Fransa bisiklet turu neden dünyada en çok bilinen tur

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@Murat B.

Teşekkürler,
Sedat_Slave in araştırması ve sizin verdiğini ilk ile teyit edilmiş oluyor.
(link)

99 yıllık bir fotoğraf. :)

Scudo

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Fransa bisiklet turu ilk olarak 1903 yılında koşulmuş yani bir asırdan fazla bir geçmişe sahip doğal olarak her yıl aslan payını tour de france almaktadır ancak ilgiyi böylesine üzerine çeken şey sadece bu değil insanların bisiklete olan bakışı , saygısı ve yapılan işin ne kadar zor olduğuna bizzat tanıklık edildiğinden ; yapana da gösterilen alakadan kaynaklanıyor ülkemizde bisiklet sporunun hali ortada destek yok denecek kadar sınırlı ya da hiç yok hal böyle iken bizlerde cumhurbaşkanlığı turunu aceba world tour lisansı alabilir mi diye açık ağızlarla izleyelim daha bisiklet bir çocuk oyuncağı olmaktan çıkmamışken , yazın mahalle aralarına kışın balkonlara mahkum edilirken , yaşanan herşeye rağmen sadece bisiklet sporu ölmesin diye yolda antrenman için bulunan bizlere yapılan pek çok saygısızlığa hala bile bile katlanırken mi ? Sanırım fazla iyimsersiniz sanırım bu başlığa en güzel yanıtı vermiş tuncay bey ''GÜZEL HAYAL''

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@ReşitÇağırgan

izmirde askerdeyken birliğimizde bir yazı vardı. zor olanı hemen başarırız, imkansız ise biraz zaman alır. gerçi çoğu yerde yazar.

bir çok sporcu kişisel olarak imkansızı başarmıştır. ben ülkemizden bu şekilde bizi temsil edecek kişilerin çıkacağına inanıyorum.

dünya da başarılı sporcularımızın çıkmasıyla, bizde de bisiklet sporu sevilmeye başlarsa ve ülke olarak destek verirsek neden olmasın...

Deniz Asil

Aktif Üye
Tepki
435
İsim
deniz
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Netflix de yayınlanan belgesel. Mükemmel bir seri olmuş. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Yorumlarınızı burada paylaşırsanız iyi olur diye düşünüyorum.

Bu başlıkta bir diziden bahsediyordum. Her başlığı taşıyarak forumun dinamiğini baltalıyorsunuz!

Son düzenleme:

boras06

Üye
Tepki
22
İsim
Ahmet Murat
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Netflix de yayınlanan belgesel. Mükemmel bir seri olmuş. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Yorumlarınızı burada paylaşırsanız iyi olur diye düşünüyorum.

Bu başlıkta bir diziden bahsediyordum. Her başlığı taşıyarak forumun dinamiğini baltalıyorsunuz!
ilk 3 bölümü izledim çok güzeldi ancak dikkatimi çeken şey seyirciler. Seyircilerin heyacanı, sevinci, genç yaşlı çocuk her yaştan seyircinin formaları ve bisikletleri ile orda olmaları, yani ne bileyim bizim ülkemizi düşünüyorum çok başka hayatlar duygular. Üzülüyorum işte.

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.466
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tüm bölümleri birbirinden güzeldi, fakat en beğendiğim 4.bölüm oldu.

Deniz Asil

Aktif Üye
Tepki
435
İsim
deniz
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şu pogacarı yordukları bölümdü di mi 4? Güzeldi. 5. Bölümde tom hickok sanırım inişi muhteşemdi

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.116
Bisiklet
Diğer
Geçen seneki ve bir önceki sene Roglic'in son TT etabında kaybettiği Tur cidden efsaneydi.

Önceki senelere göre son 2 senede çok ciddi seyir zevki ve heyecanı yükseldi. Öncesinde Ineos(SKY) bi takım lideri seçer ve bi şekilde takımın iyi olmasıyla turu kazanırdı. Son 2 turun da efsane olmasının sebebi resmen tek başına saf yetenek olan Pogacar'ın etkisi. Bu seneyi iple çekiyorum bakalım. BAE'de geçen seneden ders almıştır. yine Muhtemelen Ineos, Jumbo, BAE arasında bi çekişme olacak gibi.

Ineos'ta bi lider karmaşası var gibi. Sanırım Egan Bernal Uzun sakatlıklar sonrası iyi sinyaller vermiyor.

Bu arada belgeseli ben baya beğendim. Açıkça son senelerde F1'in sıkıcılaşması sonrası belki bisiklet yarışına ilgiyi arttırabilir.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.175
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
İlk 3 bölümünü bir nefeste izledim,jumbonun ne kadar kuvvetli bir takım olduğunu ve iyi profesyoneller tarafından yönetildiğini,pogaçarında nasıl bir süper yetenek olduğunu daha iyi anlamış oldum.Teşekkürler netfliş:ckkmk:

oscak41

Rider
Tepki
393
İsim
Osman Çakmak
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Netflixe para vermeden izledim, her bölümü benim için tecrübe kazandırdı, sıra bunları gerçeğe dökmeye geldi.

Artık benim de hedefim var; bir yarışta etap kazanmak. Hem climber hem de sprinter olacağım.

Diğer yorumları okudum, Düzce Akçakoca da benim yaptığım kısa bir yol turu var; kanyon yolu. İlk etaplar tırmanış ama inişleri muazzam bir şey tam antrenman yeri. Aynı şekil Kocaali Düzce oranında kent ormanı tırmanışı ve arka yolu muazzam. Dedikleri gibi ülkemizde bir çok muazzam antrenman yerleri var.

Temmuzu bekliyorum. Sonrasında Akçakoca'ya 200 km yolum var

• Beğen
Tepkiler: Deniz Asil

kimbell71

Aktif Üye
Tepki
103
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Bilen biri TDF formatını anlatsa ne güzel olurdu

Fırat İler

Forum Demirbaşı
Tepki
663
İsim
-
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bilen biri TDF formatını anlatsa ne güzel olurdu
Sorunuzu tam anlamadım ama. 21 etaplık bir yarış 8 kişilik takım yarışıyorlar. En iyi sürede tamamlayan sarı mayoyu, en hızlı olan yeşil mayoyu, en yükseğe tırmananıda puantiyeli mayoyu kazanıyor. Bir de gençler kategorisi var en önde olan genç yarışmacı beyaz mayoyu giyiyor. Bu puanlar nasıl toplanıyor derseniz, her yarş için sprint kapıları ve kom kapıları var. bu kapılardan geçenlerde de en yüksekden en düşüğe göre puan veriliyor. En çok puan toplayan mayoyu giyiyor. Diğer arkadaşlar daha detay verecektir ben özet geçtim.

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.905
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Seriyi izledim (Netflix - Tour de France - Zincirleri Kırmak).

21 etap, ortalama 4-5 saatlik yayınlar olduğunu varsayarsak toplam 100 saat kadar bir yayın süresinden bahsediyoruz. Tamamını takip etmek zaten mümkün değil, üstelik de o sırada yaşanan olayları izliyorsun, haliyle bu şekilde aslında bir "özet" niteliği taşıyan serileri çok beğeniyorum. Netflix bu işi iyi yapıyor gördüğüm kadarıyla, Formula 1 için de Drive to Survive diye bir seri yayınlanıyor 5 sezon oldu ve ilk 1-2 sezon biraz bocalasalar da şu an hiç fena gitmiyor. Dediğim gibi; bunları bir belgesel veya dizi gibi bir seri olarak değil, özet olarak izliyorum aslında.

Seri genel olarak etkileyiciydi çünkü ilk defa profesyonel bisiklet sporunun arka planına bu kadar yakınlaştığımı hissettim. Anlatım da oldukça sade ve izleyici boğmayacak seviyedeydi, bu da hemen her dakikasını dikkatim dağılmadan takip edebilmemi sağladı. Dolu dolu hikayeler vardı, tabiki de daha pek çok hikaye vardır anlatılmayan veya anlatılması istenmeyen, ancak yine de önemli sporcular ve takımların bu işe destek verip aslında bir nevi sırlarını ortaya dökmüş olmaları takdir edilmeli.

Konuların detayına gelecek olursam; Van Aert'ın gerçekten ne kadar büyük bir yetenek olduğunu, bu yeteneğinin farkında olmasına rağmen neler yapıp yapamayacağını da iyi bilmesi sebebiyle ne kadar da iyi bir takım oyuncusu olduğunu daha net bir şekilde gördüm. Jumbo Visma'ya zaten tur boyunca hayran kalmıştım ama gördüklerimizden fazlasının da olduğunu öğrenince kendilerine saygım daha da arttı. Fabio Jacobsen'in hikayesi de bisikletin nasıl bir takım sporu olduğuna dair çok tatlı detayları barındıracak bir hikaye şeklinde işlenmiş.

Aklımda kalan en önemli başlıklar bunlar oldu. Tabiki de işin içinde ticari kaygılar ve bunun sonucunda kasıtlı yönlendirmeler veya olmayan dramalar yaratma çabaları gibi şeyler mevcuttur (profesyonel bisiklet gerçeklerine F1 kadar hakim olmadığım için öyledir diye düşünüyorum sadece, bir kanıtım olduğunu söyleyemem), ancak sıradan bir bisiklet izleyicisi olarak almayı beklediğim keyfi, duyguyu ve motivasyonu verdiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Bu yılki Giro için de böyle bir seri gelse onun da çok keyifli olabileceğine inanıyorum, her ne kadar beklediğim heyecanı bulamamış olsam da tur boyunca arka planda olağandışı olaylar, dramlar yaşandığından eminim.

• Beğen
Tepkiler: RmzBurak

Gunesak

Aktif Üye
Tepki
224
Dizi çekim ve bilgilendirme anlamında güzeldi. Bisiklet sporuyla ilgilenmemiş izleyici kitlesini yakalamak amacıyla yapıldığı belliydi ama spora aşina kesim için sunuş biçiminde bazı gariplikler vardı bence. Birincisi Fransız takımlarına gereğinden fazla yer verilmesi... Dizinin Fransız yapımı olması ve Fransızların meşhur milliyetçiliği göz önünde tutulursa bunu anlayabilirim. Ama UAE takımına hiç yer verilmemesi büyük bir eksiklik olmuş. Jumbo Visma'nın Pogacar'a atak üstüne atak yaptığı etapta UAE takım aracında neler oldu bitti bunları da görsek hiç fena olmazdı. Ya da Pogacar'ın sarı mayoyu kaybettiği etap sonrası yaşananları falan... Burada akla iki soru geliyor... Birincisi Netflix belgesel için UAE takımıyla anlaşamadı ya da UAE takımını takip ettiler ama kurguyu yarışın sonucuna göre yapıp UAE bölümlerine bilerek yer vermediler. Birincisinin gerçek olduğunu kabul edersek o zaman yapım daha en başta büyük bir riske girmiş olurdu. Ya turu Pogacar kazansaydı? Kazanan takımın hiç görüntüsü olmadan bu belgeseli nasıl yayınlayacaklardı? Proje olduğu gibi çöpe gidecekti... Ya da ikincisi oldu... Her ne şekilde olduysa olsun ben bu açılardan tam tatmin olamadım... Devamı gelecekse daha tarafsız bir bakış açısıyla ele alınmalı.

Eduardo Bianchi

Daimi Üye
Tepki
358
İsim
Eduardo Bianchi
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tüm bölümlerini seyrettim yetmedi bir kez daha seyrettim. Ben çok başarılı buldum bu belgeseli.

• Beğen
Tepkiler: Folding Man

Gunesak

Aktif Üye
Tepki
224
UAE takımına hiç yer verilmemesi büyük bir eksiklik olmuş. Jumbo Visma'nın Pogacar'a atak üstüne atak yaptığı etapta UAE takım aracında neler oldu bitti bunları da görsek hiç fena olmazdı.
Ayrıca 18. Etapta Pogacar'ın inişte düşüşünde Vingegaard'ın Pogacar'ı beklemesi ve el sıkışmaları gibi önemli bir fairplay anını da belgeselde pas geçmeleri ilginçti... Bunların mutlaka yer alması gerekirdi.

Folding Man

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
Ygt
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
Movistar takımının belgeselide var netflixte o da çok iyiydi

RTFM

Forum Demirbaşı
Tepki
1.119
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Diziyi güzel yapmışlar gerçekten ama pogi neredeyse hiç yok.
tempolara, eforlara bakınca kendimizi tatlı su bisikletçisinden de öte, akvaryumda ki lepistes olarak çağırmaya başlayacağım.