fren pabucu janta değiyor

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
yeni bisiklet aldım. üzerinde deore fren var. ön tekeri taktım ama fren pabuçlarından birisi janta değiyor.
nasıl ayar yapacam?
teşekkürler

http://www.cyclestore.co.uk/images/products/large/4272.jpg

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Selam

İlk önce fotoğrafları eklemene gerek yoktu. :) Fren bacağını taktığın pivotların üzerinde 3 delik olabiliyor. Frenin bacağının yayının uzantısı bunlardan birine giriyor. Doğru olana yerleştirmen gerekir ki normal bir şekilde dışarı esneme yapsın. Sonra papuç milinin uzantısında bir tane sanırım 5mm 3mm (ya da 2 mm) 2 adet yüzük olacak. Onları da papucun jant yüzeyine göre içe ve dışa olmak üzere (lego gibi aynı) ayarlayabilirsin. Son olarak da 2 bacağın da yay gerginliği paylarını vermek için hemen dış taraftaki ufak vidayla oynayabilirsin. Vidayı sıktığın bacak dışa doğru açılmak isteyecektir, tabi diğer bacağı da içe doğru çekecektir. Son olarak (belki de ilk) fren kablosunu doğru takman ve hala problem devam ediyorsa fren kolundaki ayar vidasından (elle ayarlanabilir) telin uzunluğunu ayarlaman. Kolay gelsin...

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
hammurabi söylenmesi gereken her şeyi söylemiş ama ilk olarak fren bacaklarının yanlarındaki vidalar ile işe başla sürten kısmın vidasını gevşet diğer bacaktaki vidayı ise sık istediğin kıvama gelenbe kadar yap ama yine de olmadı vida kurtarmadı o zaman işte kadroda fren bacaklarını taktığın kısımda arkadaşın bahsettiği gibi 3 tane delik var en üste takarsan çıkıntıyı bacak o kadar açık durur janttan üstten alta gidildikçe bu açıklık azalır buna göre ayar yaparsın

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
verdiğim fotoğraflardaki ön soldaki yuvaryı gevşetmeye çalışırken yalama yaptım.
altıgen yuvarlağa dönüştü. şansa bak. en iyisi ben hiç ellemeyeyim. yarın bir tamirciye götüreyim. bugün süremeyecem artık

mecaoz

Forum Demirbaşı
Tepki
173
@fulham

iyide fren pabucu janta degmezse nası tutacak fren:D :D

bildiğim kadarıyla jantı sıkıstırarak yavaslama ve durma saglanıyo

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
ne diyimki :)
el freni çekiliyken gaza bastığını düşün

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Ya sen o vidalara hiç girmicektin ben burdas olsam daha kolay yazardım....

O fren bacaklarının yan taraflarında ufak vidalar var yıldız uçlu o vidalar padlerin janta uzaklık yakınlığını ayarlıyor... Vidayı sıkarsan sıktığın taraftaki pad uzaklaşıyor gevşetirsende janta yaklaşıyor...

Yani senin yapman gereken Janta sürten taraftaki vidayı çeyrek tur kadar sıkıp öbür sürtmeyen taraftaki vidayıda çeyrek tur kadar gevşetmek...

• Beğen
Tepkiler: pancama

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
evet. alperen tarif etti sağolsun. dediğiniz gibi o küçük vidalardan halloldu.
boşu boşuna yalama yaptım büyük vidayı .