Fontus Projesi Bisikletçiler İçin Nemden Su Üretecek

Konu, 'Bisikletle İlgili Teknolojik Gelişmeler' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.894
  Beğeniler:
  5.010
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Fontus projesi bisikletçiler için nemden su üretecek


  [​IMG]


  Genelde bisiklet sporu ile uğraşanlar veya bisikleti ile uzak mesafelere seyahat edenler için su tedariği büyük önem taşıyor ve sürekli sürüşe ara vererek su ihtiyacının karşılanmasını gerektiriyor.
  Tasarım öğrencisi Kristof Retezar bu soruna yönelik olarak Fontus adında bir proje geliştirmiş. Fontus bisiklet selesinin alt kısmına monte ediliyor ve havadaki nemi içme suyuna dönüştürüyor. Bunun için gerekli enerji de güneş panellerinden elde ediliyor.
  Cihazın üst kısmı sürekli soğuk tutularak havadaki nemin burada birikmesi ve yoğunlaşması sağlanıyor. Sonrasında ise yoğunlaşan nem su olarak şişeye akıyor. Şişe haliyle sıcak olduğu için yine hava akımına maruz kalarak soğuması sağlanıyor. Sistem yarım litre suyu bir saatte elde edebiliyor. Elbette nemin yoğun olduğu yerlerde daha kolay su elde ediliyor.
  Retezar henüz prototip aşamasında. Ancak Retezar hem toplu bağış platformlarına hem de büyük yatırımcılara projesini sunmak istiyor. Ayrıca Dyson Vakfı ödüllü yarışmasına da başvurmuş durumda.
  Retezar projesinin sadece bisiklet sürücülerine değil, su kıtlığının yaşandığı ancak uygun nem ortamının olduğu bölgelerde yaşayan insanlara da hitap edeceğini ve bu açıdan büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyor. Zira bir sistemin maliyeti 40$ civarında ve bu daha da düşürülebilir.

  Kaynak
   
  özgürakt bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

3187249_orig.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
IMG20160210221518.jpg
vee karşınızda ilk gıda incelemem. pek inceleme diyemem aslında. ürünümüz bu şirin görünümlü şey. şuan size boş gibi gözüküyor olabilir. çünkü boş. içindekileri ben yedim. tadı karışık meyvalı...
2.jpg
Merhaba arkadaşlar, daha önce kullandığım timex gpsde hız sensörüne bağlı otomatik pause ile aktivitenin mola süreleri strava kaydında gözükmüyordu.. [ATTACH] Ama garmin 1000 ve 520 gpsler...