Forum için öneriler

K. Benli

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Trek
Merhaba ''çaylak'' bir üyeyim ve her şeyi daha ilk günden öğrenmek isteme gibi bir huyum var. Sol taraftaki zarf ikonların mavi veya kırmızı olması ne anlama geliyor? Bir arkadaş kafamı rahatlatırsa çok sevineceğim...

Sorumu 40 kişi okumuş, hiç cevap veren olmamış site içinde yeniden arama yaparak cevabı buldum. Aslında sormaya gerek bırakmayan bir konu ama daha yeni üye olduğumu belirtmiştim... Neyse kendi kendime cevap yazma vesilesiyle yine de okuyan arkadaşlara teşekkürler Allah tüm acemilerin yardımcısı olsun!:)

Scudo

Caner Kartalgöz

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Sedona
Merhaba bu biraz teknik bir konu vBulettin ile ilgili ama çok zor değil arkadaşlar denk gelmemiş demekki yoksa cevap verirlerdi

Sol taraftaki zarflardan kastınız forumlardakı konu listelerindeki zarf işaretleri ise onlar turuncu ise o konu içerisinde sizin okumadıgınız yeni mesajlar gönderilmiş anlamına geliyor. Mavi ise önceden o konuya baktıgınızı ve henuz yenı mesaj gonderılmedıgını gosteriyor.

iyi forumlar
iyi sürüşler

K. Benli

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Trek
Caner Kartalgöz'e teşekkür ederim.

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Forum da bazen bana sıkıntı yaşatan bir sorunu dile getirmek istedim. Bir konuya mesaj yazarken herhangi bir üyeye yönelik birşeyler yazacak olduğumda bakıyorum ki kişinin kullanıcı isminden ve yaşadığı şehirden başka bir bilgi yok. Bu konuda insan nasıl hitap edebileceği konusunda sıkıntı çekiyor. Dostum arkadaşım falan diyorusun karşınızdaki kişi sizden yaşça baya büyük çıkabiliyor. Ve hakettiği saygıyı görmek istiyor. Ama yaşı kaç ne nedir yazmamış. Veya kişi yaşını yazmamış konuşuyorsun anlatıryorsun beyfendi dediğin kişi 13 yaşında çıkıyor sana dostum, kardeşim sen ben vs haz etmediğin laflar söylüyor. Kendi yaşı görünmediği için farklı davranışlar içine giriyor. Yada bazı isimleri hem bayanlar hem erkekler kullanabiliyor. Bu yüzden de sıkıntılar doğabilir düşüncesindeyim. Yöneticilerden bir isteğim olacak bu konunun gündeme gelmesini istiyorum. Zaman zaman gereken saygının gösterilmesi konusunda problemlerin yaşandığını gözlemlediğim için dile getirmek istedim. Bir kaç düzenleme ile giderilebileceğine inanıyorum. En azından bir kişi bir konuya mesaj attığında yaşının ve cinsiyetininde görülmesi faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İmzasına herkes isim soy ismini yazabilir. Bir forumda böyle bir uygulama gördüm. Aynı konuyu bende düşündüm. Muhattap olduğun kişiye hitap etmek istiyorsun fakat ismini bilmiyorsun nick ile hitap etmekte komik geliyor açıkçası. İmzasına isim soy isim yazılırsa bu karmaşanın ortadan kaldırılıcağını düşünüyorum.. Dediğim gibi bir forumda bu zorunlu tutulmakta

• Beğen
Tepkiler: Ömer KARAN

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
"mrb asl?"

Akıl yaşta değil baştadır. İtici gücümüz bacak aramızda değil, bacaklarımızdadır. Fikirlerin harman yerinde, fikir sahiplerinin kişisel detayları gerekmemeli bence. Düzgün laf, 10 yaşında kız çocuğun da ağzından çıksa, 60 yaşında CEO'nun da ağzından çıksa, düzgün laftır. Bunun tersi de doğru. Netice olarak, paylaşan ağam, paylaşmayan paşam. :)

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
@Çetin ŞAHİNÖZ

Herkes sadece insan olduğu için bile saygıya değerdir ancak yeri geliyor bu noktada tartışmalar alevleniyor kavgalar fitilleniyor. Ve genelde yaşını belli etmeyen yazmayan insanların karşılarındakilere gerekli saygıyı göstermedikleri gözlemliyorum. Bu açıklığı egolarını tatmin etmek gibi kullandıklarını görebiliyoruz bazen. Bazense bu durum gayet masumane oluyor. İnsan bir şekilde hitapta bulunuyor karşıdaki de yaşı hakkında bilgi verip kendisi hakkında nasıl hitap edilebileceğini söylüyor. Herşey olup bitiyor. Ama yeri geliyor sıkıntı doğabiliyor üyeler arasında. Bisikletforum gibi ne olduğu ortada olan bir sitede forum üyelerinin siyah pelerin içinde forumda dolaşmaları da çok mantıklı gelmiyor bana.

@Abdullah.R

Saygı değer Abdullah abi kimsenin yaşıyla herhangi bir sıkıntımız yok zaten. Ama yeri geliyor bir çok kez yaşına gereken saygı gösterilmediğini iddaa edenler oluyor. Çok iyi hatırladığım 3 4 tane konu vardır mesela karşısındaki genci genç dostum sen daha doğmadan önce ben onu bunu biliyodum hitaplarıyla üzen kişilerin muhabbetlerinin olduğu. Adamın yaşı başı hiçbir şeyi belli değil karşısındaki kişi hiçbir saygısızlık yapmadan bildikleri ölçüsünde birşeyler yazmış ama sırf yaşı baya küçük diye kişi böyle bir söylemde bulunuyor. Madem yaşı için saygı görmek istiyor o zaman yaşını saklamayıp açsın. Forumda benden yaşça küçük ama benden bilgili üyelerde vardır. Zevkle konuşur tartışırım. Onlardan birşeyler öğrenmeye çalışırım. Ama her zaman benim söylediğim gibi olmuyor. Gönüller kırılabiliyor, soğuk rüzgarlar esebiliyor, muhabbetlerin arasına mesafe girebiliyor. Ben sadece forum ortamının korunması adına yönetimin yapacağı ufak tefek değişikliklerle bu sorunları giderebileceğini göz önüne getirmeye çalıştım sadece. Yine de görüşlerinizde sizde haksız değilsiniz.

• Beğen
Tepkiler: ufuk şimşek

SongülB.

Üye
Tepki
32
Bisiklet
Merida
Bence yaş gösterilmesi kesinlikle zorunlu olmalı
Düzeltme: yeni üye olduğum için bazı ayarları bilmiyorum. Cepten girdiğimden göremiyorum
En kısa zamanda yaş gösterimimi düzelteceğim

• Beğen
Tepkiler: Ömer KARAN
Tepki
29
İsim
Orkun
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisiklet forumdaki herhangi bir üye için yaşı ufak olsun veya büyük olsun çok ta önemi yok. Doğru şekilde iletişim kurabiliyorsak ve hitabet konusunda sorun yaşamıyorsak, benim gözümde herkes "... Bey" ve "...Hanım" dır. Üye İsmini bilmek yeterli oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Cyclist999

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ömer karanYaşını, cinsiyetini, veya herhangi başka bir statüsünü öne süren (başka ifadeyle bunların arkasında saklanan) insanlar kaale alınmaması gerekenlerdir zaten.

Bir vatandaş "ben büyüğüm" , "ben CEO'yum" , "ben kadınım" , "ben zenginim" vs. gerekçeleriyle saygı veya herhangi bir özel muamele bekliyorsa, "he he" de, at çöpe gitsin. Sorun çözülmüştür. :)

• Beğen
Tepkiler: enzo ve Mert C.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ayarlardan izin verildiğinde yaş gözüküyor eğer ayar kaldırılıp direkt gösterilir ise iyi olur.
Cinsiyet bence çok gerekli değil.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben genelde yaşı küçük veya büyük bakmaksızın karşımdakine "..... Bey" diye hitap ediyorum. Karşındakine saygı gösterirsen eninde sonunda bir şekilde ciddiyet ve saygı cevabını alıyor. Sorunu genel anlamda çözüyor.
Bayan üyelerin avatarlarının üzerine ismi pembe bir çerçeveye alınabilir, her iki cinste de ortak kullanılan isim sorunu da çözülmüş olur.

Bu konuyu yaşı 21 olan bir insanın gündeme getirmiş olması ülkemiz adına geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak önemli bir gösterge aferin gençlere :))))

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@sezer16Yani gençler büyüklerine saygılı olsunlar. Bu arkadaşımız da nasıl ideal bir genç imiş. Forumdaki abilerini amcalarını avatarından hemencek anlayıp, elini öpüp başına koyamadığı için nasıl da üzülüyor. Aferim bak. Ülkemiz adına ileride ışık gördüm... mü demek istiyorsunuz? :D

Öyle bir gençlik, aydınlık değil karanlık bir geleceğin göstergesidir bence. Yok kalsın elimi öptürmeyeyim ben. :)

Büyük ihtimalle ironi yaptığınızı sanıyorum, ancak Ömer beyin o amaçla yazmadığı belli.

Hep beraber kişilere değil fikirlere saygılı olalım, öylesi daha iyi bence.

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
@sezer16

Teşekkür ederim Sezer abi. Gençlik korkulduğu kadar da kötü değil yahu. Büyüklerimizin izinde ilerlemeye çalışmak her daim boynumuzun borcudur. Bakınız mesela Sezer abi benim babamdan yaşça büyük bir insan. Ben açıkçası bu durumda Sezer bey demektense benden yaşça büyüklüğünü görüp abi demeyi daha uygun buluyorum. Ama ben yaşını göremiyor olsam ve dostum arkadaşım ya da Sezer diyerek hitap etmiş olsam kendimi kötü hissederim açıkçası. Yaş baş cinsiyet herhangi bir takıntım garezim vs yok. Forumun sıcak ortamının korunmasından yanayım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Abdullah.R

Her ikisine de saygılı olsak daha iyi olur, ne dersiniz Abdullah bey? :D

Ülkemizde saygı deyince büyüğe saygı anlaşılır hep, bence bu eksik bir düşünce. Küçüğe de saygı gerekir ki saygı duymayı öğrensin.

Rahmetli Abdulhamid han odasına hizmetli gireceğinde bile ayakta karşılarmış.

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@halil ibrahim duranAslında ben de tam onu demek istemiştim ama ifade net olmamış. Daha doğrusu, statüye değil kişiye saygı göstermek gerekir demem gerekirdi. Düzelttiğiniz için teşekkür ederim. :)

Konu açılmışken, detaylı görüşüm şöyledir. Küçük veya büyük yoktur, birey vardır. Saygı, bilinmeyen kişiye kredi olarak verilir, liyakatsizliği ispatlanmadıkça geri alınmaz. Eğitim sürecinin başlarındaki bir birey, %90 ümit, %10 ispat bazında, yaşlı bir birey ise %10 ümit, %90 ispat bazında değerlendirilir.

Yani genç birey henüz %10 şekillenmiştir, %90 gelecekte şekillenecektir ve meçhuldür. Bu meçhul kısım, iyimser davranarak saygı ile kredilendirilir. Yaşlı birey ise %90 şekillenmiştir artık, dolayısıyla meçhule göre değil, mevcut kişiliği ve aklına göre saygı gösterilir.

Buradan da şu çıkar. Aynı seviyedeki iki kişiden genç olan saygıyı daha fazla hak eder. Çünkü yaşlı olan, ömrü hayatında yapabileceğini zaten yapmıştır, oysa genç olan meçhuldür. İçinde büyük ikramiye bulunma şansı olan iki kutu var, biri zaten açılmış ve içinden -faraza- bir TV çıkmış. Diğeri ise kapalı. Belki tuvalet kağıdı çıkacak, belki de silme altın. Hangisi daha saygı değerdir?

Öte yandan kişilerin yaş, cinsiyet, veya herhangi bir statü dolayısıyla saygı beklemeleri bence bir zavallılıktır.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Yaş ve cinsiyetin ayarlardan kullanıcı tercihine bırakılması demokratik açıdan doğru ve mantıklı bir uygulama aslında. Karşıdaki kişi eğer yaşına ve cinsiyetine binaen saygı ve hürmet bekliyorsa bu seçenekleri aktif eder ve ona göre hitapla muhatap olur. Diğer yandan eğer siz yaşını cinsiyetini bildiğiniz bilmediğiniz herkese, "Merhaba" ile başlayıp, "-sizli" eklerle devam ederseniz asla sorun yaşamazsınız. Hem sizin içiniz rahat olur bir saygısızlık yapmış olma kaygınız olmaz, hem de karşıdaki en ufak kusur bulamaz arasa bile. Uzun lafın kısası doğru cümleyi kurabildikten sonra orada yazanın yazmayanın önemi yok. Benim için hepiniz sizsiniz, beysiniz, hanımsınız; çünkü hiçbiriniz ben ve gerçek ailem değilsiniz.(Forum ailesinin fertleri olabilirsiniz) Saygılar, sevgiler...

• Beğen
Tepkiler: Abdullah.R