Garmin Edge 500'ü kullanırken şarj etmek

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Merhabalar,
Garmin Edge 500 kullananlar vardır.
Garmin Edge 500'lere harici bir pil takıldığında, km saati kapanıp doğrudan şarj moduna geçiyor. (Garmin'in diğer ürünlerine böyle bir sorun yok)
Uzun turlarda bu sorun oluşturacaktır. Bunun çözümünü buldum küçük bir araştırma ile.
Ama bu konularda pek yetenekli olmadığımdan uygulamaya geçemiyorum.

Hem bu soruna çözüm bulmak isteyenler için, hem de bana yardım edebilecek birilerini bulabilmek umuduyla bulduğum çözümü paylaşmak istedim.
Bu konuda sorun USB kablosuymuş.

Herhangi bir USB kablo aşağıdaki şekilde modifiye edilirse Garmin Edge 500 şarj moduna geçmek yerine, çalışmaya devam ederken şarj da oluyormuş.
http://i.imgur.com/np8x0.jpg

http://i.imgur.com/estPK.jpg?1

Sormak istediğim iki şey var;
1) Bu tip 90 dereceli USB ucu nereden bulabiliriz?
2) İstek doğrultusunda bu tip USB kabloyu neresi yapabilir? Bir iki elektrikçi ve bilgisayarcıya sordum ama bana yardımcı olamadılar. Elektrik, tadilat işlerine elim yatkındır ama lehim dedin mi elim ayağıma dolanıyor, beceremiyorum =).

Scudo

baha45

Üye
Tepki
13
Daha dün ebayda gördüm istediğiniz tarzda bir usb kablosu aratirsaniz bulabilirsiniz bulamazsanız hafta sonu özel mesaj atın sınavlar dolayısıyla pek girmiyorum internete yardımcı olabilirim o zaman en fazla iki dolar falandı sanırım

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
eBay'de bulabildiklerim hep Data Kabloları..
Anladığım kadarıyla bu kablonun data özelliğinin olmaması gerekiyor şarj moduna geçmemesi için..

Hafta sonu sizi rahatsız ederim Baha Bey =).

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
@Edip Dinçer merhabalar benim edge 500 de suan 8 saat sarjı gıdıyor bu baya sınır bozucu bır olay 2 turda da sarjım bıttı ne yapıcamı bulamadım daha sız bu durumu cozebıldınız mı edıp bey bırde mesela mola verdiniz 1 saat fılan durucaksınız garmını kapatıyormsuunuz cok ıyı de kullanamıyorum

hatta uzun turlarda dırek gps ten verı almasın kadan ve km sensorunden allsın dıye bıle dusundum belkı daha uzun gıder sarjı

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@dincer_colak
Açıkçası ilk mesajdaki kabloyu yapmaya çalışmadım dahi :)
Kapatıp açınca kaldığı yerden devam ediyor Garmin. Ama şarja takıp tekrar açınca kaldığı yerden devam ediyor mu emin değilim. Mantık olarak, "kaydet" demediğiniz sürece devam etmesi lazım.

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
@Edip Dinçer tesekkurler ortalama nekadar sure gıdıyor 8 saat bana az geldı baytekını aradım gereklı bılgılerı verecekmı emındegılım bır guncelleme yapıcagım aksam muhtamalen sonra belkı daha cok gıder sarjı bılemedım

yada powerbank alıcam mola vs sarja takıcagım

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
Garmin edge 1000 kullanıyorum. Garmin türkiye sayfasına yazın. Size dönüş yapıyorlar.

sinobjk

Forum Demirbaşı
Tepki
684
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
@dincer_colak eski bir garmin 500 kullanıcısıyım sanırım cihazınız eskimiş pil ömrü azalmış ben kullanırken 12 15 saat arasında gidiyordu pili. gerci benim turlarım en fazla 4 5 saat sürdügünden dert olmuyordu hiç bir türlü. cihazı eşlemek için pc takınca şarjınıda fulleyip öle alıyodum.

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
@boşgezeninboşkalfası tesekkur ederım hemen yazayım barı

@sinobjk cıhaz eskı evet batarya degısıcek mı dıyede sorucagım 150 tl den asa ıstemezler gerekırse o parayı vermem sıgma 16.12 alırım ya

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Rahat edemedim okudum hızlıca. Kısaca yazayım,

Bütün olay USB'deki X pininde demiş. X pini topraklanmışsa Garmin şarj olurken çalışabiliyormuş. Telefonlardaki OTG kablosunda da benzer bir mantık varmış ve OTG parçalarında X pini topraklanmış oluyormuş her zaman.

Arkadaş bir tane USB-USB kablo yapmış (ki bunu hazır olarak satıyorlar zaten teknoloji marketlerde, yani yapmak yerine gidip alabilirsiniz) ve bunu OTG aparatına bağlayınca Garmin çalışırken şarj olabilmiş ;).

Çok da basit bir şeymiş yani. Lazım olanlar;

(link)

(link)

@dincer_colak

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
@Edip Dinçer bu 2 parcayi alinca olucaksa tamm bide power bank oldu yani deneyim en kisa zamanda tesekkurler

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
Bide arkadaslar hic edge 500 batatya degistoren oldumu servis haric baska yerde bulunabilirmi acaba

aliexpreste bu tarz bır batarya buldum sonucta orjınal degıldır ama kullanım omru 12 saat ustu olsa ısıme yarardı zaten ful sıfır bıır cıhazın kullanım verısı 17 saat cıvarıymıs...

bırde elınde edge 500 sarj yerı kapagı olan varmıdır acaba ? benımkı kopmak uzere

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@dincer_colak
Dün yolladığım bağlantılardan bir tanesi ((link)) pil değiştirme hakkında ;)

(link)