Garipçe'ye ani bir gezi

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Orhan Kılıç tarafından paylaşıldı.

 1. Orhan Kılıç

  Orhan Kılıç Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.487
  Beğeniler:
  2.421
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bu hafta tur olmadığından Pazar gününü eşime ayırmıştım. Turlar başladığından beri önce ortaya çıkan sıcak ve samimi yaklaşım artık yerini her Pazar, her Pazar diyerek klasik memnuniyetsizlik şikayetlerine bıraktı. Her ne kadar seninde bisikletin var, sen de gel desemde trafikte süremem diyerek hemen karşı çıkıyor. Cumartesi akşamı bisikletin ben, çağırdığını hissettim. Koskoca bir Pazar günümü hanımın akraba ziyareti ile geçiremezdim. Ev beni boğardı. Bisikletin üzerine çıkıp özgürlüğüme kavuşmak, bacaklarımda pedal çevirecek derman kalmayıncaya kadar sürmek istiyordum.
  Aniden kararımı verdim sabah erken kalkabilirsem bisikletime atlayıp bir yerlere gidip gelebilir, ondan sonra da hanımın isteğini yapıp gönlünü alabilirdim. Aklıma Garipçe geldi, gözlerim parıldadı. Bu iyi bir fikirdi. Saat 23 olmasına rağmen uykum geldi diyerek erkenden yattım. Sabah uyandığımda saat 5 ti. Hemen kalktım. Hazırlıklarımı yapıp 5.20 de kendimi sokağa attım. Dışarsı karanlıktı ve sadece sabah namazı için camiye giden bir kaç kişi ile köşe başında bir kaç genç vardi. Pedalllara yüklenip ara sokaklardan caddeye çıktım. Yol boştu ve bisiklet sürmek çok keyifliydi. Gündüz trafiğinde Aksaraydan Saraçhaneye çıkan üst geçitteki sapağı rahatlıkla dönüp Unkapanından Karaköye, oradan da sahili kullanarak Sarıyere yol almaya başladım. Rüzgar vardı.
  Daha otobüs seferleri başlamadığından ve tatil günü insanlar biraz daha fazla uyuduğundan yollar çok tenhaydı. Kabataş, Beşiktaşı geçip orta köye geldiğimde saat 6 olmuştu ve Ortaköyün meşhur eğlence mekanları sabaha kadar eğlenen son müşterilerini uğurluyorlardı. Kapılarında birkaç pahalı araba vardı. Kuruçeşmeyi de geçip Arnavutköye geldiğimde solumdaki tarihi eser evlerden birinin bakımlı hali ve balkonundaki kırmızı sardunyaları görünce sırt çantamdan makinemi çıkarıp deklanşöre başmaya başladım.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Yollar bomboş ve İstanbul sanki sadece benim. Az ileride akıntı burnunda balıkçılar yerlerini almışlar denize olta sallıyorlar.
  [​IMG]

  Yatlarda uyuyorlar. Umutla tatil günü gelebilecek müşteri bekliyorlar.
  [​IMG]

  İşte bebek girişi ve bomboş. Gün içinde buradan geçmek mümkün olmayacak.
  [​IMG]

  Kireçburnu benim her boğaz turumda mola verdiğim noktadır. Her zamanki gibi sahildeki Petrol Ofisinin yanındaki kanepeye oturduğumda günek bulutların arasından kendisini göstermeye çalışıyordu.
  [​IMG]

  Ben bisküvimi yerken yanıma gelen sevimli dostumuz bana bakıp beklemeye başladı. Ona da birkaç bisküvi verdim, yedi.
  [​IMG]

  Garipçe karşıdaki burunun arkasında ve Garipçe sırtları bulutların istilasına uğramış. Tıpkı başı dumanlı dağlar gibi.
  [​IMG]

  Yola çıkıp Sarıyer'e geldim. Rumeli Feneri istikametinde ilerledim. İşte karşımda duran bu tepeye çıkacağım. Bir duvar gibi önümde yükselen tepe az sonra çıkacağım dik ve zorlu yokuşuda haber veriyor.
  [​IMG]

  İşte yokuş karşımda duruyor. Bu yokuşu 1,5 ay kadar önce ilk Garipçe gezim sırasında ancak 2 mola ile çıkabilmiştim. Daha sonra Kilyos'a giderken 1 mola vererek çıkmıştım. Bu üçüncü randevumuzdu. Bu sefer hiç mola vermeden çıkmaya kararlıyım.
  [​IMG]

  Koç üniversitesini geçtim. Yolda tek tük koşanlar var. Hepsi ile selamlaşıp yoluma devam ediyorum. Araba pek yok. Kuş sesleri arasında ilerliyorum. İşte sonunda aşağıdan gördüğüm bulut kümesine ulaştım.
  [​IMG]

  Saat 8 e gelirken Garipçedeyim. İşte otobüste geldi. Sahildeki balık lokantalarında çalışanlar iş başı yapmak üzere geldiler. Bu gün Pazar olduğundan kahvaltıya gelen çok olur. Lokantalar gün boyu açık büfe kahvaltıda veriyorlar ama fiyatlar biraz tuzlu. Daha önce geldiğimde kahvaltı için 15 TL ödemiştim. Birde mekan sahibi kıvırcık Ali "İkl müşteri olduğundan senden 15 TL alalım'' demişti.
  NOT:O Garipçe gezi izlenimlerimi merak edenler
  http://orenisi.blogspot.com/2010/03/garipce-rumeli-feneri.html
  adresinden okuyabilirler. Gezi Fotoğrafları linkide yazıda mevcut. Ayrıca daha sonra yaptığım Kilyos gezisi ve fotoğraflarını da şu linkten bulabilirsiniz.
  http://orenisi.blogspot.com/2010/04/kilyos.html
  [​IMG]

  Burası yıllar önce Karadenizden göç edenlerin yerleştiği tipik bir Karadeniz köyü. Halkının geçim kaynağı balıkçılıktır. Bu yöreye giriş o yıllarda askeri noktadan geçildiğinden yıllarca kontrol altındaydı. Sadece Garipçe ve Rumeli Feneri köyünde yaşayanlar geçebiliyorlardı. 1983 Özal hükümetinin iş başına gelmesinden sonra askeri bölgenin sınırları daraltılıp giriş çıkış serbest hale getirildi.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Gece attığı ağları toplayıp dönen yaşlı balıkçı.
  [​IMG]

  Kediler balıkçıları bekliyorlar.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Asma Altı Balık evi.
  [​IMG]

  İşte az önce adeta uçarak indiğim yokuş önümde uzanıyor. Garipçeye ilk gez gidecekler yokuştan inerken karşıdaki virajı dönüp evleri gördüklerinde süratlerini azaltsınlar. Köy girişindeki kasis bisikletin üzerinden düşmenize neden olabilir. Ben geçen gelişimde rüzgarla yarışarak aşağı inerken gözlerim yaşardığından hiçbir şey göremez oldum ve bisikletin kasise vurmasıyla hopladım. İnişin cazibesine kendinizi fazla kaptırmayın.
  [​IMG]

  Yukarıdan gelirken bu viraj dan sonra hızlanmayın. Bu fotoğrafı çekerken sol tarafımdaki yamaçtan gelen kuş sesleri insanı mest ediyordu. İnanın hiç dönmek istemedim ve burada yaşayanları çok kıskandım.
  [​IMG]

  İşte Garipçe sapağı.
  [​IMG]

  Yol tatlı bir eğimle devam ediyor. İşin ilginç tarafı bu yokuştan inerken bisiklet hızlanacağına aksine yavaşlıyor. Yokuş aşağı bile pedal çevirmek gerekiyor ve üstelik düz yolda sürdüğünüzden daha fazla zorlandığınızdan daha düşük viteste sürmek zorunda kalıyorsunuz. Bu durum sanırım kışın yola tutunmayı kolaylaştırmak için değişik asfalt kullanılmasından kaynaklanıyor. Ama ne gam benim zaten hızlanmaya niyetim yok çünkü kuşlar orkestrasının senfonisi hiç bitmesin istiyorum.
  [​IMG]

  Sanki şehir dışındasınız.
  [​IMG]

  Kuuuuş sesleri ovalara yayılır, insan buna hayran olur bayılır. Yola çıktığımda ipodumu almadığıma üzülmüştüm ama şimdi iyiki almamışım diyorum.
  [​IMG]

  Arada bir ağaçların arasından boğaz görünüyor.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  İşte Koç Üniversitesi ve kuş sesleri hala devam ediyor. Üniversiteyi geçtikten az sonra dayanamayıp bu güzelliği sizlerle paylaşmak için bir video çekimi yapmaya karar veriyorum. Yıllar önce Samime Sanay yeni bir kaset çıkarmıştı şimdi hayatta olmayan bir dostum kasedi methederken Samime Sanay'ı dinlemeyen yaşıyorum diyemez demişti. Toprağı bol olsun. Şimdi bende size İstanbulda yaşayıp buralara gelmeyen İstanbulda yaşıyorum diyemez. Buraya mutlaka gelin ama özellikle sabah erken gelin. Motor sesleri ortalığı kirletmeden. Üstelik mümkünse bisiklet ile gelin veya yürüyerek gelin. Yok bunları yapamam derseniz arabanızı Koç Üniversitesinin oralarda bir yere park edip Rumeli Fenerine doğru yorulana kadar yürüyün. Ama mutlaka yalnız gelin. Kuşlar korosunun resitalini yanınızdakinin anlatacağı incir çekirdeğini doldurmayacak konular ve özellikle dertler bölmesin. Kendinizi dinleyin ve hurur bulun.
  [​IMG]

  Buraya gelirken çıktığım o zorlu yokuşun başındayım. az sonra deniz seviyesine ineceğim ama tabi rampayı görüntüleyerek.
  [​IMG]

  [​IMG]

  İşte inerken görüntülediğim yokuşlar. Umarım bir fikir sahibi olursunuz.
  [​IMG]

  Her bir virajda hem inişi hem de çıkışı göreceksiniz. Yalnız bu yokuş gözünüzü korkutmasın çıkamadığınız yerde bisikleti itersiniz. Fazla uzun değil. Gözünüz korkup gitmekten asla vazgeçmeyin.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Burada 90 lı yıllarda Uyum villaları vardı ve o zamanki belediye başkanı Nurettin Sözen'in kararlı mücadelesi sonucu bu villalar yaptırılmayıp sonunda da yıkıldı. Ama karşı tepelere baktığımızda aynı duyarlılığın devam etmediğini görüyoruz.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Sonunda iniş bitti. Yokuşu görüntülemek uğruna yokuş aşağı süzülme zevkinden mahrum kaldım. Acaba tekrar tırmanıp kendimi hızla aşağı bıraksam mı? :)
  [​IMG]
   
 2. #2
  Orhan Kılıç

  Orhan Kılıç Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.487
  Beğeniler:
  2.421
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Çayırbaşında Bilice börekçisinde üzümlü fıstıklı kol böreği ile çaydan oluşan kahvaltım. Bu arada saatte 9.00 oldu.
  [​IMG]

  Aşiyan yollarından ses versem duyar mısın? Ben neden buranın panaromik fotoğrafını çekmemişim? Laleler geçmeden tekrar gidip çekmek lazım.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Bebek önlerinde balık tutanların tekneleri.
  [​IMG]

  Arnavutköy Akıntı Burnunda balık tutanlar. İğne atsan yere düşmez.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Balık bol. Oltalar dolu geliyor.
  [​IMG]

  Kabataş Erkek Lisesinin önünde Gültekin'e rastlıyor ve karşı kaldırımdan fotoğrafını çekiyorum. Ağaçların yapraklarının arasından süzülen güneş hüzmeleri hoş bir görüntü oluşturmuş.
  [​IMG]

  Gültekinle konuşurken belgratı istilaya giden gurup görünüyor. Fotoğraf çekerken en arkadaki bisikletin arkası havalanıyor ve ardından bisikletli yere düşüyor. O anda deklanşöre basmışım. Ciddi sonuçlar doğurabilecek bir kaza ucuz atlatıldı. Tolgaya tekrar geçmiş olsun diyorum.
  [​IMG]

  Eminönünde Haliç koşusuna katılanlara rastlıyorum ve bisikletimi son derece yavaş sürerek koşanlara engel olmuyorum.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Sonunda gezi bitti ve eve geldim. saat 11.00 kısa günün karı bu kadar oluyor. Toplam yaptığım yol. 85.9 km
  [​IMG]

  Yaptığım maksimum hız ki bu hıza Garipçeye inerken ulaştım.
  [​IMG]

  Bu da bir kısmı bülbül sesleri arasında geçen toplam pedal sürem.
  [​IMG]

  O kadar kuş seslerinden bahsettim dinletmesem sizlere haksızlık yapmış olurum. Bu da o seslerin videosu. Belki dinledikten sonra gitmeye kesin olarak karar verirsiniz.
  İşte bu da video linki: http://www.youtube.com/watch?v=LMjSVZakIns  Umarım izlenimlerim yararlı olmuştur. Hoşçakalın.
   
 3. m.varolfb

  m.varolfb Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Ocak 2009
  Mesajlar:
  748
  Beğeniler:
  1.074
  Şehir:
  konya
  Seviye:
  bisiklet sevdası dediğimiz şey bu olsa gerek, harikasınız, yalnızlığın tadını da çıkarmışsınız bir güzel, ama sizi ve bisikletinizi de görmek isterdik.... güzel paylaşımınız için teşekkürler.....
   
 4. #4
  Orhan Kılıç

  Orhan Kılıç Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.487
  Beğeniler:
  2.421
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Teşekkür ederim. Yalnız olduğumdan kendi fotoğrafımı çekemedim. Aslında yoldan birisine rica edebilr veya Gültenden yardım alabilirdim. Bundan sonraki turlarda inşallah kendi fotoğrafımı da çektiririm. Bisikletim Trek 3700. Kilyos gezimin fotoğraflarında kendisi arzı endam etmişti ama pek mahçup olduğundan kameralardan uzak durmayı tercih ediyor. Hoşçakalın.
   
 5. Hüseyin Koca

  Hüseyin Koca Üye

  Kayıt:
  24 Mart 2010
  Mesajlar:
  81
  Beğeniler:
  146
  Şehir:
  konya
  Seviye:
  çok güzel bir gezi olmuş; özellikle sabah erken saatte yapılan gezinin tadı bir başka oluyor.
   
  Orhan Kılıç ve RECEP İŞLEK bunu beğendi.
 6. Cüneyt Kılıç

  Cüneyt Kılıç Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  22 Haziran 2009
  Mesajlar:
  554
  Beğeniler:
  245
  Şehir:
  New York
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  gezi mükkemel olmuş bununla birlikte fotoğraflar ve anlatım da şahane. Her biri özenle seçilmiş fotoğraflar ve açıklayıcı bilgiler. zevkle görüntüledim. o yokuşlara rağmen ve o kadar duraksamanıza rağmen 85 km çok uzun bir yol. üstelik dört buçuk saat gibi bir sürede. bu açıdan da tebrik ederim.
  iyi pedallamalar..
   
  Orhan Kılıç ve RECEP İŞLEK bunu beğendi.
 7. yusuf yuce

  yusuf yuce Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  85
  Beğeniler:
  35
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bu resim çok hoşuma gitti, ayrıca çok güzel bi gezi olmuş. :in:
   
 8. Ömer Faruk MUMCUOĞLU

  Ömer Faruk MUMCUOĞLU Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.677
  Beğeniler:
  1.937
  Şehir:
  İSTANBUL
  Adı:
  Ömer Faruk Mumcuoğlu
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  çok güzel bir gezi olmuş keşke bize katılsaydınız diyeceğim ama o kadar yolun üstene zor olurdu sanırım.Paylaşım için teşekkürler
   
  Orhan Kılıç bunu beğendi.
 9. Mehmet Boran

  Mehmet Boran Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Haziran 2008
  Mesajlar:
  713
  Beğeniler:
  736
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Orhan Abi ayaklarına sağlık , sayende bir turda Garipçe'ye ben yapmış gibi oldum , Garipçe adı gibi çok değişik bir yer.Selamlar..
   
  Orhan Kılıç bunu beğendi.
 10. Göksun Özkirişçi

  Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.174
  Beğeniler:
  1.087
  Şehir:
  Gaziantep
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  güzel bir gezi olmuş.ayaklarınıza sağlık.paylaşım için teşekkürler...
   
  Orhan Kılıç bunu beğendi.
 11. Aydın Akyokus

  Aydın Akyokus Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Aralık 2009
  Mesajlar:
  652
  Beğeniler:
  435
  Şehir:
  ISPARTA
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  paylaşım için teşekkürler resimler hikaye gibi görüntüler herşeyti doğal haliyle anlatıyor ...tekrardan teşekkürler ...
   
  Orhan Kılıç bunu beğendi.
 12. Eren AYDIN

  Eren AYDIN Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Eylül 2009
  Mesajlar:
  719
  Beğeniler:
  1.362
  Şehir:
  İst/Sultanbeyli-Uydukent--ÇANAKKALE
  Seviye:
  Harika bir kaçamak olmuş:=) Ayaklarınıza sağlık. Paylaşım için teşekkürler.
   
  Orhan Kılıç bunu beğendi.
 13. derşan sezer

  derşan sezer Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  910
  Beğeniler:
  1.220
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Dostum dikkat et o yollarda.Ben orda araba testi yapıyorum dergi için :) çok fotograf çekmişimdir oralarda üniversitenin dışında bir kalabalıkda yok.Keyifli vakit geçirmişsin fotolarda çok güzel eline sağlık.en son ford rs special editionı kulanmıştım.fotoları atarım eve geçince
   
  Orhan Kılıç bunu beğendi.
 14. Kutay Özdemir

  Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  26 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  630
  Beğeniler:
  506
  Şehir:
  İstanbul, Kadıköy
  Seviye:
  Mükemmel yerler gezmişsiniz..
  Sayenizde gezmiş kadar olduk.
  iyi pedallamalar...
   
  Orhan Kılıç bunu beğendi.
 15. #15
  Orhan Kılıç

  Orhan Kılıç Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.487
  Beğeniler:
  2.421
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Ömer Bey,
  Geçen hafta Belgrat ormanındaydık. Arka arkaya aynı yere gitmek cazip gelmiyor. Üstelik Belgrata gidince mangaldı, eğlenceydi derken yine akşam olurdu. Benimse zamanım kısıtlıydı. İlginize teşekkür ederim.
   
 16. RECEP İŞLEK

  RECEP İŞLEK Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  11 Ekim 2009
  Mesajlar:
  851
  Beğeniler:
  1.077
  Seviye:
  merhaba.güzel tur olmuş.ayaklarına sağlık.paylaşım için teşekkürler.
   
  Orhan Kılıç bunu beğendi.
 17. #17
  Orhan Kılıç

  Orhan Kılıç Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.487
  Beğeniler:
  2.421
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Dün dönerken egzostundan homurtular çıkararak bir araba arkamdan geldi ve geçip gitti. O mistik ambiansa hiç yakışmıyordu. Uyarınız için teşekkür ederim. Kim bilir bakarsınız bir denemenizde beni de yan koltuğa alırsınız. :)
   
 18. #18
  Orhan Kılıç

  Orhan Kılıç Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.487
  Beğeniler:
  2.421
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Mehmetçiğim,
  Bu haftayı boş geçtik arayı uzatıp kendinizi özletmeyin. Ayşe hanıma da selamlar.
   
  Mehmet Boran bunu beğendi.
 19. ozgur deveci

  ozgur deveci Üye

  Kayıt:
  2 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  65
  Beğeniler:
  106
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  vay orhan abi yakıyor fotograflar ve anlatım ayaklarına sağlık
   
  Orhan Kılıç bunu beğendi.
 20. kizak

  kizak Forum Bağımlısı

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  18 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  900
  Beğeniler:
  1.984
  Şehir:
  Balıkesir/Akçay
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Orhan kardeşim seni canıgönülden kutlarım.Evet insan bisiklet tutkunu olunca O tutku herşeyi öteliyor.Herkes sıcacık yatağında yatarken ikinci eşi bisikletin üstünde buluveriyor insan kendini.Boğaz görüntüleri harika senin anlatımın mükemmel .ellerine pedallarına gönlüne sağlık.Paylaşım için teşekkürler.:in: :in: :in:
   
  Orhan Kılıç bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-10-26_9-55-33.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...
1430319843263-1tem865pty2hw-630-354.jpg
Her yaş grubuna yönelik güzel tüyolar veren bir Bikeradar makalesi buldum ve elimden geldiğince size iletiyorum :) Bisiklete binmek genç ve dinç kalmanın yollarından biridir. Vücudumuzun yıllara...
3.jpg
Merhaba arkadaşlar, daha önce kullandığım timex gpsde hız sensörüne bağlı otomatik pause ile aktivitenin mola süreleri strava kaydında gözükmüyordu.. [ATTACH] Ama garmin 1000 ve 520 gpsler...