Fortis Bank hakında

Murat CER

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Ekim 2004
Mesaj
2.047
Tepki
1.132
aşağıdaki metni başka bir forumdan kopyaladım..aslı astarı nedir bilmiyorum ama asparagas olmayacağını düşünüyorum..bu tip tuhaf ilişkiler yumağı memleketimi sarmalamış durumda..
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Belçika-Hollanda ortaklığı Fortis tarafından satın alınan Dışbank, müşterilerini Fortis Bank adıyla kabul etmeyeb aşladı. Fortis Bank Yönetim Kurulu Başkanı Karel De Boeck, 2010 yılına kadar şube sayısının 183'ten 300'e çıkarılacağını açıkladı." Bu haber dün, Türkiye'nin mümtaz basın ve yayın organlarının hemen hemen tümünde yer aldı. Fakat hiç kimse,Fortis Bank'ın, PKK'nın kullandığı mayınları üreten firmaya ortaklığından bahsetmedi. İşte gözden kaçan(!)"o" detay: Dünya üzerindeki bankaların hareketlerini izleyen Netwerk Vlaanderen adlı kuruluş, aralarında Fortis Bank'ın da bulunduğu 5 bankanın, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu tarafından üretimi yasaklanan misket bombası, nükleer bomba, seyreltilmiş uranyum silahları ve mayın gibi mühimmat üreten silah şirketleriyle ortak olduğunu belgeledi.
Netwerk Vlaanderen tarafından hazırlanan 52 sayfalık raporda, Belçika'nın önde gelen finans kuruluşlarından biri olan Fortis Bank'ın, dünyanın en büyük mayın üreticisi Singapore Technologies Engineering-STE'de 1,376,600 adet hissesinin bulunduğu ortaya
çıkarıldı.
Raporda Fortis Bank'ın ortak olduğu Singapurlu mayın üreticisi STE'nin VS-50 ve VS-69 tipi mayınlar ürettiği belirtildi. Singapurlu STE firmasının ürettiği VS-50 ve VS-69 tipi mayınlar, Güneydoğu'da PKK tarafından sıklıkla kullanılıyor. Dünya Mayın İzleme komitesi'nin 1999 tarihli raporunda Singapur'un tek mayın üreticisi STE'nin Valsella Valmara 69 ve Valsella VS-50 mayınlardan milyonlarca adet ürettiğini belgelemişti.

BİLGİNİZ OLSUN.. EĞER YATIRIMLARINIZIN MEHMETÇİĞE MAYIN OLARAK DÖNMESİNİ İSTEMİYOSANIZ BU KURULUŞLA ÇALIŞMAYIN.
 
  • Beğen
Tepkiler: mazhar
Scudo

mazhar

Daimi Üye
Kayıt
30 Temmuz 2005
Mesaj
315
Tepki
323
Şehir
İstanbul/Eskişehir
Bunu öğrendiğimiz iyi oldu...bu bilinçlendirici yazı çok önemli murat...
teşekkurler...
 

Mustafa KILIÇ

Daimi Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
237
Tepki
311
Şehir
Samsun
İsim
Mustafa Sedat KILIÇ
Aynı metni, ben de daha önce mail olarak almış olmama rağmen , habere ilişkin kaynak olmadığı için burada yayınlamaktan imtina gösterdim.

Konu elbette hassasiyetler açısından son derece önemli.

Bu konuyla ilgili başkaca yerli ve ya yabancı kaynak, haber, belge v.s. ye rastlarsanız , aydınlanmak açısından paylaşmanızı rica ederim.