Fuji Karbon kadroya 1000TL verilir mi?

Hakan Samet Sönmez

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet konusuna yeni merak sardım. 1 haftada birçok şey öğrendim. 100-200TL'lik bisiklet düşünürken bütçemi iyice artırmaya başladım.

Bugün Norveçteki arkadaşa başlayan bisiklet sevdamı anlattım o da sana fuji dağ bisikleti kadrosunu 1000TL'ye bulurum dedi. Ne dersiniz değer mi?

Yoksa yine alüminyum kadrolara mı baksam?

• Beğen
Tepkiler: Enis AYKUŞ
Scudo

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Fuji kendini kanıtlamış bir firma bakarsanız, bir trek, giant gibi, le tour de france ta bile bazı takımlarda kullanılan bir marka. Tavsiye ederim, ama karbon kadro yerine alü de alabilirsiniz başlangıç olarak, illa marka diyorsanız, trek, scott, giant, merida, specialzed ülkemizde yeteri kadar var. Ama türk markalarına yönelirseniz, kron, sedona, ve artık salcano :)

Volkan Aykul

Daimi Üye
Tepki
54
Bisiklet
Carraro
1000 TL hiç de fena bir fiyat değilmiş. Karbon kadroyu kullanabilirim dersen bence al. Ben ise karbon kadrolu bisiklet kullansaydım 1 ayda bisiklet kullanılmaz bir hal alırdı.

Hakan Samet Sönmez

Aktif Üye
Tepki
34
Teşekkür ederim Harun sayı.
Marka takıntım olmadı da fujinin tipi oldukça hoşuma gitti.
Yani piyasasına göre 1000TL iyi bir fiyat mı yoksa normal mi?

Kemal Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
31
Bisiklet
Specialized
yanlış biliyorsam beni uyarın. bildiğim kadarıyla karbon kadrolar hasarı pek belli etmiyorlar aluminyum kadrolar gibi. mesela çatlak, ezik gibi bişey görünmüyor. hasar alan yer ya hemen kırılıyor ya da hasarı belli etmeden kırılıyor.
dediğim gibi, yanlış biliyorsam beni uyarın ama bir ara sanırım böyle birşeyler okumuştum.
öte yandan karbon kadrolar aluminyum kadrolara oranla daha rijitler yani daha az esnerler.

Berk KIRNALI

Aktif Üye
Tepki
53
Karbon kadroların artısıda vardır eksiside.mesela takım kaptanımın başına gelen olay ;
Corratec revulotion world cup vardı.Bir süre sonra kadro kulağının karbon kısmı kendi kendini yemiş ve incecik bir hal almış.Daha sonra tekerleğin ayarı bozulduğu için arka tekerlek kadroya sürte sürte kadroyu yemişti ve koca bir delik açılmıştı karbon kadroda.Carbone Repair yapmak zorunda kalmıştık.Örnekler arttırılabilir.Esnemez ama sert bir düşüş yaşarsanız çat diye kırabilirsinizde.Örnekleri çok.

Metin Güler

Daimi Üye
Tepki
320
Bisiklet
Scott
fuji kadrolar görsellik olarak benim de uzun zamandır ilgimi çekmekte hatta ileride böyle bir fırsatım olursa düşündüğüm kadrolar arasında, gerçekten güzel tasarımları var. 1000 tl de güzel bir rakam karbon kadro mtb için. alüminyum kadrolara kıysla hem daha esnemez hem de daha hafiftirler. bugün bu fiyatın çok üzerinde alüminyum kadro satılımakta. üstelik fuji dünya çapında tanınmışbir marka olmasına rağmen ülkemizde de satışı olmayan bir markadır. yani aldığınızda sayılı bisikletlerden biri olabilir. forumda daha önce 1000 liranın biraz üzerinde yanlış hatırlamıyorsam satanlar olmuştu karbon fuji kadrolardan. ancak şu anki kur artışlarıyla birlikte bu da yükselecektir eğer satılırsa. kısacası elinizde imkanınız varsa böyle bir şansı bence değerlendirin pişman olmazsınız :)

Bahadır Budak

Aktif Üye
Tepki
69
1-2 kilo daha hafif olsun diye karbon kadroya gerek yok bence, tabi eğer ki profesyonel yarışçı değilseniz. o fiyata alacağınız alüminyum kadro da çok güzel bir görselliğe sahip olacaktır ve daha sağlam olur, forumda kırık kadrolar diye bir konu vardı yanlış hatırlamıyorsam orda kırılmış olan kadroların hemen hemen hepsi karbon kadroydu. kaldı ki karbon kadroları bisiklet elden gitse de üzülmeyecek olanlar yani yarışçılar kullanıyorlar, onlar için bir yarışta bir bisiklet gitmesi sorun değildir. ama uzun vadede oluşacak hasarlar profesyonel olmayanların daha çok içine oturacaktır. yani yine dünyaca ünlü olan alüminyum bir kadro tavsiye ederim.

Enis AYKUŞ

Aktif Üye
Tepki
43
fuji kendinden eminve birden fazla yani bütün malzemeleri salam ve kaliteli bence 1000 tl yi hak ediyor ve tercihim yeşil beyaz modeli iyi forumlar

Hakan Samet Sönmez

Aktif Üye
Tepki
34
Arkadaşlar tekrardan teşekkürler. Anlaşılan bisiklet dünyasına önce bir adım atayım ardından karbonu düşüneyim. Yardımlarınız için sağolun.

• Beğen
Tepkiler: Sinan Ceylan
Tepki
95
@Metin Güler
Esnemez derken bundan emin misiniz? Çünkü bildiğim kadarıyle karbon malzemenin en önemli özelliklerinden biri esneyebilir olmasıdır.

• Beğen
Tepkiler: Berk KIRNALI

Berk KIRNALI

Aktif Üye
Tepki
53
@erkut oktay

mantık olarak da karbon fiber in alüminyuma göre daha fazla esnemesi daha olağan zaten :D

Hakan Samet Sönmez

Aktif Üye
Tepki
34
Eskiden karbon bisikletlerin en iyi olduğunu bilirdim taki burda söylenenlere kadar. Zaten sadece karbonda bitmiyormuş hafiflik. O yüzden şimdilik o kadar para vermeye gerek yok diye düşündüm.

bozokaydin

Daimi Üye
Tepki
156
ATLILAR A.Ş. Fuji'nin TR distributorlugunu aldi. Fiyat listelerini pazartesi gordum. Yeni sezonda getirecekler. Ayni firma Kawasaki motorsiklet firmasinin da bisiklet icin isim hakkini satin almis, uretim yapmaya basladilar.

Metin Güler

Daimi Üye
Tepki
320
Bisiklet
Scott
@erkut oktay

üst düzey bisiklet malzemelerinde aranan en önemli 3 özellik hafiflik, dayanıklılık ve esnemezliktir. eğer bahsettiğiniz şekilde olsaydı en üst seviye parçalarda kullanılan karbon malzeme, her esnemede daha fazla güç kaybı yaratacağından yarış esnasında veya normal sürüşte bu sürücü için dezavantaja dönüşecektir. böyle bir durumun tercih edilmesi son derece mantıksız olmuyor mu sizce de? karbon malzemenin üretiminde kullanılan tekniklerle bağlı olarak, esnek ve hafif bir yelken direği veya alüminyuma göre son derece rijit (esnemez) ve çok daha hafif kadrolar üretmek mümkün. bugün havacılık, motorsporları ve daha bir çok alanda kullanılan karbonun en önemli özelliği de bildiğim kadarıyla başta belirttiğim 3 temel özelliği barındırmasıdır. daha teknik bilgisi olan arkadaşlar da bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

açıklamadan dolayı asıl konudan da uzaklaştım kusura bakmayın:
fuji karbon kadroyu 650 ye buldum demişsiniz 650 dolar mı türk lirası mı acaba?
türklirasıysa kaçırmayın derim. şu an son kur artışlarıyla birlikte bisiklet ve ürünleri inanılmaz bir artış yaşadı aradaki farkı çok rahat görebilirsiniz. bisiklete yeni başlıyorsunuz diye onu hor kullanıp parçalayacaksınız anlamı çıkarmamak lazım. özenle koruduğunuz taktirde uzun yıllar zevkle kullanabilirsiniz.