Forum cafe ? kafe ?

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar forum yönetimine ve sizlerin görüşlerini bu konuda merak ediyorum !

Bu forumda türkçeye bu kadar önem veriyoruz,yanlış kullananları uyarıyoruz fakat forumumuzun bir bölümün adı cafe ! yani ingilizce bir kelime cafe'yi kafe olarak degiştirirsek hem türkçeye olan saygımızı hemde ingilizce kelimeleri türkçemizden atmak için ufakda olsa bir adım atmış oluruz !

Yorumlarınızı beklıyorum

Scudo

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Kafe:İçecek ve hafif yiyeceklerin satıldığı, bazılarında kapı önlerinde oturacak yerlerin bulunduğu ayaküstü yiyecek yerleri.
olarak geçiyor TDK'da.. Yani Kafe olmasının bir mahsuru yok ancak anlamı pek tutmuyor amacı ile..

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@tdk.gov.tr

Yani "Kafe" Fransizcadan dilimize girmis bir kelimedir, dile girdigine göre de Türkcedir (Ingilizceyle hic bir alakasi yoktur, ingilizlerin de kullaniyor olmasindan baska). "Forum Cafe" 5 yildir adini bu sekilde muhafaza ediyor. Acikcasi "Forum Kafe" olmasiyla "Forum Cafe" olmasi arasinda bir fark yok, bir degisiklik yapilacaksa Tech. Türk'ün önerdigi yönde yapilmasi gerektigini düsünüyorum. "Forum Kahvehanesi" gibi bir önerinin gelmemesini de en samimi duygularimla temenni ediyorum :) Malum, kahvehanelerin imaji (imaj?) yerle bir durumda.

Kaldi ki oraya gelene kadar, türkcelestirilmesi gereken Ekstrem Bölge, Recumbent vb. bir cok isim var ana basliklarda. Ama yabanci kelimeyi ikame etmesi amaciyla bulunan kelime, her zaman tam olarak ayni anlam ve duyguyu yansitamiyor. Bu nedenle de bazi basliklara dokunmamak belki de en iyisi.

Konu disi: Yahu deginmeden edemeyecegim, elestirmek icin söylemiyorum ama, bu yorumu getiren arkadasimizin kullanici adinin "Jumper" olmasi ve bundan bir önce actigi basligin (link) (Yiyecegim degil, yicem) olmasi gercekten bir miktar manidar degil mi? :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

Bu sitede gereklı acıklama mevcut ! Berkayda sagolsun ilgilenıp bakmış...

Konu disi: Yahu deginmeden edemeyecegim, elestirmek icin söylemiyorum ama, bu yorumu getiren arkadasimizin kullanici adinin "Jumper" olmasi ve bundan bir önce actigi basligin Kafayı yicem ! (Yiyecegim degil, yicem) olmasi gercekten bir miktar manidar degil mi?

Şimdi şölede bişe var ben henüz lise ögrencisiyim böyle ufak hatalar olabilir ;)
Konu saptırmayalım (bu sözü çok seviyorum :) )

Bence kesinlikle degısmesı lazım eger türkçeye bu kadar bu forumda saygı duyuluyorsa degıstırılmesı lazım nerden geldıgıne dılımıze nerden gırdıgı onemlı degıl ! Önemlı olan bu sözcügü türk dil kurumunun kabul etmiş ve "türkçe" demiş olmasıdır!Linkdeki bilgilere dayarak konusuyorum kı degıstırılmesı lazım sonucda hatice degıl netıce onemlı ;)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@JuMPeR

Iste ben de onu diyorum, neticede ve daha da önemlisi günlük yasamda "cafe", "kafe"den daha cok kullanilan bir sözcük. Cikip sokaga, islek bir caddeye 2 tur at bak, tabelasi "kafe" olan yerlerin sayisi "cafe" olanlara göre cok daha az. O yüzden dedim, bir is yapacaksak tam kökünden yapalim, ayni duyguyu ve anlami veren baska bir isin bulalim.

Not: Hatasiz kul olmaz, hatalarini düzeltmek istersen Adini Soyadini yazip (link)bir mesaj at, Orhan Gencebay'dan Hatasiz Kul Olmaz parcasini gönderemesek bile belki biryerlerden bir baslangic adimi atmis oluruz ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Neyse halil abi haklısın en azından (link) basliyim ... :)

Konu kilit ;)

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.