Fox Maşa Problemi

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
F100x maşamın otomatik kilit mekanizmasının calışmadığını fark ettim. Aklıma yağının boşalması ihtimali geliyor. Çünkü rebound ayarına cok güzel tepki veren maşa rebound'a da hiçbir tepki vermemeye başladı. Sol bacaktan cok cok az yağ kacırması vardı. Fakat sistem düzgün çalıştığı için ellememiştim. Sol bacaktan yağ kacırması gözle görülür şekilde arttı.

http://img3.imageshack.us/img3/289/1007646.jpg http://img3.imageshack.us/img3/7558/1007642.jpg

Bunun için servise göndermeyi duşunuyorum fakat birkaç sorum olacak.

1) Standart bakımda üst keçeler de değişiyor mu? Maşa cok kullanılmadı fakat sanırım dükkanda biraz fazla beklemiş. Ust kecelerde gözle görünür catlaklar var.

2) Bisikleti resimdeki gibi duvara asılı muhafaza ediyorum. Bu durumda maşa hafif de olsa ters duruyor. Bu maşanın bozulmasını sağlamış olabilir mi? Şimdiye kadarki bütün bisikletlerimi hep aynı yere astım. F100x maşa da orda asılı durdugu sure icerisinde sorunsuz calıstı.

http://img5.imageshack.us/img5/8291/panorama3.jpg

3) Servise nasıl ulaşacağım. İnternetten atılan mesajlara cevap verilmiyor.

Saygılar.

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Şimdi şöyle başlayayım...

Sağ bacaktan yağ kaçırması foxlarda çok görülen bir olay ve reboun ve doğal olarak lock out un çalışmaması ile sonuçlanıyor... Bir çok maşada bunu gördüm...

Fakat bakım yapılırken bütün keçe ve contalar değiştiğinden bu sorun ortadan kalkıyor haliyle...

Aslı bisikleti telefonla arayarak servise ulaşabilirsin... Ben o şekilde yapmıştım...

• Beğen
Tepkiler: Bozcan ve mevzun

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Bozcan bir PM attım ama alabildin mi bilmiyorum.

1. Evet keçeler değişiyor.
2. Hayır ters durması bozmaz.
3. Servis için Aslı Bisikleti telefonla aramalısın.

O keçelerin ne yazıkki bir ömrü var ve bazı durumlarda kısa olabiliyor. Fox keçelere 3 ay garanti veriyor. Yani servis yapılmış bir maşa 3 ay geçtikten sonra yağ sızdırırsa keçeyue garanti yok. Sorun başka ise normal garanti devam ediyor.

O keçenin uzun ömürlü olması için, kimyasal çözücülerden, tozlu ve kuru ortamlardan ve dışardan şekil değiştirmeye sebep olabilecek temaslardan uzak durması gerekiyor. Bu yüzden evde tmizlik ve bakım yaparken, bacaklar kuru ve temiz bir bezle silindikten sonra mutlaka yağlanmalı. Bacakları yağlamada ince ve silikonlu bir gres yada çok ince olmayan (15wt olabilir) bir amortisör yağını çok olmamak kaydı ile kullanabilirsiniz. Az yağlar (yada yağlamazsanız) keçeler kuru kalıp toz (yada çamur) sayesinde yıpranıyor. Çok yağlarsanız ise yağın bacağa gidip yağ seviyesini arttırma ihtimali olabilir.

Her ne kadar garanti durumlarınından dolayı kendinizin açmamasını önersem de Fox bilgi dağımına açık bir firma ve internetten bakımla ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak Türkiyede keçeler sadece yetkili serviste mevcut.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Şimdilik bisikleti arka tekerden asmanı önerebilirim. ;)

Sol bacak yazmışsın ama, bisikleti sürerken sağ oluyor değil mi?

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Gürol abi teşekkür ediyorum cevapların için.

Evet resimdeki sol bacak. Sürerken sağ baçak. Normalde ters asılı durdugu için ilk indirdiğimde maşanın otomatik kilit mekanızması calışmıyordu. Fakat en gec 2-3 dakka içinde maşa normale donuyordu. Yağın olması gereken yerine aktığını varsayıyorum. Bozulduktan sonra maşayı yerine hiç asmadım. Sanki kilitleyecek gibi oluyor şu an. Ama hissedilir başka bir gelişme yok. Hala kilitlemiyor.

Servis yazılarını iyice inceleyip yağ eklemek veya servise yollamak arasında bir tercih yapacağım artık. Ufak bir araştırmadan sonra sevise göndermeyip yedek parcaları sipariş etmenin neredeyse servisle aynı maliyete geldiğini gördüm. Bu konularda tecrübeliyim fakat aradaki fiyat farki için ust somun kapakları sıyırma riskine girmeye bile deymez.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Evet, servis işlemi zor değil ama el alışkanlığı gerektiriyor. Basit bir hata pahalıya mal olabilir.

Zaten gönderdiğim ayrıntıyı da yarış öncesi sadece yağ ekleyerek halletmen gerekirse diye yollamıştım.

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
25ml yağ ekledim fakat hiçbir sonuç alamadım.

Aslı bisiklet yetkilileri telefonda oldukca yardımdı oldular. Maşa şu an servise doğru yola cıktı. PTT kargo ile Ankara-İstanbul 3.5tl ödedim. İnanılır gibi değil valla. Bakalım bir hafta içinde servise ulaşacak mı? :)

Gelişmelerden haberdar edeceğim.

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
@BoZCaN

Bozcan en geç Cuma ellerinde olur :) Ben defalarca paket gödnerdim ptt kargo ile akşam 17.10'da paketler yola çıkıyor ertesi gün kargo işleme merkezlerinde oluyorlar.. Gün içinde de dağıtımı yapılıyor..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kargolar PTT Kargo ile büyük şehirler arasıysa daha çabuk ulaşıyor. Ama 5 günde ancak elime geçen kargolarım da oldu.

Amortisör sorununuza gelince; nasıl çözümlendiğini, bakımın maliyetinin ne olduğunu buradan açıklayacak olursanız çok sevinirim...

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Maşa servisden geldi. Ayrıntılı izlenimlerimi başka bir yazıda aktaracağım.

İlk izlenim: yenisinden daha iyi çalışıyor.

Servis maliyeti: kargo ve banka masrafları dahil 54$.

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Bak işde senin sorduğun sorunun cvp nı sen vermişsin neden sordun bu saçma soruyu arkadaşım...sen 54 usd verdin ben antalyada bedava yaptırdım...aramızdaki var bu işde arkadaşım...

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
@sadana

Soruları ilk sorduğumda cevaplarını ya bilmiyordum ya da tam olarak emin değildim. Eğer cevabını tekrar ben vermek zorunda kalmışsam bu sorunun cevabının bilinmediğini gösteriyor. Ve bu bilgiyi paylaşmak ve diğer arkadaşların da öğrenmesini sağlamak için cevabı ben vermişimdir. Saçmalamak için değil.

Benim 54$ ödeyerek yaptırdığım bakımı bedavaya yaptırman olası değil. Cünkü zaten değişen parcaların maliyeti 30 dolardan fazla. Senin bedavaya yaptırdım dediğin bakımı ben evde cok rahatlıkla yapabiliyorum. Şu an benim odamdaki tamir bakım ekipmanı Ankara'daki hiçbir bisikletcide yok. Dev firmalar dahil. Hayatımda belki bir kere kullanacağım aletler bile kullanılacağı günü bekliyor. Bu da benim kişisel zevkim. Sen uyanık geçinmeye devam et.

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
kişisekl sevk le 54 usd yi vermenin ne alakası var.kişisel zevkmiş tehhh.
uyanıklıklla ne alaksı var işde sen burada kurs veriyorsun demekki...
benim yazdığım yerede saçma sapan sorularla konuyu dağıtıyorsun demekki heryer de var...çeşit insanlar...

• Beğen
Tepkiler: Emirhan Kocamaz

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
@sadana

@sadana

Bu yazdıklarınızın konu ile ne alakası olduğunu hala anlayamadım?
Arkadaş çok farklı şeyler söylüyor,yazıyor; siz çok alakasız şeyler.. Açıkcası neyi amaçladığınızı anlayamadım :rolleyes:

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Kişisel zevkim evimde ekipman bulundurmaktır. Servise para vermek değil. Dikkatli okuyalım.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@sadana

Sakin!

Anlamadiginin cok acik oldugu bir nokta var.

Bakim dedigin, masanin icini acip, yagini degistirip geri kapatmak degil. Icinde degisen bir cok malzeme var, keceler, contalar, yani asinan parcalar. Sen internetten girip siparis et bakalim, ne kadar tutacak sadece o yedek parcalar, ben söyliyim 30 $ + posta.

Ayrica, bir de garanti konusu var ki, onu hic acmayacagim zaten baska bir baslik altinda konusmustuk, kapanmisti o konu.

Yoksa masa acmak cok zor bir olay degil, gir Fox'un sitesine, adam zaten anlatmis ne gerekli nasil yapilir diye. Ama ehil kisilerce, uydurma degil uygun ekipmanla, cizik bile olmadan masanin icinin acilip orjinal yedek parcalariyla, orjinal yagiyla bakim yapilmasi var. Bir de masanin icini acip, biraz WD40 biraz motorsiklet amortisörü yagi, geri kapatmak var...

Ha bu arada, Mart 2009 "Mountain Bike" dergisi, Almanya baskisindan da bir alinti yapiyim hemen;

Marka_______Bakim Periyodu__________________________________Ücret

DT Swiss ___ Her 12 ayda bir veya 200 sürüs saatinden sonra
___________ Ayrica yapilmadiginda ürün garanti disi kalir
__50 € (Yedek parca haric)
FOX________Her 50 saatte dis kece (bushing) kontrolü ve yag
___________ degisimi. Düzenli bakim yapilmadigi durumda garanti bitiyor_113 €

Magura_____Yilda kez büyük bakim, yarisanlar ve yogun binis yapanlar
___________daha sık bakim yaptirmalilar.__________________________ 75 €

Manitou____ En az 6 ayda bir kez servis bakimi, yogun biniciler
___________icin gerekirse yilda 4 defaya kadar.____________________ 80 €

Marzocchi__ Önerilen: 100 binis saatinin ardindan yag ve conta degisimi
__________ "Aftermarket" (yani bisiklet üzerinde gelmeyen) masalara
__________ Marzocchi 3 yil garanti veriyor.________________________ 50 € (Yedek parcalar haric)

Rock Shox__ Her 50 binis saatinin ardindan dis kece (bushing) kontrolü,
__________ her 100 binis saatinin ardindan yag degisimi._____________ 70-90 €

Simdi bu paralari ödeyenlerin hepsi (sözüm meclisten disari) enayi öyle mi?

ksmdmrts

Üye
Tepki
0
şu anda maşana yapılan işlemden sonra memnun kaldın mı? kardeşim

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
@ksmdmrts

Maşa elime ulaştığından 3 hafta önce ayak parmağım kırıldığı için henüz kapsamlı bir test yapamadım. Fakat daha önce de belirttiğim gibi ilk gözlemim maşanın ilk aldığım zamandan daha iyi çalıştığı yönünde. Maşa ve servis hakkındaki izlenimlerimi ayrıntılı olarak başka bir yazıda aktaracağım.

Saygılar.

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
@d.berkay

KAPASİTE MESELESİ ARKADAŞIM...

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
@sadana

Ya sizin gibi kompleksli insanları anlayamıyorum! Kendi hatalarını başkalarına laf atarak bastırmaya çalışmanın mantığı nedir ya!!.