Freskteki İsim, Mağaradaki Don, Burak ve Tuğçe'nin Aşkı

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. BF Okuru

  BF Okuru Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  884
  Seviye:
  Yıllar evvel, Konya'nın Gevelle Dağı'na çıkmak için çantalarımızı hazırladığımızda, Abdullah (Göktaş) da, ben de sanki bu işi ilk biz yapıyormuşuz gibi heyecanlıydık. Gevelle Dağı oğlum bu! Az bir şey mi! Kan ter içinde dağın zirvesine çıktığımızda gördüğümüz bira kutuları, cips paketleri, pet şişeler bütün heyecanımızı silip süpürmüştü. İnsanların oraya bira içmek gibi basit bir şeye çıkmasına mı, yoksa çöplerini orada öylece bırakmalarına mı daha çok üzülmüştüm; hatırlayamadım şimdi.

  Birkaç ay oldu herhalde, Ani Harabeleri'ne büyük bir heyecanla varmıştık. Hani -çok anladığımızdan değil ama- freskleri göreceğiz ya, sanırsın yeni çizildi, bizi bekliyorlar. Bir vardık ki, üzerine kazınan adlardan, aşk sözcüklerinden freske dikkatimizi veremiyoruz.

  Dalış yapanlar anlatır, bir batığa daldığında hiçbir şeye dokunmaz, olduğu gibi bırakırsın. Çünkü "dalış etiği" bunu söyler. Ya da dağcıysan, zirve defterini iç etmezsin, gerekli bilgileri yazar, aynı şekilde olduğu yere bırakırsın. Pekâlâ, herkeste aynı hassasiyet mevcut mu?

  Bugün Ihlara Vadisi'ndeydim. Gittiğim her kilisede şunu gördüm: Evinin duvarına ismini kazımayı delilik sayacak adamlar -evet evet, koca adamlar bunu yapıyor- iki bin yıllık kilisenin duvarındaki çizimlere adını kazımış. Pekâlâ bunu neden yapıyor bu insanlar? Dünyanın her yerinde böyle mi? (Yer: Ağaçaltı Kilisesi, Ihlara)

  [​IMG]

  Dikkat ettiniz mi, sadece Türkçe değil yazılanlar. Acaba ilk yazan, hani o herkese örnek olan eşşoğlueşşeğin uyruğu neydi?

  Şimdi hepimiz diyeceğiz ki "Eğitim bu işin temeli.". İyi ama, bu haltı işleyenlere verilen adam akıllı bir ceza var mı? Yoksa biz gördüğümüzde uyarmakla kendimizi mi kandıracağız? Sahiden, var mı "freske adını kazımaktan ceza alan" biri?

  Mesela çok mu zor birkaç bin kişilik Güzelyurt'ta herhangi bir Tuğçe ile münasebette bulunmuş olan bir Burak'ı bulmak? (Yer: Yüksek Kilise, Güzelyurt)

  [​IMG]

  Mesela, Nuri yediği halttan pişman mıdır? Ya da, yine olsun, yine yaparım, diyor mudur? Evinin alçıpanına da kazımış mıdır ismini dersiniz bu Nuri? Yapar mı canım, orası insanın evi. Hem Nuri, binbir türlü kimyasalla evini temizlediğini sanan, kızartma yağını lavaboya döken bir annenin oğlu. Yapmaz öyle şey.

  [​IMG]

  Yazıyı bitirmeden özellikle bahsetmek istediğim bir fotoğraf var. Ben anlayamadım, siz yardımcı olun lütfen. Hepimiz, hani biz, sıradan insanlar, yanımızda don taşımayız değil mi? Bir tanedir, evde giyeriz, evde çıkarırız. "Ihlara Vadisi'nde çıkarıp mağaralardan birine bırakayım, insanlık ona baktıkça medeniyetime hayranlık beslesin." demeyiz değil mi? Ha-ha! Yanıldınız! Bunu diyenler var! Kanıt mı? İşte burada!

  [​IMG]

  Çok doluyum anlayacağınız. Dağın tepesinde bira kutusu, vadinin dibinde don, iki bin yıllık çizimde Nuri.

  Sorsan süperiz.

  ***

  Yazının kaynağı:
  Kod:
  http://www.turcubaba.com/2014/08/tam-heyecann-dorugundayken.html
  ***

  Düzeltme: Ağaçaltı Kilisesi'nin 9 ve 11. yüzyıllar arasında inşa edildiği sanılıyormuş. Tabii ki bu, Nuri'den nefret etmemize engel değil.
   
 2. S.Paker

  S.Paker Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Ocak 2014
  Mesajlar:
  129
  Beğeniler:
  105
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Beğen tuşuna basmaya elim varmıyor. Çok üzücü :(
   
 3. Tahir Keskin

  Tahir Keskin Onursal Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  22 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  3.305
  Beğeniler:
  4.177
  Şehir:
  Kocaeli, Gölcük
  Adı:
  Tahir Keskin
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Ulen bu donu birakanın kıçına tersten giydirecen...
   
 4. yucel gulesenoglu

  yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  520
  Beğeniler:
  375
  Şehir:
  karşıyaka
  Bisiklet:
  Pinarello
  Seviye:
  bence iç çamaşırı en masumu :)
   
 5. #5
  BF Okuru

  BF Okuru Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  884
  Seviye:
  Kapaklı'da kamp attığımız, zeytin ağaçları ile kaplı, terk edilmiş kamp alanını hatırladın mı Yusuf? Hani arka tarafta terkedilmiş metruk bir bina vardı da sabahleyin oranın terkedilmiş bir tuvalet olduğunun farkına varmıştık. Ne hikmetse kullanmak için içeri daldığımda, Hikmet'i seven Buse ile tanıştım. Yerdeki atıklara bakacak olursak ; (ped, iç çamaşırı, bira kutuları, yiyecek ambalajları...) Hikmet ile Buse' nin derin aşkının büyüklüğünü anlayabiliriz.

  Şimdi diyebilirsin tarihi bir kilise ile terk edilmiş bir kamp tuvaleti bir mi? Tabi ki de değil. Ama pek çok ortak noktaları var.
  1. Terk edilmiş (Sahipsiz) olmaları
  2. Yazıyı yazan şahısların aynı kafadan olması
  3. Herkesin görebileceği ortak alanları karalama hastalığı
  vb. Örnekler çoğaltılabilir.

  Anlatmak istediğim ; kirlettiğimiz alanların sadece tarihi mekanlar olmadığı. Sağa sola yazı yazma geleneği olan bir canlı türüyüz. Galiba , "Adım binlerce yıl yaşayacak lan! Çok mutluyum!" algısı var içimizde. Düşünsenize; 4000 yıl sonra tarihi bir tuvalet keşfediliyor ve duvarlarında aşk destanları yazılı. TV de haber oluyor. "Flaş flaş flaş!... Yaklaşık 4000 yıl önceki atalarımıza ait yeni bulgular ortaya çıktı. Bulgulara göre, duvardaki motifler edebiyat ve yazı alanında ileri düzeyde olduklarını, içeceklerini alüminyum kutularda içtiklerinden tunç çağının ilk üyeleri olduklarını... "

  Belki de sorun bizdedir. Belki de bir kez olsun terk edilmiş bir alana, (tarihi ya da değil) bir iz bırakmalıyız. Bir yazı, bir kutu, bir don. Ya da insanı tabaklayıp zamana bırakmalıyız. Bir tuzu, bir otu, bir son...

  Not: Lütfen duvara bisiklet resmi çizip, " Sür lan!" yazan dostlarım darılmasın. :)
   
 6. Kıvanç Cucur

  Kıvanç Cucur Üye

  Kayıt:
  23 Haziran 2010
  Mesajlar:
  66
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  Ah benim harika ulkemin harika insanlari. Ben ve benim gibi azinlikta kalmis saygili, "egitimli", efendi insanlari. O harika cogunluk hayatlarina devam eder mutlu mutlu, hicbirseyden ve hareketten gocunmadan.
  Duvara kazir, sakizini yere atar, otobuste yuzune bakarak hamile bir kadina yer vermez, engelli insana ait asansoru kullanir ondan once. Copunu atar birakir ulu Orta yere, kirmizida gecer, dortleri yakip yolun ortasinda bekler...
  Butun bunlari yaparken eger uyarirsan Sen, bittin iste. Kavga agiz dalasi, adam toplayip medan dayagi ve hatta adam oldurmeye kadar gider...
  Okuruz herein gazetede yol verme kavgasinda su kadar insan oldu diye. Bu kadar ucuz hayat bu kadar "igrenc ve asagilik" bu cogunluk iste.
  Dili dini irki yasi onemli degil. Insan olamayan bu cogunluk ile yasiyoruz. Ben Sen bizler.... Azaliyoruz birer birer...
   
 7. MehmetAliB.

  MehmetAliB. VivaVelo

  Kayıt:
  20 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1.938
  Beğeniler:
  4.253
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Taş devri romantizmi mi desem, hayatındaki yolunda minnacık dahi bir iz bırakamamanın çaresizliği mi desem, bir baltaya sap olamamış cühelanın zihin bulanıklığı mı desem?... Ne desem bilemedim. Cahillik işte.
  Burada Kaleiçi'nde de etrafı çevrilerek kapatılmış, sadece dışarıdan izlenen bir medrese var. Tarihi epey eski. Hatta bir zamanlar camiye ve kiliseye dönüştürülmüş. Eski Roma'ya kadar varıyor kökü. Bazen şu lafı duyuyorum:
  -Neden etrafı kapalı, Turistler içini de gezebilse ya?
  Nedeni malum aslında. Cahillerden korumak için. Ta ilkokuldan başlayarak çocukları böyle yerlerde gezdirip tarihi sevme bilincini veremedikçe; ne yazıkki bu böyle gidecek.
   
 8. chnkrmz

  chnkrmz cimi cimi qua qua

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  16 Şubat 2014
  Mesajlar:
  6.083
  Beğeniler:
  6.524
  Şehir:
  54karya
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  don değil o iç şort :D
   
 9. Tahsin Y.

  Tahsin Y. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Haziran 2014
  Mesajlar:
  757
  Beğeniler:
  155
  Şehir:
  İstanbul/Acarkent
  Seviye:
  Bircok insan icin tarihi ve eski yapilar = ne gidicem lan bina iste (okkali bir kufur)

  Seklinde bir aciklamaya sahipken bu tarz olaylari normal mi karsilamak lazim yoksa usanmadan bu insan kiligindaki mechul canlilari uyarip teshir mi etmek lazim bilemedim
   
 10. #10
  BF Okuru

  BF Okuru Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  884
  Seviye:
  Hangi çoğunluk efenim? Ben şunu yapan insanların çok da çoğunluk olduğunu düşünmüyorum. Eğer sayıları çok fazla olsaydı ortalık aşk destanlarından, kullanılmış don atıklarından geçilmezdi. Toplumu değil, yapan bireyi yargılayalım. Ötekileştirerek değil uyararak.
   
 11. #11
  BF Okuru

  BF Okuru Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  884
  Seviye:
  Akşam akşam ortalık iyi karıştı hee. Hep Nuri yüzünden. Belki don da onundur. Nuri'den beklenir.
   
 12. alperK

  alperK Onursal Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2013
  Mesajlar:
  1.894
  Beğeniler:
  339
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  eğitim,eğitim,eğitim
   
 13. Soner Közen

  Soner Közen Sorunsuz üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2013
  Mesajlar:
  930
  Beğeniler:
  2.005
  Şehir:
  Münih
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Small donlu vandal nuri,''Buna hakkın yok.''
   
 14. #14
  BF Okuru

  BF Okuru Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  884
  Seviye:
  Az evvel Yusuf ile bu mevzuyu konuşurken, " Don Large mıydı?" diye sormuştum. Small olduğunu öğrendiğime göre benim için mevzu çözülmüştür. Ne bileyim ; pisliğe midesi geniş olunca çok geniş bir Nuri hayal ediyor insan.
   
 15. atta

  atta Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  775
  Beğeniler:
  412
  Şehir:
  -
  Seviye:
  O don buz dağının görünen yüzü.
   
 16. Soner Közen

  Soner Közen Sorunsuz üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2013
  Mesajlar:
  930
  Beğeniler:
  2.005
  Şehir:
  Münih
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Yalnız bilip bilmeden Nuri'ye de epey 'giydirdik'.
  Fresk üzerindeki sürreal çalışmanın getirdiği utanç yükünü kaldıramayacak olan Nuri, 'small seher' ithamından sonra ne yapar bilemem.
   
 17. thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.004
  Beğeniler:
  2.157
  Seviye:
  pamukkale hierapoliste ise mezar lahitlerin içi tuvalet olarak kullanılıyordu bundan taaaam 28 yıl önce. ben bu lahitlerin içinde ne var diye başımı uzatınca, daha önceki insan dışkılarından havalanan bir sinek bulutu ile kafamı lahit içinden çekmek zorunda kaldım. saf ve de salak gibi arka arkaya 3 lahitin içine de baktım ve üçünde de sinek bulutlarının altındaki insan dışkıları gördüm. tarihi, her yurttaş, kendi ömrü ile çok çok dedesinin zamanında satıp yediği arsaların tarihçesinden öteye bilmek istemiyor. kaybettiklerine yerinmekle geçiriyor. kazanımların farkında değil. facebook ve instagramda yurtdışı gezen arkadaşlarınıza bir bir bakın. hep oradaki eski püskü mermer eserler önünde marifetmiş gibi poz vermiş. ülkemizde ise bir Afyon Kocatepeye gidin, orada gezen teyzeler ne gerek var böyle bişeye derken duyarsınız. italyadaki tarihtir bizdeki daş mermer. Afyon Kocatepe de 11 ve 12 yaşında şehit düşen yiğitlerin kitabelerinin önünde, bizdeki poposunu temizlemekten aciz 11lik 12lik ipad li sümüklüleri düşünmeden edemedim.
   
 18. #18
  BF Okuru

  BF Okuru Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  884
  Seviye:
  Güncelleme: Elazığ'da da durum aynı. Şaşırmadık.

  (Fotoğraf bugün çekildi, sıcak sıcak)

  IMG_4234.JPG
   
 19. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  5.975
  Beğeniler:
  5.539
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Yazdıktan sonra karşısına geçip; "Eskisinden daha güzel oldu böyle. Ne öyle dümdüz duvar. Tarihi eseri yazımla kirletmedim, güzelleştirdim, ne kadar da sevimli bir insanım" diye düşünüyorsa demek...
   
 20. #20
  BF Okuru

  BF Okuru Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  884
  Seviye:
  Bir Napolyon, bir İskender filan olamasalar da, Müge, Başak, Rabia ve Mehmet dörtlüsü, bir insanın 5 liralık sprey boyayla bırakacağı en büyük izi bırakmışlar abi tarihte :)
   
  Onur Ali İmren ve Edip Dinçer bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

PicsArt_09-19-07.46.46.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...
4.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
1-1484682847526-117cod4mi4i88-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...