Fox 32 F100 RL hakkındaki düşünceleriniz??

Hüsnü Deniz Kalaycı

Forum Bağımlısı
Tepki
187
İsim
Hüsnü Deniz Kalaycı
Bisiklet
Scott
Merhabalar başlıkta adı geçen maşayı almayı düşünüyorum acaba kullanan arkadaşlardan yorumlarını rica edebilirmiyim birde bu maşanın rlc olanı ile arasındaki fark nedir teşekkürler:)

Scudo

nightdriver

Aktif Üye
Tepki
472
Ben RLC kullaniyorum. Cok kaliteli ve saglam bir masa oldugunu soyleyebilirim. Bakimini Asli bisikletin fox icin kurdugu serviste yaptirabilir, ve masayi yillarca sorunsuz kullanabilirsiniz. Arazide masanin cok iyi calistigini soyleyebilirim.

RLC`nin RL`ye gore fazladan "low speed compression" ve "lockout force adjust" ozellikleri var. Bunlarin ne ise yaradigini bu konunun acildigi suspansiyon bolumunde sabit olarak duran Halil Ozturk arkadasin actigi konuda okuyabilirsiniz.

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Pek düşünmeye gerek yok herhalde.Çalışmasına söylenicek laf yok.Ben de kullanıyorum gerçi alalı daha 3 ay oldu ama çok iyi bir maşa.Mühendislik olarak en iyisi Fox deniyor.Bende ki RL modeli 1560 gram geldi.RLC'ler bi' 100 gram civarı daha ağır sanırım.

Hüsnü Deniz Kalaycı

Forum Bağımlısı
Tepki
187
İsim
Hüsnü Deniz Kalaycı
Bisiklet
Scott
Yani biraz uçan halı gibi olması benim hoşuma gider bu maşa için ne diyebilirsiniz bende şu an rst var ve olamasada olur hatta daha iyi olur çünkü çok ağır sizce bu maşa varlığını hissettiriyormu??

nightdriver

Aktif Üye
Tepki
472
Uçan halı gayet güzel bir tanım...
Bende de Rock Shox Tora vardı...
Sonuçta havalı olmadıkları için belli bir seviyeden sonra aşırı sert kalıyor. Ayağa kalktığımda bir gariplik sezmiyordum. Ancak FOX ile ayağa kalktığımda kilitleme gereği duyuyorum. Yoldaki engebeleri kesinlikle iyi absorbe ediyor.

RCL ile RL arasında 20 gr fark var.
(link) sitesinden 2008 modellerine girip inceleyebilirsiniz.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Fox alarak sadece daha iyi çalışan bir maşa değil, ağırlığına göre esnemezliği muhteşem olan bir maşa sahibi olacaksın. "low speed compression" ve "lockout force adjust" ile ilgili yanılmıyorsam Halil'in yazısı içinde detaylı bilgi yok. Her ikiside önemli özelliklerdir. Özellikle low speed compression resmen maşanın karakteristiğini değiştiriyor, lockout force adjust ise Fox 'un Specialized ile yaşadığı patent problemi sonucu geliştirdiği bişey. Detaylar aşağıda çok güzel anlatılmış.

(link)

Hüsnü Deniz Kalaycı

Forum Bağımlısı
Tepki
187
İsim
Hüsnü Deniz Kalaycı
Bisiklet
Scott
"low speed compression" bildiğimiz kilitleme değil mi?? ben mtbtr deki tanımdan pek birşey anlamadım kıtlığıma verin:D bu olayı biraz açarmısınız bana:)

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
low speed compression için bir nevi rebound ayarının tersi diyebiliriz. Rebound ne dersen :) buna da darbe sonucunda içeri girmiş olan pistonların dışarı çıkma direnci diyebiliriz. Yani rebound ayarını artırırsan maşa daha yavaş kendine gelecek, tabiri caizse tepecektir :) Low Speed Comp. ise pistonlarının içeri girme direnci ile oynama demek. Daha fazla hava basarım bu direnci yükseltebilirim diyebilirsin ama bu biraz daha faklı bişey, aslında direncinden çok tepkisi diyelim şuna. Sık ama ufak tefek çukurlara maşanın verdiği tepkiyi azaltıyorsun. Biraz havası ile, biraz da bu ayarla oynayıp tam kendine göre bir ayar tutturman mümkün. Lockout force adjust ise kilitlemiş olduğun maşanın belli darbelerde açılmasını sağlamak için kullanılıyor. Hangi şiddette açılacağını sen ayarlıyorsun. İnsan bazen maşanın kilitli kaldığını unutabiliyor ve bu durumda alınacak çok sert bir darbe hem sana hemde maşaya zarar verebileceğinden, bu da önemli bir özellik tabi.