Format attım xp açılmıyor..Yardım..

abdullahb

Üye
Tepki
13
Bi arkadaşımın bilgisayarına format atıcaktım, takılı herhangi bir sabit disk bulunamadığından devam edilemiyor diye hata verdiği için hdd yi benim pc ye bağlayıp formatı benim pc de attım ve xp yi yükledim.Benim kendi pcimde açılıyor sorun yok ama hdd yi arkadaşımın kendi bilgisayarına taktığımda açılırken sürekli başa dönüyor. Acaba bunu düzeltemenin bir yolu var mı? Ya da başka pc de yüklenen bir xp başka pc de çalışma gibi bişey olamaz mı? Yardımcı olursanız sevinirim.abdullahb den sevgilerle..

Scudo

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
senin makinende yüklenen işletim sisteminin diğer makinede çalışacağını ancak sürücü yüklemesi gerektireceğini tahmin ediyorum, yani özetle kör topal çalışması lazım. açılırken başa dönüyor ifadesi ile kastın işletim sistemi (xp) açılırken başa dönme meselesi ise arkadaşının bilgisayarı HDD'yi görüyor demektir ve o makine üzerinde yeniden kurulum yapmak faydalı olabilir.

abdullahb

Üye
Tepki
13
evet normalde görüyor ama format atarken dediğim gibi hiçbir taklı sabit disk bulunamadı diyor ve tamamlamıyor.Sebebini bende anlamadım.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
@abdullahb

scsi sata disklerden anlamam, ama eğer ide ise primary / secondary ve master / slave ayarları da doğru şekilde yapılmış mıdır?

Tolga Can Sabah

Daimi Üye
Tepki
114
bendede aynı sorun vardı ses kartını sökünce çaılşmıştı takınca yine çalışmıyo :S seninde buna benzer bir sorunun olabilir anakarttan ses fln geliyormu? biostan hdd ayarını yaptın mı?

abdullahb

Üye
Tepki
13
@Tolga Can Sabah

Ses kartı veya hernagi başka bir kart yok zaten ses falan bilmiyorum geliryormu benim pc açılmıştı ama bakmadım diğer pc de açılmayınca daha bişe yapamadım kaldı öyle.Peki biostan hdd ayarlarını ne şekilde yapabilriim

Tolga Can Sabah

Daimi Üye
Tepki
114
hdd yi bağla makineye biosa gir hdd ile ilgili bölüme gel arat bakalım tanıması lazım tanımazsa bil ki bağlantı noktalarında birşey var

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.167
Sata ise,

Anakart sata sürücüsünü yüklüyeceksin,yoksa disk görmez ara kurulumda.

Kısaca özetliyeyim,sata sürücüsünü diskete kopyala(disket ve diket sürücün sağlam olsun)Disket takılı iken kurulumu başlat ve mavi ekran geldiğin de F6 bas.Dosyaları kopyalarken zaten durumu görüceksin.Disket den xp sata sürücüsünü gösterip devam edersen problem çözülür.

abdullahb

Üye
Tepki
13
@Önder Özdoğan
Peki sata sürücüsünü diskete nerden kopyalıycam.Anakartın cd sinde öyle bişe yok vede formattan önce hdd yi görüyordu sorun yoktu fakat sadece format atarken görmüyor nedense.Açılırkende xp falan yazan yere kadar geliyor (demekki hdd yi görüyor) fakat tekrar başa dönüyor windowsu olağan şekilde başlat falan gibi seçenekler çıkıyor ama hangisini seçsersem seçeğim hep aynı yere geliyor.Acaba ram le ilgili bi sorun olabilir mi?

fatal

Üye
Tepki
23
Bisiklet
Raleigh-USA
ilginç acaba xp kurarken pc'nin donanım bilgilerini sınıyor falan acaba hdd başka pc'ye takılınca bir çakışmamı meydana geldi.

neuro

Üye
Tepki
55
başka pc de yüklediğin işletim sistemi ile açılmaz sadece kendi pc nde formatla arkadaşının pc sindede cd den aç ve işletim sistemini yükle cd den

Atakan DEMİR

Daimi Üye
Tepki
63
götür bi pc ciye kurtul ara kablo arızasıda olabilir anakarttada bir sorun olabilir ram lerdede olabilir ramları pc kapalı iken çıkar silgi ile temas noktalarını iyce sil benimde başıma geldi kaç gün sorunu aradım sonunda pc ciye götürdüm adam ram leri açtı sildi pc nin hastalığı geçti :)

• Beğen
Tepkiler: zafersidal

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Konuyu hortlatmışsın Infra. :) Arkadaş sorunu çoktan çözmüştür. 1.5 sene önceki konuymuş. :) Önder Özdoğan sorunu anlamış, sata sürücülerini anakarta tanıtmak gerekiyor. Artık o kadar uğraşmaya bile gerek yok. Bende de aynı sorun olmuştu, oradan biliyorum. Çok araştırmıştım zamanında. Sata sürücüleri yüklü, son sürüm XP cdlerinden kurulum yapılırsa rahat rahat sistem yükleniyor. İlk yöntemde sanırım sistem harddiskin yolunu tam göremiyor. Benim dediğim şekilde ise tüm bağlantılar, yollar tanıtılmış oluyor. Sorunsuz kurulum gerçekleşiyor.

hanifisari

Aktif Üye
Tepki
86
arkadaşını ve senin anakartların aynı ise açar
git sata entegreli bi xp indir veya sen entegre et