımı söylüyor.

• Beğen

TontonCocuk

Daimi Üye
Tepki
959
İsim
murat
Bisiklet
Bisan
@Eser Sevinç ciddi fark. En azından hangisi doğru bilsem ona göre ona güvenirim :)

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Eşik nabzınızıda kontrol edin oda normalse başka aklıma birşey gelmiyor..

Celeste

Aktif Üye
Tepki
158
İsim
Saruhan Er.
Bisiklet
Bianchi
Aynı sıkıntı bende de var. 520 kullanıyorum.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.076
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TontonCocuk
Aynen ciddi fark, ben Bryton'u baz alıyorum, doğru yanlış artık :) Geçen sene yağ yakımı için Brytonu referans almıştım, istediğim sonuçlara yaklaşmıştım.

• Beğen

Cycmode

Daimi Üye
Tepki
375
Bisiklet
Pinarello
Aynı sorunu bende yaşıyorum. Garmin 510 ile Strava arasındaki kalori datası çok farklı, hangisi daha doğru bilemiyorum. Konuyu takip ediyorum...

• Beğen

TontonCocuk

Daimi Üye
Tepki
959
İsim
murat
Bisiklet
Bisan
@Cycmode elbet bir bilgin kişi cevaplar diye düşünüyorum :)

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
@TontonCocuk

Aynı yokuşu çıkarken inişe göre daha fazla güc, dolayısıyla enerji harcayacağınıza göre strava'daki farklılık anlamlıdır; fizikteki eğik düzlem hesaplarını hatırlayın.
Ama Garmin gibi bir cihazın bu farkı gözetmemesi doğrusu şaşırtıcı. Belki de setup değerlerini gözden geçirmeniz yararlı olabilir.

• Beğen

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
Strava daha doğru bence.
Neden mi?
Günde yokuşlu 50-70km yollar yapıyorum, kalori ise 2000 civarı çıkıyor.
Şimdi demek ki Garmin olsa 3000-4000 yazacak.
Ben günde 4000 kalori atsam ölürüm :)

• Beğen

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TontonCocuk strava nin yalan dünyasina hosgeldin. Strava nin yalanlarina alismani öneririm, ileride daha cok yalanla karsilascaksin (km calincak vs.). Garmin connect e güven cünkü garmin bütün verileri bisiklet ve senin üzerindeki sensörler ile ölçüyor. Strava hizi, kadansi,km,kaloriyi...vb neyle ölçüyor? Gps veya gloonas ile mi?

TontonCocuk

Daimi Üye
Tepki
959
İsim
murat
Bisiklet
Bisan
@3rsin öyle de abi arada çok deli fark var. cogu kullanıcı strava kullanıyor. Her iki program da çok tercih edilen programlar. Örnek veriyorum 255 km lik bir turda 6300 kalori yakmışım stravaya göre. GArmin yoktu o zamanlar. Bu doğrultuda GArmin de 10 kusur çıkardı sanırım.

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TontonCocuk strava facebook gibi bir sosyal ag, sporculari birbirine bagliyor. Dogru bilgi verebilmesi icin sensörler olmasi lazim bunlar olmadigina göre. Garmin connect e güven. Benim dahil bircok tanidigim insanin verilerini yanlis veriyor strava. Kendimden örnek vereyim; sürekli ayni rotalarimi hep farkli km ile gösteriyor. Bu nasil mümkün? Yol ayni yol ama km bi eksiliyor bir artiyor. Kalori olayina zaten hic girmiyorum o zaten tam bi facia.