furç sorunu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aldığım kadronun üzerinde cane creek furç takımı var. Montojını yaptım fakat, üst ayar vidasını çok sıktığımda gidon zor dönüyor (normal sürüşte pek farketmiyorum fakat bisikleti kaldırıp çevirdiğimde zor dönüyor) vidayı biraz gevşettiğimde ise gidon rahatlıyor fakat maşa boşluk yapıyor ve sallanıyor .

Acaba sorun nedir ? Nasıl bi çözüm önerirsiniz ?

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Geçmiş olsun muhtemelen yatakları ezmişsiniz... Tatlı talı sıkarak arasını bulmaya çalışın... Ama olmassa furş yatağını değiştirmek en iyi tercih...

Çünkü gevşek furş yatağı hem kadroya hemde amortisöre çok zararlı...

• Beğen
Tepkiler: Hayrettin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Hasan Çağrı

Teşekkürler, boşluk şimdilik baya azaldı, çok zorladığım zaman hissediliyor ancak,

Eğer furşu değiştirmem gerekirse aklımda tek bir model var, FSA Pig, fakat kadroma uyarmı diye sormak istiyorum, kadrom specialized p.2, forumda koraymalkoc p.3'de kullanıyor bunu .Fakat yinede sorayım dedim aldıktan sonra elimde kalmasın.

ve son olarak sormak istediğim şey furş takımını kendim söküp takabilirmiyim evdeki normal tamir aletleriyle ? çünkü Balıkesir'de bu furş takımlarından anlayan kimse yok.

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.265
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Öncelikle maşa üzerindeki yüksüğü değiştirdiniz mi yeni kadroya montajı yaparken. Farklı setlerin parçaları birbirleriyle uyumlu olmayabilir, başımıza geldi, aynı sonuçla karşılaşmıştık o sebeple soruyorum.

2. olarak eğer gerçekten yatakta ezilme varsa değiştirmek için özel bir aparat olmakla birlikte olmasa da sökebilirsiniz. Diş fırçası gibi sert plastik bir çubuğu allın borusunun üstünden altına doğru çağraz bir şekilde sokup bir çekiç ile yavaş yavaş tüm boru çevresini dolaşarak ve eşit aralıklarla vurun. Alt yatak çıktıktan sonra tersini çevirip üst için yaparsınız.,

Takarken de alın borusunu düz bir satıha koyup çakacağınız parçayı yerleştirin üzerine geniş bir anahtar tarzında bir parça koyup, çekiçle yine çakabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken çekiç darbesini tüm parçaya yayabilecek bir malzemeyi üzerine yerleştirmeniz. (Büyük bir su anahtarının sapı gibi) Aksi takdirde parçaya zarar verebillirsiniz.

Maşa üzerindeki parçayı çıkarırken tornavida ve çekçle dikkatli çalışmak gerekiyor. Tekrar takarkende bir boruyu şafta geçirip üsttn vurarak takabillirsiniz. Ben bu şekilde değiştiriyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ve sonunda, furş takımıyla olan savaşımı kazandım :) Montaj sırasında maşa ile kadro arasında bi miktar açıklık yarattığı için takmadığım parçaları furş çektirme kapakları için aldığım 4 tane furş takımına bakarak doğru bir şekilde taktım.

sonuç: maşa ile kadro arasında 1-2 mmlik bir açıklık var. fakat çok rahat bir gidon dönüşü var, ve boşluk yok.

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
Sorunu halletmişsin sanırım.Ben sana fsa pig değilde,rulmanlı olanını pig pro dh modelini tavsiye ederim ilerde sorun yaşarsan.Bende aynından kullanıyorum.1-1/8 ölçüde bunlar.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Furş takımının alt tarafından bir gres sızıntısı var. Normal midir?

Imlampre

Daimi Üye
Tepki
298
İsim
hakan
Bisiklet
Cannondale
@hogutmen bende 1hafta önce maşa furç vs gresledim .sanırım biraz fazla geldi.o zaten fazlalığı atacak zamanla sende silersin sıkıntı kalmaz

• Beğen
Tepkiler: hogutmen

IMKEREM

Üye
Tepki
16
İsim
Kerem
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Konu sahibinin yaşadığı sorunun aynısını yaşıyorum. Belirli bir ayar tutturarak boşluğu aldım. Yine de furş takımını değiştirmem gerekli mi?

Heicks

Daimi Üye
Tepki
767
İsim
Heics
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Konu sahibinin yaşadığı sorunun aynısını yaşıyorum. Belirli bir ayar tutturarak boşluğu aldım. Yine de furş takımını değiştirmem gerekli mi?
Bilyelerde ya da furç yatağında herhangi bir ezilme vesaire durumu yoksa gerek yok bence.

Batuhan B.

Aktif Üye
Tepki
133
İsim
Batuhan Bora
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Selamalar herkese benim bir sorunum bir de çözümü için bi sorum var bisikleti 2 aylık yaklaşık olarak ön frene ani bastigimda çıt çut diye ince bir ses geliyo furş takımından
Bende boşluk vardır belki diye üst kapaktan sıktım ama 1-2 gün sonra tekrardan geldi
Furş takımım FSA NO 10 .sorum bu yarı entegre furş takımları sadece kadroya 2 parça bir alt bir üst şeklinde preslendikten sonra başka bir şey gerektirmeden şaftı takabilmemizi m sağliyo .yoksa normal furşlar gibi çanaklar preslendikten sonra sirayla bilyeler sıkıştırma halkası gibi mi toplanıyo.biri kapsamlı şekilde anlatırsa problemi evde çözmek istiyorum. 20230713_220903.jpg