Fren pabuclari tekere degiyor

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
Dun aksam itibariyle on tekerin sol fren pabucu tekere degmeye basladi ve ses cikariyor.

Vidasini gevsetip yeniden sikmak yeterli olur mu? Nasil yapabilirim? Ayrica bu sekilde surtmeye devam ederse pabuclar eskir mi cabucak?

Scudo

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
adece papuc eskise iyi lastiği yırtarsın. cok basit bişey kaç tane vidası var zaten gevşet aşşa yukarı ayarını yap papucu tutarak geri sık. yapamassan bi bisikletçi para almadan bile yapar kullanma bu şekilde.

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
Bisiklet sifir henuz. Bugun firsatim olmadi, yarin el atacagim fakat gece isten eve gidecegim icin sorayim istedim. Dedigin gibi vidayi gevsetip yeniden sikayim.

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
V break frenlerde belli bir zaman sonunda pabuç eskir yahut vida oynar tekere değmeye başlar. Jantla temas etmesi gereken bu kısım tekere değmeye başlarsa sesten daha büyük sorunlarınız doğar. Lastik kısa zamanda yanaklardan eskir. Elbette vidayı gevşetip gerekli ayarlamaları (fren sıkılı halde ayarlanmalı) yaptıktan sonra sıkıştırabilir yahut bu zor oluyorsa araya pul yerleştirip mesafeyi kısaltabilirsiniz. Ancak pabuç ömrü bitmeye yakın ise malum yenisiyle değiştirmeniz gerekebilir. Her halukarda her iki işlem de basit bir şekilde tarafınızca yapılabilir.

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
Farkediyorum ki ifadem biraz yanlis olmus. Tekerden ziyade pabus normalde degmesi gereken yere yani janta degiyor. Yani fren yapiyormusum gibi oluyor. Bisiklet daha birkac gunluk oldugu icin olsa gerek. Gerekli islemi yarin sabah yapacagim. Pabuclarda tekerde yeni haliyle, her ikiside cabucak zarar gorsun istemem.

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
Ayarlamayi yapamadim. Komple fren telini gevsettip. On fren simdilik iptal.

Bu arada arka fren cok guzel durduruyor. Fakat ani fren yapinca biraz ziplatti bugun. :)

ramazanedis

Daimi Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
Fren sürtmeleri çoğunlukla akort bozukluğundan oluyor sen ön jant zıplayarak dönüyorsa yada düz yolda titriyorsa akortu kaçmıştır

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@ibrahim çiftçi

arkadaşım senin ön jant ayarın kaçmış 5-10 tl ye bi bisikletçiye götür yaptır