Fransa Sözde Soykırım Tasarısını Kabul Etti - Fransa'ya Yaptırımlar Uygulanacak

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.894
  Beğeniler:
  5.010
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Fransa Sözde Soykırım Tasarısını Kabul Etti

  Fransa Senatosu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasa teklifini kabul etti.
  86'ya karşı 127 oyla kabul edilen yasa teklifinde, ''Kanunlar tarafından tanınan soykırımların inkarı yasaklanır'' ifadesi yer alıyor.

  Fransa Parlamentosu, 2001 yılında, ''Fransa, 1915'deki Ermeni soykırımını tanır'' ifadesi bulunan bir yasayı onaylamıştı.

  Yürürlüğe girmesi için Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin imzası ve resmi gazetede yayımlanması gereken yasa, iki maddeden oluşuyor. Yasanın ilk maddesinde, ''soykırımı aşağılayarak ve küçük göstererek karşı çıkmanın'' suç sayılacağı belirtiliyor.


  Yasa teklifine göre, suçlanan kişiler hakkında 1 yıl hapis cezası ve 45 bin avro para cezası istenebilecek.

  Meclis ve Senatoda 60 senatör ve milletvekilinin yasa teklifine itiraz edip, anayasa mahkemesine gitmesi halinde, yasa teklifinin anayasa mahkemesi tarafından incelenmesi gündeme gelebilecek.

  -Kanunlar komisyonu başkanı Sueur'dan Senatoda tarihi konuşma Kanunlar komisyonu başkanı Jean Pierre Sueur, Senato genel kurulunda yaptığı konuşmada, ''Bu yasa ne işe yarayacak, halkların dostluğuna mı yarayacak, diplomatik sorunların çözümüne mi yarayacak? Bu yasa sorunların çözümüne mi yarayacak? Bu yasayla bütün sorunlar çözülecek mi?'' diyerek tepkisini dile getirdi.

  Senatoda kabul edilen yasa teklifine kanunlar komisyonu, ''Fransız anayasasına, ifade ve araştırma özgürlüğüne aykırı'' olduğu gerekçesiyle karşı çıkmıştı.

  Yasa teklifine karşı çıkan kanunlar komisyonu tarafından hazırlanan önerge ve yine yasa teklifi aleyhindeki iki ayrı önerge, genel kurulda bu akşam açık farkla reddedildi. Senato genel kurulu, daha sonra sunulan 5 değişiklik önergesini de reddetti. Meclis 22 Aralık'ta, bugün Senatoda onaylanan söz konusu yasa teklifini kabul etmişti. Fransa'da tarihçiler, anayasa uzmanları ve gerek sağ, gerek sol basının önemli bir kısmı, yasa teklifine karşı çıkan yorumlar yaptı. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, geçen yıla kadar şiddetle karşı çıkmasına rağmen, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Ermeni diasporasının oylarını alabilmek için yasa teklifine yeşil ışık yakmıştı.

  www.haber7.com


  Fransa’ya yaptırımlar tamam gibi

  Fransa Senatosu’nda Ermenilerin iddialarına yönelik düzenleminin görüşüldüğü saatlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da AK Parti Genel Merkezi’nde parti yönetimini topladı

  Yaklaşık 5 saat süren MYK toplantısında Fransa Senatosu’ndaki görüşmeler takip edildi. Toplantının bir bölümüne Kayseri’den gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı. Davutoğlu parti yönetimine son gelişmeleri ve bundan sonraki süreci anlattı. Tablonun Senato’da katılımın az olmasından dolayı olumsuz olduğu üzerinde duran Davutoğlu, “Sadece tasarıya destek verenler katılıyor. Bundan önceki süreçte de böyle olmuştu. Bu nedenle tasarı çıkar” dedi. Davutoğlu MYK’nın ardından Erdoğan ile 1.5 saat daha görüşerek son gelişmeleri değerlendirdi.

  ‘Sarkozy seçilirse gitmem’
  Erdoğan MYK’da “Fransa’ya bir daha gitmem” sözüne de sözüne açıklık getirerek, “Sarkozy bir daha seçilirse gitmeyebilirim” dedi. Toplantıda üyeler ise Fransa’ya sert tepki verilmesi ve yaptırımların da kalıcı olması gerektiği üzerinde durdu. Tepkiyi ve yaptırımları Erdoğan’ın bugünkü AK Parti grup toplantısında vermesi benimsenirken, yaptırımların parti değil devlet politikası vurgulanması öne çıktı. Toplantıda Fransa Senatosu’nun kararına karşı uluslararası bütün hukuki yolların aranması da benimsendi.

  Tartışılan yaptırımlar
  Kulislerde Fransa’ya yönelik 2. etap yaptırım olarak açıklanabilecekler arasında şunlar tartışılıyor:
  - Uluslararası bütün hukuki yollar aranacak.
  - Yaptırımlar geçici değil kalıcı olacak
  - İlk kararda kısa bir süreliğine geri çekilen Türkiye’nin Fransa Büyükelçisi’nin bu defa kalıcı olarak daha uzun süre geri çekilmesi.
  - İsrail’e olduğu gibi diplomatik ilişkilerin en az seviyeye indirilmesi.
  - Kamu ihalelerine Fransız firmalarının kesinlikle alınmaması.
  - Türkiye’nin Fransa’daki askeri ateşesinin geri çekilmesi. Fransa’nın Ankara’daki askeri ateşesinin akreditasyonunun iptal edilmesi.
  - Türk hava sahasının Fransız askeri uçaklarına kapatılması.
  - Türk kara sularının Fransız askeri gemilerine kapatılması.

  www.milliyet.com.tr
   
  Kadir Altuntaş ve ahmetçetinkaya bunu beğendi.
 2. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.308
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Kendi yasalarında harfi harfine yazılı olan,"Fransa,Ermeni soykırımını tanır" ifadesinden yola çıkarak,şunu rahatlıkla söyleyebiliriz."Evet,Fransa soykırımı tanır.Hem de çok yakından.Zira ,tarihi insanlığa karşı uyguladığı soykırımlarla doludur"
  Bunu kimsöylüyor? Tarih söylüyor.Ortaçağdan günümüze,Afrika kıtası başta olmak üzere,Dünyanın dört bir yanına dağılan Fransız sömürgeciler,gittikleri yerlerdeki yerli halkları asimile ederek,oralarda "Fransız kültürü" ve yaşam tarzını egemen kılmak,toprak ve yerel kaynaklarını sömürmek için,insanları çoluk çocuk katletmekten çekinmemişlerdir.Daha dün sayılabilecek kadar yakın bir tarihte,ellerinde kopartılmış Cezayirli askerlerin "Kelleleri" ile fotoğraf çektiren askerler Fransız askerleridir.Fransa'dan Afrikaya binlerce maceracının "İnsan safarisi" ne çıktığını unutarak,Ruanda'da beyazlar tarafından yaratılan provokasyon sonucunda 1.5 milyon insan kesilirken,kılını bile kıpırdatmayan Fransızların,nasıl ve ne şekilde olduğu bilinmeyen ve her haliyle zaten tasvip etmediğimiz bir sürgünü "Soykırım olarak nitelemesinin ardında yatan gerçekler,çok yakında suüstüne çıkacaktır.
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 3. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.253
  Beğeniler:
  43.968
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  burası siyasi düşüncelerin yer almadığı bi forumdur biz burda spor yaparız kendimizi geliştirmenin yollarına bakarız,,,ama bu demek değildirki siyaset ile ilgilenmeyiz evet her adımda siyaset vardır,,,,altımızdaki bisiklet dışardan gelir yedek parçaları dışardan gelir türkiye bunları üretmez,,,shimano nedir bisiklet parçaları üreten bi şirkettir türk şirketi değildir,,,,,bunu neden söylüyorum fransa böyle bi kararı aldığına göre iğneden ipliğe hiç bi fransız mallarını almayacak ambargo koyacaksınız,,carrefour u kapatacaksınız,fransız şirketlerini kapatacaksınız fransız diplomatlarına yol göstereceksiniz fransanın adı girmeyecek bu topraklara ,,,fransa bu kararı aldıktan sonra fransanın malları alınırsa havada kalır bu yaptırımlar,,,,
  türkiye üretmeyen bi ülkedir ürettiği yüksek teknoloji yoktur 38 den bu yana bakın tarihimize ne yaptık biz çivi çaktıkmı,,,nedir çivi çakmak üretmek demek 2 dünya şavaşı sonucu iki süper devlet ortaya çıkmıştır ,abd -rusya ,,iki pak oluşmuştur nato-varşova ,,türkiyenin tercihi neydi titonun yugoslavyası gibi olabilirdi tito iki askeri pakta asla güvenmemiştir ama tito ölünce biliyorsunuz neler olduğunu yugoslavya parçalandı,,rusyanın kars üzerinden talepleri olunca türkiye soluğu abd nin yanında yer almakta buldu,, bir kaplan ile dost olunmanın bedeli yıllar sonra kerkükte türk askerlerinin kafasına çuval geçirilmesi ile son buldu,,,,uyanık olacağız bu dünyada dost yoktur ,,ülkeler kendi menfaatlerini korumak durumundadır,,,
  evet bi bakalım ne olmuş tarihte tarihleri özerk olarak değerlendireceğiz tarih özerk olmalıdır herkez tarihini kendi menfatine yazamaz yok böyle bi durum,,,,ama bi gerçek varsaki herkes suçludur sabıkalıdır ,,,,,orta asyadan göç eden göktürklerin bi kolu kuraklık nedeni ile göç etmişlerdir güneye inmişler ama ordakilerde hoş geldiniz dememişler verimli topraklar için savaşlar olmuştur,,özellikle mezopotamyanın verimli toprakları ve anadolu ve ege ,,,her ulus savaşa bulaşmıştır öyle ya da böyle ,,,batıda savaş devam ederken doğuda ermeni çetelerin türk köylerine saldırması katliam yapması ,,arkalarında bildik süper güçler,,,talat paşanın emri ile ermeni vatandaşların köylerinden alınarak yürütülmesi 450.000 bazı kayıtlar diyor bazı kayıtlar 850.000 bugünki suriye sınırına doğru,,bu soy kırım değildir tecrittir,,,,,yalnız çetelerin saldırısına uğrayan konvoyda ölümler olmuştur,,,geçmişimiz ile hesaplaşmak istiyorsak mağdur olan ermeni vatandaşların tazminatlarını öderiz ,,,burda türkiyenin geçmişi yargılanmıyor burda mağdur olan ermeni vatandaşların hukuki durumları ele alınıyor aynı şekilde mağdur olan türk vatandaşlarının da hukuki durumları ele alınmalı unutmayınki o yıllarda birinci dünya savaşının tam içinde idi osmanlı ....osmanlı yıkıldı yerine cumhuriyet kuruldu ,,fransız ona bakmıyor tabi ,,,bakın yahudileri imha eden ,soykırıma mağdur eden almanya israile tazminat ödemiştir,,,yürütülen çoluk çocuk ermeni ,insanlar tecrite mağdur kalmışlardır,,,sakın yalnış anlaşılmasın burda fransaya prim vermiyorum ama hiç bi suçu olmayan binlerce ermeninin mağduriyetini göz önünde bulunduruyorum savaşlarda sivillere dokunmayacaksınız,,mağdur olan sivillere türk, kürt ermeni diye ayrım yapmayacaksınız hepsine aynı şekilde yardım edeceksiniz ,,ayrıca dersim 38 ve 1925 isyanları evet kürt isyanları ve hatta 200 yıl boyunca osmanlıya ve cumhuriyete isyan etmiş bi kürt gerçeği vardır neden isyan ettiler ona bakalım tarihe özerk bakacağız,,,bugünki tunceli eski adı dersime osmanlı yıllar önce özerklik vermiştir ,,bu özerklik o bölgede yaşayan aşiretler vergi vermiyor kendi topraklarında hayvancılık ve tarım ile uğraşıyor idi ve yeniçeri ocağına asker vermiyorlardı tanzimat ile osmanlı dersimi osmanlıya kattı ve bugüne kadar gelen bir çok isyana imza attı insanlara önce özerkliği tanıyorsunuz sonra alıyorsunuz ...eminim çok kişi bunu bilmiyordur ,,,
  ülke olarak kendi iç meselelerimizi çözmede bi çareyiz kavga ile silahla iş olmaz birbirimizi dinlemiyoruz ,,demokrasiden yan çizenler hüsrana uğrar,,,biz birbirimiz ile burda kavga edersek dışardakilerde avantaya bakacak tabi,,,,
  evet kıssadan hisse,,,,türkiye başına sıkıntıların gelmesini istemiyorsa çok fazla dışarıya bağlı olmaktan kurtulacak ve geçmişi ile demokratça hesaplaşacak asla türk kafatascılığı yapmayacak ve demokrat bi türkiye olarak düşünecek ,,,fransa cezayirde arapları nasıl katlettiğinide asla unutmayacak fransanın cezayire tazminat borcu vardır sadece fransamı,rusların vardır gürcülere ,çeçenlere,kırım türklerine çarlık rusyasının yaptığı zülümler stalinin yaptığı zülümler ,,,abd nin vietnamda yaptıkları yakın zamana gelelim ırakta yaptıkları o hapishanelerde yapılan işkenceler,,,,,,,uluslar arası hakimler kurulu olacak ve tüm ulusları yargılayacak varmı böyle hakimler,,,
   
 4. Yusuf Z. Şipal

  Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.837
  Beğeniler:
  1.453
  Şehir:
  Aydın, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Yaptırım mı? :p değirmeni yitirmiş şakşağıyla oynuyor derler... Carrefour gibi yatırımlarını engelleyebiliyor musun, mesele bu, kalanı kızlar hamamında peşrev çekmek :D
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 5. Frédéric LAPOİNTE

  Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  593
  Beğeniler:
  1.518
  Şehir:
  Izmir
  Seviye:
  Turklerin fransizlarinin agzi kapatmak için (ve olaylarin nasil gerçeklestikleri çeyregi bile bilmeden )hep bu Ruanda soykirimindan basediyorlar bu yuzden birkaç kelime soyleyim.

  1.beyazlar tarafından yaratılan provokasyon dogru Belçikalilar 2 etnik grubuyla ayirdi: tutsiler(belçikalilara gore daha akilli) ve hutular,twalar; 1931'de insanlara nufus kagidi verince uzerinde etnik grubu yaziliydi.

  2.1.5 milyon insan kesilirken: Nato'ya gore 800000, Rwanda'nin hukumetine gore 1.000.000 insan oldu

  3.kılını bile kıpırdatmayan Fransızların:soykirim 7 nisan 1994'te basladi.Fransiz hukumeti israr'la Nato'nun asker gondermeni istedi ama 22 haziran'a kadar Nato (amerikali hukumet yuzunden çunku bu hukumet soykirim oldugu reddediyordu )kabul etmedi (aksine 21 nisan 10 tane belçikali asker oldurdukten sonra oradaki Nato'nun asker sayisi 2500'ten 250'ye indirdi).22 haziran Fransa fransiz asker gondermeyi izin aliyor (opération Turquoise) ama sadece multecileri yardim etmek için,çatismalari durdurmak için degil.Yine de farkli yerde binlerce tutsi oldurmeyi engellediler;
   
 6. ramirez

  ramirez Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Mart 2008
  Mesajlar:
  147
  Beğeniler:
  81
  Şehir:
  İSTANBUL ÜSKÜDAR
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  naçizane fikrimdir:
  Burası spor paylaşımı temelli kurulmuş bir site bence. Ve internet üzerinden olmasından dolayı bütün dünyadaki bisiklete gönül vermiş kişilere ve kurumlara acık bir platform.ne yazıkki burda "fransız devleti vatandaslarının tümünün fikrini yansıtmayan" sadece politik birtakım cıkarlar için fransız devletinin basındaki TUHAF kişilikli idarecilerin hatalarıni tartısmamalıyız bence.
  Evet, ülkemiz için büyük bir sorundur bu. Çözüm içinse halk olarak elimizden geleni yaparız.Her ne gerekirse. Ama gercekçi olmak gerek en basta. Ortada ne yazıkki bir hata var. Ama bu hataya daha büyük hatalarla karsılık vermek bizi daha dibe götürür.
  Ayrıca yine gercekçi olmak lazım: bir carrefour bir renault... bunlar her türlü siyasi otoriteyi ve kararı kırıp gececek gücte ticari markalardır.
  Devletimizin karar koyucuları artık bunlara çözüm bulmalı. basit yaptırımlarla, Ab üyesi bir ülkenin parlementosundan cıkan kararlar değişmez. Tabiki sonu bellidir ki; fransız hükümeti bunun altından kalkamayacak.
   
 7. Yusuf Z. Şipal

  Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.837
  Beğeniler:
  1.453
  Şehir:
  Aydın, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Aslında siyasette aşırıya kaçmadan olayı tartışmanın bir zararı olmaz. Sonuçta bu toplumu ilgilendiren bir olay ve toplumsal bilincin tepkisini az çok anlayabiliriz.
  Frederick Bey de konuya ilgi göstrmişken usulü dairesinde fikir alışverişi yerinde olur diye düşünüyorum.
  Hemen hiçbir ülke, kendi ekonomik ve siyasi çıkarları sözkonusu olduğunda meselelerin etik veya ahlaki boyutlarına pek aldırış etmiyor maalesef. Fransa açısıdan konu ele alındığında, hadi Cezayir vs hakkındaki iddiaları bir kenara bırakalım, son Arap Baharı safsatasındada benzer davranışlar sergiledi Fransız siyasetçiler. Hatırlanacağı gibi BM kararını beklemeden Libya ya ilk saldıan ülke oldular. Bunu o pet vb firmaların baskısıyla yaptıkları hakkında haberler okuduk ve yine takip edebildiğimiz kadarıyla şimdi Libya petrollerinin önemli bir bölümünün işletim ve çıkarma hakkı sanırım onlarda.
  Bu Fransız halkının kötü olduğunu gösterir mi, asla, zira topluma siyasetçiler tarafından anlatılan yalanlara toplum çoğu zaman kanıyor. Bizde farklı mı oluyor sanki. Eminim pek çok Fransız vatandaşı da başta düşünce özgürlüğüne aykırı olan bu siyasi tutumun karşısındadır. Düşünün şunu kim kabullenebilir? Çocuğunuz Fransada öğrenci ve öğretmen bu soykırım iddiaları ile ilgili kompozisyon yazmalarını istiyor ve sizin çocuğunuz olmamıştır diyemiyor, bir dayatma sözkonusu vb vb vb. Sonuçta bu işin ardında siyasi bir menfaat olduğu aşikar ve Fransız vatandaşlarının çoğunun bu durumu yadırgadığından eminim, ama oynanan oyunun farkında iseler bunu da seçimde göreceğiz elbet.
   
 8. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.253
  Beğeniler:
  43.968
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  tarihleri bi avuç insanın yazdığını biliyormuydunuz,,,bunların burda isimlerini vermeyeceğim 200 yıl boyunca savaşları finanse eden büyük banker ailesi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  evet petrol politikaları kanlıdır,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  ne dedi çörçil ....bir damla petrol için bir milyon ölü ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  iki dünya şavaşı petrol alanlarının ele geçirilmesi ,,,,,,,,,,,,,,kuzey afrikada alman italyan müttefikliği ve ingilizlere karşı ,,ne için tabiki petrol ,abd sonucu değiştirdi kuzey afrikada ,,,,,
  komplo teorileri kulağa hoş gelir,,,11 eylül içerden tezgahlandı ve bush ne dedi gidin yakalayın o adamı ölü veya diri dedi 1.5 milyon ıraklı öldü,,,,
  evet bu karar ne için çıkarıldı enerji yolları üzerinde iki devlet çıkarmak isteyenler kim ,,,buraya dikkat ,,,pentagon haritasını hatırlayın,,,birileri doğudan iki devlet çıkarmak istiyor ermenistan ,kürdistan bu oyun yıllarca gümdende tutulabilinir neden afganistanda petrol var gaz var doğuda bor var batman da nitelikli petrol bulundu uyanık olacağız ,,,,,
  dışardaki tek şey için uğraşır enerji kartelleri bu ülkenin yer altı kaynakları ve çevremizdeki ülkelerin yer altı zenginlikleri bunu sağır sultan bile artıık biliyor,,,
   
 9. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.564
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Tour de France ' ı seyretmeyelim bu sene :) Bütün Fransız firmalarını kapatalım ; Türkiye'de . Onbinlerce Türk işçisi işşiz kalsın !

  Kime ceza vermiş oluruz acaba .

  Önce dünyaya kendimizi anlatmayı becerebilmemiz lazım .

  Ayrıca Fransa , Ermeni tasarısını kabul edince ; bizim Cezayir kozunu ortaya koymamız kadar basitçe bir manevra olamaz . Yani Fransa kabul etmese , sende Cezayir felaketini es geçeceksin . Ayıp .

  Öte yandan bu Ermeni meselesinin ne olduğu er geç açığa kavuşmalı ; Türkiye BM'ye falan gidip kendini aklamalı , dünya sahnesinde artık sonuçlanmalı .
   
 10. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.308
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Şimdi kimse bize ders vermeye kalkmasın.Özellikle de Türkler ve Ermeniler hakkında.Benim delikanlılığımın bir bölümü,Beykoz Ermeni mahallesinde geçti.İlk pantalonumu diken usta bir ermeniydi.Demirci ustasından işkembecisine kadar ne kadar meslek erbabı varsa,bir tane Ermeni usta muhakkak vardı."Aram" ile kardeş gibiydik.Bugün gidin sorun Beykozda yaşlılara "Ermeni mahallesini" Kiliseyi sorun bakalım ne olmuş.Ya ermeni cemaati? Neredeler acaba...Binlerce yıl birlikte yaşadık o kardeşlerimizle.Kimi zaman et ile tırnak,kimi zaman küs kardeş olduk.Fransa da kim oluyor? Ne hakla? Birinci yazımda itiraz ettiğim her şey,iki ülke arasında halledilmesi gereken bir meselede,üstelik te yeni ve akli dşüncenin hakim olduğu farklı bir süreçte,belki de yavaş yavaş köprüler atılacakken,kapılar açılacakken,Yetmiş beş milyonluk bir ülkeyi kışkırtmak ta neyin nesi? Neler olup bittiğini gayet iyi biliyoruz.Tam da farklı bir dönemece girerken Türkiye ile Ermenistan arasında dostluk grupları kurulup,siyasi ilişkiler Cumhurbaşkanlığı düzeyine taşınırken Fransanın yaptığı "Yırtık dondan çıkmak değildir de nedir? Birinci yazımızdaki öfkemiz bunadır.Forumda güncel haberler,köşesi olduğuna göre,gündemin çok önemli bir maddesi olan bu konu hakkında bir kaç tur yazmakta sakınca yoktur.Bu alanda,yazıların altındaki teşekkür butonuna BASMAMAKTA da ayrıca fayda vardır.
   
 11. Frédéric LAPOİNTE

  Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  593
  Beğeniler:
  1.518
  Şehir:
  Izmir
  Seviye:
  Aynen oyle.Fransa dunyada ekonomik gucu ve etkisi kaybedince, daha onceki yuzyilarin felsefecilerin getirdigi dusunme ve ozgurluk kavramlari surdurmek için burnunu her yere sokuyor.

  Bu ne demek anlamadim ""Yırtık dondan çıkmak değildir de nedir?" ama soylediklerine tamamen katiliyorum.

  Bence turk halki o kadar sinirlenmemesi çunku bu yasa sadece birkaç politikacinin karari (gordugum kadar fransiz halki bu konuyla hiç ama hiç ilgilenmiyor) ve o kadar siddetli davraninca kendinizden baska ulkelere kotu bir imaj verebiliyorsunuz.

  Baska bir sey;fransiz sirketleri boykote etmek istiyorsunuz ama kendinize zarar vermeden çok kisitli ve symbolik kalacak ;Sarkozy bunu biliyor ve bu yuzden birkaç gun sonra yasayi imzalayacak.

  Kendime anlatabildim bilemiyorum.
  Selamlar
   
 12. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.564
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Bugün dünyada 25 ülke "Ermeni soykırımı" olayını tanımış durumda , Fransa bir adım daha ileri giderek ; bunun inkarını suç saydı . Yarın diğer ülkelerde bu tip kararlar alabilir . O zaman ne yapacaksınız . Herkesle ilişkilerinizi keserek Kuzey Kore gibi mi olacaksınız ? Bu olayı başka türlü çözmeliyiz .

  Sırpların bir lafı var : " Türkler havlar ama ısırmaz "

  Evet konuşur konuşur , hiç birşey yapmayız . 3-5 gün sonrada unutulur gider . Ne yazık ki ?

  Dünyada bu kararı alan ilk ülke Uruguay ve sene 1965 . Günaydın Türkiye , günaydın arkadaşlar . Adamlar neredeyse 50.seneyi kutlayacaklar . Bu olay tamamen Türk Dışişlerinin yetenksizliğinden yıllarca beslenip bu hallere gelmiştir.
   
 13. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.308
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Sırpların Bizim için söylediğinini ifade ettiğin söz hiç hoş olmamış Cem Ünden.Sırplar Türklere havlama ve ısırma edebiyatı yapacaklarına henüz daha dün denebilecek kadar yakın bir zamanda,kadın,çocuk yaşlı demeden,binlerce bosnalı müslümanı nasıl katlettiklerinin hesabını versinler.Türkler hakkında konuşmak Sırpların haddi değildir.
  Nasıl ısırdığımıza gelince,Anadolunun dört bir yanı ve çanakkale,bu ısırığın derin izlerini taşıyan yüz binlerce askerle doludur.Ben diyeyim İtalyan,siz deyin Fransız,o desin Avustralyalı.Daha sayayım mı?
   
 14. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.253
  Beğeniler:
  43.968
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  güçlü lobileriniz bu olayı anlatacak idi ve geçmişte ermeni vatandaşların kayıpları telafi edilecekti bu arada uluslararası hukuk göz önüne alınarak gerek türklerin kaybı gerekse ermenilerin kaybı ele alınacaktı taraflar bellidir ermenistan ve türkiye mahkemeye (tarafsız bi mahkeme olacak birleşmiş milletlerde)çıkacak orda her iki tarafın kayıpları ortaya konacak ve dedelerini kaybeden gerek ermeni ve türkler dinlenecek idi her iki tarafın yararına olacak bi karar verilecekti ermeniler kayıplarını maddi olarak alacak türklerde, ermenistan bize tazminat ödeyecek bizde onlara çünki burda karşılıklı sivillerin her iki taraftan kaybı söz kosudur,,bakın biz ermenileri yürüttük ama konvoya çetelerin saldırmasını anlamakta güçlük çekmekteyim osmanlı ordusu koruma yapması gerekiyordu bunlar bizim sınırlar içinde olmuş ise bunların belgeleri ortaya çıkmalı savunmasız insanlara çeteler saldırmıştır ayrıca soğuktan yolda ölenler olmuştur ,çarlık rusyası tarafından cesaretlendirilen ermeni çeteleri saldırdıkları savunmasız türk köylerinde türkleri katlettiler bunların tazminatlarını ermenistan ödemeli,,,karşılıklı anlaşma şartır o vakit iki devletin meselesine fransa niye karışsın ,,yada karışabilir ,,,sarkozi bu karar öncesinden ermenistana verdiği sözü yerine getirdi karar sonrası fransada ermeni vatandaşlar bu kararı çoşku ile karşıladılar biz türkler protesto ettik ermeni -türk karşı karşıya gelmiştir bu olayla artık,,,evet bundan sonra ne olur kim kaybeder carrefour,reno burdan elini ayağını çekermi niye çeksin adam para kazanıyor ,,sonra burda fransa sayesinde ekmek yiyenler ne düşünüyor işsiz kalmayı göz önüne alacaklarmı,,onca sene çalışan bi anda kendini işşiz bulacak,,,, iki ülkenin meselesi yıllarca çözümlenmez ise başkaları kendi menfatine çözer fransa ermeniye oynuyor ,,,,,,,bu durumda şimdiki rusyanın kalkıp durun bu meselede benimde geçmiş tarihten sabıkam var deyip ermenileri türklere karşı çarlık rusyası kışkırtmıştır deyip türklerin tarafında olması düşünülebilinirmi tabi böyle bi olay olmaz ama olsa idi son derece etik olurdu,,,
   
 15. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.308
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Sevgili Lapontie,"Yırtık dondan çıkmak" bir deyim.Tam karşılığı yok.Folklorik bir metafor anlayacağın/anlayamayacağın.Bir de "Kavgada yumruk sayılmaz" lafı vardır.Söylediklerimiz seni üzmesin.Sen ebedi ve ezeli DOSTUMUZSUN.Filler dövüşür,çimenler ezilir.Bizim Ermeni,Fransız ve bir başka ülkenin halklarıyla bir düşmanlığımız yok.Savaşları uluslar değil malesef ülkeleri yönetenler başlatıyor.Serzenişimiz de isyanımız da,halklar arasındaki dostluk köprülerini yıkanlaradır.Kuşadasında görüşür,birer kahve içeriz:)
   
 16. Oksal Özdöl

  Oksal Özdöl Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.671
  Beğeniler:
  1.318
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  O ısırıklar Çanakkale ve kurtuluş savaşında kalmış.Eskiden taşı sıkıp suyunu çıkartacak ülkeydik şimdi gazete kağıdı yırtamayız. Bugün ünlü bir haber spikeride yukarıdaki benzetmeyle aynı kapıya çıkan bir açıklama yaptı. İlk defa kimseyi tehdit etmedik soğuk kanlılıkla karşıladık dedi. Daha öncelerde hep bunu yaparız bunu yaparız derdik hiçbirşey yapmazdık diye özellikle belirtti. Bu konuda yapabileceğimiz koca bir HİÇ ten ibaret. Anca konuşuruz işte buralarda:)
   
  Cem Unden bunu beğendi.
 17. mehmet-cantemir

  mehmet-cantemir Üye

  Kayıt:
  30 Aralık 2011
  Mesajlar:
  90
  Beğeniler:
  43
  Şehir:
  izmir-Manisa
  Seviye:
  Bu Fransa Türkiye meselesi değil yüzyıllardır devam eden bir Medeniyetler mücadelesidir. Dün acı çektiren mimarlar faaliyetlerine devam ediyorlar. Yapabileceklerimiz büyüklüğümüz ve tepkilerimizle sınırlı; yani geçmişimizle.
   
 18. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.564
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Böyle milliyetçi yaklaşımlarla dünyaya kendinizi anlatamazsınız . Kıbrıs meselesinde , Kerkük meselesinde olduğu gibi Ermeni meselesinde de ezik kalırsınız . Mesele sizin kendi haklılığınızı dünyaya ispat etmenizdir. Bu da dünya ile entegre olmaktan daha yakın ilişkiler içine girmekle olur . Ona ambargo buna , buna yasak koymakla olmaz

  Sırpların lafına gelince , bu onların görüşü . Olaya objektif bakmak lazım . Başka türlü hatalarımızı göremeyiz . Ne yazık ki yeterli tepkiyi zamanında gösteremiyoruz !

  Yurtdışında birçok Ermeniyle muhatap oldum . Bana kimse İstanbul'da vs'deki Ermeni komşusunu anlatmasın . Onları yurtdışında görmelisiniz . Kendi davalarına o kadar inanmışlar , dünyaya o kadar iyi anlatmışlar ki hayal bile edemezsiniz . Kurgulama mükemmel . Bütün dünya nerdeyse bu adamların "zavallı" olduğuna inanmış . Biz ise hala o olmamıştır , bu olmamıştır gibi yollara başvuruyoruz. Asıl hikayeyi kimseye anlatmıyoruz . Bu tehcir olayı sırasında Ermenilere kötü davrandığından dolayı mahkemelerde yargılanmış , ceza almış insanlar var . Oysa biz olayı çok küçümsüyoruz

  Ülkemizde hala 90'lı yıllarda olan faili meçhulların , Maraş , Çorum olaylarının karanlığı sürerken dünyaya Ermeni olayları olmamıştır demek bir komedi . Önemli olan şu anki Türkiye Cumhuriyeti bu olayda ne kadar sorumludur , olay ne düzeydedir , aslı astarı nedir . Bunu dünyaya anlatmakta . Bu oladydan Osmanlı sorumludur . Osmanlının İttihat Terakkici kafası sorumludur . Bugünkü Türkiye Cumhuriyeti , Türk halkının sorumluluğu yoktur. Nasıl Almanya'da yalnızca Nazilerin başındaki komutanlar ceza aldıysa , Osmanlı'da da bu emirleri verenler yargılanmalıdır . Masum Türk halkı değil

  Ne yazık ki bu İTTİHAT TERAKKİ şerefsizlerinin bu şanlı milletimize attığı son kazıkta budur . Koca Osmanlıyı , Mustafa Kemal paşa'ya 800,000km2 lik Türkiye Cumhuriyeti olarak bırakmaktan başka bir şey yapmamışlardır .
   
 19. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.308
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  İtirazım,yazımın bütünündeki "Ermeni dostluğu" vurgusunu göz ardı ederek,sadece,ellerinde hala on binlerce masum bosnalı müslümanın kanı bulunan Sırpların,Türkler için söylediği bir sözü referans almanıza.Kaldı ki Sırplar,Türklerin ısırıp ısırmayacağını gayet iyi bilirler.Sevgili Cem;bu konuya dahil olmamın tek sebebi,Fransızların,olası Türk Ermeni anlaşmazlığını daha da derinleştirecek bir karara imza atmalarıydı.Hiç bir yazımda Ermeni kardeşlerimize yapılan zulmü onaylamadım.Fransa'ya tepki göstermek,Sırpların soykırımına vurgu yaparak açıklama yapmak "Milliyetçilik değildir.Sizin yurtdışında tanımış olduğunuz ermenilerin hiç biri,bu topraklarda yaşamadılar.Aynı türküye ağlayıp,aynı ninniyle uyumadılar.Dolayısıyla "Diaspora" ya tapınmaları doğaldır.Şahsımı hiç tanımadığınız için,"Derya Keçeci" adıyla milliyetçiliğin,hiç bir seviyede örtüşmesinin mümkün olamayacağını bilmemenizi de anlayışla karşılıyorum.Ancak herhangi bir tartışmada şahsıma yöneltilecek "Milliyetçi" ifadesini bir hakaret sayarım.Size cevap hakkı doğuracak bir ifadem oldu ise yanıtınızı saygıyla okuyacağımı belirterek Kendi adıma bu tartışmadan çekiliyorum.
   
  Cem Unden bunu beğendi.
 20. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.564
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Sırpların sözünü referans alarak bu toprakların insanlarını kötülemek gibi bir amacım yok . Yalnızca batılılar bizi nasıl görüyor , onu örneklendirmeye çalıştım. Sonuçta bizim konulara, olaylara karşı tepki göstermekteki istikrarsızlığımız atasözlerine konu olmuş . Bir terbiyesizlik yaptıysam özür dilerim !

  Artık milletçe dirilip kendimize çeki düzen vermeli , davamızı dünyaya anlatmalıyız . Ama bunu bana çamur atana , çamur atma mantığıyla değil başka usüllerle yapmalıyız . Örneğin dünyadaki bütün ermenilere , Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı hakkı vermeliyiz . Madem bu toprağın insanları onlar , vatanlarına geri dönsünler , buralara yatırım yapsınlar . Örneğin 1915 Olaylarında ölen Osmanlı vatandaşları için anıt dikilebilir . Ölenler yalnızca Ermeniler değil , Türkler , Kürtler , Araplardır . Türkler , bu olayın sorumlusu değil Ermeniler , Kürtler vs. gibi mağdurlarıdır .

  Ermenistan sınır kapısının kapalı olması en çok Türkiye'nin zararınadır. Türkiye, Ermenistan'a göre ekonomisi oldukça güçlü bir ülkedir . Sınır kapısı açıldığında Ermenistan'ı ekonomimizle kendimize muhtaç bir hale getiririz. Ermenistan'a vize (varsa) kalkmalıdır . Gelsinler , görsünler . Bizler gerçekten nasıl insanlarız tanısınlar !
   
  Derya Keçeci bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

cts.JPG
Merhaba bir hatırlatma yapayım: Bu forumda tanıdığım ve performansı benden çok yukarılarda olan bisikletçi arkadaşlarım var. Burada yazacağım şeyler, bu işin doğrusu budur diye tecrübeli...
4.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
WATSON_00004704-074-630x448.jpg
Bu 11 madde gerçekten onun maddeleri mi bilmiyorum ama, CyclingWeekly böyle demiş :) Orijinal Link, yazının sonunda olacak. [ATTACH] 2016 olimpiyatlarında altın madalyaya giderken Cancellara......