Freeride/Hardtail bisiklet toplıycam parça öneri

Tepki
0
Bisiklet
Salcano
Evet sevgili bisikletforum üyeleri bir konuda sizden yardım istiycem freeride süspansiyonsuz bir bisiklet toplamayı düşünüyorum ama kadro seçimine hala karar veremedim bisikleti full arazi şartlarına uygun atlayıp zıplamak için kullanıcam sizlerden bu konu hakkında bir kaç öneri almak istiyorum sizlerden kadro önerisi istiyorum

kadro olarak (link) bu kadroyu düşünüyorum ama Türkiye'de satan bayi vs site bulamadım buna benzer kadrolar arıyorum nukeproff ve nsbike ürünleri satan siteler hakkında bilginiz varsa (TR) bu başlık altında paylaşmanızı rica ediyorum ama her türlü sağlam kadrolarada açığım bütçe 500 tl max

maşa olarak Marzochi 55R All Mountain bunun gibi maşa önerileri istiyorum sizlerden bütcem 650 TL max kadar

ayna kol olarak daha karar vermedim ama raceface veya huawei ürünleri kullanmayı düşünüyorum(diğer markalarda olabilir) sizlerden tavsiye istiyorum bütçe 250tl

çekiş sistemi olarak shiamano saint 1x9 veya 2x10 diye düşünüyorum buna uygun olarak ayna kol tavsiye verirseniz sevinirim

jant olarak sadece jant çemberi düşünüyorum jantın üstünde boya yapmak istiyorum 32 delikli (36 istemiyorum çok fazla jant gözüme güzel görünmüyor) jantı fırın boya ile sarı renge boyatıp üstünde baskı boya şeklinde siyah silah boyası ile desenler vermeyi düşünüyorum

fren olarak Avid Elixir CR Hydraulic Brake olarak düşünüyorum 180mm rotor kullanıcam buna benzer başka frenlerede açığım bütçe 450 - 550 tl arasında

lastik olarakda maxis veya kenda dh lastik düşünüyorum full arazi için kullanıcam ..

evet sevgili forum üyeleri sizden bu konuda yardımınızı istiyorum lütfen hertürlü bilgi işime yarayabilir düşüncelerinizi kötü yanları vs söylerseniz mutlu olurum neden bu tarzda istiyorum onuda açıklayayım devamlı kamp yaptığımız için bisikletli arkadaşlarla devamlı işimiz dağda oluyor o yüzden bende güzelbi freeride bisiklet toplamak istiyorum veya diğer bisikletimde port bagaj var 4 adet 25 lt çanta var + remork takıp bisikleti onda taşısam çokmu ağır olur kondisyonuma güveniyorum ve zorluğa alışkınımdır ve doğayı aksiyonu sevdiğim için risk almakdan pek korkmuyorum full korunma ile dağda özgürce bu sporu profesyonel'e taşımak istiyorum....

Scudo

şans topoğraf

Daimi Üye
Tepki
106
nukeproof snap güzel kadro fakat tr de yok.TR içinde voltage yz0 bulabilirsinz.hardtail fr lerde genelde 69 derece head angle oluyor fakat street-dirt jump kadrolarında 70-71 derece olabilir.kadro seçerken 69 ve daha altı (head angle) arazi inişlerinde sizin ihtiyacınızı karşılar.Mesela nukeproof snap 100mm travel ile sanırsam 67 derece.buda demek oluyor 140-160mm maşa ile nerdeyse dh performansı yakalarsınz(her ne kadar önerilmesede kullananlar var gayette memnunlar) hatta yarışlarda hardtail dh klasmanı bile var.

Aynakol sormuşsunuz...arka aktarıcı saint kullansanız bile aynakolda zincir gergisi kullanmadan stabil olmaz.Zincir gergisi ve saint gibi kısa bacak arka aktarıcılarda sürtünme çok fazla olur.zincir ne kadar stabil olursa sürtünmede ona oranla artıyor.Kullanım tarzınıza göre siz belirleyin.Ben şahsen arka aktarıcıya para harcamam çünkü çok sık kırılan bir parça piyasada bulabildiğiniz ucuz kısa bacak arka aktarıcı işinizi görür.Saint alayım sağlam olsun ömür boyu gbi bi mantık yok yani...

Son olarak Şunuda hatırlatmak isterim.Bisikletinizde dh-fr performansı arttıkça xc performansıda ona oranla düşücektir.Kadro açısı,ağırlık,sürtünme vs vs etkenleri...

Tr içinde toplayabiliceğiniz mesela şöyle olabilir...

Scott voltage yz0 68,5 head angle...(140mm maşa ile o dahada düşücek)
marzocchi 55 140mm travel (yada 140-160mm yaylı bi maşa)
göbek-aynakol-zincir gergisi howitzer-hussefelt
ruble pg 950 9 lu 11/26
arka aktarıcı sram x5 medium cage (bulabilirsen short cage)
gidon boğaz hussefelt
fren:elixir cr haricinde başka bişey(neden carbon?) elixir 5 mesela :)) bütçe varsa code 203-185
jant takımı olarakta ağır bi çember seçebilirsnz ön 32- arka 36 rulmanlı olursa güzel olur
lastik içinde 2.3 kalınlık öneririm 2.5 ler çok ağır oluyor hardtailda...

umarım yardımcı olablmişimdir

Tepki
0
Bisiklet
Salcano
Canını yirim abi saolasın peki fren konusunda neden cr demişsin performans olarak 5 ile arasında pek fark yaratacağını düşünmüyorum ama görünüm olarak çok güzel duracağını düşündüğüm için cr karar verdim ama 5 de olabilir neden olmasın size göre sram x5 mi kullanayım kırılma vs konusunda haklısınız size hak verdim bütün önerilerinize dikkat edicem peki bir sorum daha olucak bu tip kadrolarda ve elixir 5 de 180 rotor kullanabilirmiyim? verdiğiniz bilgiler için teşekkürler....

Tepki
0
Bisiklet
Salcano
ayna kol (link)

gidon boğazı (link)

zincir gerdirme (link)

lastik (link)

ruble (link)

şimdilik bu parçaları garantiledim ayna kol ve zincir gergisi uyumlumudur bilgi verirsen memnun olurum...

şans topoğraf

Daimi Üye
Tepki
106
fren için cr ye gerek yok..elixir 5 le performans farkıda yok sanırsam sadece daha hafif..ruble pg 970 55eu çok pahallı daha makul fiyatlı rublede işini görücektir yada forumda 2. bölümünden arayablirsin..aynı şekilde gidon boğaz forumda 2. el öneririm...

kadro erdoğanlarda var link (link) bu eski model kadro,bunu buldum internette sen araştır kadro illa ki işine gelen bi kadro çıkar 2. el yada 0

aynakol howitzer yada hussefelt işini fazlasıyla görür göbek olarakta howitzer tavsiye ederim.Zincir gergisiyle uyum sorunu söz konusu değil hatta yz0 kadroda zincir gergisi bağlantı noktasıda var(ISCG mount).Olmayan kadrolardada ek bi parçayla monte ediliyor

sram x5 özel olarak önermiyorum,sadece en makul fiyatlı middle cage bu aktarıcı var.işini görücek iyi bi aktarıcı...
short cage olursa daha güzel olur ozamanda x7-x9-x0 yada xt saint gbi modeller var onlarında fiyatları yüksek :)

Ön rotorda 185mm sorunsuz kullanırsın fakat 203mm lik rotor alıcağın maşaya bağlı.Her maşa için 203mm rotor önerilmiyor.
arka rotordada istediğin ölçüyü kullanablirsin...ama 185 ideal bence

şans topoğraf

Daimi Üye
Tepki
106
şunuda söylemeden geçmiyim...lastiğine kadar hesap yapıosun şimdi bende toplarken oyle yaptım fakat

Önce kadroyu sonra maşayı al kenara koy diğer parçaları sonra uygun şeklde toplarsn...

Tepki
0
Bisiklet
Salcano
teşekkür ederim dostum büyük yardımın dokundu dediğin gibi önce 2 ana parçayı alıcam önerilerin için teşekkür ederim...