Furç takımı değiştirmek istiyorum

Serhatb55

Aktif Üye
Tepki
54
Merhabalar.. Salcano astro bisikletimi aldığımdan beri furç takımında boşluk var.. ön freni sıkınca kadroyla maşanın birleştiği yerden (furç takımının olduğu yerden) azda olsa ileri geri oynuyor.. ama sürerken falan çok rahatsız ediyor fren yapınca maşa tık diye oynuyor orada..

Ben bunun için spacer aldım üste ve alta ama oda yetmedi spacer iyice sıkıştırlıınca tutuyor ama bi sonra oda gevşiyor.. şimdi son çare yeni furç takımı alacağım...

Ama bendeki furç takımı entegremi, yarı entegremi.. nasıl takılır aldığım furç uyarmı bilmiyorum.. bendeki furç bilyeli..

sizce hangi furç takımını-yatağını alayım? neco 146 gibi birşey sorunu çözermi?

resimde koyuyorum o boşluk olan yerleri işaretledim..

İyi forumlar.

Scudo

Bulunmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Çok ekstrem bi durum yok ise, boğazı ve furcu tutan vidaları gevşet önce furcun vidasını (üst taraftaki vida) sık (kararında) ..Sonra boğazın vidalarını sık boşluk kalmaz..

Birde maşanın şaft borusu uzun geliyor olabilir bir bisikletiçinin bakmasında fayda var, kesilir eğer fazlaysa..

ercan günes

Daimi Üye
Tepki
102
Bisiklet
Scott
vidaları dengeli sıkarsan sorunu giderirsin bende de alu var basıma geldi oradan biliyorum dediğim gibi vidalara kas gücü uygulamak yerine her birini yavas yavas dengeli sıkmak çok önemli burada umarım yardımcı olabilmisimdir :)

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
gidon boğazının şaft borusuna sarılan kısmında birbirine doğru bakan iki vida var.onları gevşet.sonra furç takımının kapağında(en üstteki kapakta) bir adet vida var.o furç takımının gerginliğini ayarlar.o vidayı 5 lik allen anahtarla sık.tabi kontrol ederek sık.fazla sıkmamak için gidonu çevirerek kontrol et.yeteri kadar sıktıktan sonra gidonda boşluk kalmaması gerekiyo.kalıyo ise şft borusu uzundur.sonra ön tekerin gidona göre dik olduğundan emin olduktan sonra birbirine doğru bakan iki vidayı sıkıp işi bitirebilirsin.ancak o iki vidayı gidonun ön yekerlek ile tam dik olduğundan emin olduktan sonra sıkki yamuk olmasın.

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
arkadaşlar furç takımını kadroya takacağım?
aluminyum renkli iki halkayı nereye takacağız bilemedim
birde kadro yataklarının birisi kesik
diğerlerini biliyorum

Hüseyin Demirel

Daimi Üye
Tepki
80
sanırım onlar altlı üstlü olarak soldaki 2 haklanın arasına gelicek sanırım biri maşa tarafına biride yukarıı conta misali

murat yayla

Daimi Üye
Tepki
245
sorun maşasın şaftında olabilr o yüzden bisikletçi işi olabilr sen bi göster bisikletçiye parçalar ztn sende varsa dğeiştirmesine çok bi ücret almaz

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Arkadaşlar yeni furç takımını montelerken (rulmanlı model) furç yatağına veya furç parçalarına gres sürmek kesinlikle gereklimidir?
furçun içerisindeki orijinal yağ bu işi görür mü ?
şu anda gelen çıtırtı seslerine bakarsak bisikletten 1-sele borusu, 2- furç yatağı aklıma geldi
tavsiyeleriniz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.