Fren konusun da...

Hasan Berk

Üye
Tepki
21
Merhaba bisikletime takacağım bütün parçaları belirledim ve sadece fren konusu kaldı... Ben mekanik diskten pek hoşlanmıyorum, bu yüzden hidrolik fren düşünüyorum, bir kaç tane fren buldum uygun fiyata, frenler şunlar;

(link) (link)

Sizce bu frenler DJ&Street için uygun mu? 0-200 arası önere bileceğiniz frenler neler? ve DJ&Street'te hidrolik frenin eksileri ve artıları nelerdir?

Scudo

Emirhan Kocamaz

Forum Bağımlısı
Tepki
397
Şuan hidrolik frenin - yok, + ise mekanik frene gore daha az güç kullanarak daha cok frenleme gucu kazanıyorsun.Eğer 2 resimden birini alıcaksan avid juicy 3 alma derim cabuk bozuluyorlar.shımano al ama performansı o kadar iyi değil ama senin için herhangi bir etkisi bulunmaz .Ama 2.elde düşünüyorsan foruma bak derim istediğin fiyata yuksek performanslı hidrolik frenler bulabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: Hasan Berk

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
Bence mekanik avid bb7 veya bb5 almanı önerrim fiyatları kdar performanslarıda fena sayılmaz bence ben bb5 kullanıyorum fakat bulabiliyorsan bb7 al derim çünki bb7 nin pedleri daha geniş olduğu için performansı daha yüksek...

• Beğen

Orhan Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
98
bence avid ball bearing 7 (bb7) almalısın , performansı gayet iyi yumuşak bir kullanımı var mekanik disc olarak hidroliğe en yakın diyebilirim :D nede olsa çift taraftan basıyor ;)

mustafa-38

Forum Demirbaşı
Tepki
187
normalde avid shimano dan kat kat üstün bir marka olmasına karşın shimanonun deore modeli avidin juicy 3 den performans olarak daha iyi ayrıca juicy 3 temiz kullanılmadıgı taktirde ilerde sorun verebiliyor

ben olsam 0-200 tl arasında ikinci el daha üs model bir fren seti alırdım ancak senin kararın

ben bu kıyaslamada shimano deoreyi önerirdim ama senin kararın :in:

• Beğen

mustafa-38

Forum Demirbaşı
Tepki
187
ha bu arada avid deore'ye göre street e biraz daha uygun bu da aklında bulunsun

• Beğen

Hasan Berk

Üye
Tepki
21
@mustafa-38

Önceki açtığım konulardan mı? yoksa Bu konunun Street&DJ bölümünde olmasından mı? Herkese yorumlarından dolayı teşekkür ederim...

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
@mustafa-38

Lütfen yanlış bilgi verme Mustafa Shimano nasıl bu kadar yabana atıyorsun anlam veremıyorum, Shimano Avid ile kıyaslama yapmak çok yazık hatta Shimanoyu yerden yere vurmuşun :D konu fren ile alalkalıyıdı sanırım?
Shimano Saint üst düzey olarak oldukça yüksek performansa sahip freeride tarzında kullanılan fren setidir.Ayrıca Shimano Saint modelinin tüm parçları freeride sınfının lıderlerindendir...Shimano'nun Avid'e göre daha çok artıları mevcut yanlız burası Street-dj kısmı olduğu için bu örnek yeteri diye düşünüyorum...:in:

• Beğen

Gürkan Karataş

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Gürkan Karataş
Bisiklet
Specialized
streette fren üzerinde pek düşünmeye gerek yok. ilk street bisikletim 2008 mart sonunda almıştım avid juicy 3.5 frenler vardı. kadro dahil tüm parçalar değişti frenlerim hala aynı. bakımlı ve temiz kullanırsanız frenlerde problem yaşamazsınız ki sadece frenleri değil tüm bisikleti bakımlı ve temiz kullanmalısınız.

• Beğen

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
@Hasan Berk

bb7 Türkiyede ben bır ara aramıştım bulmadım fakat yurt dışından getirtebilirsin bb7 türkiyede bulursan bana da haber verırsen sevınırım... :)

• Beğen

mustafa-38

Forum Demirbaşı
Tepki
187
Lütfen yanlış bilgi verme Mustafa Shimano nasıl bu kadar yabana atıyorsun anlam veremıyorum, Shimano Avid ile kıyaslama yapmak çok yazık hatta Shimanoyu yerden yere vurmuşun konu fren ile alalkalıyıdı sanırım?
Shimano Saint üst düzey olarak oldukça yüksek performansa sahip freeride tarzında kullanılan fren setidir.Ayrıca Shimano Saint modelinin tüm parçları freeride sınfının lıderlerindendir...Shimano'nun Avid'e göre daha çok artıları mevcut yanlız burası Street-dj kısmı olduğu için bu örnek yeteri diye düşünüyorum...

yani sen shimano avid den üstün mü diyorsun yoksa bana mı öyle geliyor

ayrıca ben shimano ya kötü demedim ki sadece avidle kıyaslandıgında avid shimanoya göre daha üstün gelir dedim tabi bu kişiden kişiye degişir

bu arada tamam kabul saint freeride cok performanslı bir fren ancak avidinde freeride alanında freni var sence hangisi daha iyi?

yalnız bu arada bu konuda sadece deore ile juicy 3 arasında kıyaslama yapılıyor ve enteresandır shimanoyu yerden yere vuran deoreyi öneriyor ne iş:D

Hasan Berk

Üye
Tepki
21
@mustafa-38

Sen markaya göre konuşuyorsun ki öyle olmamalı...

juicy 3 avidin alt seviyeli frenin dendir, Deore de öyle yani kıyaslana bilir frenler...

Ayrıca burası Street&DJ bölümü ben FR üstüne hiç bir soru sormadım...

Bana ne Avidin FR konusun da iyi olmasından...

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
@mustafa-38
1-Avid ve Shimano sıradan markalar değildir.Shimano veya Avid daha iyidir kaliteli demek çok saçma kompenmetleri sınıflandırmak yani tüm parçaların kullanmak gerektiğini ayrıca + ve - lerini diğer markalarla kıyaslama yapmak daha mantıklı olacaktır.Bir frenden çok iyi tutuş veya kilitleme ve tepki vermesi onun performanslı olduğu anlamına gelmez, bir fren setinde tepki ile doğan kayıpların minumum seviyede olması gerekiyor ayrıca bu olayla birlikte malzeme niteliği ve bakım ortaya çıkıyor.Bir fren için çok bakım yapılıyorsa yada parça değiştiliyorsa bu fren setinin çok iyi olduğu anlamına gelmez. Rotorun soğutulması bakımından bence shimano daha çok
başarılıdır.Ayrıca centerlock teknolojisini ortaya çıkaran shimano dur.
2-ilk sayfada 5 inci mesaja bakarsan Shimano hakkında ne yazdığını görebilirsin.
3-Tabikide saint bence avid code aynı klasmanda olup saint in yanında kıyaslamada yarışamaz, zaten freeride tarzında fren teknolojisinde saint ten daha yüksek performanslı fren yoktur.
4-Zaten sende 5 inci mesajda belirtmişin Deoren in Juicy3'e göre daha yüksek performansa sahip olduğunu.Avid kompenment konusunda her zaman başarılı değil bence bununda altını çizmek istiyorum...

• Beğen

mustafa-38

Forum Demirbaşı
Tepki
187
abi tartısma büyümeden tek bir soru sormak istiyorum sana göre avid juicy 3 mü yoksa shimano deoremi

yoksa konu başka yerlere gidecekte :D

5. maddeye görede avid her zaman iyi degil demişsin peki ya marka olarak?

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
@mustafa-38

Tartışmıyorum tartışmayada niyetim yok kimseyle neyi imha etmek istiyorsun açıklarmısın?
Burası siyaset meydanı değil bir konu hakkında sadece yorum yapıyorum en doğal hakkım olduğunu düşünüyorum.Bozulmaya gerek yok ben avid kötü deyince avid in kötü olduğu veya sen Shimano kötü diyerek bu markaların kötü oldukları anlamına gelmez sana göre iyi olan bir başkasına göre kötü olabilir.Fakat bana göre iki markada gayet başarlı çalışmaları olduğu gibi hatalarıda vardır elbet.
Bana göre performans bakımından deore tabiki yanlız olayın bşr başka boyutu var avid juicy3 hidrolik fren seti olarak giriş seviyesidir.Shimano nun hidrolik giriş seviyesi seri dışı olarak geçen fren seti mevcuttur.Deore giriş seviyesinin biraz üzerinde olduğundan ped ayarı vb.gibi artıları vardır...

• Beğen

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
@mustafa-38

Tartışmıyorum tartışmayada niyetim yok kimseyle neyi imha etmek istiyorsun açıklarmısın?
Burası siyaset meydanı değil bir konu hakkında sadece yorum yapıyorum en doğal hakkım olduğunu düşünüyorum.Bozulmaya gerek yok ben avid kötü deyince avid in kötü olduğu veya sen Shimano kötü diyerek bu markaların kötü oldukları anlamına gelmez sana göre iyi olan bir başkasına göre kötü olabilir.Fakat bana göre iki markada gayet başarlı çalışmaları olduğu gibi hatalarıda vardır elbet.
Bana göre performans bakımından deore tabiki yanlız olayın bşr başka boyutu var avid juicy3 hidrolik fren seti olarak giriş seviyesidir.Shimano nun hidrolik giriş seviyesi seri dışı olarak geçen fren seti mevcuttur.Deore giriş seviyesinin biraz üzerinde olduğundan ped ayarı vb.gibi artıları vardır...

• Beğen

Burak uzun

Daimi Üye
Tepki
925
İsim
Burak Uzun
Bisiklet
Cube
Ben 2 fren setinide kullandım shimano deore avid3'e göre daha güçlü..
Bence shimano:in:

• Beğen