Furç-Gidon-Boğaz Uyumu?

Barkın Kenan

Forum Demirbaşı
Tepki
54
Merhaba arkadaşlar, sirrus sport sahibiyim bildiğiniz gibi bisiklet fitness olarak kullanıma oldukça uygun. Yol bisikletine geçicektim fakat oturuşuydu, masrafıydı filan derken kendi bisikletimi geliştirmeye karar verdim. Zaten atik bir yapısı olduğu için yeterli olacağını düşündüm.

Şehir bisikleti olduğu için herkes yarışlara girmeyeceksen gerek yok para harcama vs. diyor, haklılar da tabi bir yerde fakat insanın hobisine para harcaması kadar doğal bir şey görmüyorum ben. Pek ala şehir bisikletleri de geliştirilebilir, hafifletilebilir. Zira sirrus sport şehir tur bisikleti olmanın yanı sıra atik yapısıyla yol bisikletine de yakınsıyor.

İlk başka sele borusu, gidon ve gidon boğazından başlamak istiyorum. Sele borusunun çapı verdiğim sitede 30.9 yazıyor. Bunda sorun yok zira 30.9 mm sele borusu piyasada oldukça fazla zaten, bulmakta sıkıntı çekeceğimi sanmıyorum.

Fakat gidon ve gidon boğazı aklımı kurcalıyor. Sitede 25.4mm yazıyor gidon ve boğaz çapı için.

Sorularım ise şöyle:

1- Boğaz için belirtilen 25.4mm ölçüsü boğazın hem gidona hem de furça bağlanan kısımları için aynı mıdır? Yani ikisi de 25.4 mm midir?
2- Piyasada 25.4mm gidon ve boğaz çok az bulunuyor. En çok bulunan ölçü olan 31.8mm lik gidon ve boğazları kullanmamın bir yolu var mı? Furç takımını değiştirmek bu sorunumu halledebilir mi?
3- Boğaz için belirtilen 25.4 mm ölçü aynı zamanda furç takımının da mı ölçüsüdür?

Kısacası şöyle özetlemek istiyorum arkadaşlar: Piyasada en çok bulunan 31.8 ritchey vb. marka gidon ve boğazlardan takmak istiyorum fakat sitede benim boğaz ve gidon ölçülerim 25.4 mm olarak belirtilmiş. 31.8 gidon ve boğaz kullanabilmek için yapabileceğim bir şey var mı?

Ölçülerin yer aldığı site: (link)

Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
@Barkın Kenan

Kısaca cevaplamak istiyorum sorularınızı
1.Gidon boğazı için belirtilen 25.4 mm ölçüsü sadece gidona takılan kısmının ölçüsüdür.Furça yani Maşanın borusuna giren kısmın ölçüsü tüm boğazlarda standarttır.
2.25.4 mm standardında boğaz ve gidon kullanmak isterseniz her iki ürünün de aynı ölçülerde olmasına dikkat ediniz.31.8 mm gidon boğazı ve gidon için de 31.8 mm ölçülerinde gidon boğazı ve gidon almanız yeterlidir.Furç takımının alacağınız gidon boğazı ile hiçbir ilgisi yoktur.Değiştirmeniz gerekmez.
3.Furç takımının ölçüsü 25.4 mm veya 31.8 mm olarak hesaplanmaz.Kullanacağınız bisiklet kadrosu ile alakalıdır.Yani bazı bisiklet kadrolarında gömme furç olur kadronun içine takılır.Bazılarında ise furçun yarısı kadro içinde yarısı kadro dışında kalır.Bunlara ise tam entegre veya yarı entegre furç denir.Google den aratırsanız semi ıntegrated gibi

(link)

(link)

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Ben size teşekkür ederim.Yardımcı olabildiysem ne mutlu forum kardeşliğine.

SilentBob

Üye
Tepki
75
İsim
Egemen
Bisiklet
Salcano
Selamlar konuyu hortlatarak bir soru sormak istiroyorum.
Dün gidon boğazını 90mm den 110 mm ye çıkarttım. Fakat yeni aldığım fsa gidon boğazı önceki specialized boğadan sanırım bir kac mm daha kısa
dolayısı ile gidon boğaz kapağı ile gidon boğazı arasında bir kaç mm boşluk kalıyor.
Bu durumu gidermek için token marka boğaz yükseltici yüzüklerden (set olarak) aldım
fakat en küçüğünü eklediğimde bile vida yuvası ile gidon veya üst tarafa yerleştirdiğim
yüzük ile arasında boşluk oluyor. Bu boşlukla gidon boğaz kapağını monte etmenin bir zararı olurmu?

SilentBob

Üye
Tepki
75
İsim
Egemen
Bisiklet
Salcano
@Gringo1903
Arada kalan boşluk bu şekilde görünüyor.IMG_2401.JPG

Ek parçayı taktığımda ise kalan boşluk aşağıdaki fotoda
IMG_2404.JPG

ikisinin arasını bulamadım. Bana ikinci şekilde daha sağlıklı geldiği için bu şekilde montaj yaptım.

Ve son olarak da spacerlar üstte montaj yapılırsa bir sıkıntı çıkarmı. Yani;IMG_2406.JPG

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.105
Bisiklet
Diğer
@SilentBob
iki türlü de sorun olmaz. Gidon boğazının vidaları yeteri kadar sıkı olduğu sürece herhangi bir problem meydana gelmez. Boşluk o kadar fazla değil. Üstteki vida maşanın bitiş noktasını geçmediği sürece işlevini yerine getirecektir.

• Beğen
Tepkiler: SilentBob