Fotoğraf makinası seçimi

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bi arkadaşım için açma gereği duydum bu konuyu .. Yakın zamanda bir fotoğraf makinası alacak .. ( Bu bnm jantları taksitle satmamı ilgilendiren foto makinası ) .. Ama karar veremedi bir türlü . İŞin açıkcası benimde fazla bir bilgim yok , sadece canon ve nikon iyi bilirim .. Diğer markaları hic bilemiyorum

Sizden ricam Şu makinaları bir kıyaslarmısınız , iyi yönü - kötü yönü gibisinden .. Eminim aramızda profesyonel fotocular vardır ..

• Casio EX-S770
  • Canon İxus 60
  • Nikon Coolpix S200
  • Sony DSC W55

Teşekkürler

Scudo

basar

Daimi Üye
Tepki
189
Casio ların özellikleri iyidir ama pek dayanıklı oldukları söylenemez. Mekanik problemleri fazlaca duydum.

Nikon ise SLR de iyidir. S200 ü tanımıyorum ama özelliklerine baktım. Yavaş bir lensi var.

Canon IXUS 60 ve Sony W55 birbirine yakın. Sony 7.2 Mp diye daha fazla para vermesin sakın, çünkü MP hiç önemli bir değil hatta bu boy makinelerde 6 dan sonrası problem yaratıyor.

Fuji F30 da ilginç bir alet, loş ışıktaki performansı ve çözünürlüğü rakipsiz. Onu da değerlendirsin bence.

Canon SD700 IS de çok iyidir. Fazla pahalı değilse düşünülmeli... (S60 ın

Böyle kompakt makinelerde nedense manuel ayar yapmıyorlar artık. Eğer bunu istiyorsa (bence istemeli) Canon A710 IS iyi bir seçenek olabilir. IXUS lar kadar şık değil ama işlevsel. Lens de çok daha iyi.

Sony ler tam olmasa da daha fazla manuel ayar imkanı sunuyor ve kullanımı rahat ve hızlı. W55 eğer pahalı değilse memnun edecektir.

Çok fazla makine var ve her gün yeni model çıkıyor. Fakat son yıllarda sensor çözünürlüğünü (MP) fazla arttırarak çıkış kalitesini bozdular. Bu saydıklarım rakiplerini bazı özellikleri ile geride bırakabilmiş, akılda kalan aletler. Arkadaşın beklentilerini, hangi ortamda nasıl resimler çekmek istediğini vs. söylerse daha iyi olur.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Canon bence fotograf makinasinda digital olarak degerlendirildiginde hem özellikleri hemde dayanikliliginda rakip tanimaz.Sadece özellikleri degil dayaniklilik çok önemli.Bu tür teknolojik ürünler rakip piyasa geregi birbirlerinden hizli davranmak dahilinde dayanikliligi bazen arka planda birakiyor.Aile bireylerimizde kisiye özel makina kullaniyoruz ve herkesin makinasi Canondur.Esimde Nikon vardi.2.yilin sonunda ciddi bir ariza verdi.Benim canonum 3 yillik sorunsuzzz.Ve 3 yil öncesinin teknolojik özellikleri ile hala teknolojinin gerisinde kalmis sayilmaz.
Uzun lafin kisasi Tabiiki teknolojik özellikleri karsilastirmak dogrusu amaaaa öncelik dayanikliliga servis agina da verilmeli diye düsünüyorum.Bence Canon uygundur.Pisman olmayacaktir.

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Herkese merhaba öncelikle .. Cevapladığınız için çok teşekkür ederim . Ömer'in kafasını bayağı şişirdim bu konuda o da çaresiz kaldı :)

Öncelikle manzara fotoğrafları çekmek istiyorum .. Yani bazı resimler nokta nokta çıkar bulanık olur .. Gece pek fazla cekim yapmam .. Gündüz resimleri ve manzara ( uzak ) resimlerini seviyorum ..

Bunun yanında şık bir makina düşünüyorum . Tasarımı günümüz modasına ve teknolojisine uygun ince .. Her yere rahatlıkla götürebilecegim bir sey istiyorum

Arada olsada makro çekimler yaparım ama ben profesyonel olmaadıgımdan sanırım 10 cm bile fazlasıyla yeter ..

Sonuc itibari ile ben şu ikisi arasında kaldım diyebilirim

Casio S 770 620 ytl
Canon ixus 60 520 ytl

Casio da lcd 2.8 ve 230 bin çözünürlük var , daha ince ve daha şık , pil ömrü canon a göre daha uzun

Canon da ise 2.5 inc lcd ve 230 bin cözünürlük

iso olarak bakarsak canon degerleri daha geniş ..

Sony lere simdi baktık lcd ekran cözünürlüğü 115 bin ..

Acaba hangisinde daha kaliteli resimler elde ederim .. Bilgisayarımda bakıcam resimlere ..

basar

Daimi Üye
Tepki
189
Bence Casio yu çıkar listeden. O modelin sağlamlığıyla ilgili çok sorunlar varmış Önceki Casio lar da böyle sorunlar yaşatmıştı.

Manzara çekimlerinde geniş açı lense ihtiyacın olur. Bunu da Panasonic makinelerde bulabilirsin.
Bunların sensörleri loş ışıkta (yüksek ISO) kötüdür. Senin ihtiyacın olmayacağını düşünüyorum. Titreşim önlemeli Leica lens ile bunu bir çok durumda kompanze edersin. Panasonic FX01 vardı 28 mm objektifi olan. Bir de bunlar superzoom lar çıkardılar. TZ2 falan olacak. 28-280 "folded" objektifi olan, küçük ve şık aletler. Bir bak bunlara da.

LCD çözünürlüğü resmin kalitesini etkilemez, biliyorsun.

• Beğen
Tepkiler: bisikletci

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Esimde Canon ixus var.şık bir dizayn.Özellik olarak size uygun anladigim kadari ile makro çekim yapmayacaginizi göz önünde bulundurursak çünkü Canon ixus un makro çekimi iyi değil.Ama manzara resimleri gibi normal ve uzak mesafede mükemmel bir çözünülürlük kalitesi elde edebilirsin.
Nikonu elemenize sevindim.Çünkü garantisi bittiginde esim İzmirde servisi olmayan Nikonunu İstanbula yollayip 2 yilin sonunda bozulan lensi için ciddi bir meblağ ödemisti.Casio nun Adana da servisi varmi Canon un varmi?Bunu da arastirmanizi tavsiye ederim.Sony nin artik teknoloji devi olmadigi kanaatindeyim.2 sony cameramizin bozulmasi.Tv de yasanan saçma sorunlar bunu gösteriyor.Camerada Jvc dig.Fot.Mak. Canon deriz.

• Beğen

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yazan az önce arkadaşımdı şimdi ben devralıyorum :) Öncelikle sağolun ..

Casio yu arkadasım sadece 2.8 lcd ekranı var ve ultra ince diye cok sevdi ..

Canon ixus 60 aldık ablama gecen hafta .. Bende onu kullanma fırsatı buldum .. Bircok güzel foto cektim . Bayagı bi ayarı mevcut .. Bende daha önce dijital makina kullanmadım ( yani kendi makinam olmadı )

Makro olarak

http://img125.imageshack.us/img125/9666/img0131pv0.jpg

Manzara ise pek çekemedim ama evin balkonundan cektigim resimlerde pek iyi cıkmadı işin gercegi .. Ve tabi gece çekimlerinide begenmedim ( bunlar auto ayarda ) Gece cekimi olarak yolu cektim ama flash olmasına ragmen karanlık cıktı . Yolda yaklasık bi 20-25 m uzaktaydı ..

Sonuç olarak arladasım görünüşe aldanıyor sanırım ..

Canon ixus 520 ytl
casio z 75 420 ytl
Casio s 770 620 ytl

Sanırım ona canon aldıracagız :)

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Abi ne yaptın ya offf başka resim yokmuydu. uyuyamam şimdii :)

• Beğen

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
:) valla kuzenimin resmi vardı ama bu daha bi güzel :) Kusura bakmayın yaa makro oldugundan koydum başka cekmemiştim :)

Birde Canon ixus 65 var ..

Onunda fiyatı hersey dahil canta 2 gb kart 720 YTL ..

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Canon ixus 60 in hafiza karti kaçlik?Eger düsükse hem hafiza kartina hem çantasina nasil olsa yine para verilecek bir üst modeli hediyeleri ile almak herzaman daha avantajli.Teknolojinin hizina yetismek mümkün degilken en yüksek yada yüksege yakin bir modeli almak uzun yillar geride kalmadan kalite almak olacaktir.:)

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hepsinde kart ve canta hediye .. 2 GB sd kart caselogic canta .. Evet ama arkadas ögrenci .. Tüm birikimini yatıracak buna ..

Aslında benim düşüncem 420 ytl lik z 75 yerine 520 lik canon ixus 60 mantıklı ..

Bu arada ixus 65 te de benim gözüm kaldı ..

İxus 60

http://www.nadavi.ru/jpg_zoom1/47148.jpg

ixus 65

http://img528.imageshack.us/img528/8097/digitalixus65canonjt8.jpg

Casio S 770 ( bunu eledik gerci )

http://www.digitalcameratracker.com/images/casio-s770-lg.jpg

Bu arada makinasını suyun altında kullanmak için ben ödünç alıcam . BUnların herhangi birinde su altı aparatı varmı ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
:) Walla bilmiyorum.Ama pek sanmiyorum.Yani su alti için :) uygun oldugunu sanmam.Narin bir makina.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Panasonic in olmaması büyük hata; bir düşünün. Bazı modellerinin sualtı aparatı da var...

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Eweeettt hep birkikte arkadaşımı dövelim .. Z75 aldı .. Caydıramadım ama fikir yönünden birilerinin işine yarayabilirbu topik .. Ben ixus 65 alma taraftarıyım ..

Fakat bugün kullandık bi iki makinayı 36 tane cekim modu var ve her ayrıntıya göre cesitli.. Acıkcası arkadasıma yeterde artar bile .. 420 ytl ye 2 gb kart ve canta ile birlikte aldı ..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Güle güle kullansin.Yine de Canon ya içim rahat:)Para bosa gitmedi.Umarim sende kendine bir ixus 65 kaparsin en kisa zamanda :)