Futbol ve Bisiklet birlikte zararlı mı?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında FurkanKonca tarafından paylaşıldı.

 1. FurkanKonca

  FurkanKonca Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Şubat 2010
  Mesajlar:
  37
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  bi arkadasım gecenlerde bisiklet süren birisinin futbol oynaması iyi degil dedi :p niye dedim çünkü ters kasları çalıştırıyor gibisinden birşey dedi anlam veremedim ama kafama takıldı aslı var mıdır acaba? :rolleyes:
   
 2. GokmenOzyurt

  GokmenOzyurt Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.237
  Beğeniler:
  727
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  ben bilmiyorum ama ters kasları çalıstırıyorsa bu sizin yararınıza olur kanımca
  çünkü bisiklet sürerken ayaklarınızdaki bütün kaslar çalısmıyor fakat futbol ile bunları çalıstırabiliriz
   
  FurkanKonca bunu beğendi.
 3. İsa Mutlu

  İsa Mutlu Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Mart 2008
  Mesajlar:
  146
  Beğeniler:
  55
  Şehir:
  Çorlu
  Seviye:
  Eğer futbol oynamak (genel anlamda koşmak) bisiklet sürenler açısından zararlı olsaydı triathlon diye bir şey olmazdı herhalde.
   
  Ali AKTAŞ, Erhan_Yılmaz ve Doruk Atay bunu beğendi.
 4. Fırat Dizman

  Fırat Dizman Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.018
  Beğeniler:
  1.044
  Şehir:
  BABAESKİ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  şöyle açıklamaya çalışayım.Genel çerçeve içinde bisiklet simetrik ,futbol asimetrik bir spor dalıdır.Doğruluğu :prof .olarak herhangibir sporu yapan kişinin başka hiçbir branşla çok yakından ilgilenmesini istemezler,kas yapısına.çalışma şekline zarar vereceği için .Ama siz ne kadar bisikletle ilgilisiniz? ne kadar furbol oynuyorsunuz? önemli olan bu ,ayrıca bisikletteki hedefiniz ve amacınız nedir? o önemli,eğer hiçbir müsabaka hedefiniz yoksa ,veya bir branşta herhangi bir kişinin hedefi yoksa,her branşı denemesini yapmasını tavsiye ediyoruz,her kas grubu ,eklem ,tendon vs çalışsın güçlensin diye.Ama dediğim gibi ileride hedef amaç varsa tek branşta ilerlemek zorundasınız.Bilhassa tek yönlü sporlar için.Yanlız tek branşla ,başka branşların egzersilerini antrenman içinde yapmak farklıdır.Örneğin: bir bisikletçi, veya maratoncu için havuz çalışması vardır? bu yüzmek demek değildir.Veya bunlar yarıştıkları sürede hiç yüzmiyecekleri anlamınada gelmez,onun antrenmanını yapmamaları demektir.
   
 5. #5
  FurkanKonca

  FurkanKonca Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Şubat 2010
  Mesajlar:
  37
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  kendi için söylemişti ciddi anlamda futbolla ugrasan bir arkadasım, dediginiz gibi "herhangibir sporu yapan kişinin başka hiçbir branşla çok yakından ilgilenmesini istemezler,kas yapısına.çalışma şekline zarar vereceği için" bu sorumun cevabı oldu birisi ona tavsiyede bulunmus sanırım :)
  ben elimden geldigi kadar yapabildigim sporları yapmaya çalısıyorum :D anlam veremedim dedigim ben de bisiklet veya başka bir sporun calıstırmadıgı kasları diger sporlarla birlikte yapıp tüm kasları çalıştırmak bana mantıklı gelmişti :)
  ilginiz için teşekkürler
   
 6. Fırat Dizman

  Fırat Dizman Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.018
  Beğeniler:
  1.044
  Şehir:
  BABAESKİ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  evet dediğinizde haklısınız,tabiki farklı branşlarla farklı kasları çalıştırmanız doğru.prof olmadığınız sürece.yoksa prof olarak yarışacak kişilerde zaten aktif olmayan kas gruplarının çok gelişmesi doğal olarak istenmez.Ama sizin yolunuz doğru.
   
 7. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.755
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Ters düz kas için zaten Fırat yeterince açıklamış, bunun dışında zaten futbol gerek ani durma hızlanmasıyla dizleri zararı dışında darbe ve tekmeler vb nedeniyle sakatlanmaya çok müsait bir spor o yüzden çok tavsiye edemiyorum ...
   
  Cem Unden bunu beğendi.
 8. Güney Mertkan

  Güney Mertkan Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  111
  Beğeniler:
  92
  Şehir:
  İstanbul-Avcılar
  Seviye:
  Bende bisiklet ile koşu düşünüyorum ama uygulamadım. Çok yorucu olacağı için. Şuanlık bisiklet ve çok az miktarda seyrek olarak vücut geliştirme yapıyorum evde.
   
 9. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.563
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Futbol zaten dünyanın en zararlı sporudur. Ters kas,düz kas olayının dışında hiçbir spor dalında cross training olarak futbolun kullanıldığını görmedim.Demek ki gerçekten boş bir spor !
   
 10. Ali AKTAŞ

  Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  836
  Beğeniler:
  1.031
  Şehir:
  Denizli
  Seviye:
  Her spor branş için geçerli olan çok yönlü fiziksel gelişim söylemi vardır.

  Ancak bu branşlar ana branşa zararı olmayacak düzeyde ve dönemlemesi farklıdır. Bunu tam bilmeyen antrenörler yasak-günah :) vb şekillerde sporcuların yapmaması için söylenirler.

  Profesyonel düzeyde sporcu-bisikletçi değil iseniz gönlünüzce futbol oynayın, yüzün,koşun,hoplayın, zıplayın, dilediğinizce coşun. Tabi tüm bunları sporun genel kuralları içinde ısınma-soğuma ilkelerine uyarak yapın. Hiçbirşeycik olmaz ;)
   
  FurkanKonca bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

squat-nedir_646x340.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
upload_2017-2-1_9-3-3.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
upload_2015-9-22_17-4-3.png
Fast After 50'de Joe Friel kiraz suyunun iyi bir uyku için faydalı olduğunu, çünkü kiraz suyunun uyku sırasında melatonin üretimini arttırdığını yazıyor. Tabii iyi uyku da şiddet antrenmanları...