Garanti Bankası hesap kartıyla alışveriş mağduriyeti

Resul Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Giant
İyi akşamlar arkadaşlar. Olabildiğince kısa tutmaya çalışacağım.

Merlin Cycles'tan öncesinde 450 TL, sonrasında ise 1400 TL'lik bir alışveriş yaptım. Yaptığımı zannettim. Bu iki alışverişin zamanları farklı ama her ikisinde de aşağıda bahsedeceğim problemi yaşadım. Siz yaşamayın ve mağdur olmayın.

İlkinde alışveriş yaptım. Merlin Cycles'ın içerisinde 3D secure işlemi sayfasına yöneltti. Şifreyi girdikten sonra Merlin'in sayfasına döndüm ve bir hata kodu çıktı fakat telefonuma alışverişin tutarı/şirket adı gibi bilgiler geldi. Param hesabımdan çıktı ama Merlin Cycles'a geçmedi. Hesap kartımda param var diyerek yaptım ama yapmaz olaydım. Günlerce Merlin Cycles çalışanlarıyla mailleştim. Adamlar "Gün içerisinde sizin için defalarca hesap kontrolü yapıyoruz. Ama herhangi bir hareket yok." dediler. Bankayı aradım, direkt müşteri yetkilisine bağlandım ve durumu anlattım. Bana harcama itiraz hattı adıyla hizmet veren birimin FAX NUMARASINI verdi. (Aşağıya ek olarak dilekçe örneğini koyacağım.) Oraya durumu anlatan bir dilekçe yazdım ve param 18 gün sonra hesabıma geldi.

Ben bu durumun düzeltilmiş olduğunu varsayarak (salaklığıma doymayayım) aylar sonra aynı şeyi tekrar yaşadım. 14 gün sonra param döndü bana.

Şimdi Merlin'in sitesinde mi sorun var, Garanti'de mi bilmiyorum ama bazı arkadaşlarım "Ben yurtdışından VAKIFBANK kartımla alışveriş yapıyorum. Hiç sorun yaşamadım." dedi.

Bence bankanın Ali Cengiz oyunu bu. Bu süre içerisinde parayı işletiyor olabilirler. Zaten hesap kartlarından çıkan paralar ilgili hesaba hemen gitmiyor. Yurtışında böyle. Yurtiçinde aynı gün geçebilir ama yurtdışındaki hesaplara 2-3 gün sonra geçiyor dedi Garanti Bankası çalışanı.

Yani, lütfen dikkat edin. Tecrübe işte. İlla ki hesap kartından kullanılacaksa sanal alışveriş kartı açtırılır değil mi? Veya PayPal diyeceksiniz. PayPal'i denedim, bağlayamadım hesap kartıma. Kredi kartlarına bağladım ama Garanti para kartına olmadı.

İtiraz dilekçesi örneği: (link)

Scudo

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Geçmiş olsun.
Ben de yurt dışı işlemlerimde Pay-Pal kullanıyorum. Pay-Pal banka hesap kartını kabul etmiyor. Kredi kartı olmalı. Bu yüzden bağlayamamış olmalısınız.

• Beğen
Tepkiler: Resul Yılmaz

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Yurtdışında kart sahteciliği ve kopyalama çok fazla olduğu için, bankalar özellikle yurtdışından gelen işlem taleplerine şüpheyle yaklaşıyorlar. Bu yüzden işlem reddedilmiş olabilir bankanız tarafından.

Bu gibi sorunların önüne geçmek için sanal kredi kartı kullanmalısınız. PayPal kullanıyorsanız da, hesabınıza sanal kredi kartınızı tanıtın. Alışveriş esnasında kart limiti belirleyip, belirlenen tutarın sanal kredi kartından tahsil edilmesinin hemen ardından limit sıfırlama yaparsınız. Internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde en güvenli yöntem bu.

Resul Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Giant
Teşekkürler @Mehmet Altuğ bey fakat sıkıntı şurada: Alışverişim yapıldı görünmesine rağmen, param Merlin'e gitmedi.

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
iyide banka kartını nasıl yurt dışı alış verişlerinizde kullanabiliyorsunuz. kabul etmemesi lazım. bende paypal kullanıyorum. anlayamadığım banka kartı ile nasıl internet üzerinden alış veriş yaptığınız.

Ahmet-E

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Lapierre
Endişelenmeyin.Bankaya bildirimde bulunun,muhakkak hesabınıza geri yükleme yapılacaktır.Arkadaşların dediği gibi;yurt dışı alışverişlerde sanal kart veya Paypal en güvenli yol.

• Beğen

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Garanti Bankası 3 4 Bin Lira Borca 3 ayda 8 bin lira faiz koyacak kadar cüretkar bir bankadır...Böyle Bir Bankanın Bunu Yapması Çok İnsafsızca Kınıyorum...
Ayrıca Özel Bankalar Döviz Kurunu Kafasına Göre Belirliyor her halde Merkez Bankası Kurları Dikkate Alınmıyor...Ben Ön Ödemeli Kart Kullanıyorum Alışverişimin Miktarı Kadar Para yatırıyorum O Yüzden Beni Soyamıyorlar.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Garanti Türkiye'nin en lanet bankasıdır. Benim maaşım Garantiye yatıyor, yatar yatmaz çekip iş Bankasına alıyorum. Bu arada İşbankasının kartıyla internet üzerinden çok sayıda yurtdışı alışverişi yaptım, hiç sorun yaşamadım. 3D değil sanal kart kullanmayı tercih ediyorum. Kartı yurtdışında da kullandım.

Resul Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Giant
@Ahmet-E

Param bugün geldi. Onu belirtmeyi unuttum, teşekkür ederim.

@aeneskral

Merlin Cycles'ta bu seçenek mevcut.

Adsız.png

DEBIT Card dediği, hesap/para kartı işte sayın @aeneskral

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@Resul Yılmaz

kartla lışveriş yaparken eğer alışveriş tutarından yaklaşık yüzde 10 fazla bakiyeniz veya kredi limitiniz yoksa paranız çekilir ama karşıya gitmez.
1 hafta 10 gün sonra tekrar hesabınıza geçer.

çok başıma geldiği için söylüyorum.

internet bankacılığınızda kontrol ettiğinizde tutar bekleyen işlemlerim kısmında çekilmiş olarak bekler

• Beğen

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@Resul Yılmaz
kur farkı veya bazen yüzde 5 oranında yurtdışı alışveriş komisyonu kesiyorlar. müşteri hizmetlerini aradığınızda ilgili kişi genelde bilmiyor bu prosedürü

işleminiz provizyonda bekliyor sadece ödeme gerçekleşmiyor ama limitiniz veya bakiyeniz düşüyor

• Beğen

Resul Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Giant
Bu arada bahsetmeyi unuttum. Garanti Bankası'nın Harcama İtiraz Hattı'na (ilk mesajda ekte yer alan pdf dosyasında bilgiler mevcut) fax çekiyorsunuz. Fax çektikten sonra cep telefonunuza birkaç gün sonra dilekçenin incelenmeye alındığını, en kısa sürede size dönüş yapılacağını söylüyorlar fakat bankayı aradığımda bu sürenin en kısa 18-21 gün en uzun ise 60 gün olduğunu söylemişti. Bu bilgiyi de unutmayın lütfen.

ahmet21

Üye
Tepki
12
İsim
ahmet can ogan
Bisiklet
Trek
aynısı başıma geldi bir süre önce bu yardımcı ve bilgilendirici konu için teşekkürler

• Beğen