FOCUS Planet 4.0 Hakkında bilgisi olan?

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar merhaba, inceltilmiş lastikli dağ bisikletinden şehir bisikletine geçiş yapacağım. 10 gündür araştırıyorum. bu aralar gözüme bu bisiklet takıldı. focus markası hakkında bilgisi olan veya bisiklet donanımından anlayıp aşağıdaki özelikleri yorumlayıp bisiklet hakkında bir şeyler söyleyebilirseniz sevinirim.

bütçem yaklaşık 2500tl
Alman bisiklet markası
ağırlık yaklaşık 11 kg
Fren sistemini ilk kez duydum ama sadece fren yapan bir firmanın ürünü olduğunu biliyorum

http://www.bikeandoutdoor.com/FB,6039,25,2014-focus-planet-40-dag-bisikleti-sehir-urban-bisikletler-focus-planet.jpg

ÖZELLİKLERİ
Kadro : Trekking 2.1 Focus Belt, alloy triple butted
Maşa : Planet alloy
Fren bacakları : Tektro HDC-300
Arka Vites : SRAM Via Centro
Fren Kolu : SRAM Via Centro
Aynakol : SRAM Via Centro
Dişli Oranı : front: 48/32; rear: 11-32
Gidon : Concept EX, flatbar, 600 mm
Gidon Boğazı : Concept EX
Sele : Concept EX
Sele Borusu : Concept EX
Göbekler : front/rear: Concept EX
Jantlar : Concept EX
Lastikler : Continental Urban Focus 35-622

GEOMETRİ

http://www.bikeandoutdoor.com/Data/EditorFiles/planet%204%20geo.JPG

(link)

Teşekkürler

Scudo

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar, bir kişi bile yok mu bisiklet hakkında olumlu olumsuz bir şeyler söyleyebilecek?

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Fena bir bisiklet değil. Ama 11 kg bu tarz bir bisiklet için sanki biraz fazla gibi geldi bana.

volkan Öz

Forum Demirbaşı
Tepki
586
Bisiklet
Specialized
Bence bu paraya değmez gibi geliyor.Ekipmandan çok markaya para veriliyormuş gibi.BU paraya Merida T serilerine bakarsanız daha iyi olur.Onlarda da ayna kollar aynı dişlilere sahip..

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Maşa alüminyummuş. Lastikler de biraz kalın, disk frenle birleştirince zaten bir nevi "inceltilmiş lastikli düz maşalı dağ bisikleti" gibi bir bisiklet. Geçtiğinize değmesi için daha hafif ve yol bisikleti tarzına yakın bir bisiklet düşünün bence. Hatta araziye girmem diyorsanız direk yol bisikleti bakın :)

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar bisikleti %80 sahil yolu, asfaltta, bunun dışında hafif bozuk arazide kullancağım. tam anlamıyla yol bisikleti istemiyorum. yani aradığım tarz dağ ve yol bisikleti arası. daha önce GIANT ANYROAD bisikleti gözüme kestirmiştim ancak yeni modelleri 5-6 ay içinde gelecek.

şu an kullandığım dağ bisikleti 13.5 kg. 11 kilo bu açıdan bana iyi gibi gelmişti.
lastikleri için dediğim gibi çok çok ince teker istemiyorum. mevcut kullandığım lastikler de bununkinden daha kalın.

benim en cok kafamı kurcalayan: bu bisikletin parasına değip değmeyeceği
ve bu paraya çok daha iyilerinin olup olmadığı.

cevaplar için cok teşekkürler

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar focus'un iki modeli arasndaki donanım farkı. arada 300 tl fark var. Aradaki farka değer mi?

ÖZELLİKLERİ FOCUS 4.0 2300TL

Arka Vites: Sram Via Centro
Vites Kolları: Sram Via Centro
Aynakol:Sram Via Centro
Dişli Oranı: front: 48-32, Rear: 11-32

ÖZELLİKLERİ FOCUS 5.0 2000TL
Arka Vites : Shımano Alivio
Vites Kolları : Shimano Acera
Aynakol : Shımano FC-M391
Dişli Oranı : front: 48-36-26, Rear: 11-32

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Bu bisikleti bir kaç kez gördüm ve özelliklerini biliyorum. Öncelikle bisiklet almanın birinci önceliği mademki iyi bir kadro almak; o bisikletin kadrosu bir defa çok iyi. Üç kez dipçiklenmiş ve Hydroforming uygulanmış. Bu özellikteki alüminyum kadroların fiyatları çok yüksek. Dipçiklemenin kadro sağlamlığına etkisi olduğu kadar şekline de etkisi oluyor. Yakından gördüyseniz zarif görünümlü bir bisiklet olduğunu fark etmişsinizdir. Ayrıca boyası da gölge rengi çekici bir boya.
...
Donanıma gelirsek Sram Via; Shimano Alivio ve Acera'dan bir kalem üstündür. Yalnız şöyle bir durum var. Sram'da aynakol iki yaprak. Şehir kullanımında bütün ihtiyacınızı karşılamakla beraber yüklü uzun turlarda üçlü aynakol daha faydalı bir seçim olacaktır. Shimano'nun üçlü aynakolu daha fazla vites oranı sunuyor. İsteğinizi buna göre belirleyin bence. Planet'in arkasında bagaj bağlama yeri olduğunu görmüştüm. Yüklü tur da yapabilirsiniz.
%80 sahil yolu-asfalt, %20 hafif bozuk yolda süreceğinize göre ve üstte belirttiğiniz isteklerinizi karşıladığı için Planet'i tereddütsüz alın derim.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf Ziya Aktaş

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Mehmet Bey merhaba, planet'ı yarın alıyorum. 4.0 ile 5.0 arası karasız kalmıştım ama sanırım 5.0 'ı yani 27 vites olanı alacağım. her iki modelin de arkasında bagaj için yer var. donanım arasındaki 1 kalemlik kalite farkı çok büyük bir fark yaratmaz diye düşünüyorum.

teşekkürler

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Focus Planet 5.0 aldım ve 1 aylık bisiklet arayışımı sonlardırdım. Zaman ayırıp bilgi veren herkese teşekkür ederim.

ikola

Üye
Tepki
39
Bisiklet
Focus
üstadım daha yeni gördüm konuyu bende 2013 focus tr 4.0 var bendekinin tek eksik yönü bana göre maşanın karbon olmayışı birde ilk alışırken biraz zorluk ama şimdilerde fişek gibi birde ileriye doğru frenler değişebilir birde şöyle önemli bir husus var sakın olaki maraton lastik alıp üzerine takma bu hatayı ben yaptım ve bir haftada lastikleri söküp orijinallerini taktım.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@ikola

Hocam 6 sene amortisörlü dağ bisikleti kullandım bu nedenle düz maşa konusunda çok çelişki yaşadım. Bisikleti aldığım yerden eve yaklaşık 8-9 km yol geldim, biraz da kaldırım inmeli çıkmalı, açıkçası korktuğum kadar konforsuz gelmedi düz maşa. Bisiklete de alışma konusunda bir yabancılık çekmedim. Karbon maşa konusunda bir şey diyemiyorum çünkü daha önce tecrübe etmedim ancak sonuç olarak alet bence canavar gibi. cumartesi sabahı biraz hız yapmak için sabırsızlanıyorum :)

İbrahim Yurtseven

Forum Demirbaşı
Tepki
1.370
İsim
İbrahim YURTSEVEN
Bisiklet
Specialized
@ikola

Merhaba. Bu bilginiz de benim için çok önemli oldu. :)) % 99 uzun turlar yapan biri olarak bende lastikleri değiştirebilirim diye düşünüyordum. Maraton dediğiniz Schwalbe Marathon mu. Birde edindiğiniz olumsuzluğu açıklarsanız çok faydalı olacaktır. Gereksiz masraftan kurtarın bizi. Teşekkür ediyorum.

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
Lastık olarak maraton green guard tavsıye ederım,
Hafıf sağlam yagmurlu perf gayet iyi Ve patlamaya dayanıklı..

ikola

Üye
Tepki
39
Bisiklet
Focus
evet Schwalbe Marathon bu lastiklerle sanki yola yapışıyorum gibi hissettim oysaki üzerindeki lastiklerle çok daha seri hareket edebiliyordum birde o lastikler bana göre bu bisikletin ruhuna ters.

İbrahim Yurtseven

Forum Demirbaşı
Tepki
1.370
İsim
İbrahim YURTSEVEN
Bisiklet
Specialized
@ikola

Anlaşıldı. cevabınız için teşekkürler.

@r.ezk

Maraton green guard'ın ağırlığına baktım Erdoğanlar bisikletin sitesinde, teki 730 gr. Çifti 1,5 Kg. Bana fazla gibi geldi.

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
@İbrahim Yurtseven

Hayır yanlışı var, araştırmıştım, tr siteleri açıklama konusunda çok yetersiz taktir edersiniz.
(link)
Burada 530 gr

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven

Forum Demirbaşı
Tepki
1.370
İsim
İbrahim YURTSEVEN
Bisiklet
Specialized
@r.ezk

Arkadaşım haklısınız, tekrar baktım toplamda 400 gr. fark var. İşlerine ne kadar da özen gösteriyor bizimkiler.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@r.ezk

Marathon greenguard'ın 20'den fazla ebadı var; 520 gram olan 700x25c, 730 gram olan ise 700x35c. Şurada hepsinin ağırlıklarını bulabilirsiniz:
(link)

520 gram, 700x25c için oldukça ağır. Aynı boyda, 250 gram civarı ağırlığı ve makul patlak koruması olan pek çok lastik var.

• Beğen
Tepkiler: verisakeet