Garip bir doping listesi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Derya Keçeci tarafından paylaşıldı.

 1. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.301
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Doping deyince suratlar ekşir,canımız sıkılır;sporcunun başarısından ötürü duyduğumuz müthiş sevinç anları aklımıza gelir ve aptal yerine koyulmuş olmanın küskünlüğünü yaşarız.

  Kendi adıma yaşadığım hayal kırıklıkları listesinin en üst sıralarında Ricco,Scarponi,Contador,Basso,Boonen en üst sıradalar.Genel liste ise sayfalar dolusu.Cocain,EPO,Culenbuterol,steroid de keza üst sıralarda kullanılan etken maddeler.

  Listenin orijinal adı "List of sportspeople sanctioned for doping offences" kabaca ,doping yaptıkları kendileri tarafından itiraf edilmiş,ya da resmi kurumlarca kanıtlanmış sporcular listesi.Listede geçmişten günümüze pek çok tanıdık yüz var.

  Bunlar arasında bir isim var ki evlere şenlik:Jesús Manzano …Kanında rastlanılan yabancı madde miktarı,kanın temel kimyasallarından bile çok.Sayalım: EPO, Cortisone, Testosterone, Human Growth Hormone, Nandrolone, Oxyglobin) Ayrıca adının da Jesus yani İsa anlamına geldiğini de hatırlatalım.

  Gelelim listenin Türkiye ayağına.Listede İlk olarak Ayhan Akman göze çarpıyor,sonrasında Kerem Gönlüm ve Hasan Şaş ay yıldızlı bayrağımızı temsil etmişler(!)Akman'da "Anabolic Steroid, Metenolone";Gönlümde "Cathine" Şaş ta ise "Fenilpropanolamin" maddesine raslanmış.Elbette uzun yıllar geçmiş aradan. Bu listeye atletizm dahil değil.Halteri ise spor olarak görmediğimden,bu alanda doping yapanları listelemeye gerek görmedim.

  Kaynak:
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sportspeople_sanctioned_for_doping_offences
   
  Ferhat Öz ve Cengiz Gökalp bunu beğendi.
 2. Cengiz Gökalp

  Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  23 Ekim 2011
  Mesajlar:
  806
  Beğeniler:
  338
  Şehir:
  antalya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  türk bisiklet sporcuları neden yok. bu arada paylaşımın için teşekkürler
   
 3. #3
  Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.301
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Doping yapan Türk bisikletçi mi var? Ülkemizde bisiklet sporu henüz kundakta.Ayrıca pro tur lisansımız da olmadığı için kıta takımı olarak yerel,bölgesel yarışlara katılabiliyoruz.

  Şimdi Uluslararası bisiklet birliği,milyon dolarlar harcayarak takım kurup pro tur lisans başvurusunda bulunan yılların takımlarını bile dakkada reddederken,bu aşamada doping yapacak olan bir sporcu ya da takımın aklından zoru var demektir.Doping etkisi bir çok otorite tarafından "Abartıldığı" düşünülen "Culenbuterol" maddesinden ötürü Contador'un bütün apoletlerini söken UCİ,bizim ciğerimizi söker.Zira özellikle haltercilerimiz sebebiyle WADA (Uluslararası doping ajansı)tarafından daima yakın takipteyiz.Pro tur lisans başvuruları 2011 için,
  Bakınız
   
 4. M.Burcu Cebesoy

  M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  614
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  -
  Seviye:
  Günümüzde doğal sporcuların sayısının çok az olduğuna inanıyorum . Hemen her sporcu doping veya benzeri etken maddeler kullanıyordur . Doping kullanmayla olay bitmiyor , doping kullanınca bir anda çok güçlü çok dayanıklı bir sporcu olmuyorsunuz . Doğal sporculardan daha çok çalışıyorsunuz , çünkü vücudunuz hep daha fazlasını istiyor . Normal bir sporcudan kat kat daha iyi besleniyorsunuz , çünkü o ağır çalışmayı ancak bu şekilde tolere edebiliyorsunuz . Ve profesyonelce bir doping kürü ve programı uygulayan sporcuda kimse kullanılan bu ilaçları tespit edemez .