Fren Tellerinin Esnemesi Zamanla Artar Mı?

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
Merhabalar,

Mekanik logan disk fren kullanıyorum. Bir buçuk sene önce bir mahalle bisikletçisi frenlere yağlı pas sökücü sıktı frenler tutmamaya başladı. Durumu düzeltmek için 3 tane isim yapmış iyi bisikletçi gezdim. uğraştılar ama sonuç alamadım. (onları suçladığım yok, yanlış anlaşılmasın)

En son kaliperlerin bakımını kendim yaptım. balataları değiştirdim. diskleri ince zımpara ile iyice zımparaladım, balata temizleyicisiyle her yerini temizleyip. kaliperlerin bilyelerini yeniden gresledim. bir miktar iyileşme oldu. hatta kendim bakım yaptıktan ve yeni balata taktıktan sonra baya fark etti ama yine de tam sonuç alamadım. acaba fren telleri esniyor olabilir mi?

lütfen yararlı olabileceğini düşündüğünü aklınıza gelen her şeyi paylaşın.

teşekkürler şimdiden.

Edit: fren kollarını da kontrol ettim, kırık çatlak, esneme göremedim. bisikletçiler de göremedi.

Scudo

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Sana bir tavsiye; İlk bisiklet tamircisinin sıktığı pas çözücü aynı zamanda bir çeşit yağdır. Fren aksamlarına sıkması normal ama anlaşılan fren balata ve kaliperlere de sıkmış.

AVM lerde çok güçlü sıvı deterjanlar var. Hatta plastik sprey şişeli olanlar var. Onlardan bir tane al ve balata kısımlarına sık sonra o şekilde biraz frenleri dene kaliperler ve balatalar temizlensin. Sonra temiz su ile durula. Bunlar köpürmez o yüzden aşırı kullanma...:)

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@Talha Ateş cif ile uzun uzun ovaladım, üzerinde beklettim, tekrar ovalayıp iyice duruladım =) dediğim gibi balataları değiştirdim. kaliperleri de aynı şekilde temizledim (söküp bütün parçalarını tek tek iyice temizledim. gressleyip kapattım :) ) rotoru aynı şekilde temizledim olmadı iyice zımparaladım sonra tekrar temizledim.

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
Merhaba tekrar. yardımcı olabilecek arkadaşlarımız var mı?

Teşekkürler

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@İbrahim Akgül
Diski iyice temizlemissiniz.
Balatalari degistirmissiniz.
Bu durumda sorun fren kolui kaliper veya telde olmali artik...
Mekanik disklerde masaya/kadroya yakin kisimdaki balatayi tutan yatak sabittir. Ancak uzerinde mesafesini ayarlamanizi saglayan alyan vida vardir. Sabit balatayi surtmeyecek kadar diske yaklastirin.
Dış taraftaki balatayi tutan ped tele baglidir hareketlidir. Fren telinin gerginligini arttirarak surtmeyecek kadar yaklastirin balatayi diske. Tel bollasmis-esnemezlik ozelligi azalmis olsa dahi bu sekilde veriminizin artmasi lazim.
Olmuyorsa fren kolunu ve telin kola baglandigi noktalari kontrol edin. Asinma bozulma bir sey varsa kol gerilse dahi tele yeterli gerginligi iletemiyordur.
Ayrica fren kolunun acisini ve telin ince ayarini yapmayi saglayan vidalar vardir fren kolu uzerinde. Bunlarida ideal konumlandirmaya calisirsaniz sorun cozulebilir...

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@suat akman teşekkürler bilgiler için maalesef tel değiştirmek hariç dediğiniz her şeyi yaptım. telde ve fren kollarında da maalesef yıpranma izi yok. bisikleti geçen hafta Kronun ustabaşına gösterdim. O da bulamadı sorunu. Aklıma bir tek acaba tel zamanla esneme yapar mı sorusu geliyor. anladığım kadarıyla bu konuda tecrübesi olan fazla kişi de yok. sanırım yine deneme yanılma yolu için para harcayıp yeni fren teli alayım..

• Beğen
Tepkiler: suat akman

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@İbrahim Akgül
Aslinda belkide en ucuz ve basit cozumu en sona biraktiniz bu durumda :) Umarim duzelir ;)

• Beğen
Tepkiler: İbrahim A.