FreerideTr Eğitim Serisi - Drop Off Dersleri

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
Ders: Freeride
Konu: Drop Off
Örnek video: (link)

FreerideTR eğitim serisinin birinci dersine hoşgeldiniz. Bu dersimizde drop off nasıl yapılır onu öğreneceğiz. İlk başta yüksek ve tehlikeli alanlardan drop offlar yapmadan önce, bu işi kapana kadar kendimize ve bisikletimize zarar vermemek için bazı dikkat etmemiz gereken hususlar var.İlk başta bisikletimizin ve kullandığımız kaskın,kıyafetlerin vs bu iş için uygun olması gerekli.Sakatlanmamak için kaslarımızın ham olmaması gerekli ve pisikolojik olarak da bu olaya hazır olmamız gerekli, çünki kendimizi yeterince hazır hissedemiyorsak kendimizi kasmamız ve düşmemizde (patlamak:D) kaçınılmazdır.

Daha sonraki aşama ise drop yapılacak yerin seçimidir. Bu işe yeni başlıyorsak en baştan bizi soğutacak kötü, büyük bir düşüş tecrübesi atlatmaktansa, ufak yerlerden alışa alışa çıtayı yükseltmek en sağlıklı olanıdır. Yer seçiminde atladığımız yerin geri planında konsantre olup gelebileceğimiz kadar geniş rahat ve düz bir alan olmalıdır. İnişi gerçekleştireceğimiz alan ise ileri doğru eğimli olmalı ki yere konarken oluşacak darbeyi mümkün olduğunca az hissedelim. Şimdi gelelim en son safhaya atlayışa.

Yeterince uzak biryerden pedallayarak atlayacağımız yüksekliğe orantılı olarak uygun bir hızda yaklaşıyoruz. Hızın uygun şekilde ayarlanması çok önemlidir. Çok düşük bir hızda önü çekmemiz çok zorlaşacağından ön tekerlek üzerine kontrolsüz, tehikeli bir düşüş yaşanabilir. Bu orantıyı zamanla atlayışlardan tecrübe ettikce kazanabiliriz ancak. Bunun için alçak yerlerden başlamakda fayda var. Drop noktasına yaklaşırken ayaklarımızın pedallara düzgün oturduğundan emin olmalıyız. Pedallar yere paralel olmalı. Gidonu ne çok sıkı nede çok gevşek tutmalıyız. Parmaklarımız fren kolu üzerinde olmamalıdır.

Atlayış noktasına gelene kadar ayakta vücut geriye doğru ağırlığını verecek şekilde yatık şekilde olmalı ve ön tekerleğimiz son noktaya gelirken kendimizi biraz daha geriye çekecek vücut hareketiyle ön tekerleğin havalanmasını ve iki tekerleğinde aşağıdaki eğime göre düz bir hat olarak veya ineceğimiz yerdeki eğim çok fazlaysa ön tekerlek hafifden aşağıda olacak şekilde boşluğa bırakmalıyız.

En yumuşak ve kontrollü inişi bu şekilde yapabiliriz.Bu havada geçen 1-2 saniyelik sürede ayakta yere inmeliyiz.Tekerlekler yere indikden sonra amotisörler görevini yaparken bizim bacaklarımızada büyük iş kalır.

Dizimizi sağlam bir şekilde bükmeli, ağırlığımızı arkaya doğru vermeli ve düşüşün son etkisini absorbe etmeliyiz.İlk dersimizin sonuna geldik umarım bu işe gönül veren, yeni başlayan arkadaşlarımıza faydalı olmuşuzdur.

Scudo

Doruk Atay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.507
Eline sağlık Özgür çok iyi anlatmışsın... Eminim faydası olacaktır forumdaki yeni başlayan arkadaşlara. Buarada sıralı çekim yaparak detayları ele almanda çok iyi... Sanırım hem sana hemde Erkala teşekkür etmemiz gerekiyor:)

• Beğen
Tepkiler: Özgür Tunalı

M.Kaptanbaşı

Forum Demirbaşı
Tepki
244
Hocam bu iş tam bir sanat bence! Sizi tebrik ediyorum!
Ben de buna benzer hareketler yapmak isterdim, ama yaşımız geçmiş! Yaş otuz! Ben böyle hareketler yapmaya kalksam, bağırsak askısını (bulmacalarda çıkar, maserika...) bile kopartırız, Allah muhafaza eylesin!
Gerçekten tekrar tebrik ediyorum sizi. Cesaret gerektiren, ama bir o kadar da zevkli bir uğraş!

M.Kaptanbaşı

Forum Demirbaşı
Tepki
244
Yaşı 32 olabilir. Saygı duyuyorum ve eleştirmiyorum. Lakin başlayalı epey bir zaman olmuştur. Halbuki ben daha başlamadım bile. Başlamak için geç kaldığım düşüncesindeyim. Ama sizi ve ekibinizi taktir ve hayranlıkla takip ediyorum! Allah nazardan saklasın! Başarılarınızın devamını dilerim!

• Beğen
Tepkiler: gambler-dh

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
bir sey sorucam ben daha yeni yeni atlıyorum.
n son iste kendime bir yer buldum 1m gibi bi yükseklik belki tam değildir ama.
inerken bacaklarımla absorbe etmeye çalışoydrum gelen darbeyi yaylanma harektini yapıyorum ancak benim bisikletim sabit kadrolu.
o yüzden inerken tak diye inmis oluyorum. absorbe etmeye çalışırken ister istemez o darbe için bacaklarımı fazla kasıp küt diye iniyorum sonda o atlamanın etkisiylede yaylanmıs oluyorum acaba doğrumu yoksa yaptığım bu harekette bi kusur varmı?
çok yaylanıcada seleyle bütünleşiyorum bisiklet 16":D

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
@M.Kaptanbaşı teşekkürler... Doğru başlayalı epey zaman oldu ama bende herkez gibi ilk zamanalarda böyle değildim tabi. Benimde çoçukken bmx geçmişim oldu.Yazlıkda tozda toprakda arazide sürüyordum.Yokuş aşağı hızla inmek küçük yerlerden atlamak,virajlarda kaydırmak toz çıkartmak vs çok hoşuma gidiyordu. Sanırım freeride olayı oradan itibaren kanıma girmeye başladı.Yaşım büyüyünce bmx bana küçük gelmeye başladı.Sonra sabit xc bir bisikletim oldu bu bisikleti geniş bir yelpazede kullandım ama yanlış bir seçimdi.Ozamanlarda hard tail dj street bisikletler yoktu.Bana yön gösterecek kimseyi tanımadım yaşadığım yerler itibariylede.Öyle bir tarz yokdu zaten.Bu yüzden bmxden aldığım keyfi alamadım.Xc ye yöneldim ozamanlar yurtdışında freeride yeni yeni gelişiyordu.Yabancı tv kanallarından downhill yarışlarını izliyordum.Bu bana yön verdi ve ilk fs bisikletimi topladım 98 senesinde.Ozamandan beri kendi yağımla kavrularak tek başıma kendimi geliştirmeye çalıştım.Taki 2 sene önce istanbula taşınana kadar burada kendim gibi freeride ile uğraşan bizim ekiple takılmaya başdım.Bu benim için bir dönüm noktası niteliğindeydi.İnsan başkalarıyla binince kendisini çok daha çabuk geliştirip yeni şeyler öğrenebiliyor.Onlarda freeride olsun street olsun hem kendilerini hem bisikletlerini geliştirdiler.Yeni bisikletiminde bana baya katkısı oldu.Bu işi yapıyorsak işin gerektirdiği malzemeleri kullanmak gerekli.Kısaca bisiklet geçmişimi özetledim.Demek istediğim içinizde istek ve bir bisiklet geçmişiniz de varsa her yaşta birşeyler öğrenip kendinizi geliştirebilirsiniz.Ben şahsen sağlığımın elverdiği yaşa kadar bu sporu yapacağım.

gambler-dh

Daimi Üye
Tepki
104
Hocammm zil çalmadı mı daha ya çişim geldi yaa... hadi hocam hemen uygulamaya geçelim. ben hazırım... Özgürcügüm çok güzel bir çalışma olmuş ellerine sağlık çok iyi akıl etmişsin bu işi tekrar ellerine sağlık sevgiler :)

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
Yılmaz rampa konusunuda senden bekliyorum. Oda senin uzmanlık alanın nede olsa.;)

• Beğen
Tepkiler: gambler-dh

cakhiy

Forum Demirbaşı
Tepki
200
Ellerine sağlık Özgür abi Korayın da dedği gibi bir örnek videonu bekliyoruz:D

adonay

Aktif Üye
Tepki
81
öğretmenim bana özel ders verirmisiniz benim droplar malum :D:D

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
@gvenc_mtb

Selam.İnince yaylanmanın nedeni kendini kasman.Kasmaman ve yaylanmaman gerekli.Daha yüksekden atlarsan bu yaylanma seni bisikletin üzerinden atabilir.Trialciler 3-4 metreden kuş gibi iniyorlar mesela onların yere inerkenki hareketlerine dikkat et ve freeride a uyarla:)

• Beğen
Tepkiler: sadana

gambler-dh

Daimi Üye
Tepki
104
@Özgür

aslında yapmak isterim ama daha iyi kardeşlerim var... öncelik onların beli bir kaç konuda tavsiyem olabilir. :) bu arada şu kapadokya ya sende gelsen çok iyi olacak sayımız artıyor bak... 5-6 kişi olduk şimdiden... otel de bulduk 25 tl. sabah ve akşam yemeği dahil :):) hadi bi düşün... sıkılmadın mı daha eski parkurlarından... :):):)

• Beğen
Tepkiler: sadana

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
@adonay

Selim sen bütünlemeye kaldın yavrucuğum.Sana özel sınav uygulayacağım yazın.:D

Sinan Bu videoda inince biraz sekmişim o bakımdan tam örnek olmamış bence.:( Düzgününü çekip koyalım bidahaki sefere.

@gambler-dh

Aslında çok isterim ama iş güç, yazın izin olayım sıkıntıda yüksek sezonda izin kullanamıyacağım.Benim yerimede binin gönlüm sizlerle. Bizim parkur çok dar bi alanda olduğu için bazen sıkıcı gelebiliyor tabi.Hep aynı yerlerde takılıyoruz.Daha keyifli olsun diye kışın bayaa bi inşaat olayına gireceğim kazma kürekle.

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
Peki bisi daha sorayım daha da rahatsız etmiyeceğim:D yaylanmamam gerekiyormus peki ben öyle biraz yaylanmaz veya sekmezsem kadroya vermiş olmazmıyım? yani asıl olan kütük gibi bi sekilde tak diye inmek dimi??