Fren gıcırtısı

Konu, 'Frenler' kısmında ozan a. kaya tarafından paylaşıldı.

 1. ozan a. kaya

  ozan a. kaya Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2013
  Mesajlar:
  14
  Beğeniler:
  21
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  arkadaşlar geçen gün bisikletimin zincirini ve dönen kısımlarını sprey ile yağlarken, disklerim de yağdan nasibini aldı. her ne kadar dikkat etsemde. şimdi frenlerin tutuşu malum azaldı bir de inanılmaz ses yapıyor. gıcırtı çok. gidermek için yağ çözücülerle yıkasam olur mu. ne yapmam lazım yardım edermisiniz.
   
 2. kefallica

  kefallica Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  22 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  408
  Beğeniler:
  59
  Şehir:
  Esenler/İstanbul
  Seviye:
  balatalarınız metalikse würth balata spreyi ile rotora balatalara bolca sıkın, bisiklete binin bir kaç ani fren yapın..organikse, ben ketılda su kaynatıyorum, tasa koyup içine biraz bulaşık kremi ilave edip balatayı içine atıyorum. su ılık hale gelince elimi daldırım ovalıyorum. yağdan arınıyor. organikler yağı bir miktar emiyor malum, ben o şekilde çözüyorum.
  yalnız bir keresinde de, rotora bulaşan yağı ıslak mendille güzelce sildiğimde eski performansına geri döndü ve tık ses yapmadı.
   
  ozan a. kaya bunu beğendi.
 3. Ramazan Gürel

  Ramazan Gürel Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2013
  Mesajlar:
  378
  Beğeniler:
  87
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  aynısı banada olmuştu kamyon geçer gibi bir cayırtı cıkartıyordu balatanın üzerinde yazan modeli sipariş verim geldi taktım o ses yok oldu:)
   
 4. Özgür Türker

  Özgür Türker Kıdemli Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  2 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  311
  Beğeniler:
  252
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Disk veya janta bulaşmış yağ, hem sese sebep olabilir hem de sürtünmeyi azaltır. Frenin temel prensiplerinden biri sürtünme üzerine kurulu olduğundan yağlı yüzey sürtünmeyi azaltır.

  Daha önce bu problemi yaşadım.

  Karşı önlemim:

  Deterjanlı su uyguladığınız bir bezle yağın bulaştığı jantı ve diski temizlemek. Yalnız sabunun başka hareketli ve yağlı çalışan mekanizmalara akmasına ve bulaşmasına engel olunuz, aksi taktirde mekanizmanın yağı ortadan kalkıp başka problemlere yol açabilir.

  Eğer zinciri yeni yağladıysanız, jantı bir kez silmek yetmeyecektir çünkü yeni yağlı zincir, azalan şekilde, siz gözle kolay görmeseniz de bir süre sürekli yağ atacaktır. Bu da kesinlikle janta veya diske yapışacaktır. Onun için bu deterjanlı bezle silme işlemini yağlama sonrası defalarca veya zincir yağ atmayı durdurana kadar tekrarlamalısınız.

  Zinciri aşırı yağlamamaya da özen gösterin ki çok yağ atmasın.

  Daha az ihtimalle çevresel faktörlerden de bir şekilde yağ bulaşmış olabilir.

  Yüzeyin yağlı olduğunu nasıl anlarız? Elinizi sürerek veya kuru bir peçeteyle yüzeyi sildiğinizde, bulaşmış yağlı tabakayı tespit edebilirsiniz.

  Düşük kalitedeki fren balata veya papuçları da sese sebep olabilir. Balata veya papuçta kullanılan malzeme kötüyse, aşınma sonrası jant veya disk yüzeyine yapışır, veya yağlı bir tabaka bırakarak sürtünmeyi azaltır; hem freniniz iyi tutmayacak hem de ses yapabilir.

  Eğer kök neden kötü malzemeli balata veya papuçsa, iyi bir markayla değiştiriniz.
   

İlginizi Çekebilir

sporcu içeceği.jpg
Bir çoğumuz hafta içi kısa, hafta sonu 100+ km yol yapıyoruz. Bisiklet ile ilgili her şeye dikkat ediyoruz ama kendimiz hariç. İşte uzun yol alıp laktak seviyesini (hamlama) yüksek tutmak ve...
upload_2017-2-6_14-58-32.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
upload_2017-1-21_18-12-7.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...